Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Zoonoze

- - - - -
  • Please log in to reply
427 replies to this topic

#379
cata_uk005

cata_uk005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.05.2012
Pentru d-l dr.ION:
   Fac si eu parte din "comunitatea" celor bolnavi de borrelioza si coinfectii,am 33 de ani si prezint simptome neurologice,articulare,etc de peste 20 de ani...in tot acest timp am facut sute de analize(99% erau foarte bune),am avut zeci de diagnostice,am facut zeci de tratamente fara nici o imbunatatire,inclusiv 4 ani de tratament la psihiatrie(ca cica de acolo e problema) si toate astea nu au facut decat sa-mi inrautateasca situatia,am ajuns o leguma!..sunt foarte multe de spus.    Acum ma tratez de borrelioza si incep sa-mi revin,sa ma simt mai bine.Va multumesc pentru ceea ce faceti pentru noi si ca va faceti timp sa mai raspundeti si la unele solicitari de pe forumuri.
     Eu vreau sa va sugerez sa aduceti la Constanta si poate la viitoarea clinica de la Targu Mures cate un aparat de plasmafereza.Sunt sigur ca o sa fie de mare ajutor in terapia bolilor cronice si a infectiilor unde sangele pacientilor este plin de diferite toxine,complexe imune circulante,anticorpi,crioglobuline,etc.M-am interesat sa fac aceste proceduri la noi in tara,dar este aproape imposibil,mai ales pentru un bolnav de borrelioza ca mine,plus ca te mai pune sa cumperi niste chituri care sunt foarte scumpe.Cunosc doua persoane infectate cu borrelia care si-au facut cateva sedinte de plasmafereza in Rep.Moldova(au dubla cetatenie) si se simt foarte bine...acolo se folosesc niste chituri din Rusia si sunt foarte ieftine,cred ca folosesc si un aparat diferit.
     Cu stima
              CATALIN

#380
eclati

eclati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.01.2012
Cineva de pe un alt forum a gasit un super-tabel cu toate simptomele:

http://translate.goo...Dk002cUDke7fIcw

#381
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Mi-am adus aminte de topicul asta cand am citit articolul: http://m.hotnews.ro/stire/12393160
(Va urmaresc din umbra, ma scuzati de interventia brusca, ma intereseaza subiectul).

#382
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Tot azi , a aparut si urmatorul articol:
http://www.paginaintai.net/?p=2497

Tot timpul au fost doua opinii  medicale ...si acest lucru nu este un beneficiu pentru pacient. Ca sa-i fie bine unui pacient este nevoie ca specialitati medicale diferite sa colaboreze .

Edited by ditaanca, 30 May 2012 - 22:03.


#383
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
@cata
cei de la Inus fac plasmafereza!

Cu stima,
Dr. Ion

#384
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
http://www.romedic.r...n-sibiu-0N34309

Un articol care mie una, imi da sperante. Daca intr-adevar vor fi intrebati si veterinarii ,la facultatea din Cluj exista deja in derulare un proiect de cercetare asupra capuselor: ultimele date fiind ca 50% dintre capuse sunt purtatoare de borrelii.
  In studiul facut acum 2 ani la Sibiu era vorba de un procent de 19%. Intre timp ,datorita ignorarii pericolului  situatia s-a schimbat drastic.
http://www.springerl...74830361850387/

#385
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009

View PostDev, on 30th May 2012, 20:58, said:

Mi-am adus aminte de topicul asta cand am citit articolul: http://m.hotnews.ro/stire/12393160
(Va urmaresc din umbra, ma scuzati de interventia brusca, ma intereseaza subiectul).

Acuma fiecare declara ce stie si cam ce-l duce capul. In anumite privinte acest neurolog are dreptate atunci cind afirma ca pentru a pune diagnosticul de neuroborrelioza trebuie sa faci ex. LCR. Chiar daca eu consider ca este exagerat cind in singe analizele arata borrelia sa mai faci ex. LCR, este adevarat ca daca este sa respectam protocoalele atunci trebuie punctia LCR, din partea mea si 20 de punctii succesive! ACUM are cine sa le faca!

INSA! Indiferent daca este sau nu facut acest examen LCR, ceea ce iarasi bine a observat acest medic neurolog:
PACIENTUL are si borrelioza (pe linga ce o mai avea sau nu).

Acum daca un pacient are o infectie cu manifestari neurologice te poti gindi ca ar fi o neuroinfectie, dar ca sa o demonstrezi trebuie sa faci ex. LCR. DACA nu-l faci, atunci nu pui diagnosticul de neuroinfectie, dar cel de infectie ramane, LA FEL CUM SI TRATAMENTUL RAMANE!

DAR indiferent de localizarea infectiei, legat de borrelioza, la fel ca si in tuberculoza SAU IN ORICE INFECTIE cu caracter grav si invalidant IMUNOSUPRESOARELE sint absolut INTERZISE sau mai bine zis, cei care prescriu astfel de medicamente in tuberculoza sau borrelioza ar trebui sa faca obiectul unor cercetari amanuntite din partea colegiilor medicilor.

Despre acest aspect am explicat si in acest post:
http://www.medicinah...w...f=29&t=3969

Cu stima,
Dr. Ion

#386
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Pentru toti care urmaresc  acest topic ,cititi articolul de mai jos:
http://owndoc.com/ly...-of-a-cover-up/

#387
Anca27

Anca27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.03.2010

View Postditaanca, on 3rd June 2012, 19:40, said:

Pentru toti care urmaresc  acest topic ,cititi articolul de mai jos:
http://owndoc.com/ly...-of-a-cover-up/

Foarte bun articolul dna Anca!
Tocmai am terminat de citit. Nu sunt surprinsa absolut deloc.
Industria farmaceutica este orientata spre profit, nu spre vindecarea pacientilor.
Il recomand tuturor. Ar trebui postat link-ul si pe subiectul de scleroza multipla.

#388
milosavadrian

milosavadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2009
Pentru Dr I. Nu stiu daca ati citit acest studiu al Dr Sapi, cu efectul antibioticelor asupra Bb in diverse forme (spirochete, chist, biofilm). Foarte interesant !
http://www.dovepress...article_id=7341 (se poate downloada studiul care cuprinde metodele de investigare). Din pacate este pentru specia americana.

Edited by milosavadrian, 05 June 2012 - 13:50.


#389
cata_uk005

cata_uk005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.05.2012
In link-ul de mai jos este un articol interesant despre mycoplasme care deseori sunt trecute cu vederea in Lyme cronic

http://www.immed.org..._0709_v4.07.pdf

#390
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
Micoplasmele sint extrem de frecvent prezente alaturi de borrelia, astfel incit acest tandem aproape ca nu apare izolat. De altfel haemobartonellele care apar pe microscopii sint tot din familia micoplasmelor si trebuiesc tratate, deoarece nu au ce cauta in singe.

Cu stima,
Dr. Ion

#391
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Ia uitati ce articol interesant am gasit :
http://www.sciencedi...304401776900571

Este vorba de Babesia canis. ( existenta si depistata la noi in tara , in sangele de caine ). Deci ar putea exista numeroase persoane care sa fie fericitii posesori de B.canis in sangele lor dar sa fie asimptomatici .

#392
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Atentionari speciale :


În Germania, din 20 de probe de carne de pasăre proaspătă, 10 au fost contaminate cu microbi antibiorezistenți. Au fost identificate bacterii producătoare de ESBL (extended spectrum-lactamase: cu spectru lărgit de ß-lactamază), două probe fiind contaminate cu Staphylococcus aureus meticilin-rezistent (MRSA). Examenele de laborator au fost efectuate la cererea unei organizații de protecția mediului (BUND). Probele au fost prelevate din magazinele care comercializau carne de pasăre proaspătă din orașele Berlin, Hamburg, Köln, Nürnberg și Stuttgart.
Institutul de Evaluare a Riscurilor din Germania (BfR) menționază pe site-ul său că această situație nu este unică, deoarece au mai fost semnalate asemena situații. În 2009 de exemplu, din numărul total de 629 probe de carne de pasăre examinată, a fost contaminată 22,3%, din carnea de curcan  42,2%, din cea de porc 15,8%, cea de vită 12,9% cu  MRSA. La animalele de fermă și din alimente au fost izolate tulpini dubioase de ESBL  E. coli. Așa de exemplu 5,9% din păsările de reproducție și 6,2% din carnea de pasăre au prezentat contaminare cu bacterii rezistente la cefalosporinele de generația a 3-a, ceea ce este dovada formării ESBL. De asemenea s-au izolat tulpini ESBL și din carnea de curcan și porc, precum și din fecalele taurinelor de producție (E. coli, Salmonella).
MRSA poate provoca îndeosebi infecții ale plăgilor și îmbolnăviri ale căilor respiratorii, mai ales în mediul spitalicesc. Așa numitul LA MRSA (Livestock associated methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus) afectează în schimb animalele de rentă. Până acum s-au descris doar sporadic cazuri de LA MRSA la om, și în aceste situații infecția cu MRSA a putut fi trasabilă la persoane contaminate și care ulterior au venit în contact cu alimentele. Bacteriile producătoare de ESBL pot să inactiveze enzimatic unele antibiotice cum sunt penicilinele, respectiv cefalosporinele de generația a 3-a și a 4-a, fiind rezistente astfel față de acestea. Nu numai în spitale, dar și la animale au fost identificați acești microbi și care pot fi enterococi nepatogeni, dar și tulpini patogene. Întrucât bacteriile producătoare de ESBL sunt prezente și în fermele de animale, BfR nu exclude nici posibilitatea transmiterii la om pe calea alimentelor, dar importanța acestei ipoteze nu poate fi evaluată momentan pe baza datelor existente.
O problemă deosebită o reprezintă și transmiterea unor gene antibiorezistente de la o anumită tulpină  bacteriană la alta. Prin intermediul enterobacteriilor nepatogene pot pătrunde și genele care se transmit la microbi, iar infecțiile generate de aceștia devin greu tratabile. În Uniunea Europeană sunt interzise utilizarea din 2006 a antibioticelor la animalele de rentă.


Antibiotics resistance in Germany
An investigation carried out by the Association for Environmental Protection and Nature
Conservation (BUND) has caused a stir: on 10 out of 20 bought meat samples, ESBL producing bacteria were found, while two samples were contaminated with MRSA pathogens. “The detection of such resistant bacteria on broiler meat does not constitute a new insight”, Professor Dr. Dr. Andreas Hensel, President of the Federal Institute for Risk Assessment (BfR), explained.

Sursa: MÉBIH

#393
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009

View Postmilosavadrian, on 5th June 2012, 13:33, said:

... acest studiu al Dr Sapi, cu efectul antibioticelor asupra Bb in diverse forme (spirochete, chist, biofilm)...

In general astfel de studii se refera la actiunea unor medicamente In Vitro, adica pe culturi de celule sau bacterii, adica in sisteme inchise fara a calcula interrelationarea imunitatii proprii.

Asta nu inseamna ca aceste studii nu au valuare stiintifica, dar Eva Sapi studiaza spirochete in culturi unde au un comportament diferit decit cele prezente in singe. In tesuturi sau medii viscoase acestea iau forma caracteristica spiralata, pe cind in singe sint mai degraba sub forma clasica de filament.

Probabil ca importanta unor astfel de studii este mai degraba legata in explicarea si justificarea eficientei schemelor de poliantibioterapie. Asocierea unor principii antibiotice este in general contestata de multi medici, in special de cei care nu trateaza borrelioza ci doar comenteaza despre aceasta afectiune, dar este folosita de majoritatea celor implicati in tratamentul acestor spirochetoze.

ORICUM important este ca astfel de studii arata ca o monoantibioterapie bazata pe doxiciclina/minociclina este MAI MULT DECIT PAGUBOASA, ori aceasta idee terapeutica este considerata un standard in multe spitale de boli infectioase, nu numai din Romania.

In general folosirea unui tip de antibiotic, EGAL ca ne referim la tetracicline (doxiciclina/minociclina) sau la cefalosporinele uzuale in Lyme (ceftriaxona sau cefuroxima), desi are efecte foarte bune pe formele spirochetale, duce la inchistarea lor, aparitia in numar mare a formelor rotunde (gema). Cum acestea sint forme de rezistenta a infectiei, studiul demonstreaza ineficienta monoantibioterapiei pe termen scurt.

Cert este ca si noi in clinica putem spune ca situatia este asemanatoare, la pacienti care au fost supusi unei terapii indelungate cu un singur antibiotic, FOARTE rara se gasesc formele spirochetale si foarte des cele de gema.

Legat de biofilme si capacitatea sporita de a rezista in aceste structuri, este inca un motiv de a renunta la aceste PRACTICI INVECHITE si IN NECONCORDANTA CU STUDIILE MODERNE, practici pe care inca medici din Spitalele de boli infectiose le mai cultiva si anume de a folosi monoantibioterapie sau de a nu asocia TINIDAZOLUL, ca reprezentatul cel mai ieftin al familiei, alaturi de terapia antibiotica de baza.

Este de neinteles si greu de aprobat tratamentul cu doxi sau amoxi sau chiar cefort, dar fara a fi insotit de tinidazol in borrelioza. In general acest comportament nu face decit sa favorizeze inchistarea acestor spirochete, mai mult, probabil ca prin remodelarea proteinelor de suprafata, astfel incep sa apara SINDROAMELE AUTOIMUNE, deoarece aceste bacterii ies din biofilme ALTFEL, NOI suprasolicitind imunitatea!

Lasind ce face Eva Sapi, zile acestea am sa prezint Borrelia Mioritica, o specie de borrelii pe care eu consider ca peste 80% din populatia URBANA a Romaniei o poarta in singe, borrelie care probabil ca pentru romani in general are o semnificatie patologica REDUSA, dar care este MORTALA si sta la baza unor boli grave pentru populatiile tarilor dezvoltate europene, populatii care iau aceste spirochete de la emigranti si muncitorii romani ce infecteaza hematofagii Europei!

Cu stima,
Dr. Ion

#394
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Dar Tinidazolul este depasit in eficienta de un alt medicament, chiar daca mai scump? Citeam ca metronidazolul ar fi eficient dar are potential cancerigen...

#395
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010

View PostTechno, on 24th July 2012, 19:50, said:

Dar Tinidazolul este depasit in eficienta de un alt medicament, chiar daca mai scump? Citeam ca metronidazolul ar fi eficient dar are potential cancerigen...

Sunt medici care recomanda Plaquenil-ul. Insa si acest medicament are efectele lui secundare.
http://www.pcfarm.ro...ect.php?id=2176

#396
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Da, stiu ca e o problema cu ochii dar la 400mg/zi se spune ca nu apare, sunt niste calculatoare:
http://www.numerical...?...ticle&id=24

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate