Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Monoteismul hindus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
217 replies to this topic

#1
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
sunt putin 6 monoteisme in hinduism:
-vaishnava-krishnaism-Krishna este Dumnezeul absolut
-sri vaishnava-vishnuism-Vishnu este Dumnezeul absolut
-ramanati-ramaism-Rama este Dumnezeul absolut
-ganapati-ganapatism-Ganesh este Dumnezeul absolut
-shakta-shaktism-Shakti este Dumnezeul absolut
-shaiva-shivaism-Shiva este Dumnezeul absolut

In zona semitica sunt alte monoteisme non-hinduse(crestnism,zoroastrism,islamism,iudaism,sab eism,bahaism etc)

#2
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
asa. si unde-i comparatia ?

#3
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
Cele 6 monoteisme sunt de fapt 6 religii diferite,la fel cum iudaismul e diferit de bahai sau crestinism.
Hinduismul nu e o religie ci o cultura religioasa

Edited by soka norman, 26 June 2010 - 17:56.


#4
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postsoka norman, on 26th June 2010, 12:52, said:

sunt putin 6 monoteisme in hinduism:
-vaishnava-krishnaism-Krishna este Dumnezeul absolut
-sri vaishnava-vishnuism-Vishnu este Dumnezeul absolut
-ramanati-ramaism-Rama este Dumnezeul absolut
-ganapati-ganapatism-Ganesh este Dumnezeul absolut
-shakta-shaktism-Shakti este Dumnezeul absolut
-shaiva-shivaism-Shiva este Dumnezeul absolut

In zona semitica sunt alte monoteisme non-hinduse(crestnism,zoroastrism,islamism,iudaism,sab eism,bahaism etc)
Stai asa ca m-ai omorat, m-ai lasat lat  :lol:

Krishna , Vishnu , Rama , Ganesh , Shakti , Shiva = Dumnezeu?

Adica mai concret:
Dumnezeu = Krishna = Vishnu = Rama = Ganesh = Shakti = Shiva?

Tu vorbesti serios? :)
Acestia au fost indivizi DIFERITI in carne si oase.
Vrei sa spui ca ei au fost fiecare in parte "Dumnezeul absolut"?


P.S. Nu ai raspuns pe celalalt topic, ai spus ca ai raspuns aici :)

Edited by Metallman, 26 June 2010 - 18:13.


#5
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
pai vezi mai sus
Fiecare din cele 6 scoli religioase mentionate crede ca Dumnezeul lor este cel suprem ,infinit si atotputernic.
Din acest motiv le consider ca fiind 6 religii diferite.
Cum nici Dumnezeul trinitar crestin nu este acelasi cu Alahul musulman(ei nu cred in trinitate).
Nu numai zeii suntdiferiti ,cu caracteristici particulare ,dar fiecare religie are diferente teologice care uneori pot parea marunte unui privitor extern.

Mai mult,in fiecare religie exista mai multe secte cu pareri teologice diferite.

#6
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postsoka norman, on 26th June 2010, 20:59, said:

pai vezi mai sus
Fiecare din cele 6 scoli religioase mentionate crede ca Dumnezeul lor este cel suprem ,infinit si atotputernic.
Din acest motiv le consider ca fiind 6 religii diferite.
Cum nici Dumnezeul trinitar crestin nu este acelasi cu Alahul musulman(ei nu cred in trinitate).
Nu numai zeii suntdiferiti ,cu caracteristici particulare ,dar fiecare religie are diferente teologice care uneori pot parea marunte unui privitor extern.

Mai mult,in fiecare religie exista mai multe secte cu pareri teologice diferite.
Cand incerci sa le combini pe toate sub un singur atotputernic, faci exact ce fac Masonii (Marele Arhitect).
Acum nu stiu daca tu ai enumerat acei dumnezei ca fiind toti absoluti in mod sarcastic sau nu.

Insa problemele apar cand incepi sa studiezi doctrinele religiilor.
O doctrina condamna pe Iisus, alta doctrina il condamna pe Allah, alta pe Krishna si asa mai departe.
Ele practic sunt pe un teritoriu nesfarsit al razboiului.

Mai pe scurt: studiind doctrina fiecaruia, ajungi la concluzia ca sunt Dumnezei diferiti.
Nici pe departe nu se refera aceste religii la acelasi Dumnezeu, un singur Dumnezeu unic!
Dumnezeii sunt diferiti! De asemenea, invataturile si principiile de urmat "calea" sunt diferite.

Ca si idee de mare magarie cu privire la religii, in Coran, exista un verset ce decodat conform alfabetului Grec (unde literele si numerele au aceeasi importanta - fiecarei litere corespunde un numar) - iese: "Christ is my God". Este o metoda de criptare extrem de folosita in antichitate - chiar aveau si jocuri sub aceasta forma.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6htjDd5ZgcU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vechiul Testament biblic spre exemplu - este foarte mult intors cu fundul in sus deoarece se considera ca el contine secrete. Altii considera ca ar contine profetii criptate. In ziua de azi, multi incearca sa-l decripteze - in special primele 5 carti (Tora).

Despre Vede nu stiu mai nimic. Am vazut doar un documentar cu un om oficial - un fost sfatuitor al Papei, sau ceva de genul.
Spunea acolo despre niste manuscrise ce pomenesc despre Iisus care ar fi trecut si prin India.
Cica ar fi studiat Vedele dupa care le condamna in public. Acum deh... sunt multe documentare de genul.
Crestinii se ataca aiurea cand vine vorba de asa ceva. Desi Iisus lipseste din biblie de la 12 la 30 de ani, ei presupun ca a stat la vatra si lucra ca tamplar  :lol: De parca nu ar fi avut voie sa se mai plimbe si el pe ici-colo :)
Oricum, Iisus a studiat clar pe Buddha (ce a trait cu 500 ani inaintea lui). Multe din pildele lui se afla la Buddha.

Cam asta ar fi religia si "Dumnezeii absoluti" :)

Edited by Metallman, 26 June 2010 - 20:53.


#7
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postsoka norman, on 26th June 2010, 18:56, said:

Cele 6 monoteisme sunt de fapt 6 religii diferite,la fel cum iudaismul e diferit de bahai sau crestinism.
Hinduismul nu e o religie ci o cultura religioasa
o fi cum spui tu. insa titlul zice "studiu comparativ" iar tot ce vad eu este o insiruire.

#8
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postmaistoru, on 26th June 2010, 22:38, said:

o fi cum spui tu. insa titlul zice "studiu comparativ" iar tot ce vad eu este o insiruire.
Ne-a lasat pe noi sa facem acel studiu :)

Am impresia ca el bangheste ceva in legatura cu toate religiile astea ce au puncte comune in mod dubios...
Cred ca a dat startul si vrea sa observe impresiile celorlalti, impresii ce probabil vrea sa si le confirme personal.

De-aia am si dat hint-ul cu criptarea comuna in toate religiile (acum intelege ce crede fiecare de cuviinta).

Nu stiu de ce dar mi-a cam lasat o impresie ciudata cu privire la:
"Stramta si ingusta este calea ce duce la 'viata' dar putini o afla". Parca el ar cauta ceva anume.
Daca vrea cu adevarat sa caute ceva anume (the big secret), pot sa-i spun ce Cabala sustine de fapt: "poti innebuni" :)
Un secret exista, acel secret ce toate civilizatiile au incercat din rasputeri sa-l apere si sa-l transmita codat prin legende in cadrul religiilor pentru a nu se pierde in timp. Ceva anume, ce multe civilizatii l-au inteles dar nu vroiau sa ajunga in mana oricui. Insa acel "mare secret" te poate dezamagi si sa nu fie neaparat "mare secret" (sau da) :)

Ma rog, pot sa ma insel... insa e parerea mea ce am observat-o pe forum la "soka norman" (involuntar).
Se mai avanta si el pe ici-colo in discutii dar de cele mai multe ori aprinde doar "scanteia" si ramane observator :)
Este buna metoda cand se discuta serios. Dar adevaratele surse de informatie sunt prin alte locuri ;)
Nu, nu fac referire la biblie, vede sau chestii de genul (mult deformate) ce se gasesc pe toate gardurile.

Edited by Metallman, 27 June 2010 - 03:22.


#9
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
E adevarat ca am aprins multe scantei pe forum si prefer sa fiu observator.
Insa nu am asa mult timp sa scriu posturi de mari dimensiuni.
In timp voi aduce mai multe informatii despre aceste religii si diferentele doctrinare dintre ele.

#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMetallman, on 26th June 2010, 19:12, said:

P.S. Nu ai raspuns pe celalalt topic, ai spus ca ai raspuns aici :)
Ia-l, ma, la intrebarea cu care ne este dator: de ce nen'tu vishniewski se oftica daca noi mancam shorma de vita? :lol:

#11
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
In primul rand hindusii nu mananca carne pt ca nu vor sa produca suferinta inutila.
Si animalele simt durerea.
plantele din cate stim ,nu simt durerea,nu au un sistem nervos asa avansat.
Nu se mananca vaca pentru ca ea da lapte ca si o mama;este echivalata cu mama(mama da lapte)
e adevarat ca sunt si alte animale care dau lapte insa vaca era in India animalul de baza care dadea lapte.

#12
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postsoka norman, on 27th June 2010, 19:21, said:

In primul rand hindusii nu mananca carne pt ca nu vor sa produca suferinta inutila.
Si animalele simt durerea.
plantele din cate stim ,nu simt durerea,nu au un sistem nervos asa avansat.
Nu se mananca vaca pentru ca ea da lapte ca si o mama;este echivalata cu mama(mama da lapte)
e adevarat ca sunt si alte animale care dau lapte insa vaca era in India animalul de baza care dadea lapte.
Adica, daca cineva se hotaraste azi sa fie hindus, trebuie sa respecte vaca? Adica vishnu nu il accepta decat daca nu mananca shaorma?
Daca animalul de baza este oaia, nu poate sa manance oaie sau vaca?

La caruta nu sufera animalele? :lol:

Edited by zexelica, 27 June 2010 - 18:31.


#13
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postzexelica, on 27th June 2010, 19:30, said:

Adica, daca cineva se hotaraste azi sa fie hindus, trebuie sa respecte vaca? Adica vishnu nu il accepta decat daca nu mananca shaorma?
Daca animalul de baza este oaia, nu poate sa manance oaie sau vaca?

La caruta nu sufera animalele? :lol:
preferabil sa minimalizezi suferinta cat mai mult.
daca nu respecta vaca macar sa nu o manance.
daca totusi doreste sa manance carne,sa manance animale care nu dau lapte(peste ,lacuste)
ti-ai pune propria mama pe frigaruie?

#14
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postzexelica, on 27th June 2010, 19:30, said:

La caruta nu sufera animalele? :lol:
Ce nebun esti  :lol:

Pai ma, din cate stiu hindusii au zei si in animale. Nu mai stiu pe ce blog citisem... dar enumerau acolo zeii si erau in total  aproximativ 3000. Apoi au specificat ca astia 3000 sunt fara cei hindusi ce pot avea zei si in animale.

Pana la urma cred ca hindusii sunt toti vegetarieni... Acum vezi care e treaba cu incalzirea globala si ne pun astia sa plantam verdeata? Uite unde se duce  :lol:

Din vaca se face icoana maestre, nu shaorma :)

Edited by Metallman, 27 June 2010 - 19:17.


#15
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostMetallman, on 27th June 2010, 20:16, said:

Ce nebun esti  :lol:

Pai ma, din cate stiu hindusii au zei si in animale. Nu mai stiu pe ce blog citisem... dar enumerau acolo zeii si erau in total  aproximativ 3000. Apoi au specificat ca astia 3000 sunt fara cei hindusi ce pot avea zei si in animale.

Pana la urma cred ca hindusii sunt toti vegetarieni... Acum vezi care e treaba cu incalzirea globala si ne pun astia sa plantam verdeata? Uite unde se duce  :lol:

Din vaca se face icoana maestre, nu shaorma :)
cred ca asta e o chestie tantrica ,ca tantricii au cate un zeu pentru orice functie ,orice energie etc.

#16
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postsoka norman, on 27th June 2010, 21:33, said:

cred ca asta e o chestie tantrica ,ca tantricii au cate un zeu pentru orice functie ,orice energie etc.
Mi se pare sincer o prostie sa nu mananci carne.
Ok, nici eu nu as fi in stare sa iau viata la o vaca sau la o gaina.
Dar cand vine vorba de a manca shaorma sau pui, sunt primul :)

Se pune prea mult accentul pe divinitate. Deja devine obsesia de a lua totul cuvant cu cuvant.

Devine si stresant sa bagi in tine doar verdeata, sa mananci foarte des ca nu-ti tine de foame, etc.
Unii nici nu folosesc focul la gatit. Considera ca focul mistuie si se pierde energia "vietii" din legume.

Cunosc o astfel de persoana... vegetariana pana in dinti, si nu gateste NIMIC cu ajutorul focului.
Pana si orezul il lasa la inmuiat 2-3 zile sa se umfle pentru a-l combina cu diferite chestii.
Este mai bilnav decat mine desi avem aceeasi varsta.

Eu de peste 5 ani nu am mai avut o raceala macar (ciudat, stiu), prin spitale nu am fost niciodata in viata mea. Nu am avut nicio boala pur si simplu, zici ca sunt de fier. Stiu ca ma vor lasa toate odata dar e alta treaba  :lol:
Ideea este ca el e MULT mai bolnav decat mine desi urmeaza instructiunile astea stricte :)
Iar eu bag in mine absolut toate porcariile de mancaruri, cate 2 pachete de tigari pe zi... si tot n-am nimic (inca).

Edited by Metallman, 27 June 2010 - 20:46.


#17
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
eu nu stiu unde am vorbit eu de motive religioase,nici medicale.
ti-am oferit numai motive ce tin de umanism.

Edited by soka norman, 27 June 2010 - 22:21.


#18
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postsoka norman, on 27th June 2010, 23:19, said:

eu nu stiu unde am vorbit eu de motive religioase,nici medicale.
ti-am oferit numai motive ce tin de umanism.
Da maestre, era doar o mica paranteza ce am scris eu.
Nu am scos ochii absolut nimanui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate