Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Altoirea pomilor fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1505 replies to this topic

#883
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Si nu va chinuiti cu briceag sau alte nebunii pentru altoire ..luati un cutter pe care il sterilizati inainte si va faceti treaba mai usor. Restul de ustensile se tocesc rapid si trebuie migaleala la ascutit. Plus ca e mai ieftin.


#884
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Mie mi s-a parut ca,in afara pretului,un briceag de altoire de calitate e superior unui cutter, din toate punctele de vedere.

#885
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Asa mi s.a parut si mie ..pana l.am cumparat :)


#886
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Si foarfeca se toceste si cu toate astea nu taiem pomii cu clestele de cuie la fel cum nici doctorul nu opereaza cu ciobul. N-are nicio treaba un briceag bun cu un cutter.

#887
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Deja exageram pentru o simpla operatie de ascutiere a unor firisoare de altoi. De parca prelucrati bomba atomica de va trebuie aparatura de la nasa.
Eu v.am spus parerea mea ..pe incercate a celor doua scule ..si sustin ca e mai simplu cu un cutter. Mai departe fiecare e liber sa foloseasca dupa bunul plac orice briceag de fitze ..doar ca sa ascute niste betisoare. Mare filozofie ..





#888
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Se poate altoi Prun Gras Romanesc(soiul pt tuica) pe portaltoi de corcodus? Asa mi a spus un vecin sa fac pentru a evita drajonii care dau din pamant daca plantezi prun gras romanesc fara sa il altoiesti pe alt portaltoi. Multumesc!

Edited by livyu_s, 06 March 2017 - 14:31.


#889
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am încercat să altoiesc tuleul gras românesc pe corcoduș și nu am reușit , apoi am citit că este incompatibil cu majoritatea portaltoiurilor din soiuri de corcoduș în schimb se poate altoi cu reușită totală pe prun roșior de vară și pe corcoduș din soiurile Cerasifera Nigra sau Pissardii cei care fac frunze roșii, eu am reușit să-i înmulțesc din sâmburi,dar sunt încă prea firavi pentru altoiri.Posted Image

#890
pomualtoit

pomualtoit

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2016
Va salut! O(alta) intrebare: pana la urma am legat altoii cu rafie obisnuita, colorata, cand trebuie taiata legatura de pe port, dupa ce caluseaza bine,sau cand. Ca nu taie rafia portul, zic. Merci!

#891
pomualtoit

pomualtoit

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2016
"Ca sa nu taie rafia portul", am vrut sa zic. Sau sa- l sugrume.

#892
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Foloseste cineva altoirea in omega? Se preteaza un cleste de altoit pentru o astfel de operatiune in mana unui incepator?
Ce cleste imi poate recomanda cineva pentru asa ceva?
Se pot altoi si ramuri mai groase sau exista o limita de grosime impusa de cleste, de cutit, etc?

Cu stima.

#893
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Oricare cleste din cele de care e plina piata e cam la fel de bun sau de prost.
Se.folosesc de regula diametre apropiate, cam pana pe la 16 mm la port, minim cam 7-8 mm probabil.
Nu am stat sa masor dar cam pe acolo, la omega e mai dificil de scos decat la cele ascutite, nu iese in sus, asta e si ideea, pe de alta parte tine altoiul mai bine dupa.
In general poate fi util si ies frumos altoirile in final mai ales la diametre foarte apropiate si undeva in jur de 10mm.
Mie mi se pare mai simplu si mai usor cu briceagul, in plus taietura de briceag e mai curata decat cea facuta de tabla aia ordinara din care e facut cutitul clestelui.
Mai folosesc clestele din xand in cand cand am pozitii ciudate ale portului, spre exemplu cand bag in varful unui pom la 1.7-2 m inaltime dar nu folosesc omega pt ca e mai complicat de centrat si scos .

Te poate ajuta dar bine e sa faci cu briceagul, clestele tot implica sa stii ce trebuie , cand e bine si cand nu, iti poate lasa impresia ca ai lucrat ok si de fapt sa nu prinda...adica te pacaleste.
Briceagul te invata sa lucrezi curat si sa respecti regulile iar odata deprinse lucrurile vei vedea ca mai mult te incurca acel cleste...numai sa-l cari dupa tine, sa il sterilizezi, sa te chiombesti sa centrezi cutitul samd....si e enervant, briceagul e cat un deget in buzunar, e ascutit ca briciul si loti face alroape orice cu el.


View Postpomualtoit, on 12 martie 2017 - 22:00, said:

"Ca sa nu taie rafia portul", am vrut sa zic. Sau sa- l sugrume.
Crezi ca se intampla ceva rau daca desfaci legatura dupa, sa spunem, 10 zile, observi ce se petrece acolo, daca totul e in regula si legi la loc?
Dar daca faci teeaba asta dupa alte 2 saltamani?
Dar daca o sa continui sa faci treaba asta inca de cateva ori, legand din ce in ce mai lejer, doar cat sa te asiguri ca lastarul altoi nu e rupt de vant samd?

Dimpotriva, ai doar de invatat.
Sa inveti sa altoiesti nu inseamna sa ascuti bete si sa mutilezi pomi ci sa studiezi si sa observi ce se intampla, adica sa intelegi practic ceea ce se intampla acolo, bine sau rau, si de ce se intampla.

Daca ai altoi mii de bucati as intelege dar asa, la primele incercari, intrebarea asta nu isi are rostul pt ca scopul e sa inveti iar asta presupune fix ce iti spuneam mai sus.




#894
pomualtoit

pomualtoit

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2016
Bine @ parintele, da' nici sa tot tai legaturile numai ca sa te afli in treaba... Am sigilat taieturile cu mastic si nu as vrea sa le sigilez din nou si dinnou ca se termina masticul; am altoit 5 pomi si nu mai am atata mastic.. Care e parerea matale? Inca ceva:am legat cativa altoi cu banda alba de constructii, aia se rupe singura cand se ingroasa altoiul?

#895
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
In principiu se vede cand incepe sa stranguleze, incepand cu 8-10 saptamani te mai uiti...presupun ca altoirile sunt in pana/despicatura si sub scoarta...difera destul de mult de la caz la caz...uneori le poti lasa asa pana spre toamna, alteori e nevoie dupa 2.5-3 luni sa refaci legaturile.
Oricum trebuie sa stai cu ochii pe ei si oricum va trebui probabil sa mai refaci stratul de ceara dupa 2-3 luni.


#896
pomualtoit

pomualtoit

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2016
Dragilor, din umila mea experienta pot spune ca depinde foarte mult calitatea taieturilor la altoi si portaltoi de un cutit bine ascutit. Nu e doar ca ascuti niste altoaie, pentru taieturi dintr- o singura miscare la  precizie, trebuie sa ai un cutit(de altoit) foarte bine ascutit. Asta e cam 80% din ce poti face ca sa ai o taietura precisa, dreapta fara efort... Parerea mea..

#897
pomualtoit

pomualtoit

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2016
Salut! La - 3 grade celsius(o zi), ingheata altoii din martie? Sau o sa reziste?

#898
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Presupun ca o sa reziste

#899
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Buna ziua.
In aceasta perioada, la ciresul din imagine, in afara de despicatura ce alta metoda de altoire as putea incerca?

Attached File  cires.jpg   363.49K   60 downloads

Este o salbaticiune rasarita probabil dintr-un sambure carat de ciori/grauri. Si este in anul 2!

Cu stima.

#900
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ai ce face cu un cires cam cat un nuc de mare?
Cum le vei culege, cum il vei trata?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate