Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Intrebari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
657 replies to this topic

#1
rinoesc

rinoesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 25.11.2004
Lasand teoriile conspiratiei la o parte....

1. Din cate se stie, evreii au fost de-a lungulul timpului prigoniti, persecutati si omorati. In timpul Inchizitiei, in WWII si nu numai. Intrebarea legitima ar fi una simpla. DE CE?
Ce infractiuni contra statului, moralei, unanitatii au facut de au fost tratati in felu asta? Sa fie oare invidia? Sa fie oare pedeapsa divina pentru omorarea lui Iisus? Toata lumea veche (Europa) e atat de tampita si indobitocita?

2. Problema holocaustului (sau Holocaustului). Am inteles. A fost razboi. In razboi lumea moare. Fie pe campu de lupta, fie in urma actiunilor legitime de aparare in spatele frontului impotriva tradatorilor si sabotorilor, etc, etc, etc. In WWII (si dupa, si inainte) aia care au fost mai tari au cam lichidat si parte din populatiile cucerite. Pe diverse motive, unele legitime (ca cele enuntate anterior), unele inventate.
De la terminarea razbelului, evreimea mondiala tot o da inainte cu faptul ca au suferit si ca nazistii i-au lichidat doar pt ca erau botezati cu briciu de jur imprejur. Dar tot nazistii au lichidat si tigani (cut the bulshit cu rromi, ce e un termen inventat RECENT)., bulangii, alienatii mintal, bolnavii psihic mai ales. De ce acu' cand se pomeneste de h(H)olocaust, automat iti vine in minte doar ca evreii au avut de suferit? Oare ce a facut Pol Pot nu s-a numit tot holocaust. Sau ala nu se numeste asa ca n-au murit evrei? Sau ce a facut Mao in China? Ca se numeste Holocaust, ca se numeste crima impotriva umanitatii, ca se numeste genocid, rezultatu final E ACELASI. MOR OAMENI! Intr-un mod organizat si sistematizat. Ca au fost lichidati in lagare, ca au fost lichidati muncind pana la epuizare cu sapa in campul de orez, tot aia e. Sau ce au facut rusii. Si imediat dupa instaurarea comunismului si pana a murit Stalin. NU E NICI O DIFERENTA ESENTIALA! Intrebarea legitima este. Credeti ca daca tot se insista pe vinovatia unuia sau altuia dintre popoarele care au omorat evrei, aia morti si facuti cenusa se intorc de la groapa? Sau e o chestie facuta, vorba populara, "Bate saua sa priceapa iapa"? Si de ce, cand unu incearca sa studieze si vine cu o alta varianta asupra a ce s-a intamplat, e catalogat automat antisemit? Cand termenu asta se refera atat la evrei cat si la musulmani (ca si aia tot semiti is).

3. Cum se explica faptul ca cea mai a dreak forma de dictatura ce a dainuit aproape un veac, comunismul, a avut printre exponenti, oameni, mai ales rusi, de origine evreiasca. Trotzki (http://ro.wikipedia....idovici_TroĆŁki). Zinoviev (http://en.wikipedia....rigory_Zinoviev). Kamenev (http://en.wikipedia.org/wiki/Kamenev). Sokolnikov (http://en.wikipedia....gory_Sokolnikov). Sau dintre cei ce au "luminat" poporu roman. Ana Pauker (http://en.wikipedia....wiki/Ana_Pauker). Tismăneanu (http://en.wikipedia....nte_Tismăneanu). Luca (http://en.wikipedia....iki/Vasile_Luca) si altii ca ei. Sa nu-l uitam pe Brucan (http://en.wikipedia....i/Silviu_Brucan). Iar despre cum s-a instaurat comunismul, nu numai in Rusia sau Romania, exista TONE de materiale. Si nu cred ca mai sunt oameni care sa conteste crimele si modul in care s-a instaurat acest regim. Iar acum, dupa "revolutie" si mai cu seama acu, in zilele noastre, ni se spune ca membrii PCR n-au voie in viata politica (Legea Lustratiei) sau cand Basescu a condamnat comunismu (raport facut de Tismaneanu, fiul lui Tismaneanu enuntat mai sus) ni se spune "Comunism = bad", ce idee se desprinde din asocierea asta?


As vrea niste raspunsuri ale unor oameni normali la cap si fara chestii de genu "Noi suntem mai destepti si GATA!" sau "Noi suntem poporu ales" si altele de gen.

#2
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postrinoesc, on 21st May 2010, 10:26, said:

Lasand teoriile conspiratiei la o parte....

1. Din cate se stie, evreii au fost de-a lungulul timpului prigoniti, persecutati si omorati. In timpul Inchizitiei, in WWII si nu numai. Intrebarea legitima ar fi una simpla. DE CE?
Ce infractiuni contra statului, moralei, unanitatii au facut de au fost tratati in felu asta? Sa fie oare invidia? Sa fie oare pedeapsa divina pentru omorarea lui Iisus? Toata lumea veche (Europa) e atat de tampita si indobitocita?

2. Problema holocaustului (sau Holocaustului). Am inteles. A fost razboi. In razboi lumea moare. Fie pe campu de lupta, fie in urma actiunilor legitime de aparare in spatele frontului impotriva tradatorilor si sabotorilor, etc, etc, etc. In WWII (si dupa, si inainte) aia care au fost mai tari au cam lichidat si parte din populatiile cucerite. Pe diverse motive, unele legitime (ca cele enuntate anterior), unele inventate.
De la terminarea razbelului, evreimea mondiala tot o da inainte cu faptul ca au suferit si ca nazistii i-au lichidat doar pt ca erau botezati cu briciu de jur imprejur. Dar tot nazistii au lichidat si tigani (cut the bulshit cu rromi, ce e un termen inventat RECENT)., bulangii, alienatii mintal, bolnavii psihic mai ales. De ce acu' cand se pomeneste de h(H)olocaust, automat iti vine in minte doar ca evreii au avut de suferit? Oare ce a facut Pol Pot nu s-a numit tot holocaust. Sau ala nu se numeste asa ca n-au murit evrei? Sau ce a facut Mao in China? Ca se numeste Holocaust, ca se numeste crima impotriva umanitatii, ca se numeste genocid, rezultatu final E ACELASI. MOR OAMENI! Intr-un mod organizat si sistematizat. Ca au fost lichidati in lagare, ca au fost lichidati muncind pana la epuizare cu sapa in campul de orez, tot aia e. Sau ce au facut rusii. Si imediat dupa instaurarea comunismului si pana a murit Stalin. NU E NICI O DIFERENTA ESENTIALA! Intrebarea legitima este. Credeti ca daca tot se insista pe vinovatia unuia sau altuia dintre popoarele care au omorat evrei, aia morti si facuti cenusa se intorc de la groapa? Sau e o chestie facuta, vorba populara, "Bate saua sa priceapa iapa"? Si de ce, cand unu incearca sa studieze si vine cu o alta varianta asupra a ce s-a intamplat, e catalogat automat antisemit? Cand termenu asta se refera atat la evrei cat si la musulmani (ca si aia tot semiti is).

3. Cum se explica faptul ca cea mai a dreak forma de dictatura ce a dainuit aproape un veac, comunismul, a avut printre exponenti, oameni, mai ales rusi, de origine evreiasca. Trotzki (http://ro.wikipedia....idovici_TroĆŁki). Zinoviev (http://en.wikipedia....rigory_Zinoviev). Kamenev (http://en.wikipedia.org/wiki/Kamenev). Sokolnikov (http://en.wikipedia....gory_Sokolnikov). Sau dintre cei ce au "luminat" poporu roman. Ana Pauker (http://en.wikipedia....wiki/Ana_Pauker). Tismăneanu (http://en.wikipedia....nte_Tismăneanu). Luca (http://en.wikipedia....iki/Vasile_Luca) si altii ca ei. Sa nu-l uitam pe Brucan (http://en.wikipedia....i/Silviu_Brucan). Iar despre cum s-a instaurat comunismul, nu numai in Rusia sau Romania, exista TONE de materiale. Si nu cred ca mai sunt oameni care sa conteste crimele si modul in care s-a instaurat acest regim. Iar acum, dupa "revolutie" si mai cu seama acu, in zilele noastre, ni se spune ca membrii PCR n-au voie in viata politica (Legea Lustratiei) sau cand Basescu a condamnat comunismu (raport facut de Tismaneanu, fiul lui Tismaneanu enuntat mai sus) ni se spune "Comunism = bad", ce idee se desprinde din asocierea asta?


As vrea niste raspunsuri ale unor oameni normali la cap si fara chestii de genu "Noi suntem mai destepti si GATA!" sau "Noi suntem poporu ales" si altele de gen.


Intrebarea 1:Da.
Intrebarea 2:Cand au fost exterminati 6 milioane de evrei,asta a fost aproape jumatate din tot poporul evreu. Ca si cum,de exemplu,sa zicem ca au fost exterminati  11 milioane din poporul roman,fereasca Dumnezeu. Handicapatii au fost in marea lor parte cetateni germani.Tziganii care au fost exterminati au fost numai un mic procent din poporul lor.  In toata istoria omenirii nu a fost asa o "indrustrie" de crima ca in timpul IIWW. Si in razboaie sunt legi care opresc omorarea civililor,femei,copii si batrani. Restul intrebarii tale nu este relevant ca aci intrebarea este despre Holocaustul evreilor. Cel ai chinezilor sau altii, intreaba pe ei. Termenul Antisemitism a fost inaugurat numai in contra evreilor si musulmanii cat sunt ei de semiti, azi sunt cei mai mari antisemiti.
Inrebarea 3:Comunismul teoretic a inflorit la inceput pe bancile universitatilor si se parea ca cel mai drept din punct de vedere social. Nenorocirea este ca realizarea  acestei noi teorii  sa facut de altii care nu au avut nimic cu comunismul. Sa nu uiti ca Trotzki a fost nevoit sa fuga la Mexico ca nu a fost de acord cu cum a fost infintat comunismul in Rusia.  In Israel,exista pana azi cam 500 de "kibutzuri" care la voi au fost chemate colhozuri su colective.Primele au fost infintate in anii 1900,mult inaintea infintarii colhozurilor in Rusia. Membrii Kibutzului sunt foarte multumiti si nu este usor sa fii primit ca membru.
Toate listele astea de evrei care sunt publicate de antisemiti pe Internet,sunt pline de minciuni si in plus,nu este comparata la o lista de ne-evrei. Chestie de psihologie de doi bani.

Sper ca am raspuns la o parte din intrebarile tale si mai mult ca sigur ca nu vei primi o parte din raspunsurile mele .

#3
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
@ perpetumobile la punctul nr. 1 erau 3 intrebari cu raspuns da/nu.

Quote

1. Din cate se stie, evreii au fost de-a lungulul timpului prigoniti, persecutati si omorati. In timpul Inchizitiei, in WWII si nu numai....
Sa fie oare invidia?
Sa fie oare pedeapsa divina pentru omorarea lui Iisus?
Toata lumea veche (Europa) e atat de tampita si indobitocita?
la care dintre ele ai raspuns cu da, in postul tau?

Edited by casuta_papusilor, 21 May 2010 - 21:44.


#4
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View Postrinoesc, on 21st May 2010, 10:26, said:

Lasand teoriile conspiratiei la o parte....

1. Din cate se stie, evreii au fost de-a lungulul timpului prigoniti, persecutati si omorati. In timpul Inchizitiei, in WWII si nu numai. Intrebarea legitima ar fi una simpla. DE CE?
Ce infractiuni contra statului, moralei, unanitatii au facut de au fost tratati in felu asta? Sa fie oare invidia? Sa fie oare pedeapsa divina pentru omorarea lui Iisus? Toata lumea veche (Europa) e atat de tampita si indobitocita?
Eu zic ca din cauza ca prea se credeau "poporul ales" si au cam luat-o in bot.
Se risipisera ei prin toate zarile dar romanii au avut grija sa-i risipeasca si mai tare. De cate ori se rasculau, de atata ori ii trimiteau prin diferite colturi ale imperiului.
Pompei a mascacrat 12.000 de sabat ca evreii, baricadati in templu nu au avut curajul sa lupte in ziua de sabat iar Pompei a profitat. Iudeea a devenit provincie romana.
La cativa ani iar s-au rasculat. Vreo 30.000 au fost vanduti ca sclavi. Si-au gasit oarece independenta sub un rege strain, Irod.
Sub urmasul sau, Arhelaos, evreii s-au razvratit din nou. Romanii au devastat Ierusalimul si au vandut ca sclavi alti 30.000 de oameni.
Augustus, ca sa nu mai lungeasca treaba, a facut Iudeea provincie de rangul doi, sub guvernamant sirian.
etc etc etc ca au fost destule

vezi Josephus: Razboaiele iudeice

#5
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postcasuta_papusilor, on 21st May 2010, 22:41, said:

@ perpetumobile la punctul nr. 1 erau 3 intrebari cu raspuns da/nu.


la care dintre ele ai raspuns cu da, in postul tau?


La toate inclusiv tampenia ca evreii au rastignit pe Iisus,lucru care este recunoscut de biserica ca neadevarat.

View PostRuma, on 21st May 2010, 23:04, said:

Eu zic ca din cauza ca prea se credeau "poporul ales" si au cam luat-o in bot.
Se risipisera ei prin toate zarile dar romanii au avut grija sa-i risipeasca si mai tare. De cate ori se rasculau, de atata ori ii trimiteau prin diferite colturi ale imperiului.
Pompei a mascacrat 12.000 de sabat ca evreii, baricadati in templu nu au avut curajul sa lupte in ziua de sabat iar Pompei a profitat. Iudeea a devenit provincie romana.
La cativa ani iar s-au rasculat. Vreo 30.000 au fost vanduti ca sclavi. Si-au gasit oarece independenta sub un rege strain, Irod.
Sub urmasul sau, Arhelaos, evreii s-au razvratit din nou. Romanii au devastat Ierusalimul si au vandut ca sclavi alti 30.000 de oameni.
Augustus, ca sa nu mai lungeasca treaba, a facut Iudeea provincie de rangul doi, sub guvernamant sirian.
etc etc etc ca au fost destule

vezi Josephus: Razboaiele iudeice

Toate astea   sunt "povestile babei". Cel mai important din punct de vedere istoric este: Unde este azi poporul roman si unde este poporul evreu.Cine a  supravietuit vremii?
Chestia cu Poporul Ales,daca ai fii mai informata ai fii stiut ca ista nu a fost un titlu care si au asumat evreii ci dat de Dumnezeu. Poporul evreu a fost numit si Poporul Lui. Tocmai evreilor, in lungul istoriei titlurile astea nu au priit evreilor ca in special crestinilor le-a iesit ochii de ciuda si invidie si asta inca nu sa terminat.Ales sau nu, nu se poate zice ca asa un popor mic a dat umanitatii asa de mult,in toate domenile, absolut de necrezut.

#6
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View Postperpetumobile, on 22nd May 2010, 09:58, said:

La toate inclusiv tampenia ca evreii au rastignit pe Iisus,lucru care este recunoscut de biserica ca neadevarat.

Toate astea   sunt "povestile babei". Cel mai important din punct de vedere istoric este: Unde este azi poporul roman si unde este poporul evreu.Cine a  supravietuit vremii?
Chestia cu Poporul Ales,daca ai fii mai informata ai fii stiut ca ista nu a fost un titlu care si au asumat evreii ci dat de Dumnezeu. Poporul evreu a fost numit si Poporul Lui. Tocmai evreilor, in lungul istoriei titlurile astea nu au priit evreilor ca in special crestinilor le-a iesit ochii de ciuda si invidie si asta inca nu sa terminat.Ales sau nu, nu se poate zice ca asa un popor mic a dat umanitatii asa de mult,in toate domenile, absolut de necrezut.
"povestile babei" spuse de istorici inclusiv cei evrei :))

Daca ai avea putin habar de istorie, nu ai fi vorbit de "poporul roman". Cand spui "romani" nu vorbesti de un popor ci de toate popoarele ce au fost inglobate in Imperiul Roman, majoritatea supuse procesului de aculturatie.
Ia vezi ce inseamna aculturatie si apoi mai stam de vorba.

Iar v-au murit laudatorii? Laudati-va ca oricum nu are altcieneva cine sa va laude. Efectul "placebo" da rezultate dar nu inseamna si vindecare :D

#7
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

Quote

Quote

@ perpetumobile la punctul nr. 1 erau 3 intrebari cu raspuns da/nu.

1. Din cate se stie, evreii au fost de-a lungulul timpului prigoniti, persecutati si omorati. In timpul Inchizitiei, in WWII si nu numai....
Sa fie oare invidia?
Sa fie oare pedeapsa divina pentru omorarea lui Iisus?
Toata lumea veche (Europa) e atat de tampita si indobitocita?

la care dintre ele ai raspuns cu da, in postul tau?


La toate inclusiv tampenia ca evreii au rastignit pe Iisus,lucru care este recunoscut de biserica ca neadevarat.
de ce trebuie sa-i faci pe toti europenii tampiti si dobitoci?
banuiesc ca ai vrut sa faci o gluma si nu ti-a prea iesit, nu?  ;)

#8
rinoesc

rinoesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 25.11.2004
@ perpetumobile

Raspunsul tau la prima intrebare, ce imbraca forma unei afirmatii cum ca toti europenii is indobitociti si tampiti este exact din categoria celor de care nu aveam nevoie. Este acelasi lucru ca si cum ai spune "noi suntem poporu ales si gata". Mie imi vine greu sa cred ca in toti europenii au ramas incuiati si antisemiti. As vrea sa te cred da' nu pot. Astfel de afirmatii suna a extremism. O vorba romanesca spune ca fara foc nu iese fum.

La a doua intrebare. Mie tot imi suna a propaganda chestia cu holocaustul. Repet. Am inteles. Au fost omorati evrei. 6 milioane este o cifra estimativa. N-a stat nimeni sa ii numere. Chiar daca nemtii au fost foarte meticulosi. Am invatat si eu de cele 6 milioane si, odata cu timpul, si tot fiind bombardat cu chestia asta cu holocaustul (pe principiul bate saua sa priceapa iapa) am inceput sa ma indoiesc de cele 6 milioane. Nu neg ca au murit in mod organizat si sistematizat oameni, dar, sa insisti dupa 70 de ani pe aceeasi tema, si sa minimizezi celelalte categorii de persoane ce au murit in acelasi mod si sa continui sa te victimizezi imi suna a manipulare si scopuri ascunse. Si tiganii cand fura, isi pun poalele-n cap si jura pe copii si familie ca n-au fost ei. Orice om are dreptul de a-si pune intrebari si de a cerceta. Daca vii si restrictionezi accesul la documente si incepi si desconsideri si denigrezi pe cineva ce vine cu o alta teorie fata de cea oficiala, automat inseamna ca ai ceva de ascuns. Si uite asa apare antisemisimul, extremismul si alte forme de intoleranta.

#9
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostRuma, on 22nd May 2010, 10:45, said:

"povestile babei" spuse de istorici inclusiv cei evrei :))

Daca ai avea putin habar de istorie, nu ai fi vorbit de "poporul roman". Cand spui "romani" nu vorbesti de un popor ci de toate popoarele ce au fost inglobate in Imperiul Roman, majoritatea supuse procesului de aculturatie.
Ia vezi ce inseamna aculturatie si apoi mai stam de vorba.

Iar v-au murit laudatorii? Laudati-va ca oricum nu are altcieneva cine sa va laude. Efectul "placebo" da rezultate dar nu inseamna si vindecare :D


Ceva nou cu istoria poporului roman? Nu va mai trageti direct din Daci? Va trageti din totii care au trecut pe la voi? Nu inteleg. Cand eu am scris aproape asa ceva,mi sa sarit in cap ca jignesc poporul roman...

View Postcasuta_papusilor, on 22nd May 2010, 14:00, said:

La toate inclusiv tampenia ca evreii au rastignit pe Iisus,lucru care este recunoscut de biserica ca neadevarat.
de ce trebuie sa-i faci pe toti europenii tampiti si dobitoci?
banuiesc ca ai vrut sa faci o gluma si nu ti-a prea iesit, nu?  ;)

Am sa-ti desvaluiesc un mare secret dar ramane intre noi: Adevarat ca in Romania se afla un procent de antisemiti mai mare decat in altele tari din Europa dar totus  o minoritate mica fata de alte tari  din Europa desvoltata.Asa  ca Romania este departe sa reprezinte idiotii  tampiti si dobitoci antisemiti al Europei.
Cea mai  buna indicatie este forumul ista: din sute de membrii activi sunteti aci numai 3-4 cum am descris deja (cu cuvintele tale).

View Postrinoesc, on 22nd May 2010, 16:44, said:

@ perpetumobile

Raspunsul tau la prima intrebare, ce imbraca forma unei afirmatii cum ca toti europenii is indobitociti si tampiti este exact din categoria celor de care nu aveam nevoie. Este acelasi lucru ca si cum ai spune "noi suntem poporu ales si gata". Mie imi vine greu sa cred ca in toti europenii au ramas incuiati si antisemiti. As vrea sa te cred da' nu pot. Astfel de afirmatii suna a extremism. O vorba romanesca spune ca fara foc nu iese fum.

La a doua intrebare. Mie tot imi suna a propaganda chestia cu holocaustul. Repet. Am inteles. Au fost omorati evrei. 6 milioane este o cifra estimativa. N-a stat nimeni sa ii numere. Chiar daca nemtii au fost foarte meticulosi. Am invatat si eu de cele 6 milioane si, odata cu timpul, si tot fiind bombardat cu chestia asta cu holocaustul (pe principiul bate saua sa priceapa iapa) . Nu neg ca au murit in mod organizat si sistematizat oameni, dar, sa insisti dupa 70 de ani pe aceeasi tema, si sa minimizezi celelalte categorii de persoane ce au murit in acelasi mod si sa continui sa te victimizezi imi suna a manipulare si scopuri ascunse. Si tiganii cand fura, isi pun poalele-n cap si jura pe copii si familie ca n-au fost ei. Orice om are dreptul de a-si pune intrebari si de a cerceta. Daca vii si restrictionezi accesul la documente si incepi si desconsideri si denigrezi pe cineva ce vine cu o alta teorie fata de cea oficiala, automat inseamna ca ai ceva de ascuns. Si uite asa apare antisemisimul, extremismul si alte forme de intoleranta.

Ai mare gresala. Antisemitismul apare cand inveti istoria la carciuma si nu la scoala.Atunci cand tu  "impartialul" iti"suna a propaganda chestia cu holocaustul " si "  am inceput sa ma indoiesc de cele 6 milioane".
Ce vii tu sa ne vinzi marfa veche aci? Noi evreii suntem mesteri in desvaluirea  "impartialilor" ca tine ca numai inca un antesimit mititel. Ii recunoastem dupa miros.

#10
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

Quote

Am sa-ti desvaluiesc un mare secret dar ramane intre noi: Adevarat ca in Romania se afla un procent de antisemiti mai mare decat in altele tari din Europa dar totus o minoritate mica fata de alte tari din Europa desvoltata.Asa ca Romania este departe sa reprezinte idiotii tampiti si dobitoci antisemiti al Europei.
Cea mai buna indicatie este forumul ista: din sute de membrii activi sunteti aci numai 3-4 cum am descris deja (cu cuvintele tale).
sa inteleg ca noi, astia 3-4 neevrei, de mai scriem pe aici, suntem tampitii si indobitocitii romaniei?

#11
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View Postperpetumobile, on 22nd May 2010, 17:51, said:

Ceva nou cu istoria poporului roman? Nu va mai trageti direct din Daci? Va trageti din totii care au trecut pe la voi? Nu inteleg. Cand eu am scris aproape asa ceva,mi sa sarit in cap ca jignesc poporul roman...
Am zis eu ca ne tragem din daci? Nu cred ca am afirmat asa ceva si nici nu am vazut pe cineva sa zica ca romanii de trag numai din daci. Nici macar manualele de pe vremea comunista nu afirmau asa ceva ci ca poporul roman s-a format prin procesul de aculturatie, proces ce a avut loc in toate teritoriile stapanite de romani.
Nu ne tragem din toti cei care au trecut pe aici... au trecut multi, au plecat multi, au mai lasat o urma ici pe colo dar nu suficiente incat sa schimbe ceva.
Asta se vede foarte bine la limba. Lamba romana este printre putinele limbi care nu are dialecte (si ma refer strict la teritoriul Romaniei + Basarabia).
Limba italiana are peste 1000 de dialecte, limba romana nu are, este unitara.

#12
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mai nene, aria asta cu evreii e naspa rau, de abordat.
cum incerci sa injghebi o vorba mai critica la adresa lor, cum ti-o iei pe coaja, rapid, ca antisemit (antievreu).
daca zici ceva, cum ca evreii au facut una-alta mai naspa prin istorie, economie sau politica mondiala, cum ti-o "furi" usor, usor si fara vaselina, pe baza faptului ca trebuie sa te porti ca cu oul cu ei, ca cica au suferit si ca, ca ei nu mai e nimenea in lumea asta mondiala.
daca nu zici ca-s destepti, se lauda ei.
daca umbla cu smecherii, si lasa lumea cu ochii in soare si cu buzunarele mai goale, ei zic ca asa e viata, dura.
daca e vreo decizie onu favorabila lor, trebuie ca toti sa fie drepti si s-o implineasca, intocmai si la timp.
daca e defavorabila, ori baga veto-ul american la inaintare, ori pur si simplu se pun cu dosul in usa aplicarii ei.
si, binenteles ca toti crestinii sunt niste "mancatori de porci" si cam prosti si ticalosi si nemernici si toate flacarile iadului o sa ne manance!

Edited by casuta_papusilor, 22 May 2010 - 20:04.


#13
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postcasuta_papusilor, on 22nd May 2010, 19:09, said:

sa inteleg ca noi, astia 3-4 neevrei, de mai scriem pe aici, suntem tampitii si indobitocitii romaniei?

Daca stergi "neevrei" din ce ai scris si scrii  "antisemitii"...totul este OK.

View PostRuma, on 22nd May 2010, 20:35, said:

Am zis eu ca ne tragem din daci? Nu cred ca am afirmat asa ceva si nici nu am vazut pe cineva sa zica ca romanii de trag numai din daci. Nici macar manualele de pe vremea comunista nu afirmau asa ceva ci ca poporul roman s-a format prin procesul de aculturatie, proces ce a avut loc in toate teritoriile stapanite de romani.
Nu ne tragem din toti cei care au trecut pe aici... au trecut multi, au plecat multi, au mai lasat o urma ici pe colo dar nu suficiente incat sa schimbe ceva.
Asta se vede foarte bine la limba. Lamba romana este printre putinele limbi care nu are dialecte (si ma refer strict la teritoriul Romaniei + Basarabia).
Limba italiana are peste 1000 de dialecte, limba romana nu are, este unitara.
Am impresia ca nu despre limba romana era vorba dar ce scri tu mi se pare gresit deoarece moldovenii nu vorbesc ca muntenii si nu ca transilvanienii ,nu ca ardelenii si nu ca oltenii s a m d .  O limba cu multiple dialecte nu este o "corcitura" sau ceva nedorit.In toate limbile  poti gasii diferite dialecte. Ei si ?

View Postcasuta_papusilor, on 22nd May 2010, 20:54, said:

mai nene, aria asta cu evreii e naspa rau, de abordat.
cum incerci sa injghebi o vorba mai critica la adresa lor, cum ti-o iei pe coaja, rapid, ca antisemit (antievreu).
daca zici ceva, cum ca evreii au facut una-alta mai naspa prin istorie, economie sau politica mondiala, cum ti-o "furi" usor, usor si fara vaselina, pe baza faptului ca trebuie sa te porti ca cu oul cu ei, ca cica au suferit si ca, ca ei nu mai e nimenea in lumea asta mondiala.
daca nu zici ca-s destepti, se lauda ei.
daca umbla cu smecherii, si lasa lumea cu ochii in soare si cu buzunarele mai goale, ei zic ca asa e viata, dura.
daca e vreo decizie onu favorabila lor, trebuie ca toti sa fie drepti si s-o implineasca, intocmai si la timp.
daca e defavorabila, ori baga veto-ul american la inaintare, ori pur si simplu se pun cu dosul in usa aplicarii ei.
si, binenteles ca toti crestinii sunt niste "mancatori de porci" si cam prosti si ticalosi si nemernici si toate flacarile iadului o sa ne manance!

Vai, cine este nesimtitul care te-a facut antisemit???

#14
rinoesc

rinoesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 25.11.2004
@perpetumobile

Acu ce sa zic.... Sute de ani de pribegie v-au ascutit mirosu. Dar credeti-ne si pe noi, goimii, ca nu toti suntem prosti. Si atata timp cat nu incercati sa va schimbati atitundinea fata de natiile in sanul carora v-ati gasit adapost si veti lucra in continuare pentru implinirea "menirii" voastre, veti avea parte de reactii ostile. Nu ai facut nimic ca sa imi demonstrezi ca noi, europenii astia, suntem prosti degeaba. Simpla afirmatie ca suntem prosti si incuiati nu tine. Daca ati fi adus dovezi clare ca suntem incuiati si indoibitociti si ati fi adus mai multe exemple de fapte bune pe care le-ati facut pentru natiile in care v-ati gasit adapost, crede-ma, ca ne-am mai fi schimbat parerea despre voi. Asa, dati-ne voie sa mai cercetam si alte surse decat cele oficiale si sa ne indoim de propaganda oficiala si rahatul pe care il mananca toti cei platiti de voi.

Sa stii ca fac distinctie intre evreu si jidan. Pentru mine jidanul este, ca si orice tigan borat sau roman jegos, unul care face nasoale. Fie pe ascuns, fie pe fata, fie pe moment, fie pe termen lung.

Termenii ca khazars sau ashkenazi iti spun ceva? Sau e tot o balarie inventata?

p.s. stii cum fac tigancile cand sunt prinse furand? sper ca nu vei adopta tactica asta in continuare
p.s. n-am zis ca-s impartial si nici filosemit si nici antisemit. am zis doar "lasand teoriile conspiratiei la o parte"

Edited by rinoesc, 23 May 2010 - 12:27.


#15
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View Postperpetumobile, on 23rd May 2010, 12:59, said:

Am impresia ca nu despre limba romana era vorba dar ce scri tu mi se pare gresit deoarece moldovenii nu vorbesc ca muntenii si nu ca transilvanienii ,nu ca ardelenii si nu ca oltenii s a m d .  O limba cu multiple dialecte nu este o "corcitura" sau ceva nedorit.In toate limbile  poti gasii diferite dialecte. Ei si ?
Eu cred ca nu stii ce e ala dialect. Sigur nu stii ca altfel nu ai fi fi afirmat tampeniile de mai sus.
Dialectele sunt una, regionalismele sunt alta.

DIALÉCT s.n. 1. Ramificație teritorială a unei limbi, ale cărei trăsături caracteristice (fonetice, lexicale, gramaticale etc.) o deosebesc de limba comună a întregului popor și de alte ramificații teritoriale ale acestei limbi.

Ceea ce vorbesc moldovenii, muntenii sau artelenii nu sunt dialecte ale limbii romane.

Am zis clar ca limba romana pe teritoriul Romaniei este o limba unitara si nu are dialecte.

Dupa unii lingvisti limba romana ar fi termenul larg ce cuprinde 4 dialecte
1. dacoroman - cea vorbita la nordul Dunarii... adica Romania + Basarabia
2. aromani - vorbita in Macedonia, Albania, Grecia, Bulgaria, Serbia dar si de comunitatea de aromani din Dobrogea
3. istroromana - vorbita in Croatia, nord-estul peninsulei Istria, adica la granita cu Italia.
4. meglenoromana - vorbita in sudul Peninsulei Balcanice, regiunea Meglen

Ca sa poti vedea diferentele, uite un Dictionar Aroman - Roman. Da, este nevoie de asa ceva deoarece vorbitorii a doua dialecte diferite nu se prea inteleg intre ei. Mergi in Italia si vei vedea cum cei din nord abia se inteleg cu cei din sud. :D

Iti pun si un cantec traditional aroman iar mai jos, la comentarii ai si textul. Ia vezi cat intelegi din el :D

http://www.trilulilu.../681d35a5af4358

Armâname oaminji vruts

Armâname oaminji vruts,
Io vâ voi armânji pi tuts, voi armânji
Di unâ ietâ himu armânji,
Di pâpânji și stripâpânji, voi armânji

Mușati hori avurâ armânjii,
Ma li asparsirâ pâgânjii, voi armânji
Mușatâ hoarâ Gramustea,
U asparsi Ali Pașa, voi armânji

Moscopolea, hoarâ avdzâtâ
Tora iasti șh-ea chirutâ, voi armânji
Linâtopea u chirurâ,
Pit lipidâ u tricurâ, voi armânji

Bachițsa tu vârgârii,
Țsi șh-avea armânji cu njii, voi armânji
Mușata hoarâ s-asparsi,
Ni chiatrâ di ea nu armasi, voi armânji

Multu ședu mi minduiescu,
Plângu șh-nu pot s-dânâsescu, voi armnânji
S-asparsirâ a-noasti hoari,
Multu inima nji mi doari, voi armânji

Doamne câtse i-blâstimași,
Hoarili padi surpași, voi armânji
Că armânji tsi ts-au faptâ,
Di ahânti ei au traptâ,voi armânji


#16
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postrinoesc, on 23rd May 2010, 13:08, said:

@perpetumobile

Acu ce sa zic.... Sute de ani de pribegie v-au ascutit mirosu. Dar credeti-ne si pe noi, goimii, ca nu toti suntem prosti. Si atata timp cat nu incercati sa va schimbati atitundinea fata de natiile in sanul carora v-ati gasit adapost si veti lucra in continuare pentru implinirea "menirii" voastre, veti avea parte de reactii ostile. Nu ai facut nimic ca sa imi demonstrezi ca noi, europenii astia, suntem prosti degeaba. Simpla afirmatie ca suntem prosti si incuiati nu tine. Daca ati fi adus dovezi clare ca suntem incuiati si indoibitociti si ati fi adus mai multe exemple de fapte bune pe care le-ati facut pentru natiile in care v-ati gasit adapost, crede-ma, ca ne-am mai fi schimbat parerea despre voi. Asa, dati-ne voie sa mai cercetam si alte surse decat cele oficiale si sa ne indoim de propaganda oficiala si rahatul pe care il mananca toti cei platiti de voi.

Sa stii ca fac distinctie intre evreu si jidan. Pentru mine jidanul este, ca si orice tigan borat sau roman jegos, unul care face nasoale. Fie pe ascuns, fie pe fata, fie pe moment, fie pe termen lung.

Termenii ca khazars sau ashkenazi iti spun ceva? Sau e tot o balarie inventata?

p.s. stii cum fac tigancile cand sunt prinse furand? sper ca nu vei adopta tactica asta in continuare
p.s. n-am zis ca-s impartial si nici filosemit si nici antisemit. am zis doar "lasand teoriile conspiratiei la o parte"

Pai asa multe mii de ani noi nu ne schimbam si totus ne "merge "destul de bine.Nu ne schimbam cum vor prostii ca nu vrem sa fim ca ei. Nu ne schimbam si lasam tampitii sa moara de ciuda si invidie. Asta tocmai ne prieste si caleste. Ne face si mai isteti,si mai instariti  si mai multumiti ca asa stim  ca vom face ca dusmanii nostri sa crape de ciuda si invidie.
Dupa teoria mea personala,cei mai indarjiti romani antisemiti sunt  romani -tzigani care prin antisemitismul lor vor ca sa se creada de cinstitii romani ca mari patrioti si asa sa ascunda de ce natie sunt ei.

#17
olandezul_zburator

olandezul_zburator

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 294
  • Înscris: 23.05.2010

View Postperpetumobile, on 24th May 2010, 14:55, said:

Pai asa multe mii de ani noi nu ne schimbam si totus ne "merge "destul de bine.Nu ne schimbam cum vor prostii ca nu vrem sa fim ca ei. Nu ne schimbam si lasam tampitii sa moara de ciuda si invidie. Asta tocmai ne prieste si caleste. Ne face si mai isteti,si mai instariti  si mai multumiti ca asa stim  ca vom face ca dusmanii nostri sa crape de ciuda si invidie.
Dupa teoria mea personala,cei mai indarjiti romani antisemiti sunt  romani -tzigani care prin antisemitismul lor vor ca sa se creada de cinstitii romani ca mari patrioti si asa sa ascunda de ce natie sunt ei.
Deci recunosti ca sunteti niste paraziti.

#18
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postolandezul_zburator, on 25th May 2010, 08:26, said:

Deci recunosti ca sunteti niste paraziti.

Zboara draga mai departe ca aici nu mai este iarba de pascut pentru tine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate