Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Arch Linux

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
435 replies to this topic

#55
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Ooki..ca tot m-ati starnit, l-am bagat de curiozitate in vbox, core+slim+xfce deocamdata.

Imi place ca e transparent in tot ce faci, dependintele sunt ok, nu instaleaza goange inutile, documentatia e f. buna, daca o citesti cu atentie e relativ usor de instalat si configurat, aplicatii noi exista.

De miscat se misca ok, este si tv-maxe...my preciousss....(all credits to v3n3rix, lumea te iubeste, in special lenesii ca mine).

Urmeaza sa ii dau in plita oleaca, citit manualul pana la capat (abia sunt pe la un sfert din beginners guide) si cred ca il teleportez in curand pe hdd-ul extern in locul mandrivei (pe tigaia de munca "nu e voie" de instalat nik, asa ca sa nu va aud cu instalare pe hdd intern). Will be fun sa vad ce se intampla cu webcamul, cu wifi nu mai am grija, am vazut ca sunt si pe forum Arch patchurile ptr driverul ralink (oricum nu era problema, cele de pe site OpenSuSE merg la fel de bine, cred de fapt ca sunt aceleasi).
Cand ajung acasa ca o sa zboare definitiv windows-ul de pe tigaia de leptoc_masina_de_travel_pe_care_mia_fost_lene_sa_o_car_cu_mine si o sa pun arch alaturi de Debian testing (still in love), pe desktop o sa zboare opensuse si o sa aterizeze mandriva in loc (alaturi de win, pe ala inca imi mai trebuie microbulshit).

note to myself: poate investesc si sa imi repar leptocul hp...sa ma gandesc la ce chinuri il voi supune, cred ca va fi masina de teste win8 + distributii linux exotice, sa vedem cum se impaca sa coexiste.

@anybody who knows: exista kernel prin depozitele arch pentru powerpc? ma gandesc sa investesc si intr-un jailbreak (sau io trag soft) ca sa omor si ps3-ul...:D...imi linuxez toata aparatura.
LE: singura nemultumire pana acum...un frontend pt pacman, cu GUI, gtk etc...click click...am mentionat ca sunt lenes si mai sunt si mouse-angiu...exista?

Edited by ear1976, 15 September 2011 - 22:56.


#56
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
https://wiki.archlin...n_GUI_Frontends - Eu unul nu folosesc, asa ca n-as putea sa zic care e mai bun...

Pentru networking - netcfg pare unul dintre cele mai bune managere de networking. Tot timpul am avut probleme cu NetworkManager sau Wicd la conexiuni wireless criptate (poate s-or mai fi fixat intre timp). Nu si cu netcfg...

PPC:
http://www.archlinuxppc.org/
https://wiki.archlin...de_on_a_PowerPC

#57
x37t1

x37t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.09.2011

View Postear1976, on 15th September 2011, 23:33, said:

@anybody who knows: exista kernel prin depozitele Arch pentru powerpc?
Ce sa faci doar cu kernel-ul? Ai nevoie si de aplicatii, banuiesc.

Arch Supported platforms: i686, x86-64
Debian Supported platforms: i386, amd64, PowerPC, SPARC, DEC Alpha, ARM, MIPS, PA-RISC, S390, IA-64

#58
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Nu inteleg de ce ar investi intr-un PowerPC.

#59
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
@sapho - multam de linkuri.
De Debian stiam ca exista pt powerpc.
Nu cu network managerul am probleme, ci cu placa wifi, e ralink, trebuie compilat driverul dar nu e problema, se face usor.
Wicd ultima oara cand m-am jucat cu el mergea acceptabil pe debian.

@fratello
Nu investesc....il instalez pe playstation, sa vad ce iese. Pe vremuri, inainte sa il updatez, ii trantisem un Xubuntu, mergea acceptabil :D

Edited by ear1976, 16 September 2011 - 20:15.


#60
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009

View Postsapho, on 16th September 2011, 08:43, said:

Pentru networking - netcfg pare unul dintre cele mai bune managere de networking. Tot timpul am avut probleme cu NetworkManager sau Wicd la conexiuni wireless criptate (poate s-or mai fi fixat intre timp). Nu si cu netcfg...


Eu nu m-am inteles niciodata cu retele parolate cu WEP pe linux. In rest nu am avut probleme. Exclud driverii de B4311. :habarnam:


Ce avantaje ofera netcfg?

#61
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Thx again sapho. M-am jucat un pic cu PacmanXG, e dragut:

Attached File  Screenshot___09242011___07_56_40_PM.png   60.93K   73 downloads

#62
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
O intrebare stupida, dar recunosc ca n-am avut timp deloc sa ma documentez. E vreo metoda automata de a face update la pachetele din AUR?

#63
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostdanutHD, on 4th October 2011, 21:14, said:

O intrebare stupida, dar recunosc ca n-am avut timp deloc sa ma documentez. E vreo metoda automata de a face update la pachetele din AUR?

yaourt -Syu --devel --aur

#64
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
aha. Deci e nevoie de yaourt. Ok! ^_^ mersi

#65
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Cu plăcere. Uite câteva detalii:
- yaourt:  http://archlinux.fr/yaourt-en
- pacman: https://wiki.archlin...ndex.php/Pacman

#66
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
@danutHD dar cower ce are?
Eu prefer cower.
http://aur.archlinux...mp;do_Search=Go

Edited by Fratello_2007, 05 October 2011 - 10:38.


#67
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Am si eu o problema. Am un P3 cu o placa pci oleaca mai noua. Am citit tutoriale de instalare si recitit. Imi vede placa, stie ca un ethernet controller. Pinguri, merge la router si intern. Google, nu vrea si basta. Ce pot face?

#68
a3e9u

a3e9u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.09.2012

View PostGady_paul, on 30 septembrie 2012 - 19:29, said:

Am si eu o problema. Am un P3 cu o placa pci oleaca mai noua. Am citit tutoriale de instalare si recitit. Imi vede placa, stie ca un ethernet controller. Pinguri, merge la router si intern. Google, nu vrea si basta. Ce pot face?
Dacă te-ai conectat la router, prin dhcp bănuiesc, nu ar trebui să fie vreo problemă. Îmi amintesc că Arch are niște comenzi mai ciudate, adică nu merge cu ifconfig si dhclient. Ai încercat cu un live cd? Puppy ar trebui să meargă bine pe un P3. Poți încerca și să testezi placa de rețea pe alt PC sau altă placă de rețea pe PC-ul ăsta.

#69
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostGady_paul, on 30 septembrie 2012 - 19:29, said:

Am si eu o problema. Am un P3 cu o placa pci oleaca mai noua. Am citit tutoriale de instalare si recitit. Imi vede placa, stie ca un ethernet controller. Pinguri, merge la router si intern. Google, nu vrea si basta. Ce pot face?
Să ceri asistență pe forumul local Arch sau măcar să dai amănunte. Ce tip de conexiune? Ai setat-o cum scrie în documentație? Ai citit wiki-ul Arch?

#70
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Incearca un ping la 8.8.8.8

Edited by flegma, 30 September 2012 - 20:45.


#71
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Gady_paul: e cam dificil de configurat wireless (https://wiki.archlin...ex.php/Wireless) din linia de comandă, și eu am avut probleme (passphrase must be 8..63 characters/ parola mea are 17 caractere, dar n-a mers...) încearcă să ocolești asta, bagă cablul și fă conexiunea (pentru pppoe cu pppoe-setup, etc), updatează-ți sistemul, instalează un DE/ WM, vezi să ai instalat networkmanager sau wicd, și abia apoi din interfața grafică setează wireless.

#72
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Chestia asta se intampla la instalare. Placa am configurat-o conform tutorialului de instalare de pe wiki-ul Arch (nu e wireleess). Ea functioneaza pe alt sistem, deci e buna. Reteaua este formata dintr-un router adsl si vreo 2-3 calculatoare. Inainte sa fac configurarea, ping.ul nu merge nici intern. Dupa ceva cotrobaieli am constatat ca poate fi de la dns....numai ca linuxul imi zice ca dns-ul este 127.0.0.1

Edited by Gady_paul, 01 October 2012 - 15:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate