Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Passiflora

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Saru'mana  :kisstogether:

#20
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
ia uitaaaati ! multumesc yx

Attached Files



#21
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Deja ti-a inflorit?  :surprise: Wow! Impresionant. Sa-ti traiasca.

#22
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
multumesc diorama .
pana m-am mai sucit au mai pocnit inca 2 boboci . din pacate florile tin doar 1 zi .

Attached Files



#23
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
vad si io floarea...

a mea, cea de la tara (mutata in galeata :) ) a avut deja o floare si duminica mai avea vreo 20 de boboci...evident ca n-am prins floarea si cred ca nu prind nici urmatoarele flori (ca plec ceva zile)

in alta ordine de idei...nu e caerulea, e altceva (io ii tot spuneam tatalui meu ca floarea e mov si el imi tot spunea ca era crem cu vernil!).

#24
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Frumoasa caerulea crem ai Hade.
Daniel nu stiam ca ai asemenea frumuseti in casa! :peacefingers:
Eu am din seminte passi edulis germinate in februarie,oare dupa cat timp va inflori? :worthy:
[ http://i906.photobucket.com/albums/ac261/hapy_2009/plante%20apartament%202010/th_passiflora.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by hapylica, 11 August 2010 - 16:15.


#25
jessica2000

jessica2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.08.2010

View Posthapylica, on 11th August 2010, 17:14, said:

Frumoasa caerulea crem ai Hade.
Daniel nu stiam ca ai asemenea frumuseti in casa! :peacefingers:
Eu am din seminte passi edulis germinate in februarie,oare dupa cat timp va inflori? :worthy:
[ http://i906.photobucket.com/albums/ac261/hapy_2009/plante%20apartament%202010/th_passiflora.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu se stie niciodata cu passiflora eu am una de 3 ani si primi doi a inflorit intruna anul asta deloc stiti cumva ce se inampla? :)

#26
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
deci da!

Attached Files



#27
SllyAeon

SllyAeon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2011
Este superba! Asa am avut si eu si inflorea tot timpul, numai ca de anul trecut de cand m-am mutat nu i-a mai mers asa de bine si acum nu o mai am  :confuzzled:  Din pacate a stat o vreme (cam o luna) intr-un spatiu mai intunecat, adica nu avea lumina care-i place si de atunci s-a suparat iar acuma nu o mai am. Tare rau imi pare si as vrea sa stiu de unde mai pot procura, aveti idee? Eu o aveam de la o doamna care-mi adusese butasi inradacinati, dar nu am de unde sa o mai iau pe acea doamna. Va rog ajutati-ma! Sunt indragostita de floarea asta si chiar o iubesc.

#28
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Vreau sa resuscitez subiectul sa nu mai deschid altul:)
Sunt posesoarea a doua buc de Passiflora, le-am achizitionat din Lidl si sunt foarte bucuroasa.
Le-am schimbat ghiveciul cu unul mai mare, deoacamdata nu stiu daca le merge sau nu.
Voua cum va merg, daca aveti?

#29
aladin79

aladin79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 24.12.2010
Am si eu passiflora quadrangularis,sau asa am cumparat cand era pui de 10-15 cm si a ajuns in nprimavara la 1,5m,dar am scoso afara in soare si toate frunzele au murit. Acum e la umbra si au inceput sa apara frunze noi. Mai am 2 lastari de caerulea care au facut radacini.

#30
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.11.2009
Am o problemă cu o passiflora caerulea achiziționată de curând: se îngălbenesc și-i cad frunzele de la bază în timp ce lăstarii din vârf cresc bine-mersi chiar au și boboci florali. Mă gândesc că poate fi doar o formă de acomodare ( acum 10 zile planta se afla în Grecia), azi în apartament la o fereastră orientată spre vest, deci soare de amiază 4-6 ore.

Attached Files



#31
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
un pic de ingrasamint nu i-ar strica. si mai e si lumina mai putina.

#32
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.11.2009

View Postgomez99, on 24 iunie 2021 - 07:48, said:

un pic de ingrasamint nu i-ar strica. si mai e si lumina mai putina.
Lumina o suplimentez zilnic cu un proiector led timp de 8-10 ore...am s-o pulverizez cu Cropmax.

#33
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.11.2009
Am descoperit cauza îngălbenirii și căderii frunzelor mature: rădăcinile au ocupat tot substratul și ies prin găurile ghiveciului...treaba e că nu m-aș încumeta să o mut acum, deoarece A ÎNFLORIT ! Și pe lângă această floare mai are un boboc "plinuț" !

Attached Files



#34
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Frumoasa e! Pai zic ca mai poti astepta pina se trec florile, si niste nutricig i-ar prinde bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate