Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Lena - Satellite

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8QSgNM9yNjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

 jumborom, on 30th May 2010, 01:13, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8QSgNM9yNjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu stiu altii cum sunt, dar mie nu mi-a placut atat de mult cantecul asta.

#3
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Mie îmi place foarte mult  :wub:

#4
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

 4nDr3i, on 31st May 2010, 00:38, said:

Mie îmi place foarte mult  :wub:


Dupa parerea mea al nostru a fost mult mai bun, si cred ca si mai greu de cantat. Cred ac a fost cel mai bun cantec pe care l-am avut pana acum la Eurovision. Si pustoaica aia nemtoaica chiar m-a enervat la sfarsit cu reactia ei...

#5
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
O melodie subtire, o interpreta insipida.

#6
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Politicovision... ce mai.

Daca si melodia asta e de Eurovision, cum e melodia Moldovei sau a Danermacei - melodii care de altfel au fost superbe.
Melodia Germaniei, o puneam pe un loc 15-20, dar nu 1!

Asta e Germania, astea sunt "pilele"!

#7
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Într-adevăr superbă și piesa României... și altele, dar mie îmi place mai mult genul ăsta de muzică :D

#8
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Mie mi se pare interesanta, si imi place, dar nu pentru mesajul transmis, care nu e deloc unul deosebit, ci pentru ritmul ei, al melodiei si interpretarea usoara si plina de viata a tipei.

#9
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Si eu sunt de parere ca am avut cea mai buna piesa de Eurovision de pana acum. Ce mult au contat si punctele din tarile nordice de unde nu luam mai nimic pana anul trecut, semn ca duetul cu Ovi a fost o mutare inteligenta. El mi s-a parut putin crispat la inceput, insa Paula a fost superba ca voce si prezenta scenica, iar asta ne-a dus pas cu pas pana pe podium. Ca preferinta strict personala, voce si piesa, mi-a placut mult Ucraina cu  Alyosha - Sweet People.

De cand am auzit-o prima oara pe Lena, mi-am dat seama ca, in cazul in care lumea este dispusa sa iasa putin din tipare, piesa are un mare potential de a ajunge pe primul loc. A mai fost ajutata si de faima raspandita, aproape viral pe net, inainte de finala. Piesa simpla, care nu cere cine stie voce, dar cu un ritm voios-obsedant, beneficiind de o prezenta tanara, a insemnat o performanta de senzatie pentru Germania care de la Nena incoace nu ne-a mai surprins cu nimic. Daca va fi promovata cu cap si inspiratie, Lena poate deveni o gura de aer proaspat in muzica europeana. Daca nu, asta este, a dat si ea lovitura o data, nemtii sunt oricum bucurosi.  :)

#10
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

 jumborom, on 31st May 2010, 09:17, said:

Si eu sunt de parere ca am avut cea mai buna piesa de Eurovision de pana acum. Ce mult au contat si punctele din tarile nordice de unde nu luam mai nimic pana anul trecut, semn ca duetul cu Ovi a fost o mutare inteligenta. El mi s-a parut putin crispat la inceput, insa Paula a fost superba ca voce si prezenta scenica, iar asta ne-a dus pas cu pas pana pe podium. Ca preferinta strict personala, voce si piesa, mi-a placut mult Ucraina cu  Alyosha - Sweet People.

De cand am auzit-o prima oara pe Lena, mi-am dat seama ca, in cazul in care lumea este dispusa sa iasa putin din tipare, piesa are un mare potential de a ajunge pe primul loc. A mai fost ajutata si de faima raspandita, aproape viral pe net, inainte de finala. Piesa simpla, care nu cere cine stie voce, dar cu un ritm voios-obsedant, beneficiind de o prezenta tanara, a insemnat o performanta de senzatie pentru Germania care de la Nena incoace nu ne-a mai surprins cu nimic. Daca va fi promovata cu cap si inspiratie, Lena poate deveni o gura de aer proaspat in muzica europeana. Daca nu, asta este, a dat si ea lovitura o data, nemtii sunt oricum bucurosi.  :)


In fine, eu nu inteleg de unde atentia asta care i s-a dat inainte de concurs, cu exceptia situatiei in care staff-ul ei  astiut sa o promoveze foarte  bine. Mi s-ar parea total dezamagitor daca piesei i s-ar fi dat atentie si pentru ca e fata tanara. La urma urmei nu a fost singura tanara de pe acolo, n-ar trebui sa fi contat(sa conteze) atat de mult.

Edited by dyana25, 31 May 2010 - 09:02.


#11
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Eu nu pricep de unde și până unde piesa asta e de locul 1.
Dar mă rog...

#12
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Dar de voce(interpretare) nu spune nimeni nimic?...parca mai mult recita decat canta.Stilul este un pic iesit din obisnuinta insa dupa parerea mea ii mai trebuie mult exercitiu pana cand va ajunge o interpreta "coapta".Cat despre subiectivitate,cu totii suntem la fel.

#13
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

 gcom61, on 31st May 2010, 11:19, said:

Dar de voce(interpretare) nu spune nimeni nimic?...parca mai mult recita decat canta.Stilul este un pic iesit din obisnuinta insa dupa parerea mea ii mai trebuie mult exercitiu pana cand va ajunge o interpreta "coapta".Cat despre subiectivitate,cu totii suntem la fel.


Si eu am avut impresia ca recita - ma refer la prestatia ei de la sfarsit. In videoclip parca suna mai bine, era mai cantat.

#14
to_the_touch

to_the_touch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 24.04.2009
Nu-mi place.E iritant chiar. :thumbdown:

Nu are voce, nu poate dansa..., melodia ei e gen gradinita,(adica oricine poate "canta" astfel de melodii, nu trebuie sa fii si profesionist, talentat...) habar nu am cum puteti asculta asa ceva. :D

Mie, inafara de Paula Seling, mi-a mai placut si Georgia, Spania, Belgia,R>Moldova,Ukraina..., acestea le-am retinut, restul nici nu merita sa le mai ascult vreodata,foarte plictisitoare....

#15
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
(text de Horia Ghibutiu, EvZ.)


Când 125 de milioane de oameni - TVR a avut sâmbătă seara un vârf național de 1,6 milioane - se uită la același lucru, poate că merită discutat serios despre o competiție ușurică, Eurovision.

Imaginea națiunilor în lume se construiește și așa, deși criteriile sunt discutabile. Iar victoria reprezentantei Germaniei la Oslo s-a născut tocmai din frustrarea unei națiuni că nu le poate seduce pe celelalte, fie și prin cântece: în 2008, superficialul, dar influentul cotidian popular „Bild” țipa din toți rărunchii „De ce nu ne place nimeni?”, după o clasare de toată jena.

Dorința de a fi din nou în prim-plan, ca în 1982 prin balada pacifistă înduioșător de simpluță „Ein bisschen Frieden”, a devenit un scop a cărui atingere a fost tratată cu meticulozitate tipică. Modul în care s-au mobilizat germanii pentru recâ ști garea trofeului e un exemplu de lucru bine făcut.

La capătul unei analize corecte, s-a constatat că există o cheie unică pentru garantarea succesului: reforma. Mai întâi, nemții au înțeles că votarea în bloc pe considerente geografice, lingvistice ori politice bate și melodia, și interpretul. Cum Germania nu putea conta decât, eventual, pe sprijinul Austriei sau al Elveției, incomparabil însă cu înfrățirea din spațiul ex-sovietic, s-a decis schimbarea sistemului de vot. Firește, calitatea de contribuabil major al concursului a facilitat implementarea reformei.

Important este însă că sistemul vechi a fost abandonat, punctajele juriilor încercând să realizeze în premieră un vot ceva mai echilibrat decât când contau numai simpatiile bazate pe orice altceva decât pe aprecierea melodiei. Evident, asta nu i-a împiedicat pe românii de peste Prut să ne dea 12 puncte, dar acest lucru ne deranjează doar când li se întâmplă celorlalți!

Alt factor decisiv a fost un inedit parteneriat public- privat, contând, în egală măsură, și avizul industriei muzicale germane: o vedetă ca Lena nu se face, ci se caută. Pentru prima oară, televiziunea publică ARD și stația privată ProSieben au organizat un concurs de reală acoperire națională pentru identificarea unui talent proaspăt. La noi așa ceva ar fi de neconceput.

Dar imaginați-vă doar în treacăt avantajul pe care l-ar avea trimisul TVR la concursul din 2011 dacă el ar fi, să zicem, cel care va triumfa la Pro TV în viitoarea emisiune „Got Talent”. Bucurându-se și de mașinăria de promovare din Pache Protopopescu! Așa s-a făcut că liceanca Lena Meyer-Landrut, despre care „Der Spiegel” dezvăluie că acum câteva luni cânta la duș, să fie cunoscută în toată Germania.

Ba, având o piesă à la Lily Allen, și în afara țării, cu destul timp înaintea finalei Eurovision. Contează că puștoaica nu cântă la niciun instrument, nu știe să citească un portativ și a răspuns șăgalnic „n-am!” când a fost întrebată despre tehnica respirației? Ei, aș! Din pudoare, vocea ei nu poate fi comparată cu a islandezei Hera, nici interpretarea ei cu cea a tulburătoarei Alioșa din Ucraina. Lena nu e nici măcar frumoasă de pică precum armeanca Eva Rivas.

Nu i-au crescut aripi ca artistelor cu nume de operație aritmetică din Belarus, fata din Hanovra apărând într-o rochiță neagră, scurtă și extrem de simplă. În plus, melodia. Poți adopta stilul nu-metal ca turcii, să mai crezi în curentul etno precum grecii și sârbii, să compui cu foarfeca din Sting și din Abba ca în cazul melodiei daneze, dar e greu de crezut că vei avea succes.

Nemții au mers la sigur cu o piesă care a fost scrisă acum trei ani, nu pentru Eurovision, având însă contribuția unei compozitoare de la RedZone Entertainment, care lucrează cu Rihanna și Britney Spears. Poate că ne uităm prea mult la alții în loc să-i elogiem pe ai noștri.

Românii au scos un excelent loc trei într-un show pe care ni l-au stricat cu grație Leonard Miron și Gianina Corondan (simpatici luați unul câte unul, dar catastrofali împreună, suprapunându-și elucubrațiile de nu se mai auzea nimic!). Ovi și Paula Seling au fost cât se poate de buni, însă România va puncta și mai mult în ochii a milioane de telespectatori dacă vom fi un pic nemți și vom aborda cu seriozitate și chestiunile aparent minore.

În paralel, nu ne-ar mai rămâne decât să construim - altfel decât constată Cătălin Tolontan că se face acum cu clientela politică - o sală unde să încapă măcar 15.000 de oameni.

#16
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007
Mie imi place melodia insa consider ca nu merita sa castige pt ca au fost melodii mult mai bune decat asta,cum ar fi cea a danezilor si melodia noastra a fost f buna chiar mi-a placut.

Edited by Ph@ntom, 31 May 2010 - 17:35.


#17
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Rookie and 0 spirit.

#18
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Eu nu reușesc să înțeleg care-s vacile cu cabine care au votat piesa asta...
Cea cântată de P.Seling, deși nu-i gen care să-l ascult, a fost muuuuuult mai mișto. Se vede diferența enormă de voce și talent... și totuși praf.
Mda, nu suntem în Europa...suntem doar români.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate