Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#3871
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu prea pot sa o montez rara pentru ca cel putin pe capete o sa se vada foarte urat. Asa ca le pun lipite.
In alta ordine de idei, azi am adus si lemnul de acoperis de la Gater si m-am apucat sa slefuiesc capetele frumos. Am terminat 22 de capriori, mai am 14 si panele si cosoroabele de pe capete. Puteti uita.
Am cumparat si suruburile si vinclurile metalice pentru popi, suruburile pentru capriori am luat 6x220 cu saiba pe capat. La dedeman sunt hoti, le vand la bucată si erau 12 lei bucata si as fi dat vreo 800 de lei, la hornbach sunt 86 de lei kg si am dat 186 de lei.  In materie de suruburi si alte chestii pentru acoperis, hornbach rullz. Aviz amatorilor.

Attached Files



#3872
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sper sa mi se ierte acest păcat dar am lucrat si azi. Am pregatit toate cosoroabele, pana de coamă si capriorii. Nu apare tot lemnul in poze dar capriorii sunt 36 la numar. Pane de coamă 3 la 4m, cosoroabe 6 la 4m.
Maine dimineata începem montajul. Sunt rupt de spate si in general de oboseala. Sper ca pana vineri sa am si tabla pusa ca sa ma pot odihni in week-end.
Nu prea mai da nimeni pe aici. Finalizatele sunt un fel de ancient history care nu intereseaza pe nimeni. Nimeni nu comentează, nimeni nu da sfaturi..... Sau lucrez prea bine?

Attached Files



#3873
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Lucrezi prea bine...
Si noi de fapt asteptam altceva.
Adicaa...SI altceva.



E weekend, bro.
E lumea la tara, in vizite, la un cules de porumb, la un tulburel cu slana si ceapa....


Ăăăă...da. Intrebare de Arena Leilor. Clienti ai?

Edited by viotl, 15 October 2017 - 18:40.


#3874
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
... putini si buni :D
Se lucreaza bine asa ca nu e nevoie de interventii ;)


#3875
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Asa-i.
Tu scrie, ca te ţăcăm noi imediat daca-i cazul. Vb lu' Florin, oq lu' Softpedia nu doarme...

#3876
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Dede sunt rerevanzatori...cu plata produsului către un producător, la 90 de zile. De aceea producătorii ajung prin 3 mâini (srl) în Dede. La 90% din produsele vândute în Dede.

Lucrezi bine. Stai calm!

#3877
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu vreau sa te offtopichez decit cu pisici si mite, de aia.

Adevarul ca de chestia cu şoroabele m-am lovit si eu. Si nu cred ca e numai revinzarea, cred ca e si un pic de romanism care incepe usor-usor sa iasa deasupra. De cind au lasat-o pe nevasta-mea sa-si puna in masina doi saci de ciment singura-singurica, cind vreo 5 hăndrălăi stateau si se uitau...nu mai iau de la ei, doar maruntisuri si doar daca sint foarte grabit.  Am luat o minima rotopercutoare, aveam nevoie de dalta (a mea veche nu are dalta). S-a stricat dupa 2 ore de functionare.Cind m-am dus la Bosch la garantie i-a apucat nervii pe aia, de ce nu luati domne de la noi.... Asta e, imi e in drum spre sat, ca altfel uitam adresa lor probabil.

#3878
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cam gata ai pe ziua de azi. Am pus cosoroabele si panele pe pozitie plus contravantuiri. Mâine urmeaza capriorii la rând.

Attached Files



#3879
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Seamana mai mult cu o extindere de la uzinele Dacia :)
Ai si ceva Kuka inside? :D

#3880
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
N-am. O sa imi faca un prieten o plăcuta tăiată la laser pe care o pun pe usa de la garaj. O sa scrie volkswagen parking only .

Edited by Inginerul_bv, 16 October 2017 - 18:45.


#3881
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Contravantuirile asa raman? Nu se mai pune nimic in plus? Prinse in 4 holdsuruburi?

#3882
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Păi ce ar trebui in plus ??? Altii nu pun contravantuiri decat pe capete si aici vorbim de case. Eu am pus la fiecare pop si lungi nu capete.
In alta ordine de idei, azi s-au montat capriorii. Frumos, chertari ca la manual..... Puteti uita.

Attached Files



#3883
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ma, tu bagi in seama chiar tot?

#3884
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Mda... ca sa aiba rost si sa nu te trezesti cu holdsuruburile retezate trebuiau pusi sprijiniti jos pe marginea de metal, astfel incat sa nu alunece si sa aiba toata rezistenta in 2 holdsuruburi, iar sus trebuiau sa se sprijine unul in altul. Holdsuruburile erau doar sa ii tina pe pozitie fixa, incarcarile se preluau cand pe unul cand pe altul, in functie de directia vantului, frontoanele sunt expuse la vant.
Sper ca ai inteles acum.
Acum o solutie care sa inlocuiasca este sa pui un cleste din dulap astfel incat sa prinzi contravantuirile, atat pe o parte cat si pe cealalta.
Daca nu ai intelesc cum ar trebui spune si incerc sa-mi fac timp sa-ti modific o poza.

Iar in loc de chertare era mai elegant daca din 2 in 2 (ca sa faci economie) puneai cleste intre cele doua ape.

#3885
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
La capriori aveam de gand sa pun niste clesti dar dupa ce pun astereala sa vad ce scândură imi ramane. N-are rost sa pun din dulapi ca deschiderea e mica. La contravantuiri n-am prea inteles cum zici.

#3886
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Vezi poze

Attached Files



#3887
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ai inteles, ingi?

#3888
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 23.02.2007
Puteti uita :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate