Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Asigurarea la Alliantz

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Pana azi am fost ff. multumit de Alliantz, insa acum imi vine sa strang pe cineva de gat.
Probabil sediul din Aviatorilor ii costa prea mult (saracii) asa ca l-au desfiintat si s-au mutat la MIT Motors la Otopeni (mama dracu'), dar au si 3-4 locuri de constatari printre care unul la Vifor (in spate la Academia Militara).

Am fost acolo si mi-au facut constatarea, insa pt ca NU le mergea sistemul, nu mi-au putut confirma polita si mi-au dat pe NV ca pana cand le merge sistemul (adica sperau ca azi) trebuie sa o platesc eu !

Problema este ca au trecut 2 zile si nu le merge sistemul, iar eu NU pot ridica masina pt ca teoretic eu trebuie sa platesc !
Acum e ca la nebuni !

Radacini nu imi da masina, Alliantz nu imi poate verifica polita decat daca ma duc la Otopeni pt reconstatare (dar masina e reparata) ! :@
Desigur, inspectorul care a constatat e doar unul din cei 23 si are un program directorial...

VB leasing stie ca totul e la zi si ma trimit si ei la Alliantz :@
Voi urla putin astazi...

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
hmmm ... keep us informed, pls ...

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Momentan o doamna de la VBL incearca sa iid ea de cap sunand la Allianz - Daune, iar aceeia sa sune la Alianz - Vifor, care sa ma primeasca pe mine cu vechile hartii si sa mi le modifice pentru plata de catre Allianz

Din pacate telefonul NU suna !

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Pt ca m-am ferit sa ma duc la MIT Motors in otopeni, iata ca maine ma duc la Bosh Service, iau actele si ma prezinta la Alliant in Otopeni, unde daca le merge sistemul, imi vor schimba actele si imi voi putea ridica masina de la Bosh :@

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Invatatura de minte.
Daca trebuie sa va duceti la Alianz, mergeti direct la sediul central, adica la Mit Motors, langa reprezentanta Kia Motors (Aeroportul Baneasa, fata in fata cu Selgros).

Am ajuns, am trecut cu greu soseaua si in 5 minute am plecat cu toate hartiile semnate...

#6
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003
Nu stiu de ce te miri atit. Traim doar in Romanica, iar Alliantz nu reprezinta calitatea. In general la noi, firmele astea de asigurari nu au nimic in comun cu asigurarile, asa cum bancile n-au nici o legatura cu activitatea bancara. In RO am auzit si eu ca "o usa se indreapta, o aripa se ciocaneste...". In germania ti le schimba obligatoriu, ca doar d-aia le dai atitia bani, nu? :death:

#7
1bob

1bob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 17.12.2004
la MIT Motors nu e doar ptr constatari ?
eu asa stiu .

oricum nu doresc nimanui sa treaca prin experienta omniasig sau astra.

#8
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Depinde de noroc. Eu odata cu Asiban am stat putin, iar alta data am stat 1.5 saptamani fara gluma dupa avizul lor de plata, cu masina all ok reparata buna de luat.
Si EU am alergat dupa agentul de la asigurari (care era ocupat, e drept, dar sa angajeze dracu mai multi), si eu am alergat dupa banca pt nu stiu ce drac de hartie care lipsea etc. Si eu am dat foaia semnata de la banca prin fax la asiguratori si eu am dat avizul de plata prin fax la service ca daca mai stateam dupa toti plicitisitii imi bagam ceva in ea de viata.
Servicii proaste, depinde de noroc.

#9
dan.p

dan.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.01.2006
Sabiane, stai linistit ca Romania nu mai e ce-a fost, si la noi iti schimba piesele stricate cu unele noi in limita valorii trecute in asigurarea CASCO. Dupa parerea mea Allianz e cea mai serioasa firma de asigurari de la noi, problema pe care a avut-o Courage tine mai degraba de haosul din Capitala si de stilu' de viata al bucurestenilor (ma rog, al unora dintre ei). Eu sunt din Oradea, am asigurari la Allianz cred ca de cand s-au infiintat, n-am avut absolut nici o problema. In schimb oridecate ori am fost lovit si a trebuit sa merg cu RCA-ul celui care m-a lovit a fost de groaza, mai ales la ASIROM sau la ARDAF. In ultima vreme atunci cand am probleme cu RCA-ul altuia, Allianz imi repara masina urmand ca ei sa se judece cu asiguratorul celui care m-a lovit.

#10
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 24.12.2005

View PostCourage, on Jul 14 2005, 11:41, said:

Invatatura de minte.
Daca trebuie sa va duceti la Alianz, mergeti direct la sediul central, adica la Mit Motors, langa reprezentanta Kia Motors (Aeroportul Baneasa, fata in fata cu Selgros).

Am ajuns, am trecut cu greu soseaua si in 5 minute am plecat cu toate hartiile semnate...

Sunt mai multe pcte de constatare Allianz si nu este obligatoriu sa mergi la cel central. Diferenta fata de altii este ca se lucreaza direct pe cont (nu dai bani din buzunar) si pt daune pana in 1000 euro sunt anumite service-uri autorizate unde te poti duce direct sa faci reparatia fara sa mai mergi la agentii lor pt constatare.
Cat despre corectitudine, sa stii ca am avut de a face cu mai multe case de asigurare si cu cateva exceptii, Allianz s-a dovedit dintre cele mai serioase.

#11
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Postdan.p, on Jan 14 2006, 12:01, said:

Sabiane, stai linistit ca Romania nu mai e ce-a fost, si la noi iti schimba piesele stricate cu unele noi in limita valorii trecute in asigurarea CASCO. Dupa parerea mea Allianz e cea mai serioasa firma de asigurari de la noi, problema pe care a avut-o Courage tine mai degraba de haosul din Capitala si de stilu' de viata al bucurestenilor (ma rog, al unora dintre ei). Eu sunt din Oradea, am asigurari la Allianz cred ca de cand s-au infiintat, n-am avut absolut nici o problema. In schimb oridecate ori am fost lovit si a trebuit sa merg cu RCA-ul celui care m-a lovit a fost de groaza, mai ales la ASIROM sau la ARDAF. In ultima vreme atunci cand am probleme cu RCA-ul altuia, Allianz imi repara masina urmand ca ei sa se judece cu asiguratorul celui care m-a lovit.
Man, am aflat si eu o smecherie. Daca te loveste cineva, nu te duci la RCA-ul lui, ci la Casco al tau care e obligat sa rezolve. Eu am avut ghinionul cu o fufa d-asta care m-a lovit in spate si avea RCA la Asiban. :death:
M-am dus la Omniasig unde am casco, s-a facut constatarea si m-a trimis la un service cu care au ei decontare directa, urmind ca ei sa isi ia banii de la Asiban.  :coolspeak:

#12
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
si o sa ti creasca asigurarea anul urmator ca ai avut o reparatie pe CASCO...MALUS se numeste

#13
crayff

crayff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2006

View PostCourage, on Jul 13 2005, 12:48, said:

Pana azi am fost ff. multumit de Alliantz, insa acum imi vine sa strang pe cineva de gat.
Probabil sediul din Aviatorilor ii costa prea mult (saracii) asa ca l-au desfiintat si s-au mutat la MIT Motors la Otopeni (mama dracu'), dar au si 3-4 locuri de constatari printre care unul la Vifor (in spate la Academia Militara).

Am fost acolo si mi-au facut constatarea, insa pt ca NU le mergea sistemul, nu mi-au putut confirma polita si mi-au dat pe NV ca pana cand le merge sistemul (adica sperau ca azi) trebuie sa o platesc eu !

Problema este ca au trecut 2 zile si nu le merge sistemul, iar eu NU pot ridica masina pt ca teoretic eu trebuie sa platesc !
Acum e ca la nebuni !

Radacini nu imi da masina, Alliantz nu imi poate verifica polita decat daca ma duc la Otopeni pt reconstatare (dar masina e reparata) ! :@
Desigur, inspectorul care a constatat e doar unul din cei 23 si are un program directorial...

VB leasing stie ca totul e la zi si ma trimit si ei la Alliantz :@
Voi urla putin astazi...



ca la noi...  :angry:

#14
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postjamalex2000, on Oct 18 2006, 18:25, said:

si o sa ti creasca asigurarea anul urmator ca ai avut o reparatie pe CASCO...MALUS se numeste
MALUS se referă la accidentele provocate de tine, nu de alții. Dacă mașina trebuie reparată pe RCA-ul celuilalt, nu îți influențează asigurarea ta, fiindcă ei își recuperează banii. Pe dosarul e daună este rubrică specială (se numește "Regres", parcă).

#15
amicoadriano

amicoadriano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.01.2006
salutare!  atentie cu Tiriac Asigurari, ca eu am patit-o cu ei!  Stationam, m-a lovit unul cu o dacie papuc, am sunat la politie, m-au trimis la sediul lor, ca era fara victime omenesti, am ajuns acolo, s-a facut procesul verbal, tipul a luat amenda si i-au luat 3 puncte de pe permis, am primit copie dupa RCA-ul lui la Tiriac, iar a doua zi cand m-am prezentat la Tiriac pentru constatare, au inceput sa se strambe: intai m-au intrebat daca am CASCO, (asta fara sa vada masina), apoi mai dupa-amiaza am facut o reconstituire cu masina celui care m-a accidentat, la sediul Tiriac, apoi a doua zi am mers la locul accidentului, pentru o alta reconstituire si tot ziceau ca ba nu se potrivesc semnele (se potriveau perfect), ba ca nu corespunde dinamica accidentului, ba ca politia nu a fost la locul accidentului sa faca constatarea, etc. Apoi au mai durat cateva zile in care tot dadeam telefoane si treceam pe la sediul lor ca sa-mi dea un raspuns.  Nu stiu care a fost scopul, probabil ca asteptau "ceva" de la mine, dar eram hotarat sa nu le dau nimic, si de aceea m-am dus la CASCO-ul meu (Omniasig) care mi-au dat imediat drumul cu masina in service si in cateva zile aveam masina reparata. Tot ei au spus ca o sa se ocupe de recuperarea daunelor de la Tiriac....  DAR DACA NU AVEAM CASCO?

Edited by amicoadriano, 26 July 2007 - 14:33.


#16
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
daca nu aveai casco, cautai nr. de la CSA. si posibil pe urma te cautau cei de la tiriac mierosi sa-ti rezolve dosarul.

LE: acum am vazut ca ti s-a mai raspuns si in alta parte.

Edited by cornel001, 27 July 2007 - 09:33.


#17
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Tot mai cretini astia de la Allianz!
In urma unui accident destul de nasol in septembrie, am bagat masina la reparat, dar pentru ca vinovatul are RCA la o societatea care n-are decontare directa cu service-ul, am preferat sa o fac pe CASCO cu regresia la RCA-ul vinovatului.

Toate "bune si frumoase", scartari pana in cele mai mici detalii, masina este aproape gata, dar...surpriza! Nu accepta sa mi se schimbe si parbrizul, crapat in cateva locuri in urma impactului. In ajutorul service-ului trimit si pozele pe care le-am facut eu masinii inainte de a o baga in service, cu parbrizul fotografiat special sa se vada crapaturile (parca am avut un presentiment atunci!!), si nimic, explicatii de genul ca "vor sa facem o smecherie", "parbrizul a fost spart la constatare la politie cand a fost deschisa capota". Ca o mentiune, capota nici macar NU am putut sa o deschid dupa accident.

Problema se va rezolva pe alte cai, nu intru in detalii, dar astia de la Allianz chiar s-au facut de tot rahatul. Cu atat mai cu cat ei oricum si-ar fi tras banii de la RCA-ul aluilalt.
Oricum masina fiind in leasing, peste un an cand se termina si contractul cu Allianz am sa repar toate rahatelurile pe CASCO, sa stiu ca le fac paguba nesimitilor.

#18
fordfocus78

fordfocus78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2007
Salut,

In septembrie am avut un accident cu o masina careia ii facusem Casco la Asiban de doua zile (nu conduceam eu, ci un angajat). In prostia lui, omul s-a urcat cu masina pe un refugiu de tramvai. Avarii vizibile, roata stanga fata si radiatorul (nu se vedea unde e spart, dar sub masina era o mare balta de apa). Politistul in constatare a scris doar de roata, ca el nu stie de unde e apa aia sub masina. Am mers cu masina tractata la constatare. Marele agent constataor de la Asiban, a vazut cam la fel ca politistul. In plus a mai trecut si roata stanga spate, pentru ca era si aia indoita. i-am zis de radiator, cadru mototr, scut (astea le vazusem eu acasa, inainte sa merg la constatare). Mi-a raspuns ca se va face o reconstatare in momentul in care cei de la service se vor apuca de lucru la masina. Reconstatarea s-a facut cam in doua saptamani. Dupa cam doua luni de stat cu masina in service, am sunat la service, masina era gata, dar se pare ca cei de la Asiban nu erau de acord sa plateasca dauna. Am sunat la ei si mi-au zis ca s-a hotarat sa platesc eu si imi voi recupera banii de la ei, fara nici o alta explicatie. Am platit, si acum dupa inca 15 zile lucratoare, termen in care ei trebuie sa plateasca dauna, mi-au spus ca s-a facut o noua expertiza si ca s-a hotarat sa imi plateasca doar rotile, restul componentelor avariate nefiind, dupa parerea lor, avariate in acest accident. Cum dracu puteam eu sa ma duc cu masina la ei sa fac asigurarea, cu doua zile inainte de accident, cu radiatorul spart????? Asa ca sfatul meu este sa NU VA FACETI ASIGURARI LA ASIBAN. SUNT DE C...T.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate