Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Moralitate: este moral sa iei spaga?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#19
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 mihai!, on 16th June 2010, 22:39, said:

 Sunt convins. Exact asta vroiam sa scriu. Daca esti mort de foame si n-ai mai mancat de zile intregi iei spaga. Indiferent de principiile care te reprezinta pe tine ca om.
Ok, iti dau dreptate. Intr-adevar, multi dintre noi vor risca multe lucruri pentru nevoi de baza.

Dar spune-mi te rog, cunosti preoti malnutriti? Stiai ca episcopiile au bugete speciale pentru ajutorarea familiilor de preoti? Stiai ca ei primesc casa, salariu si indemnizatii banesti? Consideri ca ar fi inclinati sa ia spaga desi au 2x salarii minime si alte venituri, plus suportul oricarui credincios din parohie?

Exista preoti nemancati?

#20
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 mrproper, on 16th June 2010, 21:04, said:

Daca nu este moral sa iei spaga, de ce preotii nu se pot abtine de la aceste fapte?
Pentru ca majoritatea preotilor e plina de lichele.
Deci, crestinismul e de vina.
Nu-i asa? Desigur ca-i asa, mrproper. Intelepciunea ta este nemarginita.
Preotii aia sunt atei, dragule. ;) Sau oricum, dar nu crestini. Ti-ai dat cu tesla-n scrot.
Au aceeasi orientare ca si tine, in adancul convigerilor. In teorie sunt insa crestini. Cu diploma, nu oricum.
Ti-am zis sa nu te mai joci cu tesla.

Edited by Bean, 16 June 2010 - 21:55.


#21
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006
Spaga inseamna acceptarea sau chiar impunerea de a ti se acorda un folos necuvenit pentru a facilita ceva.

Morala implica egalitatea sanselor si nu incurajeaza banii nemunciti (desi unii pot spune ca muncesti pentru o spaga).
Totul tine de educatie si de principii si de ... cei 7 ani de acasa.

Legat de preoti... pentru unii este o simpla meserie, altii chiar pun suflet in ceea ce fac si isi practica meseria pentru Dumnezeu si pentru om. Diferenta asta este vizibila la spaga.

#22
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Bean, on 16th June 2010, 22:53, said:

Pentru ca majoritatea preotilor e plina de lichele.
Deci, crestinismul e de vina.
Nu-i asa? Desigur ca-i asa, mrproper. Intelepciunea ta este nemarginita.
Preotii aia sunt atei, dragule. ;) Sau oricum, dar nu crestini. Ti-ai dat cu tesla-n scrot.
Au aceeasi orientare ca si tine, in adancul convigerilor. In teorie sunt insa crestini. Cu diploma, nu oricum.
Ti-am zis sa nu te mai joci cu tesla.
Daca majoritatea preotilor e plina de lichele, asa cum afirmi tu, de ce este permis acest lucru?
Nu stiu de unde ai tras concluzia ca e crestinismul de vina...
Nu stiu la ce te referi.
Am auzit ca sunt cativa preoti atei in tara, m-as bucura sa ii intalnesc, dar toti preotii care ii cunosc sunt crestini. Imi pare rau dar nu am tesla, am doar mistrie mai lata pentru nivelare.
Interesant, de unde stii ca nu sunt crestini?
Multumesc de sfat am sa tin minte, chiar am sa ma duc sa imi cumpar una.

#23
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 mrproper, on 16th June 2010, 22:06, said:

Daca majoritatea preotilor e plina de lichele, asa cum afirmi tu, de ce este permis acest lucru?
De ce este permis ca doctorii sa ia spaga? De ce este permis ca politistii sa ia spaga? De ce este permis ca functionarii publici de orice fel sa ia spaga?
Tu ai ceva cu preotii, scumpule! :naughty:
De fapt, ura si lipsa ta de maturitate nu ar fi directionata direct catre preoti. Ci catre religie, in special crestinismul.

 mrproper, on 16th June 2010, 22:06, said:

Nu stiu de unde ai tras concluzia ca e crestinismul de vina...
Nu stiu la ce te referi.
Propere, lasa ciunga ieftina. Ne stim prea bine, de prea multa vreme. Forumul asta este poluat de topicurile deschise de tine, prin excelenta antireligioase, anticrestine.
Adica, du-te si canta la alta masa, ca barbat nu-mi demonstrezi ca ai fi. ;)

 mrproper, on 16th June 2010, 22:06, said:

Interesant, de unde stii ca nu sunt crestini?
Ca de obicei, pui intrebari extrem de...inteligente.
De exemplu, te intreb eu: cand un dinamovist inceteaza sa fie dinamovist? Cand, pentru o suma de bani, "tine" si cu Steaua, este?
Sau, daca ai un codice si-l incalci, incetezi sa mai faci parte din casta. Pentru ca ai tradat. Preotii spagari tradeaza. Nu respecta dogma. In fapt, nu respecta normele bunului simt.

 mrproper, on 16th June 2010, 22:06, said:

Multumesc de sfat am sa tin minte, chiar am sa ma duc sa imi cumpar una.
De ce mereu dau cu tine de pereti? Simplu? Pentru ca mustesti de puerilism. :)
Esti prea tanar si te duci cu capul inainte si privirea in varful bocancilor.
Deja mi-am facut in clasament. De la Z la A, primul e arpisz, apoi tu. "Greii" sunt altii. Din experienta dialogului cu tine vorbesc. Cheap, adica. Pompos, dar gol.

#24
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Bean, on 16th June 2010, 23:15, said:

De ce este permis ca doctorii sa ia spaga? De ce este permis ca politistii sa ia spaga? De ce este permis ca functionarii publici de orice fel sa ia spaga?
Tu ai ceva cu preotii, scumpule! :naughty:
De fapt, ura si lipsa ta de maturitate nu ar fi directionata direct catre preoti. Ci catre religie, in special crestinismul.
Doctorii trateaza, politistii sanctioneaza si functionarii publici pierd vremea. Din pacate, nici una dintre categorii nu afirma ca detin cheia raiului, explica care e, te forteaza si te pedepsesc daca nu urmezi invataturile, care mai apoi chiar ei le incalca... ei... ia hai oleaca...
Ma bucur ca ma cunosti asa de bine, nu stiam ca am aceasta pozitie puternica fata de farsori parazitari si balivernele lor cu care fraieresc in masa.

 Bean, on 16th June 2010, 23:15, said:

Pentru ca mustesti de puerilism.
Recunosc, asta e cusurul meu, ma cobor la nivelul forumistilor de aici, si iau bataie pentru ca nu sunt in liga mea... stii vorba aia, nu te pune cu prostu ca te coboara la nivelu lui si te bate cu mintea odihnita.

#25
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 mrproper, on 16th June 2010, 22:27, said:

Spaga = impunere
Mai zi o data.

Edited by sorin2007, 16 June 2010 - 22:23.


#26
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 liviu_np, on 16th June 2010, 22:51, said:

Spaga este generalizata la popi. N-ati auzit de ortu' popii?

Care este etimologia expresiei?

 ortul este o moneda de valoare mica care in unele zone la inmormantare se pune pe ochii mortului.Acesti banuti vor fi folositi de mort pentru a il plati pe luntrasul Charon sa ii treaca apele Styxului,ape ce despart taramul celor vii de cei morti. In cazul in care mortul nu are sa plateasca va rataci intre cele 2 lumi.

#27
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 sorin2007, on 16th June 2010, 23:23, said:

Mai zi o data.

?PÁGĂ1 s.f. (Fam.) Bac?i?, mită, ?per?

?PER?, ?per?uri, s.n. 1. (De obicei construit cu verbe ca ?a da?, ?a lua?, ?a primi?) Sumă de bani sau daruri primite de cineva sau oferite, incorect ?i ilegal, cuiva, pentru a-i câ?tiga bunăvoin?a, în special pentru a-l determina să-?i îndeplinească (mai cu râvnă) sau să-?i încalce obliga?iile de serviciu; mită, mituială

MÍTĂ,  mite,  s.f. Sumă de bani sau obiecte date ori promise unei persoane, cu scopul de a o determina să-?i încalce obliga?iile de serviciu sau să le îndeplinească mai con?tiincios; ?per?, ?pagă


Mai vrei?

Edited by mrproper, 16 June 2010 - 22:27.


#28
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Politia si alte organe, tin de un sistem de organizare laica, pe-acolo se minte si se ia spaga la greu. Dar religia tine de valori morale, care daca se prabusesc, nu mai are rost nimic ce tine de subiectul respectiv.

#29
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Mica 7:2
S-a dus omul de bine din țară, și nu mai este nici un om cinstit printre oameni; toți stau la pândă ca să verse sânge, fiecare întinde o cursă fratelui său.
Ps 12.1; Ps 14.1-3; Isa 57.1; Hab 1.15;
Mica 7:3
Mâinile lor sunt îndreptate să facă rău: cârmuitorul cere daruri, judecătorul cere plată, cel mare își arată pe față ce dorește cu lăcomie, și astfel merg mână-n mână.
Osea 4.18; Isa 1.23; Mica 3.11;
Mica 7:4
Cel mai bun dintre ei este ca un mărăcine, cel mai cinstit este mai rău decât un tufiș de spini. Ziua vestită de toți proorocii Tăi, pedeapsa Ta se apropie! Atunci va fi uluiala lor.
2Sam 23.6-7; Ezec 2.6; Isa 55.13;
Mica 7:5
Nu crede pe un prieten, nu te încrede în ruda cea mai de aproape; păzește-ți ușa gurii de cea care îți stă în brațe!
Ier 9.4;
Mica 7:6
Căci fiul batjocorește pe tatăl, fata se scoală împotriva mamei ei, nora împotriva soacrei sale; vrăjmașii omului sunt cei din casa lui! -
Ezec 22.7; Mat 10.21-36; Luc 12.53; Luc 21.16; 2Tim 3.2-3;
Mica 7:7
Eu însă voi privi spre Domnul, îmi voi pune nădejdea în Dumnezeul mântuirii mele, Dumnezeul meu mă va asculta.

#30
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 AndutzU_DarKRage, on 16th June 2010, 21:12, said:

Daca iti da el ca l-ai ajutat sau ceva cred ca e ok
Aia nu mai e spaga.

#31
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 mrproper, on 16th June 2010, 22:22, said:

Doctorii trateaza, politistii sanctioneaza si functionarii publici pierd vremea. Din pacate, nici una dintre categorii nu afirma ca detin cheia raiului, explica care e, te forteaza si te pedepsesc daca nu urmezi invataturile, care mai apoi chiar ei le incalca... ei... ia hai oleaca...
Omologii lor sunt politistii si procurorii, dar cu astia n-ai nimic. Astia din urma au cheile "raiului" pe pamant. Dar tu ai ceva cu popii, gicule. Ai ceva cu religia. Stii cum esti tu? Exact ca romanul ala de dupa '90, care dadea vina pe unguri, dar nu vedea mizeria de zi cu zi a unei minoritati de artisti, sau a adunaturii de infectii umane bine plasate in functii de decizie la nivel national. El avea ce-avea cu ungurii. Nu vedea padurea de copaci. E a zece-a oara cand ti-o zic p-asta cu padurea. Dar n-ai tu nici o treaba. Ti-ai plantat furtunul in ceafa si te speli in cap zilnic.
Insa, ceva iti scapa. Popii aia degeaba pretind ca detin cheile raiului, atata vreme cat nu sunt crestini ;). Ei doar pretind. Si tu iti poti pune o sutana si-ti poti lasa o barba mica, asa, de fason, dupa care sa pretinzi asta. Stii, nu?
Ai incercat tu s-o sucesti si s-o deviezi, dar, tati, nu merge. :peacefingers:

 mrproper, on 16th June 2010, 22:22, said:

stii vorba aia, nu te pune cu prostu ca te coboara la nivelu lui si te bate cu mintea odihnita.
Incerc din rasputeri (sa nu ma pun cu tine), dar uneori ma scoti din pepeni :).

Edited by Bean, 16 June 2010 - 23:02.


#32
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Bean, on 16th June 2010, 23:58, said:

Omologii lor sunt politistii si procurorii, dar cu astia n-ai nimic. Astia din urma au cheile "raiului" pe pamant. Dar tu ai ceva cu popii, gicule. Ai ceva cu religia. Stii cum esti tu? Exact ca romanul ala de dupa '90, care dadea vina pe unguri, dar nu vedea mizeria de zi cu zi a unei minoritati de artisti, sau a adunaturii de infectii umane bine plasate in functii de decizie la nivel national. El avea ce-avea cu ungurii. Nu vedea padurea de copaci. E a zece-a oara cand ti-o zic p-asta cu padurea. Dar n-ai tu nici o treaba. Ti-ai plantat furtunul in ceafa si te speli in cap zilnic.
Insa, ceva iti scapa. Popii aia degeaba pretind ca detin cheile raiului, atata vreme cat nu sunt crestini ;). Ei doar pretind. Si tu iti poti pune o sutana si-ti poti lasa o barba mica, asa, de fason, dupa care sa pretinzi asta. Stii, nu?
Ai incercat tu s-o sucesti si s-o deviezi, dar, tati, nu merge. :peacefingers:
Uite, sunt de acord ca "raiul" pe pamant exista, si ai dreptul sa intri direct in el, ca apoi acest drept sa devina privilegiu daca faci prostii. Nu neg validitatea informatiilor oferite de politist. Daca iti spune ca te baga la parnaie, te baga pe bune, nu e de glumit, e pe verificate.

Dar preotii, ei nu pot dovedi nimic. Daca nici macar povetele lor, singura metoda prin care poti ajunge in raiul promis de ei, nu sunt urmate chiar de ei, ce mai ramane?

Si in legatura cu ungurii, te contrazic. Minoritatea religioasa sunt ateii. Chiar tu crezi ca sunt probleme in tara, si ateii sunt responsabili. Tu nu faci nimic sa arati ca problemele societatii pot fi rezolvate de religie, te chinui doar sa dai vina pe atei si atat, ai ce ai cu ateii...

Deci popii sunt pot fi niste farsori mincinosi. Si sustin ei o religie. Si totusi nu te deranjeaza posibilitatea ca religia sustinuta de ei sa fie posibil tot o farsa. Nu stiu daca ai observat, dar in lume numai preotii crestin propun si sustin crestinismul. Si i-ai izolat ca fiind niste pretinsi. Nu te izbeste paradoxu?

 Bean, on 16th June 2010, 23:58, said:

Incerc din rasputeri (sa nu ma pun cu tine), dar uneori ma scoti din pepeni :).
Deci problema e la tine pana la urma. Banuiam eu...

#33
Letitia_Ducu

Letitia_Ducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 22.06.2008

 mrproper, on 17th June 2010, 00:12, said:

Si totusi nu te deranjeaza posibilitatea ca religia sustinuta de ei sa fie posibil tot o farsa. Nu stiu daca ai observat, dar in lume numai preotii crestin propun si sustin crestinismul. Si i-ai izolat ca fiind niste pretinsi. Nu te izbeste paradoxu?
[]

Ce treaba are invatatura Lui Cristos cu faptul ca in Biserica au patruns valorile lumesti?

#34
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 mrproper, on 16th June 2010, 23:12, said:

Ru nu faci nimic sa arati ca problemele societatii pot fi rezolvate de religie, te chinui doar sa dai vina pe atei si atat, ai ce ai cu ateii...
Mosu, eu nu pretind ca problemele ar putea fi rezolvate prin religie, ci pretind ca MAI MULTE PROBLEME AR APAREA FARA RELIGIE.

 mrproper, on 16th June 2010, 23:12, said:

Deci popii sunt pot fi niste farsori mincinosi. Si sustin ei o religie. Si totusi nu te deranjeaza posibilitatea ca religia sustinuta de ei sa fie posibil tot o farsa.
Atata vreme ca conditiile date de farsa asta nu dauneaza societatii in esenta lor (anume, principiile crestine), nu vad care iti este problema.
Da, probleme apar, nimic de zis. Dar la idioti. Daca exista idioti printre bipezi, nu trebuie sa dai vina pe o teorie/dogma care literalmente, prin excelenta, este una pozitivista, proactiva, plina de morala. In fapt, este esenta moralitatii.
Fii antena: daca procurorul ia mita, codul penal e de vina? ;)

 mrproper, on 16th June 2010, 23:12, said:

Deci problema e la tine pana la urma. Banuiam eu...
Da, e la mine. Problema mea esti tu sau specimene d-astea militante si agresive ca tine, care-si sprijina rationamentele pe argumente schelalaite, daca-s luate la bani marunti.

Edited by Bean, 16 June 2010 - 23:26.


#35
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Letitia_Ducu, on 17th June 2010, 00:17, said:

Ce treaba are invatatura Lui Cristos cu faptul ca in Biserica au patruns valorile lumesti?
Pai cine pastreaza si impune acea invatatura? Nimeni nu sustine sursa divina a lui Iisus Hristos, decat crestinii. Si acestia sunt crestini datorita preotilor crestini care au promovat crestinismul prin diverse metode. Deci pana la urma, orice au hotarat preotii sa fie religie, aia este. Si tu te lauzi ca urmezi acele credinte care le-au stabilit preotii evrei si preotii crestini, si ca ele sunt corecte, desi preotii sunt corupti. Nu simti paradoxu?

#36
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 mrproper, on 16th June 2010, 22:04, said:

Daca nu este moral sa iei spaga, de ce preotii nu se pot abtine de la aceste fapte?


Preotii care i-au spaga nu au nici o legatura nici cu preotimea nici cu crestinatatea. Un popa spaghist mi se pare mai rau decat un politician corupt.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate