Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#4069
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Teava deja scoasa nu mai prezinta importanta in privinta greutatii, iar apa se goleste gravitational, deci,
NU gauri coloana.
2...3 oameni si o scoti, tragi si de sfoara si de coloana ,se rezolva.

#4070
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
pt cei care nu au scos niciodata o pompa din put: dupa ce ridici teava 2-3m aceasta incepe sa se inconvoaie spre pamant, apa va curge si vei putea face un mare colac cu raza de 3m ;)

#4071
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015

 catanda, on 19 mai 2022 - 13:32, said:

Eu am un certificat de urbanism pentru mai multe scopuri, printre care si put forat. Imi trebuie un alt CU pentru fantana sau intra in aceeasi categorie?
Nu inteleg cum sa citesc CU-ul astfel incat sa aflu ce imi trebuie DOAR pentru fantana. Ar trebui sa cer unul nou specializat pentru fantana?

Este cineva care a facut o fantana legal? Care a fost procesul?

Buna intrebare ! Si eu sunt inca in cautarea unui raspuns . La peste 30 de ani de la o asa zisa revolutie incercam sa aducem standardele Europei dezvoltate la nivelul tarii adica sa fim legali in tot. Greu tare. Am cautat pe net o groaza de informatii insa am gasit aproape zero cu exceptiile catorva cazuri in care raspunsurile sunt destul de interpretabile. Singura concluzie este ca probabil fiecare administratie zonala  aplica subiectiv legea. Dar mi-am zis totusi sa trimit un email pentru cererea de informatii si la administratia bazinala de apa dobrogea ( ma interesa pe zona mea) . Sperantele la vreun raspuns erau zero mai ales cand am vizitat site-ul lor si imediat realizezi ca departamentul lor de IT este aproape neexistent.
Dar surpriza ! Au raspuns dupa vreo saptamana insa e normal sa dureze atat ca raspunsul e oficial cu vreo 5 stampile diferite pe el probabil tot hartia aerata pe holuri e la putere. Dar au raspuns si am tot respectul pentru asta ! Deci lucrurile incep sa se miste oarecum pe relatia contribuabil-administratie

In concluzie raspunsul lui ABADL ( Administratia Bazinala de Apa Dobrogea-Litoral) este :

"Apele de suprafata sau subterane pot fi folosite liber , cu respectarea normelor sanitare si de protectie a calitatii apelor, pentru baut, adapat, udat, spalat, imbaiat si alte trebuinte gospodaresti, daca pentru aceasta nu se foloseste instalatii sau se folosesc instalatii de capacitate mica de pana la 0,2l/sec, destinate exclusiv satisfacerii necesitatilor gospodariilor proprii. "

Din ceea ce vad nu zic nimic de adancimea forajului, CU sau alatele doar debit si sa fie o singura  sau mai multe gospodarii detinuta de o persoana fizica.

Altfel trebuie :

1. Aviz de gospodarire a apelor ( inainte de foraj probabil)

- Certificat de urbanism
- Certificatul elaboratorului documentatiei tehnice de fundamentare
- Studiul hidrogeologic insotit de referat de expertiza emis de Institutul National de Hidrologie si Gospodarire a Apelor
- anunt public catre Primarie privind investitia propusa precum si anunturi publice in ziarul local (2 anunturi la interval de 7 zile)
- actele de detinere (culmea ca nu de proprietate) a terenului pe care se va executa investitia incluzand (plan amplansament de delimitare a terenului vizat de OCPI cu coordonate Stereo 70)
-decizia etapei de evaluare initiala emisa de Agentia pentru protectia mediului
- documentatie tehnica de fundamantare pe suport electronic

2. Autorizatia de gospodarire a apelor care va da dreptul sa exploatati putul forat (probabil dupa ce se aproba avizul si se foreaza )

Si ca fapt divers pentru un PDC apa-apa e musai autorizatie zic ei probabil datorita putului secundar de refulare sau probabil debitului crescut de exploatare ? Habar n-am.  

Informatiile sunt doar cu grad de o oarecare informare nicidecum sa le considerati oficiale desi sunt sincere.

#4072
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Ala de debit de scos cu galeata la manivela. 0,72mch nu avea nici pompa Kama. Umplea galeata in 20 de secunde. La PDC nu trebuie debit ca nu se circula apa din foraj, doar transferi caldura prin peretii tevilor imersate.

Edited by camsonat, 26 May 2022 - 09:28.


#4073
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015

 camsonat, on 26 mai 2022 - 09:27, said:

La PDC nu trebuie debit ca nu se circula apa din foraj, doar transferi caldura prin peretii tevilor imersate.

Din cate m-am interesat parca numai la varianta sol-apa merge asa ceva. Sau intinderii mari de apa statica. Si parca pentru sol-apa  mai trebuie cateva puturi sapate depinde de tipul solului si puterea PDC-ului ca unul singur nu prea face fata. Eu vorbeam de un PDC apa-apa cu alimentare dintr-un put si injectarea in altul. Dar nu neaparat asta ma interesa  ci din contra sa racesc vara cat mai eficient si economic fara PDC (zic eu ca zona si incalzirea globala o impun)  insa putul va fi forat  special pentru irigarea spatiilor verzi care vara  devin spatii galben-cenusii iar pamantul cimentuit de soare.

#4074
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
fraților, e groasă!
deja noua pompă achiziționată și-a redus debitul și presiunea :(
(remember: puț de 60 m, pompa asta https://masif.ro/pri...oduct-id/48440/ , scufundată la -44m , filtrul este între -45 și -55m)

am de gând să o scot și să verific dacă are nisip/argilă-n ea.
-dacă n-are, o trimit la garanție
-dacă are, atunci trebe să curăț puțul

credeți că reușesc io cu o pompă airlift DIY utilizând un compresor obișnuit, care „știe” 8 bar, iar debitul de aer e cam 180...200 l/min?

#4075
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Daca folosesti o coloana de 32 ,cred ca da.
Spor!

#4076
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
voi utiliza țeavă PEHD de 32 cu furtun de acetilenă (pt traseul de aer)
sper să-mi reușească piesa forte: „ejectorul” :)

#4077
AndreiSTG

AndreiSTG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.04.2022
Salutare tuturor !
Vis a vis de "putul tiganesc" cu care m-am pricopsit , pot spune ca intr-o oarecare masura l-am adus pe linia de plutire .
Adica scot apa cu pompa mamut  , trag si umplu un recipient de 500 L  in cca 40 min , apa este limpede  , cum bag o pompa cu debitul de cca 2000 L / ora , trage in jur de 10 min apa curata , dupa care incepe sa scoata apa cu nisip  . Asa ca imi trebuie o pompa cu debit mai mic , sa traga de la cca 20 - 25 m , diametrul pompei max 3 tol , diametrul de refulare 20-25 mm .  Cam asta ar fi .
  Am scos cu pompa mamut tot ce era mal si nisip in put + cateva pietricele de margaritar de pe fundul putului , de data asta am folosit coloana P.E de 1"  , cu mici fante verticale la capatul coloanei ( sa antreneze tot din jur )  , arunca mizerie non-stop .Posted Image Posted Image

#4078
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

 gushpi, on 30 mai 2022 - 11:23, said:

fraților, e groasă!
deja noua pompă achiziționată și-a redus debitul și presiunea :(

Mai bine luai cu turbine. Am avut și eu cu surub, backup la cea cu turbine cand s-a ars. Am tinut-o un an în fântână (de lene) și s-a făcut muci. Abia mai reușea sa ajungă la 3bari, consuma curent aiurea.
Asta cu turbine are minim 7 ani și rupeee!

#4079
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
@Andrei, deci pompa debit mic, daca 500l scosi in 40min nu tulbura apa, te orientezi sa nu scoti mai mult de 600l/h, asta vine cam 10l/min.Chiar daca ai pompa mai mare, "gitui" refularea la 10l/min si ai rezolvat.

#4080
AndreiSTG

AndreiSTG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.04.2022
Seara buna !
    XTH

Quote

Chiar daca ai pompa mai mare, "gitui" refularea la 10l/min si ai rezolvat.
Este o solutie , folosesc un robinet si-mi reglez debitul , insa aceasta metoda nu afecteaza pompa ?   Posted Image Posted Image

#4081
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
luai cu șurub pt că doream debit mic (max 3/h)
alea cu turbine dau mai mult...
mai vb după ce o scot...

#4082
martyt13

martyt13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2005
Buna seara.
As vrea sa gasesc o echipa care sa imi foreze un put cu adancimea de 25m si diametrul de 250mm in apropiere de Lehliu sat, jud. Calarasi. Problema este ca am vorbit cu doi oameni care spun ca se ocupa cu asa ceva, gasiti pe OLX,  dar nu prea imi inspira incredere. Pretul este de 200 lei/m, vin ei cu teava maro la diametrul asta dar nici unul nu a zis nimic de filtru, nu prea mi-au dat amanunte despre modul in care lucreaza. Nu as vrea sa dau 5.000 lei si sa ma trezesc dupa un timp ca nu am apa suficienta. Cum ar trebui sa aleg echipa?
Multumesc.

#4083
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 martyt13, on 31 mai 2022 - 22:00, said:

Buna seara.
As vrea sa gasesc o echipa care sa imi foreze un put cu adancimea de 25m si diametrul de 250mm in apropiere de Lehliu sat, jud. Calarasi. Problema este ca am vorbit cu doi oameni care spun ca se ocupa cu asa ceva, gasiti pe OLX,  dar nu prea imi inspira incredere. Pretul este de 200 lei/m, vin ei cu teava maro la diametrul asta dar nici unul nu a zis nimic de filtru, nu prea mi-au dat amanunte despre modul in care lucreaza. Nu as vrea sa dau 5.000 lei si sa ma trezesc dupa un timp ca nu am apa suficienta. Cum ar trebui sa aleg echipa?
Multumesc.
Pana vine altcineva cu un sfat mai pertinent, iti pot recomanda sa mergi la orice vecin care are put forat si nu are probleme cu apa/nisip/debit. Daca e multumit, ii ceri datele celor care au facut forajul.

#4084
AndreiSTG

AndreiSTG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.04.2022
Salutare all !!!
Imi permit un sfat pentru " martyt13" , alege foarte bine , cauta persoana care poate da si detalii tehnice despre lucrare , bashca intreaba prin telefon daca este de etnie rroma , spun acest lucru fiindca sunt patit  , n-o sa gasiti niciodata rrom cioban , putzar sau pescar , de calitate , garantat 100 % .
  Cel / cei care vin sa faca putzul / fantana , trebuie sa dea totul la gata  , foraj put , bagat tub , facut filtru cu margaritar exact cum spune manualul , bashca sa traga apa c-o pompa .  Ala este un put functional / folosibil . Daca nu va grabiti cu foratul va pot recomanda o echipa care a lucrat unui amic ( asta dupa ce m-am intepat cu tiganii ) , i-ar fi luat 200 lei / ml , au luat banii dupa ce au tras apa din put cca 2 zile incontinu . Asa DA .

Posted Image Posted Image Posted Image

#4085
martyt13

martyt13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2005

 AndreiSTG, on 01 iunie 2022 - 15:43, said:

Salutare all !!!
Imi permit un sfat pentru " martyt13" , alege foarte bine , cauta persoana care poate da si detalii tehnice despre lucrare , bashca intreaba prin telefon daca este de etnie rroma , spun acest lucru fiindca sunt patit  , n-o sa gasiti niciodata rrom cioban , putzar sau pescar , de calitate , garantat 100 % .
  Cel / cei care vin sa faca putzul / fantana , trebuie sa dea totul la gata  , foraj put , bagat tub , facut filtru cu margaritar exact cum spune manualul , bashca sa traga apa c-o pompa .  Ala este un put functional / folosibil . Daca nu va grabiti cu foratul va pot recomanda o echipa care a lucrat unui amic ( asta dupa ce m-am intepat cu tiganii ) , i-ar fi luat 200 lei / ml , au luat banii dupa ce au tras apa din put cca 2 zile incontinu . Asa DA .

Posted Image Posted Image Posted Image
Multumesc pentru sfat dar este foarte greu sa afli la telefon daca echipa este de etnie sau nu, daca au mai facut puturi in alta parte si care sunt rezultatele. In zona mea vecinii au puturi mai vechi si nu pot afla numarul de telefon al unei echipe. Daca mi-ai putea da numarul de telefon al celor care au forat putul amicului tau ar fi grozav.
Multumesc mult.

#4086
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

 AndreiSTG, on 01 iunie 2022 - 15:43, said:

Salutare all !!!
  Daca nu va grabiti cu foratul va pot recomanda o echipa care a lucrat unui amic ( asta dupa ce m-am intepat cu tiganii ) , i-ar fi luat 200 lei / ml , au luat banii dupa ce au tras apa din put cca 2 zile incontinu . Asa DA .



Buna! In ce zona lucreaza ei?  Mulțumesc in avans!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate