Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#3259
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nitritii chiar nu sunt buni. De regula provin de la fose/grajduri etc.

#3260
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Cand am facut analizele..inca aveam WC de santier in fundul curtii (la vreo <10m de fantana). Am desfiintat ragalia aia..mai las cateva luni apoi fac o 'dezinfectie' a fantanii si fac iar analize. Oricum nu beau apa din fantana momentan.

#3261
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
manghels la cati m este izvorasul care alimentează fantana?
PS:de luni când au săpat fantana de care spuneam, și pana astăzi, s-a umplut cu 5 cm de apa.

#3262
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Aia nu e nici macar fantana, e o groapa.



#3263
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Sunt mai multe izvoare.  Primul a aparut pe la 9-10m adancime. .si s-a umplut destul de rapid. .

Din păcate nu cred ca ai dat de un izvor bun..

Edited by manghels, 11 November 2017 - 00:02.


#3264
emymar

emymar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.07.2010
Salutare,
Am si eu o problema cu un put si nu stiu cum ar trebui sa-i dau de cap. In 2015 cand am cumparat casa in Rosu, Chiajna langa lac am facut un put cam la 43-44 de metri. Chiar daca analiza era dezastru cu duritate 40, bacterii, nitriti, etc, am zis ca se va regla in timp. O sa mai fac o analiza dupa ce termin de renovat casa. Toate bune si frumoase pana acum cand am schimbat pompa submersibila DRK luata din piata de la moldoveni la 250 de lei. Am inteles ca atata te si tine eu avand santier acolo nu am avut nevoie de mai mult. Inca se lucreaza la casa si a trebuit sa o schimb tot cu una mai ieftina luata din acelasi loc. Nu a mai avut DRK si am luat micul fermier. Am pastrat aceeasi adancime nu am schimbat decat pompa si surpriza, apa este limpede dar galbena si cu miros urat pe care nici cateii nu o pot bea :(:(
Va rog frumos un ajutor mi-ar prinde bine. Va multumesc.

#3265
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

View Postemymar, on 27 noiembrie 2017 - 18:47, said:

.... era dezastru cu duritate 40, bacterii, nitriti, etc, am zis ca se va regla , ................
....apa este limpede dar galbena si cu miros urat pe care nici cateii nu o pot bea Posted ImagePosted Image
     Va rog frumos un ajutor mi-ar prinde bine. Va multumesc.

De la inceput cu bacterii/nitriti iar acum logic mirosuri urite concluzia este ca forajul a fost compromis de la inceput.
In timp nu are ce sa se curete decit urme usoare de nisip in rest nu ai ce face.
Nu ai bagat de seama pentru ca se consuma pe santier si nu ai dat importanta problema este de la inceput.
Solutia alt foraj facut profesionist.,pe alta adincime,izolate starturile...
Trist dar adevarat.
Posted Image

#3266
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
emymar ,mirosul poate veni de la pompa noua.

#3267
emymar

emymar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.07.2010

View PostXTH, on 28 noiembrie 2017 - 08:32, said:



De la inceput cu bacterii/nitriti iar acum logic mirosuri urite concluzia este ca forajul a fost compromis de la inceput.
In timp nu are ce sa se curete decit urme usoare de nisip in rest nu ai ce face.
Nu ai bagat de seama pentru ca se consuma pe santier si nu ai dat importanta problema este de la inceput.
Solutia alt foraj facut profesionist.,pe alta adincime,izolate starturile...
Trist dar adevarat.
Posted Image

Asta chiar ar fi trist. Am atașat si analiza apei cu nitrati 132 nu nitriti, duritate 65 si bacterii. La momentul acela m-am linistit pentru ca primisem 2-3 oferte pentru dedurizare si filtrare. Scump cei drept dar ce sa fac daca am avut norocul  sa dau de apa asta.
Acum am mai cumparat o pompa si se pare ca celelalte 2 au fost busite de presostat care nu a mai mers, pompa mergând în gol fără consumator.

Attached Files


Edited by emymar, 03 December 2017 - 09:45.


#3268
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Un sfat pt o fântână : au săpat azi pana la 6 m, mecanic cu tuburi de 60 interior.  Izvorul e pe la 4 metri. Proprietarul fântânii le-a zis fantanarilor sa o facă pina la 10 m, sa aiba apa suficienta. Ei au zis ca nu vor putea pt ca e riscul ca pereții sa se surpe, max 1 m dacă mai pot sapa, și apoi vor Tuba. Apa în gaura în seara asta e deja de jumătate de m, probabil pana mâine și mai multa. Nu e nici o metoda de a mai sapa, de a scoate apa, sau băieții nu prea sint meseriași?
LE: după ce se termina fantana, sa zicem ca va avea 7-8 metri adâncime, cum se curata apa murdara dinăuntru? Și cu ce fel de pompă? Pompa pt ape murdare, motopompa, sau altceva?

Edited by sov, 04 December 2017 - 21:07.


#3269
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
La mine au sapat 12 metrii, de apa au dat pe la 3 metrii, n-au comentat nimic ca nu pot sapa, in 24 de ore s-au umplut 7 tuburi iar in 2 zile au fost 9 tuburi, tuburi de 80 interior au sapat cu o masina pe sasiu de camion.
Apa am scos-o cu o pompa de suprafata, asemanatoare cu cele de la hidrofor, cu sorb la capatul tevii de aspiratie.
Dupa 2 zile apa era destul de limpede.

Edited by ElcapoMafia, 04 December 2017 - 21:53.


#3270
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Ce lungime au tuburile tale? Bănuiesc ca izvorul e puternic de a umplut asa repede tuburile.

#3271
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Tuburile au un metru. Se vede cum curge apa din peretii fantanii cand o golesc.

#3272
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Înseamnă că e beton nevibrat, apa se infiltreaza prin pereți. Cei din zona Sarca, Tg Frumos fac asemenea tuburi. La tuburile obișnuite din beton am impresia ca se fac gauri în Tub în zona izvorului.

Edited by sov, 04 December 2017 - 22:31.


#3273
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
La fantana de mai sus, e argila galbena și se surpa pereții, de aia zic ca nu mai sapă.

#3274
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006

View PostElcapoMafia, on 04 decembrie 2017 - 21:52, said:

Apa am scos-o cu o pompa de suprafata, asemanatoare cu cele de la hidrofor, cu sorb la capatul tevii de aspiratie.
Dupa 2 zile apa era destul de limpede.
Nu ai folosit pompa pt apa murdara? Adică un altfel de pompa nu se înfunda de la nămol, lut, nisip, etc?

#3275
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Pompele de apa murdara au, de obicei, debit mare dar inaltime de refulare mica(6-9 metrii), unele ceva mai mare, dar sa cumpar pompa doar pentru a scoate de cateva ori apa nu merita, parerea mea, nu se poate folosi ulterior pentru irigat/udat gradina.
Daca scoti apa la 2 zile dupa ce e sapata fantana, apa e foarte limpede(nu spun ca e potabila) pentru a fi scoasa cu o pompa de ape curate.
Eu aveam deja pompa.

#3276
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Daca izvorul nu este in zona de piatra, ala nu este izvor,mai bine zis aia nu este fintina.Este o gaura in pamint cu o mocirla care vara are toate sansele sa nu adune gram de apa.
Seara buna!

View Postsov, on 04 decembrie 2017 - 22:28, said:

Înseamnă că e beton nevibrat, apa se infiltreaza prin pereți. Cei din zona Sarca, Tg Frumos fac asemenea tuburi. La tuburile obișnuite din beton am impresia ca se fac gauri în Tub în zona izvorului.
Nu curge/se infiltreaza prin beton, doar printre tuburi, zona unde vine unul peste celalalt sau gaurile de mijloc.
Beton nevibrat....Posted Image .
Poti sa incerci sa faci gauri in tub , la tine,.....dar poate le faci la suprafata, inainte de a monta/cobori tubul, macar sa vezi cum se sparge sus ,este lumina ,mai multa,jos ,in fintina este intuneric...Posted Image

Izvor la 4m in argila?Posted Image , acolo este pinza freatica si...atit.
Trebuie sapat,tubat pina se ajunge la stratde nisip si piatra si abia de acolo incepe sa apara apa care trebuie scoasa in ritm alert sa se poata sapa in continuare.Sapatura se face de regula vara pe timp de seceta.Dar ma rog, astea sunt alte detalii...

Edited by XTH, 07 December 2017 - 20:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

11 user(s) are reading this topic

0 members, 11 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate