Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#4393
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
imi poate spune cineva ,,dintre cei care cunosc meserie
vreau sa imi fac un put in primul strat pentru irigat ,,,il fac eu ,,am o instalatie facuta home made ,,dupa ce am incercat varianta cu bormasina ,,,unelte luate din ungaria
sunt filmulete pe youtube
cu bormasina am reusit sa sap doar 20 m ,,in jos este din ce in e mai tare ,,
luasem din ungaria si teava filtru ,,o teava de 40mm cu gauri si pe deasupra prins 2 straturi de geotextil ,,,geotextil din ala care se foloseste la drenaj
intrebarea mea este daca pun geotextil la filtru si nu mai pun nisip cuartos ,,,,in timp se poate forma acolo un filtru ?
o intrebare de necunoscator
asa arata un filtru cu geotextil




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/46h0BSrQKH0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#4394
ionicaminel

ionicaminel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.11.2009
Depinde de ganulatia si debitul acviferului,in mod normal se formeaza daca exista echilibru intre pompa si ce debiteaza stratul ; numai prin proba practica vezi particularitatile fiecarei fintini fara carotaj

#4395
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Multumesc Vodafonul pentru promptitudine si informatii! Sunteti cel mai tare!

#4396
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare
Momentan folosesc un put la care nu voi mai avea acces si gandindu-ma la o solutie, mi-a trecut prin cap sa fac eu unul, a fost mai greu startul, pana am prins curaj, ulterior doar multa munca fizica.
Am facut un burghiu si am inceput sa invart la el, pe la -3m am dat de balastru+nisip care este uscat pana la -5m si tot aici incepe acviferul de colentina, sa pot continua am bagat teava de 315 si am mers pana la -7m.
Problema initiala rezolvata, dar cum acviferul de colentina nu are apa potabila si a si inceput sa imi placa, ma gandesc sa fac un alt put in viitor si sa incerc sa ajung la acviferul de mostistea, sapatul nu cred ca o sa fie o problema, sunt sanse mari sa reusesc, nu stiu insa cum sa fac sa blochez acviferul de colentina sa nu curga in cel de mai jos, nu am gasit nimic despre detaliat despre cimentarea straturilor (am citit cateva cursuri de facultate, dar acolo se folosesc utilaje speciale).

A facut cineva cimentarea unui acvifer fara utilaje speciale?

#4397
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
Salutare
Momentan folosesc un put la care nu voi mai avea acces si gandindu-ma la o solutie, mi-a trecut prin cap sa fac eu unul, a fost mai greu startul, pana am prins curaj,........

depinde de locatia unde sunteti ,,,in zona bucuresti acviferul de mostistea este intre 40-50m
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d2bHkVe0uQE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
referitor la cimentare ,,cimentarea se face cu peleti bentonitici ,,compactonita ,sau ciment ,,,pt bentonita nu trebuie materiale ,,pt ciment trebuie pompat acolo unde trebuie facut inelul...pe ondrill gasiti informatii in fisele de executie
https://ondrill.ro/lucrari-foraj/

#4398
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Foarte frumos explicat.Filmulet pentru informare.
Felicitari pentru initiativa!!!

#4399
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
când atingi cei 40 de metri necesari acviferului preferat, deja ai trecut cu 30 de metri sub acviferul păcătos
după ce introduci  introduci țeava puțului, straturile de pământ aferente celor de 30 de metri se vor surpa și vor închide calea dintre cele 2 acvifere
intercalezi țeavă de filtru doar în zona acviferului preferat

știu, va sosi cineva și mă va combate că „sigilarea” nu-i performantă
dar când tu vrei cu un burghiu + mușchi să atingi 40...50 de metri, aș zice că devine neinteresant dacă mai curg 2 litri/oră din acviferul superior în cel inferior...
:)

#4400
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
pentru cine mai vrea  informatii ,mai multe video

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/81KL6eml6CU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
alt video
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/av6BZCuTiQk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EaaDl4PD1vM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
and
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tZOHb6H-Als?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4401
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
@ady49.

Te-a angajat Buhnici ca sa-i faci vizualizari?

E plin topicul asta de informatii utile si mult mai detaliate decat clipurile astea de te enuziasmeaza pe tine. Ai o gramada de oameni care si-ai facut puturi, ai greseli, ai rezolvari...tot ce vrei. Doar sa citesti....

#4402
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
daca nu comenta cineva ceva ,nu era postarea buna ,,,
nu este obligat nimeni sa urmareasca ,,cine vrea vrea ,,cine nu vrea nu vrea

#4403
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salutare oameni buni!
Am o fantana la tara din care ud gradina..Anul trecut aveam cam 800-1000 de litri de apa in primavara ( masurata intr-un bazin ). Pe parcursul verii si toamnei a inceput sa scada din ce in ce mai mult, ajungand pana la vreo 250 de litri maxim. Asta pe fondul secetei..Ma incurca foarte tare cand vreau sa ud gradina. Doar pentru asta o folosesc, am o pompa submersibila in ea,
Oare se poate sapa mai mult? O rezolva denisiparea ceva?
Daca cunoasteti pe cineva care curata sau adanceste fantani deja existente in zona Prahova, Bucuresti, va rog sa ma ajutati si pe mine cu o recomandare. Fantana are 15 metri adancime, dintre care 4-5 cu apa in zilele bune la sfarsit de primavara. Diametru de 30cm.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate