Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Lido di Jessolo

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
MIULINI

MIULINI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.07.2009
Buna,
  ce parere aveti despre cazarea in Lido de Jesolo pentru a vizita Venetia?Am inteles ca sunt cam 20 km.Suntem cu masina,dar este asta un avantaj sau mai mult ne incurca?E singurul loc in care am gasit cazare decenta ca pret (620 E-7 nopti-5 persoane).Decent sau nu,totul este ocupat deja.Daca a stat cineva in Lido de Jesolo pentru a vizita Venetia,rog sa dea amanunte.
   Multumesc.

#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Eu am stat acolo acum 12 ani, eram cu autocar, nu mai tin minte exact cit a facut de la Lido la Venetia, dar, daca sigur sint numai 20 km, si o ora daca faci, tot merita, daca economisesti bani in acest fel. Sa zicem ca maxim la ora 10 dimineata parchezi in Venetia, ai destule ore de vizitat. Iar dupa-amiaza poti face si plaja, baie etc. Deci e o varianta buna.

In acea excursie am avut o zi de Venetia, cred ca pe la 9 dimineata am ajuns, si am stat pina se inserase. In acea zi ne-am plimbat prin aproape tot orasul, am urcat in clopotnita, am avut timp si de plimbat cu vaporasul, si de mincat si bere, am fugit si pina in Murano si Lido (di Venezia). Daca stati 7 nopti aveti timp sa mergeti si in alte orase din zona, eventual si in munti etc., sau sa va plimbati prin toate satele din laguna.

Edited by abancor, 18 July 2011 - 10:41.


#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am fost si eu acum vreo 8 ani, este foarte aproape de Venetia, statiunea este frumoasa, linistita si decenta ca preturi. In curand planuiesc sa merg iar, tot acolo voi opri mai mult ca sigur!

#22
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
vezi ca mai exista un topic Lido de Jesolo mai jos. Am comentat acolo vacanta mea- m-am intors acum 3 saptamani.
Din punctul meu de vedere te complici ducandu-te la Venetia cu masina; mai bine autobuz+vaporas din Punta Sabione

#23
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008
Salutare!
In perioada 24-31 iulie am fost in statiunea Lido di Jesolo la hotel Imperia. O sa incerc sa povestesc cit mai detaliat despre aceasta statiune deoarece eu am gasit foarte putine lucruri despre ea inainte de a pleca. In primul rind statiunea este foarte frumoasa, curata, plaja foarte lata, apa curata si mergi vreo 20-30 m pina iti vine apa la genunchi (foarte buna pt cei cu copii mici), multe magazine si terase, locuri de joaca special amenajate pt cei mici.
Despre drum:
Am plecat din Timisoara pe ruta Jimbolia - Zrenjanin - Novi Sad - Ruma - autostrada pina in Rijeka - Rupa - Kozina - autostrada A4 - Lido di Jesolo in total 13 ore la dus cu 3 pauze de vreo 15-20 minute fiecare. Probleme intre Zrenjanin si Novi Sad drumul era inchis si trebuia ocolit prin sate dar drumul bun. Nu am stat mult la nici o vama la dus, insa la intoarcere am stat 2 ore la vama dintre Croatia si Serbia ( au luat vacanta italienii si era nebunie ).
Am alimentat din Jimbolia si apoi in Croatia. Benzina de 95 era 9,91 Kuna, am platit cu cardul fara probleme, iar in Slovenia era 1,287 Euro la OMV. In Italia nu am alimentat dar benzina era intre 1,52-1,59 Euro. Nici nu recomand atita timp cit din statiune pina in Slovenia sunt vreo 150 Km si puteti face plinul si la dus si la intors din Slovenia. Autostrada din Croatia a ramas impecabila ( am mai fost in 2008).
Preturi statiune:
- pe plaja
bere la cutie 330ml Peroni= 2.20 Euro
bere la sticla 330ml Becks= 3,00 Euro
sucuri la 0,5l =2,50 Euro
apa plata la 0,5l =1,5 Euro
La bar pe plaja:
bere 0,2 ml la pahar=2,00 Euro
bere 0,5l la pahar = 3,5-4,00 Euro
cafea espreso=1 Euro
cafea neagra = 1,20 Euro
Eu imi cumparam de la market (era la 2 minute de plaja) bere Heineken sau Peroni cu 2,00 Euro sticla de 0,66ml, erau intotdeauna puse la rece.
La market:
bere la cutie Becks de 0,5l = 1,50Euro
bere la sticla Moretti de 0,66l = 1,80 E
bere Heineken sau Peroni de 0,66l= 2,00 Euro
apa plata sau minerala la 1,5l = intre 0,5 si 1,00 Euro. Unele market-uri au reduceri, am luat 6 sticle de 1,5l cu 2,20 E si am vazut si cu 1,80E/6 sticle.
In statiune:
inghetata 1,1-1,2 Euro cupa, foarte buna, deci nu ratati.
fructele foarte scumpe dar vedeti ca din cind in cind in diferite piete vin producatori cu preturi foarte accesibile la fructe, vinuri ( eu am luat vin cu 3 Euro sticla, in magazin fiind 7 Euro )
La terase - restaurante:
pizza = intre 6 si 10 Euro foarte buna si mare, noi am mincat la 4-5 terase diferite si la fiecare a fost buna.
spaghete, lasagna = intre 5-10Euro
felul doi de mincare nu prea au multe, sunt vreo 5-6 feluri la fiecare restaurant, majoritatea avind snitel, piept de pui la gratar, mixed grill sau friptura la cuptor. Au in schimb foarte multe specialitati de peste.
salatele = intre 5 si 8 euro
vinul la carafa de 0,5l = 4-5 Euro
berea = 4,5 - 8 Euro ( de asta si se consuma vin ca e scumpa)
Toate  au coperto 1 sau 1,5 Euro de persoana ( nu am vazut fara coperto si am colindat cam 75% din statiune). Recomand terasele Torino ( serveste si un roman din Craiova), pizzeria Napoli, Dona Lola, Alla Pergola (serveste si un roman din Cluj), Amalfi. Oricum majoritatea au meniul afisat la intrare iar o masa de 2 persoane cu un singur fel, o apa si o carafa de vin de 0,5l este intre 22 - 35 Euro.
Pentru orice alte intrebari va stau la dispozitie.

#24
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmadalina2008, on 2nd August 2011, 10:20, said:

Toate  au coperto 1 sau 1,5 Euro de persoana ( nu am vazut fara coperto si am colindat cam 75% din statiune).

Eu am mancat pe la vreo 8 restaurante si doar la unul am "prins" cu coperto, asa ca nu generaliza.

#25
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

View Postbogwol, on 2nd August 2011, 11:39, said:

Eu am mancat pe la vreo 8 restaurante si doar la unul am "prins" cu coperto, asa ca nu generaliza.
Salutare,
Tu ai fost in iunie si erau fara coperto, eu am fost in iulie si nu am vazut nici macar un singur restaurant fara coperto. S-ar putea ca in plin sezon sa schimbe. Oricum eu vorbesc numai despre restaurantele de pe Via Bafile, nu stiu pe alte strazi laturalnice cum o fi in plin sezon pentru ca nu am fost pe ele. De exemplu, am vazut un restaurant cu no coperto in Venezia la care am si mincat, era scris cit casa, dar surpriza atunci cind sa platesc aveam inclus pe nota si 12% servizi, vreo 5 E, era scris si afara in alta parte dar micut ca percep atita. Smecherii de a atrage clienti.
O zi buna!

#26
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmadalina2008, on 3rd August 2011, 11:45, said:

Salutare,
Tu ai fost in iunie si erau fara coperto, eu am fost in iulie si nu am vazut nici macar un singur restaurant fara coperto. S-ar putea ca in plin sezon sa schimbe. Oricum eu vorbesc numai despre restaurantele de pe Via Bafile, nu stiu pe alte strazi laturalnice cum o fi in plin sezon pentru ca nu am fost pe ele. De exemplu, am vazut un restaurant cu no coperto in Venezia la care am si mincat, era scris cit casa, dar surpriza atunci cind sa platesc aveam inclus pe nota si 12% servizi, vreo 5 E, era scris si afara in alta parte dar micut ca percep atita. Smecherii de a atrage clienti.
O zi buna!

Am mancat doar pe bulevardul principal din Lido de Jesolo si nu pe strazi laturalnice.

Ma rog, fiecare cum ii este norocul, intrucat imi vine greu sa cred ca introduc/scot copeto in functie de sezon

#27
banesuca

banesuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2008
Buna ziua , am fost si noi acum 4 ani la Jesolo (o statiune frumoasa,mare,animata,curata) cu masina tot pe ruta Nadlag -Budapesta-Parndorf-Klagenfurt -Jesolo .Anul acesta zburam cu wizz-ul dar daca am merge cu masina cu siguranta am alege ruta :Nadlag/Cenad la alegere -Ungaria-Slovenia-Italia mult mai rapida si mai ieftina , inclusiv benzina e cea mai ieftina in Slovenia .Autostrada e f. buna si libera in Slovenia si mai ieftina decat in Croatia , fara probleme (gen radare si politisti pusi pe ciubucuri ca in Serbia) , curat si civilizat. Noi am stat atunci la Hotel Tahiti(nu-l recomand) ...o relicva ..insa pe plaja , balcon cu vedere la mare si in centrul statiunii de 15 km.
Anul acesta mergem prin agentia austriaca Terra Reissen o subdiviziune TUI  (de 4 ani tot prin ei si suntem fff multumiti) si avem cazare la apartamente de vacanta , mai exact o sa aflam doar cand ajungem la fata locului -ne vor da detalii cei de la agentia din Jesolo (in cazul nostru Intrasviaggi) .Cazarea la astfel de apartamente nenominale e f. avantajoasa avand spatiu mare (2 cam.,bucatarie,baie,balcon,parcare-piscina aici) si evident mobilier de plaja .Avem oarece emotii in privinta vremii in 11-16 septembrie , dar asta e , macar avem unde ne plimba la cat de mare e statiunea .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate