Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

develbox.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
hunters

hunters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.04.2010
Amatorismu' - in floare, peste tot!!!

#20
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007
Hai sa nu sarim de la subiect...

#21
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Dragutule, ai citit ce ai cumparat?

Quote

Ce primești cu un vps develbox™

    * Root acces
    * Iți alegi distribuția de Linux preferată
    * Adresa de IP dedicată
    * Stocare sigură RAID1
    * RAM rezervat
    * Procesor garantat și chiar mai mult cand ai nevoie
    * Servere multiprocesor rulând mașini virtuale Xen
    * Portal de management develbox pentru restart-uri și instalări
    * Consolă acces Ajax
    * Rescue mode bootabil
    * Servere cu limite clar definite, fără rulare la capacitate maximă

Nu vad nicaieri sa spuna de suport 24/7. Pentru servere cu management se platesc sume  frumusele, nu 40 lei.


Cat despre VPSLAND... inafara de faptul ca daca depasesti pragul de memorie iti da eroare "couldn`t alocate memory" pe zona "brust" si viteza mica, nu este nici o problema. Atat platesti, atata face.

#22
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007
http://develbox.ro/faq.html#f14 I-am contactat, i-am sunat, dar mi-au raspuns peste 2 zile, timp in care serverul era offline si nu aveam ce sa-i fac. Eu in ultima instanta apelez la suport - cand nu am cum sa rezolv problema eu, caut pe google, incerc, ma stradui si nu apelez la suport, dar in situatia data nu puteam face nimic sa reinstalez os-ul din control panel.

#23
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Nu vad sa scrie acolo ca sunt obigati sa iti raspunda intr-un anumit timp. Suportul la ei este OPTIONAL.

#24
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Puiule, ti-ai furat o lamaie cautand Fata Morgana.
Ti-am spus frumos ca, cautand Fata Morgana, vei gasi doar citrice.
Stii, citricele fac gura punga, marea lor majoritate.Chiar si unele portocale.
Nu incerca sa te iei de manseta mea, ca te prafui de nu te vezi bine.

Inteleg ca te-ai gandit la un streaming meserias la 256 megi de ram si pret de rahat.
EuropaFM mic si dragut ce esti....

Iotete ca nu se poate, inca o oferta nelimitata care o incerci pe pielea ta dar e necastigatoare...


Cand naiba o sa intelegeti ce va tot repetam de ani buni deja?


PS: te pot ajuta sa ai warn 90%, tot ce trebuie sa faci este sa devii ofensiv .
Nici nu stii ce vesel am fost sa te vad copt, dupa laturile pe care te-ai gandit sa mi le arunci in cap in trecut.

Edited by WBF, 10 May 2010 - 22:30.


#25
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005

Quote

Suntem ușor de găsit.
Cel mai bine trimite-ne email: [email protected]
Poți să ne suni la: 0756-393.129

Și căsuța poștală, că există. Dar oare cine mai folosește poșta?
develbox.ro
CP 42, OP 42, București

Cum poti sa alegi asa ceva? Vina e a ta. Ai facut o gramada de greseli:
1. Ai cumparat de pe un site necunoscut. Chiar tu ai zis ca cauti pe Google inainte de a comanda ceva si in cazul asta nu ai gasit nimic, niciun review. De ce ai cumparat atunci?
2. Nu au date de contact, nu au datele unei firme, asa cum cere legea.
3. "Trafic nelimitat" - asta e vrajeala de marketing, la care pun multi necunoscuti botul. In cazul asta ai fost tu. Primul lucru cu care iti dai seama de neseriozitatea unei firme de gazduire e sa gasesti cuvantul "nelimitat"
4. Putea sa fie si o firma cunoscuta de hosting, ca tot nu iti mergea siteul, Ce mama masii sa faci cu un VPS cu 256 RAM cand doar sistemul de operare si panourile de control mananca mai mult de jumate de resurse? Mai raman cativa zeci de mega de RAM cu care sa functioneze siteul, total insuficienti chiar si pt un site care nu consuma f multe resurse. Eu chiar nu stiu de ce mai exista oferte de VPS-uri cu 256 RAM (am vazut asta si la firme mari din Romania)
5. VPS-ul este unmanaged, deci nu e problema lor sa iti rezolve problemele legate de siteurile de pe server. Ei doar asigura conexiunea la net, cu restul te ocupi tu. Probabil serverul nu face fata siteului deoarece are f putin RAM, sau scriptul nu este optimizat bine.

In concluzie, 99% e vina ta.

#26
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007
Daca un site este nou si nu are reviews pe net , asta nu inseamna ca trebuie sa ma feresc de el. Hostgator cate reviews avea la inceput?
Nu am niciun site acolo pe aces VPS, am explicat intr-un post anterior ca am doar un radio care ruleaza de pe acel server.
Eu nu am nicio vina ca panoul lor de control al vps-ului nu imi permitea sa reinstalez automat alt sistem de operare pe server (optiunea exista dar nu era functionala, citeste posturile mele de mai sus si vezi imaginile atasate).
De ce va dati voi forumistii asa al dracului de destepti? Credeti ca un produs scump este intotdeauna mai bun?? Ma luati cu fata morgana si cu lamai? Daca vreau lamai cumpar de la piata. Aici vorbim de webhosting, nu de lamai.  Am facut o gramada de greseli? Care ? Ca am cumparat de la ei sau ce greseala am facut?

@netul:  Cum ai ajuns la concluzia ca am un site hostat acolo, am mentionat eu asta intr-unul din posturile mele, sau crezi ca oricine isi cumpara un vps hosteaza un site pe el? Citeste omule toate postarile si apoi scrie si tu ceva pe aici, care cu adevarat sa fie folositor pentru cineva, nu te arunca la ultimul mesaj si repede postezi sa mai faci si tu un post in plus la numar.

Webfactor nu cred ca stii tu la ce m-am gandit eu cand am cumparat vps-ul si oricum nu e treaba ta. Te-as ruga sa te abtii in a mai posta comentarii in topicurile deschide de mine, lasa-ma cu lamaile, cu puii, cu fata morgana si cu altele. Ti-ai impus punctul de vedere, am inteles, numa` lasa-ma.

ROG UN MODERATOR SA INCHIDA ACEST TOPIC.

#27
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005
@Anturaju93, pana ca una-alta, acest forum este deschis (aproape) tuturor.
In momentul in care ai deschis un nou subiect de discutie, trebuia sa te astepti si la pareri sau opinii diferite de a ta.

Ca nu-ti convine ce citesti, asta e alta mancare de peste.
Daca cineva te-a jignit, ai un buton de raportare catre moderator a mesajului ofensator.

In rest, sfatul meu este sa te linistesti si sa inveti din tot ce citesti aici.

#28
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

 DarkAngelBv, on 10th May 2010, 22:54, said:

Dragutule, ai citit ce ai cumparat?


Nu vad nicaieri sa spuna de suport 24/7. Pentru servere cu management se platesc sume  frumusele, nu 40 lei.


Cat despre VPSLAND... inafara de faptul ca daca depasesti pragul de memorie iti da eroare "couldn`t alocate memory" pe zona "brust" si viteza mica, nu este nici o problema. Atat platesti, atata face.

N-am inteles nimic, adica suport primesti doar daca serverul e cu management ? Unde ai vazut tu asa ceva inafara de cateva cazuri in Romania ? Chiar daca serverul/vps-ul e fara management suport tot exista 24/7 doar ca suportul asta se refera la cu totul altceva. Orice intrebari legate de functionarea propriu zisa a vps-ului (sa fie online) tine de suport, nu conteaza ca e cu sau fara management. Vezi la firmele serioase de afara(probabil si la unele firme din Romania, nu stiu ca n-am incercat) ce inseamna suportul la un vps unmanaged.
Sigur ca in cazul asta sunt niste copilasi care au copiat un site si cred ca au dat lovitura dar suportul pe anumite chestii nu poate fi optional decat daca vrei sa-ti bati joc de cineva.

Edited by SE7EN, 11 May 2010 - 08:59.


#29
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007

 gupi, on 11th May 2010, 09:33, said:

In rest, sfatul meu este sa te linistesti si sa inveti din tot ce citesti aici.

Da asta am si facut. Am invatat ca Romania geme de prosti.

#30
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

 Anturaju93, on 11th May 2010, 10:39, said:

Da asta am si facut. Am invatat ca Romania geme de prosti.

Daca nu ar fi asa nu s-ar mai numi Romania  :lol:

#31
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Suportul la un vps unmanaged ar putea sa insemne doar raspunsul la intrebari gen "cum reinstall OS, cum dau restart, cum setez DNS, cum schimb timezone" si poate altele de acest nivel. Atata timp cat se numeste serviciu fara administrare si tu il accepti (datoria pretului) mi se pare bataie de joc sa ceri suport pentru orice altceva, exceptand cazul din acest topic unde clientul si-a bagat nasul mai mult decat trebuia si singur nu avea cum sa se descurce.

@Anturaju93: daca jignesti (indiferent ca esti nervos sau nu), nu te astepta ca cineva sa te primeasca cu flori .. Nici gupi, nici wbf si nici se7en nu sunt plante in domeniul asta si cred ca au un cuvant de spus in fata ta. Un cuvant greu. De atata vreme pe forumul asta (si pe altele, la fel) nu i-am vazut sa ia pe cineva la misto cand cere un sfat real sau are nevoie de ajutor.
Decent si cu bun simt. Daca tu incepi sa o dai cu jigniri si cu intepaturi gen "De ce va dati voi forumistii asa al dracului de destepti?" crezi ca o sa iti planga cineva de mila sau ca o sa iti zica "ia o inghetata si linisteste-te"? ...  :nonobad:

#32
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 SE7EN, on 11th May 2010, 09:54, said:

N-am inteles nimic, adica suport primesti doar daca serverul e cu management ? Unde ai vazut tu asa ceva inafara de cateva cazuri in Romania ? Chiar daca serverul/vps-ul e fara management suport tot exista 24/7 doar ca suportul asta se refera la cu totul altceva. Orice intrebari legate de functionarea propriu zisa a vps-ului (sa fie online) tine de suport, nu conteaza ca e cu sau fara management. Vezi la firmele serioase de afara(probabil si la unele firme din Romania, nu stiu ca n-am incercat) ce inseamna suportul la un vps unmanaged.
Sigur ca in cazul asta sunt niste copilasi care au copiat un site si cred ca au dat lovitura dar suportul pe anumite chestii nu poate fi optional decat daca vrei sa-ti bati joc de cineva.
Nu SE7EN, ma refeream la faptul ca nu poti avea pretentii de suport pentru serverele unmanaged. Ei iti asigura banda de net si niste resurse, mai departe e treaba ta.

 Anturaju93, on 11th May 2010, 10:39, said:

Da asta am si facut. Am invatat ca Romania geme de prosti.
Mi se pare mie sau si tu esti in Romanica asta care geme de prosti?

#33
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

 DarkAngelBv, on 11th May 2010, 12:01, said:

Anturaju93 said:

Da asta am si facut. Am invatat ca Romania geme de prosti.
Mi se pare mie sau si tu esti in Romanica asta care geme de prosti?

El cred ca foloseste un proxy ca sa dea impresia ca nu e din Romanica.

Edited by florin_tm, 11 May 2010 - 11:14.


#34
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Mda.

Este de inteles supararea omului.
Dar.
Este de inteles si faptul ca nu poti fi solidar cu un naiv decat daca esti si tu, la randul tau naiv.
Si nu poti fi solidar cu magari care intai se dau destepti, te iau si la misto( vezi referiri la neveste si sex oral din alt thread) dupa care-si fura o lamaie, dupa care se asteapta sa-i mangai pe crestet ca pe un copil.

Da, este de porc faptul ca nu-ti raspunde nimeni 3 zile la un ticket si tu ai un VPS in coma.Patzasti.

Unmanaged inseamna ca atata vreme cat merge ping-ul in VPS, restul este strict problema clientului.
Dar.
Orice firma care vinde VPS-uri unmanaged da o mana de ajutor cuiva deja mult depasit de situatie.
Si da, vorbesc de firme romanesti.
Cine este curios sa dea un search pe aici dupa intovps.

Sa marai si sa urli oripilat pe forumuri ca ti-ai luat mumu cand ai sarit peste toate sfaturile primite tot aici se numeste nesimtire.
Da, sfaturi de genul:

Nu cumpara decat de la firme, firme cunoscute, cere contract, nu cauta nelimitat ca nu exista, nu cumpara servicii care te depasesc tehnic.......etc.

Mie mi-ar fi jena sa miaun ca mi-am furat o lamaie si am gura punga dupa ce in prealabil m-am calicit si am sarit peste toate masurile de siguranta dictate de bunul simt elementar.



PS: Omul are dreptate ca Romania geme de prosti. O spune in cunostinta de cauza. Probabil s-a speriat cati colegi are.

Edited by WBF, 11 May 2010 - 12:52.


#35
adrian-a

adrian-a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.01.2005
Nu vad ce legatura are Romania cu problemele unui provider.

Sunt destui provideri seriosi in Romania si in acelasi timp sunt destui amatori pe dincolo.

Mai departe e treaba fiecarui cumparator cum isi face temele si cu cine face afaceri.

Edited by elvsoft, 12 May 2010 - 10:09.


#36
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Cand o firma ofera ceva la un pret foarte mic fata de restul sunt cateva variante:
- firma este condusa de un tip foarte destept si inteligent care a descoperit cum sa aiba costuri mai mici decat concurenta, avand aceeasi marja de profit ca si concurenta si uneori poate chiar mai mare;
- firma este noua pe piata si face asta ca sa castige o cota importanta de piata dupa care sa creasca preturile treptat, dupa ce clientii sunt multumiti si accepta noul raport calitate/pret;
- este un individ sau o firma fantoma care da tepe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate