Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Soft pentru protectie stick usb

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Din cand in cand imi mai conectez stick-urile prin diverse calculatoare, unele avand si ceva virusi la bord.
N-am chef sa ii iau cu mine la plecare, asa ca am cautat o metoda sa impiedic copierea sau modificarea de fisiere pe stick.
Am gasit diverse softuri care ofera protectie la scriere dar numai pe pc-ul pe care sunt instalate.
Pe mine ma intereseaza un program care sa fie instalat permanent pe stick si sa ofere protectie indiferent de calculatorul la care e conectat.
Am gasit pana acum cateva solutii, printre care si Panda USB Vaccine.

Alte solutii sau programe prin care se poate pastra curat un pendrive conectat la un pc virusat?

Attached Files

  • Attached File  P.jpg   62.23K   76 downloads


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
nu exista o asemenea metoda. cauta un stick cu buton de read-only si gata.

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Daca e vaccinat stickul, virusul nu poate sa ruleze la conectare.

Chiar daca e pe stick intr-un folder, e inactiv pana la rulare. Deci, PC-ul e in siguranta.

Mai mult ca sigur e vazut de antivirus.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
problema lui e ca o sa mearga cu stick-ul pe la mai multe calculatoare.
toate metodele de "injectare" sau protectie se refera la un computer pe care e instalat ceva soft. computerul lui o sa fie in siguranta, dar e posibil sa preia un virus de la un calculator si sa-l raspandeasca la restul calculatoarelor pe care le "viziteaza" si care n-au soft de protectie instalat

#5
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Nope. Din moment ce e vaccinat stick-ul cu Panda, nu mai pote rula virusul prin autorun.

Si deci toate PC-uri sunt in siguranta atata timp cat nu executa ele din greseala virusul.

#6
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
Nu stiu exact ce iti face panda ala, dar eu am folosesc cu succes o metoda mai manuala cu winHex. de fapt, m`am interesat de panda acum, foloseste aceeasi metoda, numai ca automat

#7
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
E complicata si doar pentru useri experimentati. :)

Panda face totul si nu e nevoie sa editezi nimic.

#8
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Exista Antivirus de la Avast pentru stickurile U3.

#9
bravodenisu

bravodenisu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 20.08.2012
Am vrut doar sa va spun ca exista muuult mai bun Software pentru protectia USB-stick! Foarte bine protejeaza si e gratis. " MCShield "
  http://www.mcshield.net
-Eu il folosesc de cativa ani si foarte bine ma protejat. Chiar din cauza ca nevasta imi este profesoara de informatica (liceu) si imi aducea zilnic tot felul de virusi periculosi (autorun) din reteaua scolara. Inainte de a folosi acest program am fost obligat sa formatez calculatorul tot la doua luni.
Acum folosesc obligatoriu acest Software MCShield si des imi neutralizeaza de pe stick tot felul de insecte pagubitoare pentru Windows.
- - Am incercat multe USB protecti cum ar fi BitdefenderUSB sau PandaUSB si altele insa acestea numa vaccineaza stickurile cu(autorun.inf) nimic mai mult. Nu detecteaza, nu neutralizeaza si nu sterge virusi daca intra cu anumite programe (folder) in USB-flashul tau  Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate