Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

Moralitate: este moral sa iei spaga?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#37
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Bean, on 17th June 2010, 00:25, said:

Mosu, eu nu pretind ca problemele ar putea fi rezolvate prin religie, ci pretind ca MAI MULTE PROBLEME AR APAREA FARA RELIGIE.

Atata vreme ca conditiile date de farsa asta nu dauneaza societatii in esenta lor (anume, principiile crestine), nu vad care iti este problema.
Deci consideri ca un cost mic platit de toti, e mai bine decat un cost mare platit de unii? Un concept foarte comunist. Si sunt curios, de unde stii ca mai multe probleme ar aparea fara religie. Din datele (care le-am insirat deja pe 2 topicuri) reiese clar ca tarile cu mai putina religie au mai putine probleme, si in Romania, religiozitatea creste, problemele cresc, fix sa te contrazica pe tine, deci esti prost informat.

 Bean, on 17th June 2010, 00:25, said:

Da, probleme apar, nimic de zis. Dar la idioti. Daca exista idioti printre bipezi, nu trebuie sa dai vina pe o teorie/dogma care literalmente, prin excelenta, este una pozitivista, proactiva, plina de morala. In fapt, este esenta moralitatii.
Solutie: EDUCATIE!. Nu religie. Si rezolvam pentru totdeauna problema.

Dar probabil preferi sa platim toti un cost mic, sa ramanem prosti, inculti si saraci. Nu iti impartasesc viziunea.

 Bean, on 17th June 2010, 00:25, said:

Fii antena: daca procurorul ia mita, codul penal e de vina? ;)
I see what you did there. In primul rand, codul penal spune care e pedeapsa pentru fapta, el nu poate preveni fapta. Solutie: EDUCATIE! Nu parnaia. Si rezolvam pentru totdeauna problema.

 Bean, on 17th June 2010, 00:25, said:

Da, e la mine. Problema mea esti tu sau specimene d-astea militante si agresive ca tine, care-si sprijina rationamentele pe argumente schelalaite, daca-s luate la bani marunti.
Eu incerc sa-i explic orbului ca e rosie, si surdului ca piuie, dar ei o tin pe a lor. Incerc toate argumentele, dar surdu si orbu au defecte ce nu le permite perceptia unor lucruri care sunt incapabili sa le inteleaga vreodata.

#38
Letitia_Ducu

Letitia_Ducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 22.06.2008

 mrproper, on 17th June 2010, 00:31, said:

Pai cine pastreaza si impune acea invatatura? Nimeni nu sustine sursa divina a lui Iisus Hristos, decat crestinii. Si acestia sunt crestini datorita preotilor crestini care au promovat crestinismul prin diverse metode. Deci pana la urma, orice au hotarat preotii sa fie religie, aia este. Si tu te lauzi ca urmezi acele credinte care le-au stabilit preotii evrei si preotii crestini, si ca ele sunt corecte, desi preotii sunt corupti. Nu simti paradoxu?

Acum in Biserica au patruns multi oameni care marturisesc credinta crestina, intrebarea este cati dintre ei L-au primit cu adevarat pe Isus?

#39
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 mrproper, on 16th June 2010, 23:38, said:

Deci consideri ca un cost mic platit de toti, e mai bine decat un cost mare platit de unii? Un concept foarte comunist. Si sunt curios, de unde stii ca mai multe probleme ar aparea fara religie. Din datele (care le-am insirat deja pe 2 topicuri) reiese clar ca tarile cu mai putina religie au mai putine probleme, si in Romania, religiozitatea creste, problemele cresc, fix sa te contrazica pe tine, deci esti prost informat.
Ce cost, gogule? Ce cost te chinuie? Ca iar o deviezi cu pestii rosii.
Legat de tarile alea, tu mereu esti in confuzie: nu diferentiezi worldview-ul personal de religia institutionalizata. Religia personala e una, cea institutionalizata (din inertie, cutume, traditii etc) e alta. In alta ordine, e vorba de mentalitati. Tarile alea, cand erau preponderent religioase, afla de la mine ca tot deasupra restului se aflau. Nu renuntarea la religia institutionalizata i-ar fi ridicat pe ei. Asa erau de la mama natura. Dar tu mereu ai stat bine cu logica si retorica, nu-i asa? :lol:

 mrproper, on 16th June 2010, 23:38, said:

I see what you did there. In primul rand, codul penal spune care e pedeapsa pentru fapta, el nu poate preveni fapta. Solutie: EDUCATIE! Nu parnaia. Si rezolvam pentru totdeauna problema.
Esti idealist naiv. Rau de tot.
Daca morala nu-i obligatorie, inca de la varste fragede (punand un "Bau Bau" la inaintare), atunci DOAR copiii foarte inteligenti reusesc si fara elementul fricii. Pentru ca la esenta suntem si noi cumva animale. Si statistica ne spune ca mai mult de jumatate sunt mai saraci cu neuronul. Fa tu educatie, in utopia ta copilareasca.
Vorba lui Diaconescu: nici nu stii ce pierzi (daca elimini religia). Esti pur si simplu iresponsabil avansand o idee ca asta.

#40
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Letitia_Ducu, on 17th June 2010, 00:43, said:

Acum in Biserica au patruns multi oameni care marturisesc credinta crestina, intrebarea este cati dintre ei L-au primit cu adevarat pe Isus?
Nu stiu, eu macar sunt cinstit si iti spun ca nu sunt de acord cu morala religiei cand face rau unor oameni, si nu ma astept sa ajung undeva anume dupa moarte.

 Bean, on 17th June 2010, 00:57, said:

Ce cost, gogule? Ce cost te chinuie? Ca iar o deviezi cu pestii rosii.
Declara aici public pe Softpedia, sa citeasca toti: Eu Bean, din initiativa lui mrproper si nesilit de nimeni, declar cu buna stiinta ca nu exista nici un cost asociat activitatilor religioase, nici din partea practicantilor, nici din partea nepracticantilor.

 Bean, on 17th June 2010, 00:57, said:

Legat de tarile alea, tu mereu esti in confuzie: nu diferentiezi worldview-ul personal de religia institutionalizata. Religia personala e una, cea institutionalizata (din inertie, cutume, traditii etc) e alta. In alta ordine, e vorba de mentalitati. Tarile alea, cand erau preponderent religioase, afla de la mine ca tot deasupra restului se aflau. Nu renuntarea la religia institutionalizata i-ar fi ridicat pe ei. Asa erau de la mama natura. Dar tu mereu ai stat bine cu logica si retorica, nu-i asa? :lol:
Deci pana la urma, e mai putina religie si o duc mai bine, cum si de ce, sunt intrebari interesante, dar nu schimba faptul ca e mai putina religie si o duc mai bine, ceea ce te contrazice pe tine in afirmatiile anterioare. Retorica ieftina din partea ta Bean.

 Bean, on 17th June 2010, 00:57, said:

Daca morala nu-i obligatorie, inca de la varste fragede (punand un "Bau Bau" la inaintare), atunci DOAR copiii foarte inteligenti reusesc si fara elementul fricii. Pentru ca la esenta suntem si noi cumva animale. Si statistica ne spune ca mai mult de jumatate sunt mai saraci cu neuronul. Fa tu educatie, in utopia ta copilareasca.
Vorba lui Diaconescu: nici nu stii ce pierzi (daca elimini religia). Esti pur si simplu iresponsabil avansand o idee ca asta.
Asa e, trebuie sa avem religie, doar doar unii tampiti nu inteleg altfel decat prin frica. Tu stiai ca oamenii care au incredere in sine mai mare, au performante mai bune orice ar face? Stii ca frica e cel mai mare inamic al increderii de sine?
Si hai sa o luam si altfel, daca impunem fortat tuturor religia, de ce nici macar cei care sunt super-religiosi, precum preotii, nu se pot abtine de la o mica spaga? De ce nu functioneaza frica asta de care vorbesti, si care ar trebui sa ne faca ne-animale.

A, si inca un lucru, frica este foarte importanta pentru animale, reactioneaza des si instinctiv din cauza ei. Daca facem oamenii mai fricosi, de fapt is mai apropiati de celelalte animale in comportament, buna idee, nu?

Da, stiu ce pierd, "lirismul". Neinteresant, sunt lucruri mai importante decat decoratiunile culturale, cand doar prin munca si educatie pot oamenii sa devina mai buni.

#41
Letitia_Ducu

Letitia_Ducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 22.06.2008

 mrproper, on 17th June 2010, 00:58, said:

Nu stiu, eu macar sunt cinstit si iti spun ca nu sunt de acord cu morala religiei cand face rau unor oameni, si nu ma astept sa ajung undeva anume dupa moarte.

Cui face rau invatatura Lui Cristos? Pai uite ce a mai adus "educatia" in America: desfraul, cresterea consumului de droguri si de antidepresive!

Daca n-o sa invatam lectiile istoriei despre valoarea vietii umane atunci o sa ne expunem riscului sa repetam greselile, insa de data asta cu un pret mult mai mare!

 mrproper, on 17th June 2010, 01:16, said:

[]
Da, stiu ce pierd, "lirismul". Neinteresant, sunt lucruri mai importante decat decoratiunile culturale, cand doar prin munca si educatie pot oamenii sa devina mai buni.

Da da, uite ca prin educatie germanii au putut fi convinsi ca natiunea lor are dreptul sa dobandeasca puritate rasiala!

Edited by Letitia_Ducu, 17 June 2010 - 00:21.


#42
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Letitia_Ducu, on 17th June 2010, 01:19, said:

Cui face rau invatatura Lui Cristos? Pai uite ce a mai adus "educatia" in America: desfraul, cresterea consumului de droguri si de antidepresive!

Daca n-o sa invatam lectiile istoriei despre valoarea vietii umane atunci o sa ne expunem riscului sa repetam greselile, insa de data asta cu un pret mult mai mare!
Intreaba victimele cruciadelor, victimele executilor din Evul Mediu, cetatenii lipsiti de religie, etc.

Desfraul, consumul de droguri si antidepresive este de cand lumea. Doar ca nu ai existat tu in trecut, si cand erai copil ti s-au ascuns lucrurile astea desi se intamplau cu aceeasi frecventa. Si pentru informatia ta, in Anglia desfraul e in crestere, in SUA e in scadere.

 Letitia_Ducu, on 17th June 2010, 01:24, said:

Da da, uite ca prin educatie germanii au putut fi convinsi ca natiunea lor are dreptul sa dobandeasca puritate rasiala!
Prin propaganda nazista, aia nu e educatie, iti mai trebuie niste educatie sa faci diferenta intre educatie si propaganda. Spor!

(si sa nu uitam ca Germania a iesit in pierdere dupa doua razboaie, si totusi si-a revenit puternic, prin munca asidua si orientarea spre calitate).

#43
Letitia_Ducu

Letitia_Ducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 22.06.2008

 mrproper, on 17th June 2010, 01:24, said:

Intreaba victimele cruciadelor, victimele executilor din Evul Mediu, cetatenii lipsiti de religie, etc.

Iar o luam de la Adam si Eva? Pai cei care plecau in cruciade aveau o motivatie, anume mantuirea, ca asa le promitea Papa. Iata denaturarea crestinismului adevarat! O adevarata batjocura!

 mrproper, on 17th June 2010, 01:24, said:

Desfraul, consumul de droguri si antidepresive este de cand lumea. Doar ca nu ai existat tu in trecut, si cand erai copil ti s-au ascuns lucrurile astea desi se intamplau cu aceeasi frecventa. Si pentru informatia ta, in Anglia desfraul e in crestere, in SUA e in scadere.

E la cote inalte peste tot ... Sa stii ca putregaiul care a macinat paganismul de la radacina a fost similar cu cel de azi, absenta unei sperante in viitor!

 mrproper, on 17th June 2010, 01:27, said:

Prin propaganda nazista, aia nu e educatie, iti mai trebuie niste educatie sa faci diferenta intre educatie si propaganda. Spor!

(si sa nu uitam ca Germania a iesit in pierdere dupa doua razboaie, si totusi si-a revenit puternic, prin munca asidua si orientarea spre calitate).

Nascuta in amfiteatrele universitatilor, nu in birourile ministeriale!

Noapte buna tuturor!

#44
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 liviu_np, on 16th June 2010, 22:51, said:

2. Spaga este generalizata la popi. N-ati auzit de ortu' popii?
1. Care este etimologia expresiei?
1. Ortu era o moneda care era tariful perceput la un moment dat. Expresia consfinteste o stare de fapt petrecut inca de demult.
2. Prin urmare, datul/luatul mitei este parte a moralei crestine. Nu stiu daca are suport biblic, dar este partea a traditiei milenare a bisericii ortodoxe de Romania.

#45
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Cred ca vine de la parabola biblica  :w00t: :

Și zicea și către ucenicii Săi: Era un om bogat care avea un iconom și acesta a fost pârât lui că-i risipește avuțiile.
Și chemându-l, i-a zis: Ce este aceasta ce aud despre tine? Dă-mi socoteala de iconomia ta, căci nu mai poți să fii iconom.
Iar iconomul a zis în sine: Ce voi face că stăpânul meu ia iconomia de la mine? Să sap, nu pot; să cerșesc, mi-e rușine.
Știu ce voi face, ca să mă primească în casele lor, când voi fi scos din iconomie.
Și chemând la sine, unul câte unul, pe datornicii stăpânului său, a zis celui dintâi: Cât ești dator stăpânului meu?
Iar el a zis: O sută de măsuri de untdelemn. Iconomul i-a zis: Ia-ți zapisul și, șezând, scrie degrabă cincizeci.
După aceea a zis altuia: Dar tu, cât ești dator? El i-a spus: O sută de măsuri de grâu. Zis-a iconomul: Ia-ți zapisul și scrie optzeci.
Și a lăudat stăpânul pe iconomul cel nedrept, căci a lucrat înțelepțește. Căci fiii veacului acestuia sunt mai înțelepți în neamul lor decât fiii luminii.
Și Eu zic vouă: Faceți-vă prieteni cu bogăția nedreaptă, ca atunci, când veți părăsi viața, să vă primească ei în corturile cele veșnice.
Cel ce este credincios în foarte puțin și în mult este credincios; și cel ce e nedrept în foarte puțin și în mult este nedrept.
Deci dacă n-ați fost credincioși în bogăția nedreaptă, cine vă va încredința pe cea adevărată?
Și dacă în ceea ce este străin nu ați fost credincioși, cine vă va da ce este al vostru?

Acuma e drept ca fiecare intelege ce vrea, ce daca e preot, nu-i in primul rand om? Si cum cele rele imediat se invata, ce au zis cetatenii cinstiti, daca merge spaga s-o facem sport national.
Si uite asa a devenit religie si pentru crestini, si pentru musulmani, si pentru atei.  :lol:

#46
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Letitia_Ducu, on 17th June 2010, 01:38, said:

Nascuta in amfiteatrele universitatilor, nu in birourile ministeriale!
Studentii sunt o unealta. De fapt, tinerii intre 17 si 25 de ani sunt o unealta. Ei se afla in maximul perioadei de agresiune emotionala si pot fi manipulat usor din umbra, pentru ca nu au un echilibru intelectual pentru latura emotionala, intotdeauna ei sunt revolutionistii, ei participa la miscari, ei detroneaza puterea, ei conduc linia frontului in razboaie.

[ http://2.bp.blogspot.com/_ZDpLXpNvxRI/SxSprFc7zLI/AAAAAAAAABg/5-JmPPXRgck/s1600/arrests_by_age_sex.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asadar, ramane treaba in mana adversarilor celor din birourile ministeriale actuale... orice lider comunist din istorie, Iliescu, etc...

 sorin2007, on 17th June 2010, 17:37, said:

Si uite asa a devenit religie si pentru crestini, si pentru musulmani, si pentru atei.  :lol:
Vrei sa spui un element cultural, in loc de religie, nu?

#47
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Ta-dam.....

[ http://media.realitatea.ro/multimedia/image/201007/w460/6f3ddf3967211abb45c51740f8e6c075_67727600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Șpagă în numele Domnului: Un consilier PDL Timiș invocă religia pentru a justifica o infracțiune
http://www.realitate...une_725910.html
"Aparțin credinței penticostale și, în numele lui Dumnezeu, am vrut să-l ajut ca frate de credință pe denunțător, la recomandarea altui credincios'', a spus Beniamin Ursu, în fața instanței, la termenul din 28 iulie.

În varianta laică a anchetatorilor, faptele stau altfel. Ca să faciliteze întabulare unei clădiri, alesul local i-a cerut 7.000 de euro unui om de afaceri. Acesta l-a denunțat, a urmat un flagrant, și consilierul a fost arestat.

Beniamin Ursu are o poveste la fel de suprarealistă și despre banii găsiți asupra lui. "După ce am băgat banii în buzunar, a venit echipa de la poliție, eu m-am speriat când i-am văzut, nu am știut ce se întâmplă și cum eram cu mâinile în buzunar, când le-am scos, suma de bani a căzut pe jos", a relatat consilierul PD-L.

Cu aceeași candoare, suspectul a explicat și de ce se afla la locul flagrantului: "Aveam treabă în zonă și știam că este mai răcoare".

Beniamin Ursu este și administrator al unei școli înființate de el, "Bunul păstor". Potrivit altor colegi de partid și de cult neoprotestant, bărbatul riscă să fie exclus atât din partid, cât și din comunitatea religioasă.


#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 mrproper, on 1st August 2010, 00:37, said:

Ta-dam.....

[ http://media.realitatea.ro/multimedia/image/201007/w460/6f3ddf3967211abb45c51740f8e6c075_67727600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Șpagă în numele Domnului: Un consilier PDL Timiș invocă religia pentru a justifica o infracțiune
http://www.realitate...une_725910.html
"Aparțin credinței penticostale și, în numele lui Dumnezeu, am vrut să-l ajut ca frate de credință pe denunțător, la recomandarea altui credincios'', a spus Beniamin Ursu, în fața instanței, la termenul din 28 iulie.

În varianta laică a anchetatorilor, faptele stau altfel. Ca să faciliteze întabulare unei clădiri, alesul local i-a cerut 7.000 de euro unui om de afaceri. Acesta l-a denunțat, a urmat un flagrant, și consilierul a fost arestat.

Beniamin Ursu are o poveste la fel de suprarealistă și despre banii găsiți asupra lui. "După ce am băgat banii în buzunar, a venit echipa de la poliție, eu m-am speriat când i-am văzut, nu am știut ce se întâmplă și cum eram cu mâinile în buzunar, când le-am scos, suma de bani a căzut pe jos", a relatat consilierul PD-L.

Cu aceeași candoare, suspectul a explicat și de ce se afla la locul flagrantului: "Aveam treabă în zonă și știam că este mai răcoare".

Beniamin Ursu este și administrator al unei școli înființate de el, "Bunul păstor". Potrivit altor colegi de partid și de cult neoprotestant, bărbatul riscă să fie exclus atât din partid, cât și din comunitatea religioasă.
Nu e nicio noutate ca se intampla si astfel de cazuri. Am mai intrebat si pe alte topicuri si intreb si aici: daca un medic ia spaga trebuie desfiintat sistemul sanitar pentru ca e imoral sau corupt? Si daca acolo nu e spaga nu mai e nicaieri.
Dar cand e vorba de biserica sar toti ca arsi... Ipocrizie.

#49
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 mario_bril, on 1st August 2010, 03:22, said:

Nu e nicio noutate ca se intampla si astfel de cazuri. Am mai intrebat si pe alte topicuri si intreb si aici: daca un medic ia spaga trebuie desfiintat sistemul sanitar pentru ca e imoral sau corupt? Si daca acolo nu e spaga nu mai e nicaieri.
Dar cand e vorba de biserica sar toti ca arsi... Ipocrizie.
Mey. Doctoru salveaza vieti. Preotu le baga in pamant. Fa si tu diferenta inainte sa te iei de medici.

Si da, ar trebui desfiintat sistemul sanitar actual, si pus altul in loc, stii tu, unul fara spaga. Dar probabil nu te intereseaza subiectul asta discutat destul de des in zilele noastre.

In plus, aici nu discutam doctori, aria pentru doctori e mai incolo, mergi si discuta. Aici discutam despre religie, ti se pare normal sa discutam despre spagile luate de maturatorii de pe strada pe topicul asta?

#50
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 mrproper, on 16th June 2010, 22:04, said:

Daca nu este moral sa iei spaga...
Doamne ce intrebare de gradinita. Pai iti da popa ceva ? :roflmao:

 mrproper, on 1st August 2010, 03:41, said:

Mey. Doctoru salveaza vieti. Preotu le baga in pamant. Fa si tu diferenta inainte sa te iei de medici.
Alta prostie. Medicul te trateaza, adica te impiedica sa mori mai devreme. Cel pe care-l vezi tu ca face ceva si ii dai bani de fraier.
In spatele medicamentelor, aparaturii, etc stau o groaza de oameni: cercetatori, biologi, ingineri, etc.

Edited by Cr1spy, 01 August 2010 - 03:01.


#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 mrproper, on 1st August 2010, 03:41, said:

Mey. Doctoru salveaza vieti. Preotu le baga in pamant. Fa si tu diferenta inainte sa te iei de medici.

Si da, ar trebui desfiintat sistemul sanitar actual, si pus altul in loc, stii tu, unul fara spaga. Dar probabil nu te intereseaza subiectul asta discutat destul de des in zilele noastre.

In plus, aici nu discutam doctori, aria pentru doctori e mai incolo, mergi si discuta. Aici discutam despre religie, ti se pare normal sa discutam despre spagile luate de maturatorii de pe strada pe topicul asta?
Perfect. Desfiinteaza-i pe toti. Si pe preoti si pe medici. Si pe cine mai indrazneste sa ieie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate