Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

RASINA DECORATIVA,BETON ACIDAT,MICROCIMENT

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
ma intereseaza acest subiect din mai multe puncte de vedere si din cautari am vazut ca nu exista un asemenea toppic sau unul care sa cuprinda si aceasta noua tehnologie pt decorarea pardoselilor si peretilor.
tin sa mentionez ca nu vind aceste produse dar sunt interesat ele,ce stim despre ele,daca sunt rentabile sau nu,daca ne plac sau nu,produsele in discutie sunt pardoseli si pereti decorati i: rasina epoxi decorativa
                                                                                          beton acidat(nuvolat,spazolat,antichizat,etc.)
                                                                                          microciment(un produs nou pe baza de ciment si polimeri)
                                                                                          beton amprentat.
eu am studiat putin si mi se pare cea mai valida pardoseala decorativa pt IP, rezistenta la orice tip de sarcina sau tratament(ma refer la uz abitativ)

#2
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
revin si cu citeva foto

Attached Files


Edited by mardraaxi, 22 May 2010 - 12:09.


#3
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
cat de frumos!
Pe langa meseriasul super calificat mai ai nevoie si de un artist care sa faca acele desene/combinatii.
Multa munca, sunt curios cat costa materialele si manopera pentru asa minunatii.

Aveti o idee daca pot sa fac in baie un blat pentru chiuveta din beton din-acesta destept? Oare cat de mult ar costa comparativ cu un blat termorezistent(parca 50ron/m)?

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Uite aici s-a discutat destul de recent (luna asta) - de asta tin si minte, plus ca am si intervenit nitel pe subiect http://forum.softped...howtopic=666125

Ce pot spune dupa un an e ca antiderapantul din oras, dat iarna pe strazi, distruge betonul amprentat la suprafata. Si ca trebuie intretinut anual ca sa arate bine. Adica reinlocuit siliconul din rosturile de dilatare, spalat bine, degresat si lacuit.

#5
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postapanoiu, on 22nd May 2010, 17:57, said:

cat de frumos!
Pe langa meseriasul super calificat mai ai nevoie si de un artist care sa faca acele desene/combinatii.
Multa munca, sunt curios cat costa materialele si manopera pentru asa minunatii.

Aveti o idee daca pot sa fac in baie un blat pentru chiuveta din beton din-acesta destept? Oare cat de mult ar costa comparativ cu un blat termorezistent(parca 50ron/m)?
se poate face blat baie cada de dus chiar si chiuvetele astea mai noi(mai plane) dar e mult mai scump


View Postabancor, on 22nd May 2010, 20:03, said:

Uite aici s-a discutat destul de recent (luna asta) - de asta tin si minte, plus ca am si intervenit nitel pe subiect http://forum.softped...howtopic=666125

Ce pot spune dupa un an e ca antiderapantul din oras, dat iarna pe strazi, distruge betonul amprentat la suprafata. Si ca trebuie intretinut anual ca sa arate bine. Adica reinlocuit siliconul din rosturile de dilatare, spalat bine, degresat si lacuit.
aici iti dau dreptate in parte,adica tine de calitatea materialelor,sunt asemenea pardoseli in locuri publice cu trafic mai mult decit intens si nu au nici o problema cu ani,iar altele care in citiva ani 4-5 arata deplorabil

#6
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
[quote name='abancor' date='22nd May 2010, 20:03' post='8237504']
Uite aici s-a discutat destul de recent (luna asta) - de asta tin si minte, plus ca am si intervenit nitel pe subiect [url="http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=666125"]http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=666125[/url]

eu nu am gasit deoarece am insistat pe partea de interior,rasina decorativa si beton acidat,ele sunt inpartite sau cel putin asa ar trebuii sa fie pt ca betonul amprentat nu prea are nici o treaba cu rasina decorativa si betonul acidat

Edited by mardraaxi, 22 May 2010 - 21:09.


#7
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
si eu eram incantat de cum arata betonul amprentat si eram inclinat sa-l aleg in  comparatie cu pavajul..dar dupa ce am vb cu un producator si am vazut o lucrare facuta ma desumflat, adica betonul amprentat era facut pe o alee in fata porti acces auto, de linga drumul principal la poarta si arata tareee rau, adica "santurile" amprentarii nu erau foarte adinci si se vedeau ca era asa doar amprentat, culoare si stratul fin si lucios de la suprafata era sarit uin multe locuri, cred ca de la sare, dar oricum nu era frumos deloc, poate pt alei si trotuare rezista mai bine si e ok dar pt auto in nici un caz.

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
La mine au lucrat misto, modelul se vede bine, culoarea la fel. Lacul se duce, n-are cum sa fie nemuritor, trebuie lacuit o data pe an. Ce ma enerveaza e ca iese siliconul din rosturi si se umplu cu mizerie. De inghetat apa acolo si spart betonul n-am avut parte, desi asta iarna aproape toate rosturile erau fara silicon.

#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004
draguta pardoseala pentru interior. cred ca se preteaza foarte bine la incalzirea prin pardoseala. subiectul asta ar trebui putin dezvoltat de catre cei care se pricep

#10
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
In leg cu pardoseala decorativa epoxi, eu cunosc doar varianta transparenta, in care se pot baga niste fulgi de mai multe culori sau, daca se executa in strat mai gros ( ft greu), se pot scufunda in ea diferite obiecte. Este ft scumpa pe metru patrat, si destul de dificil de realizat, ce cunosc eu e un produs bicomponent, cu pot-life scurt, asta inseamna ca reticuleaza la suprafata. si tre sa umbli cu pipeta in patru labe sa scoti bulele de aer din ea, dupa ce ai spart grosul cu trafaletul cu tepi. La varianta cu fulgi colorati nu e nevoie, oricum si acolo trebuie sparte bulele cu acei trafaleti cu tepi, dar nefiind transparenta nu sunt atat de vizibile. Poate gasesc si vreo poza.

#11
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
rasina decorativa este transparenta ea putind fi amestecata cu diferiti oxizi,acizi sau coloranti asta in functie de marca rasinei,sunt firme care vind si rasini deja colorate dar acelea sunt industriale si ti le vind ca si cum ar fi decorative.
pt cea cu insertii care se toarna mai groasa in functie de insertii e posibil sa fie aplicata si fara bule numai ca trebuie urmarit cu atentie un anumit procedeu de aplicare care intradevar este greu de realizat datorita timpului scurt pe care til permite rasina,ar mai fi de spus ca se poate realiza rasina transparenta dar si colorata in acelasi timp(efect sticla colorata)dar culorile sunt lejere.
despre cele colorate frumusetea lor consta in primul rind in faptul ca sunt unice datorita faptului ca sunt limitate doar de imaginatia fiecaruia pe linga faptul ca exista foarte multe tipuri de efecte datorate acizilor si oxizilor dar aici trebuie mare atentie la dozaj si la modul de preparare exemple ar fi foto1 rasina neagra cu acid dispenser gold,foto6 rasina transparenta cu oxid cameleon green,ma refer la pozele din primele postari.
acestea sunt transparent pink,dispenser bronz pe fond negru si dispenser gold pe fond alb

Attached Files


Edited by mardraaxi, 01 June 2010 - 13:28.


#12
benyyneb

benyyneb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2011

View Postapanoiu, on 22nd May 2010, 16:57, said:

cat de frumos!
Pe langa meseriasul super calificat mai ai nevoie si de un artist care sa faca acele desene/combinatii.
Multa munca, sunt curios cat costa materialele si manopera pentru asa minunatii.

Aveti o idee daca pot sa fac in baie un blat pentru chiuveta din beton din-acesta destept? Oare cat de mult ar costa comparativ cu un blat termorezistent(parca 50ron/m)?
Buna seara , da se poate aplica pe orice material cum ar fi:lemn,gresie ,faianta,beton,asfalt ,portelan ,fier, tabla ,dar este necesar a fi tratata ca atare fiecare material in parte am sa pun cateva poze ca sa va faceti o idee .

Attached Files


Edited by benyyneb, 13 June 2011 - 00:02.


#13
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Super tare,o astfel de rasina o sa pun in toata casa la interior peste I.P. revin cu poze .

#14
Chris1984

Chris1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2013
Sunt un aplicator al rasinilor decorative si credeti-ma, sunt spectaculare! Va stau la dispozitie pentru lucrari sau informatii!

View Postsith, on 14 iulie 2012 - 19:14, said:

Super tare,o astfel de rasina o sa pun in toata casa la interior peste I.P. revin cu poze .
Daca inca mai cutati un aplicator, putem sta de vorba!

#15
guragatamarius

guragatamarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2013
pana la urma cine-mi poate spune cat costa materialu ,de unde se poate procura si cat costa mana de lucru..? multam

#16
aviator

aviator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.07.2005
Eu m-am hotarat la beton slefuit pt toata casa, vroiam initial rasina, dar pentru ca pun incalzire electrica in pardoseala nu era o idee buna, inca adun oferte :) asa ca astept cu interes recomandari :)

#17
aviator

aviator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.07.2005
cam asa arata https://www.google.r...-LYr0sgatx4HIAQ
eu o sa iau de la pompa beton colorat in masa

#18
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Nu cred ca o sa iti iasa ceea ce vrei doar cu un beton obisnuit de pompa chiar si colorat,in compozitia betonului trebuie sa fie pietris selectionat ca la slefuire sa iti iasa culoarea pitrelor din compozitia betonului,eu il vad doar pentru institutii,birouri,halee dar nu in locuinte.
Cele colorate care se vad in link-ul tau sunt pardoseli de beton acidat care este cu totul alta treaba,astea stau bine si in locuinte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate