Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cofetarie buna

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Am vazut. Oricum ... nu-s rele fitzoasele alea de la liceul de vizavi  :)

#38
tashulina

tashulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.04.2007
Cofetaria "Giorgy's", strada Ramnicu Valcea, cartier Dristor (strada perpendiculara pe Bd. Camil Ressu de la intersectia gura de metrou Dristor 2). Pret: 22 000 lei vechi/bucata..dimensiuni gigant, gust divin.

#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
The best of e French Bakery. Au o locatie pe Beller, colt cu Averescu si una mi se pare pe pe Dr. Felix.  Pe Beller au o mica terasa pe trotuar si...niste torturi care-ti redefinesc notiunea de dulciuri forever.
Pentru luat acasa, in afara de French Bakery, ar mai fi Ana si o cofetarie micuta, pe Nicolae Constantinescu aproape de iesirea in Beller, din pacate nu i-am retinut numele. Folosesc frisca adevarata si oua de tara....In rest....Maria m-a dezamagit complet.

#40
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 tashulina, on May 11 2007, 14:17, said:

Cofetaria "Giorgy's", strada Ramnicu Valcea, cartier Dristor (strada perpendiculara pe Bd. Camil Ressu de la intersectia gura de metrou Dristor 2). Pret: 22 000 lei vechi/bucata..dimensiuni gigant, gust divin.
Este una si pe Mosilor, intre Carol si M. Eminescu. Am luat niste strudele foarte gustoase. Prajiturile ramane sa le incerc...

#41
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

 richelieu, on May 11 2007, 14:15, said:

The best of e French Bakery. Au o locatie pe Beller, colt cu Averescu si una mi se pare pe pe Dr. Felix.  Pe Beller au o mica terasa pe trotuar si...niste torturi care-ti redefinesc notiunea de dulciuri forever.
Pentru luat acasa, in afara de French Bakery, ar mai fi Ana si o cofetarie micuta, pe Nicolae Constantinescu aproape de iesirea in Beller, din pacate nu i-am retinut numele. Folosesc frisca adevarata si oua de tara....In rest....Maria m-a dezamagit complet.

Abia astept sa plec spre casa, sa trec pe la cofetaria de care zici pe Constantinescu!
Ce s-a intimplat la Maria?

#42
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
In Cluj, cea mai buna cofetarie mi se pare cofetaria de pe strada Memorandumului ...n-am idee cum ii spune .....

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 abancor, on May 14 2007, 11:49, said:

Abia astept sa plec spre casa, sa trec pe la cofetaria de care zici pe Constantinescu!
Ce s-a intimplat la Maria?

La Maria nu s-a intamplat nimic deosebit. Dar mi-a fost atat de laudata si....dulciurile nu mi s-au parut chiar atat de OK. E foarte bun la ei Profiterolul (lucru pe care ti-l poate confirma si catelul meu, care haleste 3 odata :D) si Parfait-ul. In rest....comuna. Nimic deosebit. Astept sa-mi spui parerea ta despre Frech Bakery. Dar...am uitat un warning: Really expensive :). E cam 9 ron o bucata de tort.

#44
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Era acum cativa ani buni o cofetarie micuta aproape de Gara de Nord. Nu mai stiu cum se cheama, dar stiu ca avea prajituri proaspete.

#45
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

 mufă, on Mar 10 2006, 21:07, said:

Nu-i nimic. O duci pe următoarea.
Poate vrea sa se calugareasca. :lol:

#46
janis

janis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.08.2006
Mie imi plac cele de la Cofetaria Vio din Titan si de la Ana. Ador prajiturile cu frisca (naturala) siaici gasesti asa ceva. Iar de la Vio n-am luat niciodata ceva sa nu fie foarte proaspat, cum am patit in multe cazuri, inclusiv la Ana, desi nu as fi crezut.
In ce priveste cofetaria Maria din Aviatiei, chiar nu inteleg de unde atata succes. Sa fie locatia? Prajiturile cu frisca nu au frisca iar multe dintre cele cu "crema" sunt de fapt cu niste budinci nu tocmai delicioase. Si aveti grija cu parfait-ul. Nu vorbesc de o singura persoana care a patit-o.

#47
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ini amintesc cate cofetarii erau cand eram mic, aveai de unde alege produse proaspete. Era o adevarata placere sa degusti o amandina la un Pepsi (de-ala de pe vremuri). In Eforie-Nord la "Cristal" chiar in statie la Posta (acum e deschis numai vara). Vis-a-vis era "Pescarus", dl. Nacea, la care imi comandau ai mei torturi pentru onomastica. Alta cofetarie care de mult a tras obloanele era in spatele hotelului "Selena", tot in Eforie Nord. Pe urma, la hotel "Cascom" gaeai de toate, mai ales ca veneau si turisti straini. Cei care au trecut prin Eforie-Sud cu siguranta cunosc "Cuptorul de Aur" ("decedat" si el dupa 2000), unde iti gadila narile mirosul placintelor dobrogene aburinde. Ce mai deliciu, mai ales cu un iaurt proaspat alaturi. :dribbledrool: Pe urma in Centru, langa cinema era cofetaria "Oana", de asemenea foarte primitoare. Ce mai vremuri, as vrea sa fiu din nou copil... :down:

#48
dark dog

dark dog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.01.2007
mama deci am fost acu cateva zile la cofetaria claus de pe banu manta, am trecut din intamplare pe acolo, si am mancat cea mai buna savarina din viata mea, cu frisca naturala, de nu mi-a venit sa cred.
de atunci prietena mea ma trimite sa iau numai de acolo, ar fi bine sa mergeti cel putin o data pe acolo.

#49
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
O cofetarie buna era si cea de pe Stefan cel Mare colt cu 1907 in Constanta, acum s-a transformat intr-un fel de restaurant. Numarul cofetariilor scade pe zi ce trece, si nu prea mai avem unde sa savuram o prajitura buna, alaturi de un suc. Noroc ca mai aduc cei de la o cofetarie din Constanta aici la cea mai mare alimentara din Eforie...(cam o data la doua-trei zile, ca nu se mai vinde, mai ales iarna).

#50
carolin

carolin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.11.2007
Pentru praline incercati Leonidas  :wub: (zona Universitate)...sunt scumpe dar bune, poate cele mai bune....

#51
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
cofetaria Maria....cea mai tare :D

#52
dynamyte

dynamyte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2008
Chocolat anyone? cofetaria de langa muzeul de istorie, pe calea victoriei. am mancat acolo in vara o prajitura cu ciocolata pe care nu o sa o uit prea curand ^_^

#53
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Top 10- cele mai bune cofetarii din Bucuresti
Cofetariile cu salon de servit dulciuri au fost inlocuite de cele care vand prajituri pentru acasa sau de cafenele.

» Spre deosebire de restaurante, capitala are foarte putine cofetarii exotice, bucurestenii preferand clasicele prajituri cu frisca, ciocolata sau fructe.

CRITERII
A) Gust B) Prospetime C) Aspect D) Diversitate E) Pret


Chiar daca o multime de cafenele au un meniu consistent de prajituri, ne-am concentrat doar asupra
      
cofetariilor cu laborator propriu. De asemenea, intrucat cofetariile take away domina piata, nu am socotit aspectul estetic al locatiilor un criteriu relevant.

Dupa ce timp de 10 ani, cofetariile aproape ca au disparut din peisajul urban, inlocuite de baruri mai mult sau mai putin sordide, iata de 5-6 ani incoace sunt in puternic reviriment: e fara discutie semn de reintrare in normalitate, fiindca in timp ce barurile sunt pentru oameni singuri, cofetariile sunt pentru intreaga familie si in special pentru copii. Exista insa diferente in raport cu anii 80: cofetariile cu salon de servit au disparut, lasand locul cofetariilor fara mese de tip take away, cu prajituri la pachet. Paradoxal, locul pentru mancat prajituri au devenit cafenele, poate segmentul cel mai versatil din peisajul restaurantelor romanesti, cu o identitate complet ambigua. Disparitia cofetariilor clasice in favoarea formulelor mai flexibile este insa un fenomen mai larg, pus in evidenta si in alte tari. Totusi, ce surprinde in
Bucuresti este numarul mic al cofetariilor exotice, 4-5: o cofetarie belgiana, doua grecesti si una italiana - semn ca bucurestenii nu sunt dispusi sa se rasfete cu dulciuri prea sofisticate.


Chocolat
1Theo, un mare maestru cofetar belgian si-a creat in Bucuresti propria cofetarie-cafenea - Chocolat. Preturile sunt mai putin de cofetarie si mai mult de cafenea – adica mari, intre 6 si 10 lei. Produsele sunt 100% naturale, unele cu un gust, ceva mai sofisticat, de prajitura facuta in casa, altele cu gust rafinat. Prajiturile nu sunt expuse in vitrine, ci le aduce un chelner pe o tava, ca esantioane. Locul este unul select, care preia un model retro de cofetarie bistro parizian din anii ’30. Trebuie incercate mai multe sortimente de prajituri – dar nu trebuie cu nici un chip ratate prajitura cu migdale si bezea, precum si prajitura cu capsuni. Foarte bun parfait-ul de ciocolata, cu capsuni si zahar ars. Cat despre moelleux au chocolat, este un sufleu din cea mai fina ciocolata, servit cu zmeura dulce si ciocolata lichida. Tiramisu, de nemancat in majoritatea cofetariilor, este aici mai mult decat decent.

Agapitos

2Specializat pe prajituri grecesti – dar nu numai cele traditionale taranesti, ci si cele moderne, cu crema si clasicele amandine, ecleruri, savarine. Segmentul de consumatori vizat este unul de top, asadar ingredientele sunt naturale, iar preturile piperate. De incercat panacota, prajitura domino, prajiturile cu crèma de iaurt. Foarte apreciat pentru torturile de nunta, care insa au defectul pretului exorbitant.

Casablanca

3Cofetarie de lux in timpul comunismului, care si-a pastrat salonul. Sucurile naturale au un indescriptibil iz de altadata, cofetarii straduindu-se sa mentina componente cat mai naturale si pentru prajituri: frisca este naturala, neaditivizata, la fel bezeaua de Merenghe. Legendare sunt specialitatile de ciocolata italiana si cel mai mare cremsnit din oras.

Casa Capsa
4Cel mai bine pastrat brand interbelic si comunist, pe cofetarii; si-a pierdut salonul, functionand in regim de take-away, ca majoritatea cofetariilor romanesti. Scump, cu parfum nostagic de cofetarie comunista (ecler, savarine, diplomat etc.). Printre amatorii bomboanelor si prajiturilor de la Capsa se numara barnoeasa Nicholson, Richard Cleyderman, Francis Ford Coppola.

Ana Pan

5Painea Ana are preturi accesibile, populare; cofetaria e la polul opus. Diversitate buna, unele sortimente bat usor spre exotism. Are cofetarie dietetica, un segment pe care putini s-au gandit sa-l acopere. Preturi prea mari, de cofetarie de lux, in primul rand la torturi – care sunt pe acelasi nivel cu al oricarei cofetarii de nisa. O surpriza foarte placuta este insa tortul de nuci verzi.

Nefeli

6Asemanator cu Agapitos (din care s-a desprins), dar cu o clasa mai jos, chiar daca preturile sunt similare. Specialitati grecesti, update occidental: nefeli (crema de ciocolata si vanilie, blat insiropat), acropole (sarlota de vanilie si fructe), negraki (blatulet, crema de ciocolata). Torturile de nunta lasa usor de dorit, mai ales cand forma e mai pretentioasa.

Cofetaria Maria

7Cofetarie cu preturi bune si cu renume de prajituri naturale. Prajiturile nu exceleaza prin exotism, dar sunt foarte bine facute – fursecuri, toruri si mai ales inghetate (foarte bun parfait-ul); profiterol si amandine ca pe vremuri, frisca cu gust natural. Aspectul, in special la torturi, lasa de dorit. Cofetarie populara, cu cozi de sarbatori.

Cofetaria Camelia

8Aspect anonim, de cofetarie cu termopane albe si gresie pe jos; asta nu trebuie insa sa deruteze. Gasiti aici aceleasi 15 feluri de prajituri ca in majoritatea cofetariilor din oras (savarina, ecler, tarta cu fructe etc.), dar foarte bine facute. Cofetarie de cartier cinstita, cu preturi mici si prajituri bune.

Pasticeria Giseppina

9Profil "exotic" de cofetarie italieneasca; lipsesc inghetatele insa. Prajituri ok, dar sub sunt o multime de restaurante italienesti unde prajiturile, chiar daca nu sunt asa de diversificate, sunt de multe ori mai bine facute. Foarte bune cremele - de migdale, de fistic, de mascarpone, di malaga, chantilly.
Sursa

Edited by duculeana, 27 January 2008 - 17:49.


#54
georgebuc91

georgebuc91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2008
o cofetarie f f f buna e Andreea....pe mihai bravu vis a vis de sp. victor babesh

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate