Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Restrictiile din Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
bobocel

bobocel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.08.2005
Acest document listeaza toate tarile din EU, si arata ce tari mai au restrictii si pana cand:
http://www.euractiv....article-129648#

Hope it helps! :-)

Se pare ca dupa Mai 2011, vom mai ramane o mana de tari care sa aiba restrictii pana in 2014, si apoi suntem si noi intrati cu drepturi depline in EU.

#2
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
O mana de tari, adica: UK, Franta, Germania, Austria, Benelux, Irlanda.
Adica alea care erau cele mai interesante pentru posesorii de cortex antrenat :death:

Sa se procopseasca capsunarii si alti retardati in Italia si Spania!  :ack:

Edited by qudatheo, 30 May 2010 - 01:37.


#3
MonK3y

MonK3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 02.09.2005
Daca ai fi in apropierea unui cortex antrenat ti-ai da seama. Nu e cazul, stai calm.

#4
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
@ gudatheo

Capsunarii sunt si ei oameni si ai fi uimit daca ai sti cati din ei au "cortex antrenat". Care e problema ta daca un om se duce sa munceasca cinstit si tarile alea reprezinta o oportunitate ptr. el?

#5
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Tocmai ca n-am nicio problema cu ei.

Pana la urma UE n-are nevoie de creierele din east care le pot lua joburile bine platite, ci de nigari decervelati pe plantatie care sa le culeaga via si varuiasca vilele. Si aia de la Strasbourg stiu asta.

Insa restrictiile astea sunt de asa natura incat ma impiedica pe mine sa imi gasesc de lucru acolo (nu muncesc la negru, nu muncesc decat cu curu pe scaun). Si stiu ce vorbesc, pentru ca am ratat un post cald in Irlanda tocmai din motive de birocratie (echivalare acte prea tardiva - pierdut temporary work permit care avea o fereastra limitata de timp pt depunerea actelor).

Edited by qudatheo, 30 May 2010 - 16:48.


#6
vicentiu_d

vicentiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.10.2007

View Postqudatheo, on 30th May 2010, 17:41, said:

Tocmai ca n-am nicio problema cu ei.

Pana la urma UE n-are nevoie de creierele din east care le pot lua joburile bine platite, ci de nigari decervelati pe plantatie care sa le culeaga via si varuiasca vilele. Si aia de la Strasbourg stiu asta.

Insa restrictiile astea sunt de asa natura incat ma impiedica pe mine sa imi gasesc de lucru acolo (nu muncesc la negru, nu muncesc decat cu curu pe scaun). Si stiu ce vorbesc, pentru ca am ratat un post cald in Irlanda tocmai din motive de birocratie (echivalare acte prea tardiva - pierdut temporary work permit care avea o fereastra limitata de timp pt depunerea actelor).
eu impreuna cu sotia mea lucram in Italia,intr-o statiune montana la un hotel superb,avem un salariu de 1500E fiecare ,cazare si masa gratuite in hotel.
ce zici?amaratule din Romanica?ai vrea sa fii in locul meu de retard?sunt sigur ca da,numai ca Dumnezeu nu tine cu rautaciosii,dupa cum bine ziceai si tu mai sus.
P.S. un capsunar fericit.

#7
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
De ce nu spui mata ce faci tu exact si sotia acolo pt 1500E ? :D
Stiu placa... niciunul nu recunoaste, toti zic ca ei fac munci "intelectuale" prin Spania/Italia. Foarte intelectuale, ca ai nevoie numai de brate si rabdare.
Decat sa sterg rahatul de la cur al alora prefer sa muncesc civilizat pe un salariu marunt in romanica, draga prietene capsunar.

Edited by qudatheo, 30 May 2010 - 19:04.


#8
vicentiu_d

vicentiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.10.2007

View Postqudatheo, on 30th May 2010, 20:03, said:

De ce nu spui mata ce faci tu exact si sotia acolo pt 1500E ? :D
Stiu placa... niciunul nu recunoaste, toti zic ca ei fac munci "intelectuale" prin Spania/Italia. Foarte intelectuale, ca ai nevoie numai de brate si rabdare.
Decat sa sterg rahatul de la cur al alora prefer sa muncesc civilizat pe un salariu marunt in romanica, draga prietene capsunar.
eu sunt ajutor in bucatarie,sotia mea este ospatara.nu facem munci intelectuale,muncim cate 10-12 ore pe zi 4 luni sezonul de vara 4 luni sezonul de iarna restu,vacanta acasa.facem asta de ceva ani si suntem foarte multumiti.
oricum,eu ati doresc multa bafta si nu-ti mai imagina ca doar retardati lucreaza in Spania sau Italia,mai sunt si locuri de munca decente.incearca si tu :coolspeak:

#9
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Nu numai retardati, stiu, nu am zis asta, exista si exceptii, insa in general m-am referit ca aceasta "deschidere a pietei muncii" este ipocrita si se adreseaza numai meseriilor brute. In niciun caz, ca toti care au ales sa faca o meserie subcalificata sunt retardati.. e alegerea lor.
Am si eu un prieten (cu 2 mastere) care a ales sa faca constructii in Franta la negru, decat sa predea la facultate; trage 12-14h/zi, castiga bani, insa nu mai are viata. E alegerea lui, eu nu o inteleg.

Referitor la locurile de munca "decente" nu stiu la ce te referi... ca apar pe bursele de munca de la ei locuri de intelectuali ? Da, apar insa nu sunt pt noi. Chiar daca aplici, nu te vor baga in seama pt ca stiu ca le e greu sa te angajeze. Si apoi... nici nu cred ca vor prea multi sa angajeze romanasi de dragul diversitatii. Sunt cateva corporatii care au aceasta politica, insa din doua motive: pt ca esticii muncesc mai mult si pt ca ii platesc mai prost.

Edited by qudatheo, 30 May 2010 - 19:41.


#10
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postqudatheo, on 30th May 2010, 17:41, said:

Tocmai ca n-am nicio problema cu ei.

Pana la urma UE n-are nevoie de creierele din east care le pot lua joburile bine platite, ci de nigari decervelati pe plantatie care sa le culeaga via si varuiasca vilele. Si aia de la Strasbourg stiu asta.

Insa restrictiile astea sunt de asa natura incat ma impiedica pe mine sa imi gasesc de lucru acolo (nu muncesc la negru, nu muncesc decat cu curu pe scaun). Si stiu ce vorbesc, pentru ca am ratat un post cald in Irlanda tocmai din motive de birocratie (echivalare acte prea tardiva - pierdut temporary work permit care avea o fereastra limitata de timp pt depunerea actelor).


  nu e nici o restrictie pt cine e bine pregatit,restrictii sunt pt aia ce dau mult din gura!
  eu locuiesc in Dublin si am vecini veniti de 3 saptamani ce muncesc la IBM fara prea multe intrebari ,firma se ocupa de work permit pentru ca sunt cu adevarat buni. de ce nu te faci self employed si asa nu ai nici o restrictie? firma te va angaja ca si subcontractor sau contract de colaborare si esti ok!
  totul e sa vrei cu adevarat!!!

#11
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Pentru ca nu mi s-a propus asa, la mine a fost alta poveste. Ce zici tu e o exceptie.
In general (nu ma refer la Irlanda) sunt probleme mari datorita legislatiei care nu permite munca libera a celor cu meserii intelectuale. Si nu o zic eu, ci mii de-ai ca mine!

Propun inchiderea topicului ca s-a luat pe aratura.

#12
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postqudatheo, on 30th May 2010, 21:47, said:

Pentru ca nu mi s-a propus asa, la mine a fost alta poveste. Ce zici tu e o exceptie.
In general (nu ma refer la Irlanda) sunt probleme mari datorita legislatiei care nu permite munca libera a celor cu meserii intelectuale. Si nu o zic eu, ci mii de-ai ca mine!

Propun inchiderea topicului ca s-a luat pe aratura.


  nu trebuie sa astepti sa ti se propuna,iei tu initiativa si vii cu solutia! cum crezi ca zeci de mii de romani muncesc in UK si Irlanda dintre care cateva mii in meserii .....intelectuale...?

#13
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Gudatheo forta de munca se accepta in domenii unde este nevoie de ea. Nu vad de ce un irlandez ar sta acasa dupa ce statul a bagat bani in educatia lui doar ca se te ia pe tine ptr. care nu iti comvine cum traiesti in Ro. Doua sunt principalele motive ptr. care se importa forta de munca. Pozitii libere care trebuiesc sa fie ocupate, altfel procesul muncii are de suferit, respectiv forta de munca mult mai ieftina.  Acum medicii romani sunt cauti nu ptr. ca-s mai buni sau mai frumosi ci ptr. ca sunt ieftini  si e nevoie de ei.In rest ptr. treba cu restrictiile impuse dupa ce am vazut centrele oraselor din Europa m-am lamurit cum sta treaba.

#14
zdub

zdub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.11.2009

View PostMaterium, on 31st May 2010, 02:25, said:

Acum medicii romani sunt cauti nu ptr. ca-s mai buni sau mai frumosi ci ptr. ca sunt ieftini  si e nevoie de ei.
Salariile pt medici sint f.f. reglementate la stat, unde lucreaza o mare parte din ei, si chiar si in privat sa castiga comparabil cu spitalele de stat pentru ca altfel nu s-ar putea pastra echilibrul calitatii prestatiilor. Cel putin vorbind despre 95% din personal, nu sefi de clinici, ca imigrantii nu au cum sa se intregreze la nivelul asta. Deci faza cu "ieftini" suna prost si nici nu are legatura cu realitatea.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postzdub, on 1st June 2010, 19:37, said:


Da, perfect de acord cu tine.
Si ca sa precizez: cand se ofera un post de medic se specifica ce, unde si cat .
Adica ce fel de post, la ce unitate sanitara si cat e salarizarea.
Cine vrea aplica, cine nu, nu (evident ca localnicii pot evita anumite posturi pe cand medicii imigranti, mai ales daca nu au alte oferte nu le refuza).
Angajatorul nu poate sa zica hopa, esti roman, pe considerentul asta iti dau cu 1000 mai putin...
Eu lucrez in sectorul medical, in Finlanda, acum sunt la al patrulea loc de munca (si tocmai am trecut in sectorul privat) si peste tot am avut salariul la fel ca si colegii mei finlandezi (evident cu respectarea vechimii si a gradatiilor profesionale). La fel si cu plata manoperelor, garzilor, orelor suplimentare.

View Postzdub, on 1st June 2010, 19:37, said:

chiar si in privat sa castiga comparabil cu spitalele de stat

Probabil depinde, de la tara la tara.
Aici se castiga mai bine la privat, uneori si cu 50% in plus.

#16
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ai inteles gresit!
Medicii romani sunt ieftini de unde ii aduci, cu cat vrei sa-i platesti e problema ta, dar ii gaseti ca mana de lucru ieftina, altfel nu ti-ar veni daca ar castiga rezonabil in locul de bastina.
Nu stiu legislatia fiecarui stat dar nu cred ca toate tarile si-au legiferat si stabilit acest lucru. Daca considerati ca mana de lucru e acolo din alte motive decat faptul ca e nevoie de ea va inselati amarnic! Lucrez de 7 ani in navigatie si aici ritmul e forte dinamic si cam da tonul pe pe genul asta de piata, asa ca stiu ce spun.

#17
zdub

zdub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.11.2009

View PostBogdan R, on 1st June 2010, 22:03, said:

cand am spus comparabil ma refer la ~10-20%. Oricum in privat mi se pare mai nasol in general pentru un nou venit, nu esti la fel de bine aparat in caz de evolutii mai nefericite ale pietei muncii (e criza). De ex. medicina muncii: f misto acum, dar esti expus la schimbari de legislatie si statutul este mai precar; e tentant initial salariul dar nu mai creste cu vechimea ca la cei din spital, spre finalul carierei castigi mai prost ,mai ales ca nu se fac garzi.

View PostMaterium, on 1st June 2010, 22:34, said:

Ai inteles gresit!
Medicii romani sunt ieftini de unde ii aduci, cu cat vrei sa-i platesti e problema ta, dar ii gaseti ca mana de lucru ieftina, altfel nu ti-ar veni daca ar castiga rezonabil in locul de bastina.
Nu stiu legislatia fiecarui stat dar nu cred ca toate tarile si-au legiferat si stabilit acest lucru. Daca considerati ca mana de lucru e acolo din alte motive decat faptul ca e nevoie de ea va inselati amarnic! Lucrez de 7 ani in navigatie si aici ritmul e forte dinamic si cam da tonul pe pe genul asta de piata, asa ca stiu ce spun.
Sincer. medicii nu se baga in aprecieri despre navigatie asa cum fac marinarii in ce priveste medicina. Am si exemple.

#18
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Sincer. Este vorba despre lucrul la angajator strain iar medicina nu este altceva decat inca o meserie din care poti scoate bani rezonabili in afara tarii. SI eu am exemple.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate