Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Jurnal eXecuție incintă

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostMirelaLucia, on 16th July 2010, 09:07, said:

halatul cat costa? :)

Mai am aplicatii ale termopanelor. Trebuie sa fac poze si postez pe un topic separat. Am pus poza cu acvariul doar ca sa-i dau o idee euribiontului. Doar e in acelasi domeniu. Asa ca scuze de off-topic

#74
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
după o săptămână de pus lucrurile cap la cap și bibileală cât încape, astăzi am făcut proba unei alt acvariu de dimensiuni maaari, 3000X450X800(L,l,h) la 1080litrii.
Attached File  1.jpg   184.17K   29 downloads Attached File  2.jpg   205.58K   26 downloads Attached File  3.jpg   180.33K   16 downloads
Attached File  4.jpg   207.11K   24 downloads Attached File  5.jpg   191.66K   31 downloads Attached File  6.jpg   254.11K   30 downloads
este în proba de rezistență. am avut emoții. l-am umplut să pot observa eventuale pierderi. nu are  :thumbup:
urmează amenajarea.

#75
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PosteuribiontuL, on 21st September 2010, 02:21, said:

urmează amenajarea.


Mare tata, mare. Da' fa-i o poza ziua sa-l vedem mai clar.

#76
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
dap!  :death: 1litru, 2litri...3litri...

se înserase. pozele sunt la final de curățare și în faza de umplere. n-am mai avut mâini libere să fi făcut unele și din fazele anterioare. am avut emoții. este cel mai mare animal pe care am putut să-l pun în parctică. fețele sunt de sticlă Float10mm. blatul Float12mm. securizate.
la o zi, am trecut să verific în ce stare este. una din ranforsări a plesnit, iar consecința, o latură lungă a făcut burtă. faptul în loc să mă îngrijoreze, m-a bucurat. adică, o față lungă a preluat presiunea apei fără să cedeze.  :coolspeak: mai bine era să nu se întâmple, totuși. remedierea este ușoară. voi goli de apă, descleia ranforsarea, curăța locul și o voi înlocui cu una de 12mm. cea anterioară este 10mm.
din cauza dimensiunilor prea mici 50x2900+ toate ranforsările n-au putut fi securizate. și nici căntuite.  :angry:
dar acum am să le cer sticlarilor să căntuiască și apoi să taie la cote. fie chiar și pe o singură latură. cred că a plesnit din cauză că tăietura n-a fost prelucrată.

lucrul se reia. revin cu poze.  :OK:

#77
Afrika_Twin

Afrika_Twin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.02.2010
Intrebare intrebatoare... stai la bloc sau la casa? ca pare dusumea pe jos. intrebarea e daca rezista la asa greutate?

#78
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Salut, Twinulee!  :w00t:
Locuiesc la casă, dar animalu' 1080 este montat pe terasa unui local. și îmbinarea tot acolo a avut loc, pe poziție, live, doar cu silicon transparent de acvarii. podeaua are înclinație și protuberanțe deranjante. din cauza asta, mai întâi fețele au fost imbinate, apoi blatul, pe care l-am pus deasupra.  acvariul ește așezat pe un cadru ca o scară (cu traverse între laturile lungi), din rectangular 40x40x3mm, sudat la dimensiuni cât blatul. a trebuit că aduc la boloboc cu niște cloațe. între cadru și acvariu am pus o mochetă petrecută în 2ouă. încă de când era gol, presiunea pe mochetă mi-a indicat că repartiția este inegală. capetele mai puțin decât mijlocul. am zis că se va așeza cu greutatea de la umplere. mi-a clar că din această cauză unele imbinări sunt tensionate la maxim-maxim.  :o voi remedia acum la golire pt schimbarea unei ranforsări.

#79
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Oaw...ce mare e..nici nu vreau sa ma gandesc ca ar putea fi spart din greseala..la o tona de apa....
Frumos ce sa mai! Felicitari!

#80
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
da măi, Corina, este maaaare, animalu'.  :w00t:

ceva interesant. un program de calcul pt execuție acvarii.  ;)

#81
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
uite informativ ce capac mi-am facut eu la acvariu; lambriu pvc imbinat cu superglue.
http://dadu.sunphoto...variu_principal

#82
Afrika_Twin

Afrika_Twin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.02.2010
Am avut si eu probleme asemanatoare cu cadrul metalic. Sudeaza niste diagonale intre planul mesei si picioare, care sa il intareasca, si asa o sa elimini curbura aceea care e destul de periculoasa, mai ales la un acvariu atat de mare. Eu am rezolvat problema sudand 2 profile patrate intre centrul mesei si picioarele laterale. Am eliminat astfel burta pe care si-o facea masa din cauza greutatii. Si eu am folosit mocheta intre acvariu si masa, si e super ok.
Pentru ca ai un acvariu mare, o sa ai o multime de posibilitati de amenajare. Nu te-as sfatui sa cumperi fundalul, pentru ca o sa coste mult, si sigur nu o sa gasesti ceva special. Mai bine il construiesti din polistiren, pe care aplici un lapte de ciment, dupa ce i-ai dat forma dorita de tine. O sa pun cateva poze, poate te inspira. Abia astept sa incep si eu lucrul la un acvariu mare, pentru ca cel de 200 mi se pare acum bun de maternitate. Tocmai am facut cadou unor prieteni toti pestii, si am luat alte ciclide africane mici, pentru ca cei pe care ii aveam nu mai aveau loc in acvariu...

Edited by Afrika_Twin, 27 September 2010 - 18:56.


#83
Afrika_Twin

Afrika_Twin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.02.2010
acvariul mare e al lui Koala, un prieten de pe forumul 4x4.

Attached Files


Edited by Afrika_Twin, 27 September 2010 - 20:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate