Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

TL-WR1043ND - router wireless N cu usb si gigabit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3020 replies to this topic

#37
danvizi

danvizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 16.11.2007

View Postcarmenclara1, on 27th September 2010, 14:46, said:

pdf cam greu. solutia este wiki+forum ddwrt  sau daca ai intrebari punctuale aici.

legat de upgrade de firmware se face via interfata web (webgui) din browser selectand factory to ddwrt.bin . dupa reboot cand te connectezi la el primu pas care trebuie sa-l faci este sa schimbi user si pass.
Mai concret daca se poate un printscreen cu ecranul legat de configararea USB - ca imprimanta (cea de modem 3G am vazut-o). L-am comandat deja. Ajunge joi, cred.

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca o sa pierzi garantia al el daca ii pui firmware neautorizat.

#39
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
din partea tplink nu pierde garantia doar ca nu primeste support tehnic.
acuma legat de importatoru/dealeru/vanzatoru din romania e mai complicat deoarece unu zici ca da altu ca nu.

View Postdanvizi, on 27th September 2010, 17:20, said:

Mai concret daca se poate un printscreen cu ecranul legat de configararea USB - ca imprimanta (cea de modem 3G am vazut-o). L-am comandat deja. Ajunge joi, cred.


e mai complicat. banuiesc ca depinde foarte mult daca imprimanta e identificata bai default sau nu.

daca nu poti incerca si solutia asta asta

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

TP-LINK does not provide technical support and does not guarantee the performance and stability of third party firmware. Damage to the product as a result of using third party firmware will void the product's warranty.

Asta e mentiunea TP-Link. Deci se anuleaza garantia, nu doar suportul.

#41
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Posteiffel, on 28th September 2010, 16:02, said:

Asta e mentiunea TP-Link. Deci se anuleaza garantia, nu doar suportul.


acuma am observat si eu ca au modificat citatu de pe site. e naspa treaba atunci. oricum nu stiu daca renta sa trimiti unitu pana in china si inapoi in caz de problema sau sa cumperi direct unul nou

#42
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
am descoperit un link interesant cu un simulator al firmwareului original ptr cei interesati de acest model de router

#43
danvizi

danvizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 16.11.2007

View Postcarmenclara1, on 29th September 2010, 16:20, said:

am descoperit un link interesant cu un simulator al firmwareului original ptr cei interesati de acest model de router
Foarte interesant. Era util un link asemanator pentru firmware DD-WRT. Azi a ajuns si routerul meu. L-am instalat si a mers din prima.  Desktopul este conectat la router prin LAN la 1Gbps. I-am facut upgrade cu ultimul firmware original. Curios ca are versiunea 1.1. Deci este mai vechi fabricat. Acum il testez pe Wlan

#44
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ddwrt are doar un simulator general. nu are ptr fiecare model/tip de router in parte.


ddwrt v24beta pe wrt54g/gl gasesti aici

#45
danvizi

danvizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 16.11.2007
Cateva probleme:

1. Nu reusesc sa gasesc HDD-ul. Este configurat ca la carte. Cand dau \\192.168.1.1\Denumirea Share name imi apare: (nu imi intra ferestra aia in care dau user si pass de la USB)

Username or Password is incorrect.
Please refer to the troubleshooting below:

Is the "Caps Lock" enabled on your keyboard?
The username and password must be lowercase, please ensure that the "Caps Lock" LED is disabled on your keyboard and try again.

Forgot your username or password?
Please reset the device to the factory default settings if you have forgotten your username or password. The default username and password are both set as "admin".
Note: The settings will be restored to factory default after the resetting.

How to restore the device to the factory default settings?
Firstly locate the reset button on the rear panel of the unit, whilst the device is powered on press and hold the reset button for more than 5 seconds, the device will then reboot and restore itself to the factory default settings.

indiferent daca folosesc Firefox sau IE.

2. pe wireless se conecteaza la 130 Mbps la 3 metri de router. (Oricum descarc de pe torente cu 6-7 MBps la fal ca pe direct). Poate e de la pozitie, oricum nu e deranjant.

3. Nu reusesc sa vad PC-urile in retea. AM un desktop pe LAN si un laptop pe WLAN. AM creat un homegroup pe Desktop, am luat parola care mi-a dat-o si am pus-o pe laptop cand a cerut-o. Pana aici totul OK. La LAptop vad ce am sheruit pe desktop dar nu pot sa vad imprimanta care este pe USB la desktop. Pe desktop nu pot sa vad nimic din ce am sheruit pe laptop. Sper ca am fost destul de explicit.

Poate ma ajutati cu sfaturi.
Multumesc

Poate maine ii dau de cap.

#46
danvizi

danvizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 16.11.2007
Am rezolvat punctul 2

2. pe wireless se conecteaza la 130 Mbps la 3 metri de router. (Oricum descarc de pe torente cu 6-7 MBps la fal ca pe direct). Poate e de la pozitie, oricum nu e deranjant.


Era de la frecventa canalului - era pe 20MhZ si l-am pus pe auto (cred ca a trecut pe 40MHz). Acum imi arata 300 dar cateodata mai scade la 150. Si inainte imi arata 150 dar mai scadea la 65 cateodata.

Cu reteaua tot nu am rezolvat nimic.

#47
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
punctu 2


ca sa ruleze sub ddwrt la 300Mbps trebuie setat in felu urmator

Wireless Network Mode: ng mixed sau n only
Channel Width:  turbo.
Wireless Channel: 12 sau 4
Control Channel: lower
regulatory domain germany


punctu 3 citeste topicurile sticky cu master browse si share resurse.

problema e in mare masura de la firewall rules  acces rights (user accounts fara parola)

la punctul 1 pune te rog un print screen cu sectiunea network share de pe router.

#48
danvizi

danvizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 16.11.2007
LA servici am 4 calculatoare legate in retea printr-un router Thomson adsl. Unele an win XP altele 7. Nu am nicio problem cu ele. Imprimantele de la fiecare se vad, s-au instalat imediat, deci eu zic ca ar fi problema de la router. La servici folosesc  ACELASI nod32 smart care are si firewall. Pe un PC am parola pe celelalte nu. Nu am mai facut nici un homegropu (nici nu aveam cum ca w7 e decat pe unul) Au acelasi workgroup.

Acasa daca pe desktop vad ce am sheruit de pe laptop (duoa ce dau parola) pot sa copiez pe/de pe laptop. Pe laptop nu-mi apare ce am sheruit pe desktop (am pus full acces for everyone). Imprimanta e share dar nu o gaseste laptopul deloc.
Eu zic ca e ceva simplu dar nu-mi dau seama.

Daca creez un grup pe desktop si dau pe laptop join imi cere parola (cea data la creerea grupului -pe fond galben - de pe desktop)- o bag si-mi zice ca nu poate crea un grup pe calculatorul respectiv. LA fel si de pe laptop pe desktop.

Legat de portul USB am pus user si pass pe stick/hdd si apare urmatoarea ferestra:

LE:
AM rezolvat partea de retea: Pe laptop in firewall Change protection mode era pus pe Strict Protection. L-am pus pe Allow sharing si a mers, a gasit si imprimanta. Eu il pusesem pe allow dar pe IP-ul vechi cand mergea direct princablu; cand si-a luat alt IP cred ca am dat din greseala pe strict protection.

La USB inca nu i-am dat de cap.
Poate e de vina versiunea 1.1 (mai veche)??? Nu cred. Astept

Attached Files


Edited by Ravy, 11 October 2010 - 09:57.


#49
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
revizia hardware nu are nici o legatura in acest caz.

incearca sa accesezi share via start > run > \\192.168.1.1\16GB   >enter

#50
danvizi

danvizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 16.11.2007

View Postcarmenclara1, on 1st October 2010, 01:02, said:

revizia hardware nu are nici o legatura in acest caz.

incearca sa accesezi share via start > run > \\192.168.1.1\16GB   >enter

A mers. Dar eu zic ca nu e normal asa. De ce nu merge ca in manual? Am incercat de pe LAN si WLAN si IE8 Firefox si tot nu merge. Oricum la viteza de 3 MB/s la citire mai bine le scriu pe stick si le copiez de pe stick pe calc. USB-ul nu ii vad rostul in zilele noastre cu fisiere de zeci de GB. Mai bine iau HDD extern si-l mut la toate calc pe rand si ies mai repede.
Alta problema Am incercat sa copiez un fisier de 6GB de pe laptop pe calc. Merga DAR copiaza cu viteza mica (zic eu) 7-9MB/s dar merge 15-20 secunde, face pauza 15-20 secunde. Iese o medie de 4MB/s. Cam putin zic eu. O mai fi vreo setare magica pe undeva??? Nu am incercat LAN pe LAN. WLAN e conectat la 300mbps.
Asa sa faca pe wireless??
Daca pun DD-WRT scap de toate problemele????
Multumesc.

#51
danvizi

danvizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 16.11.2007
Acum am incercat USB > LAN read 5MB/s constant, write 2,5MB/s constant. Daca dezactivez protectia WPA pe wireless si fac filtrare dupa MAC e mai bine???? Ca sa nu mai am fluctuatiile la copierea de pe USB al routerului??? Pa LAN merge accesat USB-ul tot din run comand. Este normal sa nu mearga direct din browser??? Ce trebuie setat???

Edited by Ravy, 11 October 2010 - 09:58.


#52
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
problema ta cu accesatu din webbrowser vine din cauza ca tu faci un request http pe portu 80.  daca vrei sa accesezi shareu via webbrowser trebuie si acolo sa introduci \\192.168.1.1\sharename

si nu http://192.168.1.1/sharename.


legat de viteza de transfer pe wireless ce adaptor wireless folosesti in laptop?

legat de usb vei observa o crestere a performantelor cu ddwrt si partitie ext3.

View Postcarmenclara1, on 15th July 2010, 19:52, said:

legat de viteza de read/write problema e de implementarea portului usb la nivel fizic si de performanta procesorului Atheros AR9132.
eu cu ultimu firmware + tl-wr1043nd ver 1.5   si hdd pe usb cu alimentare separata obtin cam 3.5-4.4MB/sec cu spikeuri de 7-8MB/sec read  si   2.3-3.1MB/sec write .


#53
danvizi

danvizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 16.11.2007
Am instalat dd-wrt 08/12/10 ultima versiune.
Am observat urmatoarele: nu mai clipoceste ledul de la SYS (un bug).
Acum copiez LAN to LAN cu 35 MB/s constant - sunt limitat cred de hdd-ul de la laptop
Copiez WLAN to LAN cu 7-8 MB/s constant - aici e cam putin, dar asta e.
Am in meniu setarea conexiunii WAN 3G/UMTS - deci merge sa imparti netul de la un modem 3g la restul retelei.
La Servicii / USB am bifat compatibil cu imprimanta USB si compatibl USB2.0 Compatibil Memoria USB (tot in afare de Automatic Drive Mount).


Problema este urmatoarea:
1. Nu stiu cum sa accesez si sa setez imprimanta (un tutorial ceva).
2. Acum nu mai stiu cum sa dau eject, rescan, edit, etc la stickul de pe USB. Nu mai merge nici cu comanda run.
Daca dau http://192.168.1.1/16GB in browser imi apare:

De ce nu mai am o fereastra gen network sharing din firmware original??

CUm fac sa pot folosi USB-ul? Odata pentru HDD si stick. Si altadate pentru printer Lexmark E320 laser.
PS. Placa wireless este: Intel® WiFi Link 5100 AGN
Astept sfaturi.

Attached Files



#54
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
Acum copiez LAN to LAN cu 35 MB/s constant - sunt limitat cred de hdd-ul de la laptop

corect

Copiez WLAN to LAN cu 7-8 MB/s constant - aici e cam putin, dar asta e.

valori normale ptr adaptoru wireless folosit. ce viteze sperai tu sa atingi?

View Postcarmenclara1, on 19th September 2010, 04:59, said:

WR1043ND v1.5 firmware DD-WRT v24-sp2 (08/12/10) std - build 14929

wpa2 personal AES + spi firewall enable + default wireless settings mai putin channel,region si channel width
la wireless transferurile au fost single connection mode. cu multiple conn viteza va fi un pic mai buna

Wan > WLan ~63 Mbps
Wan > Lan ~150 Mbps
Wlan > Lan ~71 Mbps
Lan > Lan 280Mbps (limitat hdd perf)
wlan > wlan  ~ 28 Mbps

acestea sunt valori obtinute cu 5100.


vezi ca sistemu de acces a storage deviceurilor la ddwrt e diferita fata de firmwareu original.
nu se mai foloseste network share ci ftp protocol. deci in loc de http > ftp://192168.1.1/sharename
automount ar fi sa fie activat.

legat de imprimanta parca ai primit un link in postarile de mai sus cum se face.

Edited by carmenclara1, 02 October 2010 - 16:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate