Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Passiflora

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am cautat subiectul dedicat si nu era, asa ca am deschis unul nou.

am primit de la @yx5793 un nr. de 4 butasi (ii mai multumesc o data si aici ca mare bucurie mi-a facut!)

desi posta imi aducea plicuri/colete rapid...de data asta plicul a stat un we in posta pana l-am recuperat, deci plantele erau un pic vestejite.

in continuare scriu ce s-a intamplat cu butasii:

1. butas cu radacini, pus in pamant, si-a revenit rapid si a inceput sa creasca.
2. butas fara radacini pus in apa, si-a revenit rapid si are radacini
3. butas fara radacini pus in pamant sub pet-s-a uscat
4. butas fara radacini pus in panant fara pet- s-a uscat.

Attached Files


Edited by anknic, 26 May 2010 - 14:35.


#2
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
si la mine cea cu radacina a luat-o la crescut si din bucatile fara radacina mi s-a prins - asa zic eu , doar una ca are frunzulite mici .

Attached Files

  • Attached File  001.JPG   1.78MB   36 downloads
  • Attached File  002.JPG   1.7MB   31 downloads


#3
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
Ce fel de Passi sunt?
Eu am comandat Passiflora Alata anul trecut dintr-un catalog si am primit doua plantute de vreo 10-15 cm, care din pacate au ajuns ca vai de ele, cu tot pamantul cazut din ghivece (desi erau in ambalaj de protectie). Le-am transplantat rapid dar au murit amandoua :(

#4
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sunt cerulea.

@hade, mie mi s-a parut ca in apa da f.repede radacini si ma oftic tare ca am fost aglomerata zilele astea si nu am observat la timp ca celelalte-s varza ca le scoteam din pamant si le bagam si pe ele in apa. chiar la tine si la diorama m-am gandit cand am deschis topicul :)

#5
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Aoleu, deci sa le scot si eu din pamant si sa le pun in apa? Ale mele sunt in pamant cu punga-n cap dar nu le-am mai verificat.

#6
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Si la mine au facut radacini destul de repede si puternice in apa. Problema e ca planta mea nu a vrut pana acum sa infloreasca, desi o am de ceva vreme.

#7
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
din pacate butasii mei s-au uscat rapid , nu s-au ofilit intai . m-am gandit ca unii butasi aveau varful de crestere nedefinit si i-am plantat gresit .
acum trebuie sa mut pe cea cu radacina intr-un ghiveci mai mare .

#8
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Nici eu nu am reusit din prima cu lastarii, mi s-au uscat si mie vreo doi in apa, acum insa am radacini viguroase. De flori duc lipsa   :rolleyes:

#9
yx5793

yx5793

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2008
Eu au pus in  ghiveci pe balcon "resturile" ramase  de la crengile ce am trimis si vad ca sunt ok :) Am mutat si  "planta mama" in o galeata de 10 l. Daca mai e nevoie de butasi fara probleme oricand :)

Edited by yx5793, 04 June 2010 - 17:31.


#10
coca_tm

coca_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.11.2009
Cum trebuie ingrijita? Am si eu una, dar din pacate nu-i merge bine deloc. Au inceput sa-i pice frunzele si s-a "blegit". Am senzatia ca ar vrea mai multa apa, dar mi-e frica sa nu putrezeasca radacinile.

#11
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Eu o ud destul de des, aproape zilnic. Oricum, din cate stiu, ii merge mai bine in gradina, la soare, dar scoasa toamna si bagata in casa, pt ca ingheata.

#12
coca_tm

coca_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.11.2009
Din pacate stau la bloc si nu am unde sa o scot afara, sper sa se obisnuiasca la conditiile de apartament. Pana acum vreo 2 saptamani i-a mers bine, a dat si cativa lastari noi, dar acum ceva nu-i mai convine.

#13
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Si eu stau tot la bloc, o tin pe balcon, a crescut foarte mult, o am de vreo 4 ani. Dar nu a inflorit niciodata. Si acum ii dau lastari noi si a facut frunzele mari, mie nu mi se pare pretentioasa, chiar era sa o pierd la un moment dat, dar si-a revenit foarte frumos (o pusesem pe pervaz si a cazut de la etaj, erat tare ciufulita  :P )

#14
coca_tm

coca_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.11.2009
Din pacate nu am nici balcon. O sa incerc sa o ud mai des. Eu o am din aprilie doar.

#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
cica asta e boboc  :band:

Attached Files



#16
yx5793

yx5793

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2008
[ http://img834.imageshack.us/img834/9623/dsc05413.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  :thumbup:
Mama lor.

#17
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 anknic, on 19th July 2010, 09:46, said:

cica asta e boboc  :band:
Sta sa crape de gras ce e :rolleyes:
Ale mele sunt in lumea celor drepti. Mai am un batalau in apa, dar nu da semne prea bune nici el.

#18
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
las' ca-ti prinde fata in toamna asta :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate