Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Caini care latra super-enervant sub geam

- - - - -
  • Please log in to reply
491 replies to this topic

#469
diana2000

diana2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2008

 diana2000, on 5th September 2009, 21:27, said:

Si eu am o problema. Locuiesc in Galati, cartier IC Frimu, bloc I5. La blocul din fata mea, H4, o familie care locuiește la parter, si-a amenajat in față un fel de curte si au adus acolo acum ceva timp în urmă o javră de dimensiunea unui vițel. Ziua îl lăsau liber prin fața blocului iar noaptea îl țineau acolo. Lătra urât de tot noapte de noapte, și nu un lătrat de câine normal ci unul gros și tare, parcă răgea un bou. Nu puteam dormi noaptea, deși am termopane, mă duceam zi de zi obosita la serviciu, nu puteam învăța, nu dadeam randament. Într-un final a murit, cică de gras ce era, pt ca îl hraneau numai cu carne si slănină. Eram fericita, în sfârsit ma odihneam. Minunea a durat vreo 10 luni pt ca zilele trecute să ne trezim că au adus altul, exact aceeași rasă, dimensiuni, același lătrat. Proprietarii câinelui nu sunt oameni abordabili. Ea e o mahalagioaică notorie, a făcut și pușcărie pt că a furat pe când lucra la o firmă. Și-a vândut maică-sa apartamentul și a eliberat-o pe cauțiune cu banii obținuți. Îi dau și numele, Aurelia (e strigată Auraș), în caz că printre utilizatorii acestui forum e și vreun locatar din cartier. Sunt disperată. Vreau sa încerc niște otravă ceva și să i-o arunc javrei peste gard, pe la miezul nopții. Este cineva care a încercat, funcționează?   :(
Problema s-a rezolvat. Vecinii mei au dus câinele la o rudă de-a lor care stă la curte. Știu că forumul softpedia e foarte cunoscut... Să fi avut efect ceea ce am scris pe acest forum?  :P

#470
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009
Cred ca trebuie incercat cu nicotina. Tutunul din 2-3 pachete de tigari, lasat la macerat, sau poate fiert, apoi "ceaiul" lasat la soare pan se face o pasta. Aceasta pus in pate ceva, dar mai inainte obisnuit cainele cu delicatesa, ca sa nu ramana pe jos.
Am inteles ca metoda este linistita.
Apoi sa-i faca autopsie...

Mai facil sa te judeci cu vecinul smecher, care isi leaga cainele langa gardul tau si apoi il si asmute, pe sistemul latru deci exist.

Avem dreptul la o resedinta fara teroristi gen caini sociopati, zgomotosi, ir la zgomot se poate raspunde si cu ... linistire !

Cineva spunea si de antigel fara aditiv de gust... metoda...nelinistita

Cei care tin in curte caini care deranjeaza nu sunt oameni, iar cainele imprumuta adesea caracterul lor infect. Cum ar fi sa-i puna si vecinul deranjat un difuzor care sa latre aiurea, eventual cu senzor de miscare. El ar reclama pe Legea 61/1991.

Deci si in cazul in care aparatul este alimentat cu oase, paine si boabe, in loc de curent, fapta de tulburare a linistii in curtea vecinului este aceeasi.

#471
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
iar va apucara-ti sa reinviati topicuri de acum 100 de ani?

#472
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009

 gumball3000, on 27th April 2012, 12:57, said:

iar va apucara-ti sa reinviati topicuri de acum 100 de ani?
Te miri pt ca s-a rezolvat problema, s-au civilizat oamenii si potaile lor, s-au civilizat  maidanezii, nu mai sunt oameni muscati, caini care latra aiurea, victime sfasiate de caini sau poate tu te-ai resemnat ?
Topicul e deschis si asteptam solutii, pana cand doar el moderatorul va intelege sa-l inchida sau sa-l lase activ.
Situatia e lafel de proasta in 2012 ca si in 2000, ca si la deschiderea acestui subiect.
Care-i rostul observatiei ????



Cei religiosi sau fals umani nu pot intelege ca nu iti iubesti aproapele pledand pentru cei care iti latra, musca, deranjeaza, sfasie etc, aproapele

Edited by gmarinescu, 27 April 2012 - 12:57.


#473
EsMismo

EsMismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 30.04.2012
Cântă, nu latră. Nu mormăie și nu scheaua. :lol:

Vina`i a ta, că nu auzi muzica.

#474
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008
salve, ia sa mai inviez si eu topicu asta :D
unde pot sa fac si eu o reclamatie impotriva a cativa caini de cartier, nu ma deranjeaza ca latra, am vederea pe cealalta parte a blocului...faza mai nasoala e ca stau de 30 ani in acest cartier si de aproape 1 an de zile nu mai am curaj sa intru in cartier...nu zic si seara cand ajung de la munca ca sunt in stare sa ma manance cu tot cu bocanci
am incercat  sa vorbesc cu ei, le-am dat si de halit sa nu zica, ca sunt bulangiu si nui bag in seama...nimic, trebuie sa fiu cu ochii in 4 de fiecare data cand intru in cartier, umblu cu petarde dupa mine care spre ghinionul meu sau cam tras si nu mai pocnesc :))...am si o statura mai dintr-o parte biscuite, din profil napolitana, si la cei 5 caini cat ursu fiecare nu le ajung nici pe o masea
am vorbit cu primarul dar nu a rezolvat nimic
ma gandeam sa fac o reclamatie catre primarie, cu nr de inregistrare si in cazul in care nu se rezolva nimic sa trimit mai departe...intrebarea unde mai departe ?
ceva ajutor cat de cat pe cai legale..ca asa am in minte diferite scene de tortura, da nu vreau sa am probleme dupa cu acei iubitori de animale...

multam fain

#475
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011

 azazica, on 27th May 2012, 23:55, said:

le-am dat si de halit
Mai da-le de mancare, combina mancarea cu ce mai citesti pe aici pe forum si se potolesc ei. Probleme n-ai de ce sa ai ca n-oi fi singurul care le da de mancare.

#476
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 azazica, on 27th May 2012, 23:55, said:

unde pot sa fac si eu o reclamatie impotriva a cativa caini de cartier

Plangere scrisa depusa la masculul alfa si rugaciune inainte la Patriarhie ca sa-l gasesti in toane bune.

#477
ciobanasul

ciobanasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.04.2005

 azazica, on 27th May 2012, 23:55, said:

salve, ia sa mai inviez si eu topicu asta :D
unde pot sa fac si eu o reclamatie impotriva a cativa caini de cartier, nu ma deranjeaza ca latra, am vederea pe cealalta parte a blocului...faza mai nasoala e ca stau de 30 ani in acest cartier si de aproape 1 an de zile nu mai am curaj sa intru in cartier...nu zic si seara cand ajung de la munca ca sunt in stare sa ma manance cu tot cu bocanci
am incercat  sa vorbesc cu ei, le-am dat si de halit sa nu zica, ca sunt bulangiu si nui bag in seama...nimic, trebuie sa fiu cu ochii in 4 de fiecare data cand intru in cartier, umblu cu petarde dupa mine care spre ghinionul meu sau cam tras si nu mai pocnesc :))...am si o statura mai dintr-o parte biscuite, din profil napolitana, si la cei 5 caini cat ursu fiecare nu le ajung nici pe o masea
am vorbit cu primarul dar nu a rezolvat nimic
ma gandeam sa fac o reclamatie catre primarie, cu nr de inregistrare si in cazul in care nu se rezolva nimic sa trimit mai departe...intrebarea unde mai departe ?
ceva ajutor cat de cat pe cai legale..ca asa am in minte diferite scene de tortura, da nu vreau sa am probleme dupa cu acei iubitori de animale...

multam fain

Am scris si astazi la Primaria Bucuresti: http://www.pmb.ro/co...tie/petitie.php
Astept raspunsuri. Am scris zilele trecute si la Primaria sector 6. Astept raspuns si de aici.
Propunerea mea este sa luam atitudine prin aceste petitii cate alesii locali.

Cu masuri drastice multi doar se lauda. Nu cred ca au prea multi curajul sa le puna si in aplicare. Ca s-ar fi vazut prin oras in mod cert. De cand merg prin Bucuresti nu am vazut niciunul cu cracii in sus.
Eu unul nu m-am indurat sa-i omor, chiar daca am cateva nopti nedormite din cauza comunitarilor. Mai bine spus din cauza vecinilor care ii tin langa blocuri si ii hranesc. Animalele nu au nici o vina.
Hai sa ne strange intr-un grup cei cu problema asta. O pagina de FB sau orice. Posibill sa si existe asa ceva si sa luam atitudine. Adica miting si spus asa nu se mai poate trai.

A

#478
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

 ciobanasul, on 9th July 2012, 10:21, said:

Am scris si astazi la Primaria Bucuresti: http://www.pmb.ro/co...tie/petitie.php
Astept raspunsuri. Am scris zilele trecute si la Primaria sector 6. Astept raspuns si de aici.
Propunerea mea este sa luam atitudine prin aceste petitii cate alesii locali.

Cu masuri drastice multi doar se lauda. Nu cred ca au prea multi curajul sa le puna si in aplicare. Ca s-ar fi vazut prin oras in mod cert. De cand merg prin Bucuresti nu am vazut niciunul cu cracii in sus.
Eu unul nu m-am indurat sa-i omor, chiar daca am cateva nopti nedormite din cauza comunitarilor. Mai bine spus din cauza vecinilor care ii tin langa blocuri si ii hranesc. Animalele nu au nici o vina.
Hai sa ne strange intr-un grup cei cu problema asta. O pagina de FB sau orice. Posibill sa si existe asa ceva si sa luam atitudine. Adica miting si spus asa nu se mai poate trai.

A
Cu cat mai multe petitii cu atat mai bine.Ar fi bine sa ne strangem si sa mergem impreuna in fata primariei si sa cerem audienta.

#479
laurents18

laurents18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.08.2006

 Elena2k, on 10th July 2005, 01:09, said:

:lol:  Nu tu sa cumperi cusca , persoanele care le protejeaza si le ofera papa.;)
Am inteles ca nu sunt  ''javrele''tale

P.S. daca nici o varianta nu e buna, si ai de ales , ultima sansa  PUNE DOPURI  IN URECHI  :w00t:
:peacefingers:


cea mai proasta alegere,cainii au un latrat foarte puternic si tot ii vei auzi,chestie de fizica sunetelor,latratul cainelui se aude si de la circa 5km in functie de timbrul sau vocal

#480
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Si eu am o javra care latra in fiecare noapte si are si 3 pui pe deasupra.
Imi sunt dragi cainii dar daca nu pot dormi noapte de noapte nu am ce solutie sa gasesc decat sa-l otravesc, imi stric toate noptile, lucrez ziua si trebuie sa fiu odihnit.E fix sub geam si e in curtea tiganilor, fiinte cu care nu te poti intelege.
O sa-i dau niste salam cu sos de superglue-picatura diseara...alta solutie nu vad.
Chiar daca are pui,...in cel mai bun caz mai rabd o saptamana, doua, pana se fac aia maricei ca si asa tiganii ii cresc in casa, intr-o cutie de carton, deci cainele ziua sta in casa cu puii in cutie si ziua ii scoate afara, dar usa sta deschisa pana la 2-3 noaptea si cainele e liber sa alerge si sa latre...
Un caine tinut in curte fara activitate, sa alerge, sa fie plimbat nu are cum sa-si consume energia altfel si pe deasupra este si instinctul acesta cainesc de aparare a casei...
E dezastru.

#481
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
La mine, noaptea, sub geam se aud caini care latra fara oprire si pisici care miauna sau, mai exact, miorlaie foarte enervant.
Mai nou, asa procedeaza si pisicutele pe 2 picioare.

#482
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Prentru cocalari care rag si injura super-enervant sub geam ce imi recomandati? Seminte cu otrava de sobolani, ceafa de porc cu sticla pisata, bere la pet cu verde de paris sau sa ies la ei cu o bata? M-am gandit sa le arunc cu apa in cap, dar le fac un bine si dupa se invata si cred ca eu ofer dusuri gratis.

#483
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

 paintx05, on 17th July 2012, 23:25, said:

M-am gandit sa le arunc cu apa in cap, dar le fac un bine si dupa se invata si cred ca eu ofer dusuri gratis.
Incearca cu urina.Functioneaza garantat.

#484
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 v3lsatis, on 17th July 2012, 18:15, said:

O sa-i dau niste salam cu sos de superglue-picatura diseara...alta solutie nu vad.
Si ce rezolvi? Sa nu imi spui ca moare din aia.

#485
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Pe voi va deranjeaza zgomotul ? Ziceti mersi ca nu va musca.

#486
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Tu cred ca ai ramas cu sechele din copilarie, te-o fi muscat vreun caine. Am trecut pe langa maidanezi de zeci de ori,  chiar seara tarziu, niciodata nu m-a muscat vreunul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate