Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Altoirea pomilor fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1505 replies to this topic

#1477
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Cand as putea scurta ramurile altoi crescute de asta-primavara la cires ? Au aproape 1m lungime. Sau ar trebui sa le las anul asta sa creasca atat cat vor si sa le scurtez la primavara?

#1478
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Daca nu scurtezi grija la vant, pune arac la el.

#1479
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postsebybastian, on 08 mai 2023 - 12:52, said:

........
La un vecin in zona are piersicii de vie care produc constant. anual, fara multe batai de cap, fara prea multa besicare pe ei.
Evident ca piersicile alea-s asa cum sunt, dar pe mine ma intereseaza inradacinarea si vad ca e buna la acesti piersici.
Sebi, am baut pe undeva prin Ardeal (pe langa Viscri ca zona) o palinca din piersici de vie extraordinara. La cat a fost de tare, a fost una dintre cele mei aromate bauturi din viata mea.
Cum la mine nu exista asa productie, noi facem dulceata este cea mai apreciata dintre toate (deasupra celei de coacaze sau trandafiri). Piersica de vie este putin amaruie, prima oara te deranjeaza, dar apoi te obisnuiesti cu amareala aia si nu o mai simti.
Deci, le poti manca, face dulceata sau tuica din ele. Poate si altele, dar nu am avut niciodata atat de multe sa putem incerca. Recomand.

Edited by adip1962, 19 June 2023 - 06:17.


#1480
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
inu 1711,scurtati la 60-70cm pt a obtine primele subsarpante pe sarpante in acest an.Daca alegeti o forma piramidala(cu ax),scurtati lastarul central cu aprox 20cm deasupra celor alesi si scurtati pt sarpante.

#1481
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Multumesc mult.
Cand ar trebui sa fac acesta scurtare?

#1482
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Acum.

Daca o faceati in urma cu 2-3 sapt,peste una-doua sapt,puteati sa faceti a doua scurtare,obtinind astfel al doilea rand de subsarpante(desigur,daca aveati cresteri bune).

#1483
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Am 2 caisi cica unul ar fi Sulmona si unul Mamaia. Dar de fapt sunt ambii la fel si coacerea are loc in prima jumatate a lui iunie deci nu prea au cum sa fie nici Sulmona si nici Mamaia. Datorita frigului si moniliozei nu reusesc sa salvez mai mult de 20 de flori in fiecare. Ma gandesc sa mai cumpar un cais sau chiar 2 cu coacere tarzie sa ii pun intr-un ghiveci mare si la momentul oportun sa altoiesc macar pe unul din ei. Credeti ca se poate face? Si daca da cam cand ar fi perioada ideala si metoda de altoire? Daca nu imi reuseste figura il scot cu totul pe unul din ei si plantez pe cel din ghiveci.

Edited by gabiroa, 12 August 2023 - 08:39.


#1484
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 11.03.2007
Prea complicat... De ce nu cumperi primăvara pomul pentru altoi, din care scoți și altoii, rămâi și cu pomul?

#1485
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Pentru ca nu am loc. Nu mai am unde sa pun un alt pom

#1486
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 gabiroa, on 12 august 2023 - 08:37, said:

Am 2 caisi cica unul ar fi Sulmona si unul Mamaia. Dar de fapt sunt ambii la fel si coacerea are loc in prima jumatate a lui iunie deci nu prea au cum sa fie nici Sulmona si nici Mamaia. Datorita frigului si moniliozei nu reusesc sa salvez mai mult de 20 de flori in fiecare. Ma gandesc sa mai cumpar un cais sau chiar 2 cu coacere tarzie sa ii pun intr-un ghiveci mare si la momentul oportun sa altoiesc macar pe unul din ei. Credeti ca se poate face? Si daca da cam cand ar fi perioada ideala si metoda de altoire? Daca nu imi reuseste figura il scot cu totul pe unul din ei si plantez pe cel din ghiveci.
Bineinteles ca se poate face. Trebuie doar rabdare...
Numai ca eu nu as face asa. Inca sunt caise in comert. Cica Umberto ar fi cel mai tarziu care se coace. Si mai este un soi care mie mi-a placut. Carmela. Delicioase!
Alege ce-ti place, ia-le samburii, ai rabdare sa creasca si apoi ii vei altoi pe ce vrei.
Eu i-as transfera treptat in ghivece din ce in ce mai mari. Asa eviti sa aplici ingrasaminte aceluiasi pamant.
Am Sulmona, Umberto si Dacia. Sulmona si Dacia au legat 2 fructe, dar apoi le-au pierdut. Umberto nu a legat nimic. Ma rog, Dacia si Umberto sunt anul 2, poate la anul...
Iar Sulmona daca nu va lega, pa si pusii!

Edited by adip1962, 13 August 2023 - 06:29.


#1487
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Din ce vad eu soiurile cu cele mai tarzii coaceri ( august ) ar fi : Excelsior, Olimp, Comandor, Favorit, Umberto si chiar si Sulmona ala care trebuie nu ce am eu. Ai mei probabil sunt Rares sau ceva de genul asta si au gresit aia de la Yurta sau le-au incurcat etichetele aia de la Praktiker.

Edited by gabiroa, 13 August 2023 - 11:29.


#1488
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gabi, singurul lucru pe care-l pot afirma fara sa ma insel este ca nu exista nicio legatura intre perioada de coacere si cea de inflorire.
O coacere mai tarzie nu inseamna o inflorire mai tarzie.
Ai mei (Sulmona si Umberto), au inflorit in 2022 in 15.04, iar in 2023 asa: Sulmona 4.04, Umberto 6.04, Dacia 8.04. Deci... nicio legatura cu coacerea! Acum... nici nu au ce coace...
PS. Pomii sunt de la pepinierele Roman. Ar trebui sa fie ce stiu eu ca sunt.

Edited by adip1962, 13 August 2023 - 11:44.


#1489
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 11.03.2007

 gabiroa, on 12 august 2023 - 22:46, said:

Pentru ca nu am loc. Nu mai am unde sa pun un alt pom
OK. Eu am Umberto, cules sâmbăta trecută, deci undeva în 5 august, în aceeași perioadă cu un alt soi, asemănător, care provine de la stațiunea pomicolă de la Constanța, și mai am Fardao, care s-a copt tot acum, dar care este cam la umbră, deci cu un potențial de coacere ceva mai timpuriu în condiții de expunere solară mai mare. La tine calculul s-ar face pentru o săptămână sau 10 zile mai devreme, să zicem sfârșit de iulie. Îți trimit altoi cu mare plăcere, deși probabil că vei găsi alte zece oferte. Problema este alta... dacă din zarzărul locului am cules anul trecut două găleți iar anul ăsta una, din caiși am cules pe numărate, dar cu numere de o cifră, hai cu ceva noroc să fie de două, adică nici de poftă. Mari, nu ca zarzărele, dar puțineeee. Am și Kioto, și Carmela, și încă vreo două soiuri, dar nu pe rod, deși nu este clar dacă merită să mai ocup locul cu cireș și cais la mine în livadă. Ăștia se joacă cu drujba, îți spun sincer...

 adip1962, on 13 august 2023 - 11:40, said:

Gabi, singurul lucru pe care-l pot afirma fara sa ma insel este ca nu exista nicio legatura intre perioada de coacere si cea de inflorire.
Un exemplu care-mi vine acum în minte, la viță-de-vie ce-i drept, este soiul Augusta, care înflorește ultimul la mine, fiind soi timpuriu. Este drept că soiul pare a fi mai mult pentru sarmale decât pentru struguri și că nici dacă ar înflori devreme nu ar fi prea mare paguba, dar aspectul este unul secundar.

#1490
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
gabiroa,incercati sa aveti si un Excelsior;da speranta unei recolte cat de cat,in conditiile actuale de clima.

#1491
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Am avut un zarzar foarte timpuriu si foarte rezistent. Se cocea deodata cu primii caisi si avea fructe coapte timp de 3-4 saptamani. Din pacate pomu sa uscat, avea peste 40 de ani. Am luat samburi din el dar am pierdut plantele;

Nu stiu de unde gasesc zarzari de vanzare. Mai sunt pe aici zarzari da fructele nu sunt foarte bune. Si se coc la sfarsit de iulie.

#1492
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postgabiroa, on 13 august 2023 - 11:25, said:

Din ce vad eu soiurile cu cele mai tarzii coaceri ( august ) ar fi : Excelsior, Olimp, Comandor, Favorit, Umberto si chiar si Sulmona ala care trebuie nu ce am eu. Ai mei probabil sunt Rares sau ceva de genul asta si au gresit aia de la Yurta sau le-au incurcat etichetele aia de la Praktiker.

Umberto e mai de final de iulie, Sulmona cred ca e mai tarziu si mi-a placut foarte mult dar s-au uscat toti 3 pomii dupa intrare pe rod la mine.
Eu iti recomand atat Umberto dar si Dacia care mi se pare bestial cais-ul, si asa ca o paranteza, Dacia este atacat de furnici inca din parga, adica strange zahar bine chiar si la mine in nordul tarii (doar ca nu e soi tarziu).

Stima.

#1493
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Sulmona pe care il am eu este cu coacere dupa 15 iulie. Si iei din el pana pe la inceput de august.

Edited by MirceaDWC, 23 August 2023 - 09:29.


#1494
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Ați mai întâlnit metoda asta de altoire?
https://youtu.be/hsU...uS-52YyV4Z63wCU

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate