Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

TL-WR1043ND - router wireless N cu usb si gigabit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3020 replies to this topic

#19
beethoven

beethoven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.08.2005

View Posteiffel, on 13th July 2010, 14:45, said:

Iar la pagina 59 a manualului:

Deci ar stii ceva FTP se pare...

Este vorba despre altceva acolo.

#20
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
simplu filesharing via wan- lan nu poti face direct.  
ai doua variante imo: 1. varianta data de dani.user   server+client ftp
                                2.  sau creezi un vpn si atunci ambele pc is in acelas lan virtual si atunci iti va functiona si filesharingu

#21
beethoven

beethoven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.08.2005

View Postcarmenclara1, on 14th July 2010, 11:53, said:

simplu filesharing via wan- lan nu poti face direct.  
ai doua variante imo: 1. varianta data de dani.user   server+client ftp
                                2.  sau creezi un vpn si atunci ambele pc is in acelas lan virtual si atunci iti va functiona si filesharingu

Eu vreau sa sharuiesc HDD din USB de la router. Nu am treaba cu nici un PC din LAN. Deci, nu se poate...

#22
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
este sharuit HDD de pe usb , dar numai pentru PC-uri ( la mine).Apare mapat cu denumirea pe care i-am pus-o.
Dupa ce am citit mai bine , cred ca tu vrei sa accesezi HDD usb de oriunde din internet .Pe asta n-am incercat-o.

Edited by conu, 15 July 2010 - 13:54.


#23
beethoven

beethoven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.08.2005

View Postconu, on 15th July 2010, 14:49, said:

este sharuit HDD de pe usb , dar numai pentru PC-uri ( la mine).Apare mapat cu denumirea pe care i-am pus-o.
Dupa ce am citit mai bine , cred ca tu vrei sa accesezi HDD usb de oriunde din internet .Pe asta n-am incercat-o.

Din cate am citit se pare ca nu ai cum sa accesezi de pe net HDD de pe USB. Poate doar cu Open-WRT sau DD-WRT. In acest caz sunt sigur ca viteza de transfer va creste in mod considerabil. Inca nu am incercat asta pentru ca nu sunt sigur daca voi reusi. Va trebui sa ma documentez mai bine. In plus, cred ca se pierde si garantia...

Edited by beethoven, 15 July 2010 - 14:12.


#24
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai in primu rand nu ai fost destul de explicit.
acuma legat de subiectu cu hdd conectat prin usb sa-l accesezi de pe exetern nu prea ai cum.tehnic imposibil.
ptr ce vrei tu ai nevoie de un nas pur pe care il legi la unu din cele 4 porturi lan ale routerului faci port forwarding si atunci poti sa faci ce vrei tu. o varianta ar fi, dar nu stiu cat de buna este sa cauti un adaptor usb>lan.
legat de viteza de read/write nici daca ipotetic ai rezolva faza cu accesu de pe wan nu o sa vezi nici o modificare a vitezi maxime. problema e de implementarea portului usb la nivel fizic.


eu cu ultimu firmware + tl-wr1043nd ver 1.5   si hdd pe usb cu alimentare separata obtin cam 3.5-4.4MB/sec cu spikeuri de 7-8MB/sec read  si   2.3-3.1MB/sec write .

Edited by carmenclara1, 15 July 2010 - 19:13.


#25
beethoven

beethoven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.08.2005
Cat de mare e HDD? Mi-as lua unul de 1.5TB, sper sa nu am probleme...

Edited by Ravy, 19 July 2010 - 12:30.


#26
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
momentan am un wd de 500gb. daca vrei cand apuc pot sa leg si mai mari sa testam.

#27
beethoven

beethoven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.08.2005
Eu mi-as lua un Samsung Story Station de 1.5TB. Sper sa nu fie probleme. Din ce am mai citit, se poate pe USB pune si un USB hub si astfel conecta mai multe dispozitive simultan, limita (routerului) fiind de maxim 8, insa nu stiu nimic de limita maxima a unui dispozitiv.
Ma mir totusi de vitezele obtinute de tine. Ai cumva DD-WRT, Open-WRT sau alt firmware decat cel original? Eu il am pe ultimul de pe siteul producatorului.
Multumesc!

Edited by Ravy, 19 July 2010 - 12:30.


#28
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
just firmware original. ultimu de pe site.

#29
danvizi

danvizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 16.11.2007

View Postconu, on 2nd June 2010, 09:47, said:

Dupa 3 zile de functionare ,pot afirma ca :
-nu limiteaza banda pe WAN
-pe LAN gigabit am rata de transfer peste 35 MB/s (pleaca din 120 si se stabilizeaza pe la 35-40)
-download cu rata maxima suportata de rds si transfer pe gigabit  (cu 27MB/s) in acelasi timp = foloseste 13% din 1 Gb de retea.
-usb are rata mica de transfer (2.5-3 MB/s)( bun si asa decat deloc ).
-la 220 lei merita cumparat.

Ma intereseaza si pe mine unul la pretul asta. Un link daca se poate spre firma care il vinde. La emag acum e mai scump. Ce viteza ai la descarcat de pe torente prin wireless in standard n????
Daca se opreste tensiunea isi pierde setarile??? (normal ar fi sa nu si le piarda).
Multumesc.

#30
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
link 1

link 2

link 3


pierderi de setari nu am observat la nici un din produsele tplink testate si pe care le detin deja de ceva timp.

ca viteze de download sunt momentan limitat la connectiunea/banda  care mi-o ofera provideru care ma limiteaza undeva in jurul valorii de 9.5-10MB/s.  vitezele astea le obtin si pe wireless cat si pe fir.

Edited by carmenclara1, 15 September 2010 - 17:07.


#31
danvizi

danvizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 16.11.2007
Mai am niste intrebari:
1. Pot pune un modem 3G (Orange, Vodaf, rds) pe usb si sa mearga dau net prin el la pc-uril conectate la router (lan sau wireless)?
2. Pot pune o imprimanta pe usb si sa tiparesc pe e cu orice calculator conectat la router?
AM vazut manualul si nu am gasit raspuns la intrebarile mele.
P.S. Mi se pare ca este cel mai ieftin router wireless cu gigabit, n si usb de pe piata.

Edited by Ravy, 18 September 2010 - 00:52.


#32
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
1. cu firmware original nu poti (doar cu ddwrt din cate stiu eu).
2. din ce am testat eu doar cu ddwrt poti.

Edited by carmenclara1, 18 September 2010 - 02:56.


#33
danvizi

danvizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 16.11.2007
Deci merg ambele puncte 100% cu DDWRT?????
Eu oscilez intre acesta si D-Link DIR 635 (acesta nu suporta DDWRT si nu e gigabyte pe LAN, in rest sunt identice) dar USB-ul poate fi folosit si ca modem 3G.
Daca USB-ul merge si ca imprimanta si ca modem 3G (dupa update de firmware) il aleg pe TS-Link.

Edited by Ravy, 19 September 2010 - 21:11.


#34
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
merg ambele cu succes. acuma in mare depinde si de modelul stickului 3g si de imprimanta  daca au driverele necesare incluse in firmware ddwrt.

am atasat un mic exemplu cu 3g DIGI.Mobil + Huawei E220.

Attached Files

  • Attached File  3g.jpg   212.29K   402 downloads


#35
danvizi

danvizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 16.11.2007
Daca se poate un link cu un pdf care sa arate cum se foloseste DD-WRT (exact cum manualul sau original arata cum se seteaza diferite optiuni pe versiunea originala), si un link despre cum se procedeaza la instalarea DD-WRT. Pe net sunt 2 fisiere .bin. Am inteles ca unul este pentru trecerea prima data de la firmware original la DD-WRT. Deci un tutorial despre cum se modifica si cum se upgradeaza dupa aia ar fi foarte binevenit. Cred ca il voi cumpara pe acesta in detrimentul unui DIR 635.
Multumesc si astept tutorialul de instalare (si un manual pdf de utilizare al DD-WRT).

#36
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pdf cam greu. solutia este wiki+forum ddwrt  sau daca ai intrebari punctuale aici.

legat de upgrade de firmware se face via interfata web (webgui) din browser selectand factory to ddwrt.bin . dupa reboot cand te connectezi la el primu pas care trebuie sa-l faci este sa schimbi user si pass.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate