Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Asigurare inundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
  

   Iti poti face o asigurare strict de inundatie daca ai deja o asigurare de calamitati cesionata in favoarea bancii? 

   Asa cum se stie si s-a semnalat si in presa cei care au o asigurare in favoarea bancii nu isi pot face si ei o alta asigurare deoarece este ilegala si nu vor fi despagubiti.  www.incont.ro/imobile/atentie-la-asigurarea-locuintei-oricat-de-multe-polite-ai-plati-ti-se-da-doar-o-despagubire.html

   Ok, in cazul meu , vreau sa imi fac o asigurare doar de inundatii (daca vecinii ma inunda pe mine din neglijenta,daca eu din neglijenta inund vecinii sau apar avarii la instalatie). Asigurarea despre care pomeneam asigura impotriva calamitatilor care afecteaza locuinta . Daca te inunda vecinul nu cred ca este o calamitate.

  Avand in vedere ca scopul asigurarilor este diferit, asigurarea care vreau eu sa o inchei, intra in vreun fel in conflict cu cealalta?

   Rog sa raspunda numai cine stie , nu cine banuieste.Intreb aici si nu un asigurator,deoarece sunt asiguratori dispusi sa iti ia banii dar apoi nu iti ofera despagubire asa cum vedeti si in reportaj.  

Edited by mihai!, 25 May 2010 - 21:04.


#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Salut!

Eu am asigurare pentru locuință și bunuri și separat o asigurare pentru inundații.
N-am citit acel articol, dar nu văd de ce ar fi o problemă pentru că aceste asigurări se completează.

Asigurările de care se vorbește acolo, sunt de același tip.

#3
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
De obicei politele care se incheie pentru cladiri ce sunt cesionate in favoarea bacilor sunt pentru "toate riscurile" inclusiv inundatia provocata de vecini. Cel mai bine citeste mai intai conditiile de asigurare.
Pentru cazurile in care vrei sa fii acoperit daca se sparg conducte de la tine si provoaca inundatii la tine in apartament, mai exista o clauza "avarii la instalatii" care poti sa o adaugi pe polita ulterior. Sunt companii care ofera acest lucru contra cost, printr-o clauza sau care ofera aceasta acoperire in riscurile standard. In cazul in care vrei ca firma de asigurari sa acopere si pagubele provocate vecinilor, atunci trebuie sa itocmesti o polita de raspundere civila pentru daune provocate tertelor persoane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate