Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Totul despre CROATIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3619 replies to this topic

#1333
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006
dar nu se pierde la schimb? Cat iti ia comision daca scoti la bancomat?

#1334
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
N-ar fi rau inainte de a intreba, sa faceti un minim efort de a cauta pe topic-ul asta...

http://forum.softped...t...t&p=4847516

#1335
mif

mif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.07.2005
M-am intors din Croatia.

Pret motorina 9,84 kn/l (100euro aprox. 707 kn) atit la OMV cit si la INA.
Ruta Deva-Timisoara-Belgrad-Zagreb-Karlovac-Plitvice Jezera-Pag-Zagreb-Budapesta-Gyula-Arad-Deva.

Singura problema este ca pe autostrada Zagreb-Split se lucreaza la tunele, iar la cel de le Sveti Rock am stat la coada aproape doua ore. Se pot evita zonele folosind drumurile locale care au o calitate exceptionala, dar cu mare atentie la viteza pentru ca era plin de politie cu pistoale laser.

Platile se pot face atit in kuna cit si in euro. Daca platesti cu euro primesti restul in euro. Kuna am schimbat din euro la case de schimb valutar, la receptii hoteluri. Curs aprox 7,07-7,08kn/1 euro. Cursul oficial era de 7,18, iar la 100 euro schimbati isi trageau un "provizion" de 10 kn. La fiecare schimb am primit chitanta in care erau trecute toate detaliile tranzactiei.

Ne-am descurcat excelent cu limba engleza. Peste tot exista cineva sa o rupa citeva boabe in engleza.

Am dus 3 baxuri de Borsec si ne-a ajuns cu ratiile de rigoare la 4 persoane pt. 7 zile. Restul am cumparat din supermarketuri. Pretul la apa este de peste 5 kuna litrul. La restaurant in schimb era 25 kn/l.

Plitvice Jezera. Ne-a costat peste 50 euro. A meritat fiecare banut. Cazare linga Plitvice in Grabovac. Motel 3 locuri in camera. Aprox. 70 euro.

A fost superb. La anul sper sa merg din nou. Voi incerca drumul prin Muntenegru spre Dubrovnik.

#1336
deiu

deiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.09.2005
Eu intentionez sa folosesc aproximativ aceeasi ruta, doar ca o sa merg in Istra, la Porec, nu in sud.
Nu stiu daca ocolesc belgradul sau intru in oras pentru a ajunge la autostrada. pe viamichelin pare sa treaca ruta prin oras.

#1337
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006

View Postmif, on Jul 7 2008, 13:19, said:

M-am intors din Croatia.

Pret motorina 9,84 kn/l (100euro aprox. 707 kn) atit la OMV cit si la INA.
Ruta Deva-Timisoara-Belgrad-Zagreb-Karlovac-Plitvice Jezera-Pag-Zagreb-Budapesta-Gyula-Arad-Deva.

salut,

spune-mi si mie te rog, cum e drumul de la Deva la Belgrad ?   se merge bine ?

#1338
CJohn

CJohn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2008
Salut!
Multumesc pentru informatiile despre Lopar, in special lui mishi,  dar ramane totusi intrebarea daca stie cineva cum este tranzitul prin Belgrad spre E70 in directia Zagreb si cum se plateste in Serbia taxa pentru autostrada. In euro, dinari,....

#1339
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
"Nu stiu daca ocolesc belgradul sau intru in oras pentru a ajunge la autostrada. pe viamichelin pare sa treaca ruta prin oras."

m-am uitat acum o ora atent cu zoom mare in google earth si da; autostrada trece prin mijlocul belgradului - as vrea sa apuc sa vad si la noi asa ceva.....e chiar autostrada; nu prea e jenata de traficul din oras.....eu asa am vazut in google earth.

#1340
av_marian

av_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.07.2007
Buna ziua.

M-am intors si eu de acolo. Dusul a fost pe ruta veche... Zagreb ... o zi apoi la Venetia, alea alea... ce s-a mai spus.
Despre intors. Am fost plecat cu un prieten capos care a facut o ruta de intoarcere: Penis, Trogir, Dubrovnik, Pristina, Sofia in ideea ca va dura 2 zile. Degeaba i-am spus ca stiu foarte bine zona bakcanilor inclusiv Bosnia si Serbia, ca s-a scris pe forumul asta ca traseul e cat 2 vai ale oltului si un Transfagarasan la un loc... Degeaba.
Fratilor, este un traseu pentru masini bune si timp berechet. Si nervi buni.
Intai ca la tunelul Slava Rock sau cam asa ceva am stat 3 ore blocati ca tampitii in 40 grade la amiaza. Nu mergeti pe acolo. Nu stie lumea, nu e informata si care stie crede ca e joaca. Nu suntem invatati cu asa ceva. Cei mai cuminti erau nemtii. Stiu ei de ce.
Vama de la Dubrovnik spreMuntenegru am trecut-o in circa 3 ore - de la ora 23.00 la 02.00. Multi albanezi si altii care se intorc cu masini second cumparate in Germania, autocare cu "turisti " prost imbracati samd. Control la sange. Pe noi ne-au tinut 5 secunde dar degeaba, ca am stat la coada. Despre banda ue uitati ca exista.Cat am stat in vama , ne-am conversat cu  pasagerii unui autocar de Kosovo care ne-au spus ca pana la Sofia facem cel putin 12 ore pe ruta noastra, inclusiv Kosovo unde - ziceau ei - e totul "normal".
Dupa vama, la un peco am gasit 2 kosovari cu 2 mertane aduse care ne-au confirmat ca ruta e de tot rahatul.
OK. Ruta noua. Si uite asa am luat-o spre Tirana - da ati citit bine - de acolo Skopje si Sofia, Ruse, Giurgiu...
Deci, sfatul este - daca va hotarati sa veniti pe altundeva decat prin Zagreb, cea mai buna ruta din cele proaste este Split, in Nord in Bosnia - Zenicasi va intepati  in autostrada de Belgrad sau in cel mai rau caz, Dubrovnik - N spre Trebinje in Bosnia si iar spre Belgrad. daca ati gresit sa ati luat-o pe jos, spre Muntenegru nu aveti cale intoarsa decat prin munti sau cum am venit noi. Oricum sunt si asa ceva munti - in Albania - dar incomparabil mai facil de parcurs.Plus ca nu multi se pot lauda ca au in pasaport viza de Albania. Sa vedeti punctul de frontiera dintre Muntenegru si Albania. Te strici de ras. Da sa vedeti albania si mai ales modul in care se circula pe sosele. Nici o regula.
Macedonia apoi nu e departe de Albania dar e totusi o diferenta. Ne-am cazat la un hotel in apropierea granitei cu Bulgaria unde cu 20 euro am mancat 4 persoane ce ne-a trecut prin cap - toate locale, de la tarie pana la desert - ./

Pe toata vacanta cel mai ieftin carburant - macedonia, Muntenegru, Albania - aproape ca la noi, in rest peste noi. Nu stiu cum traiesc aia din Croatia cel putin.Daca aveti loc in masina luati-va bauturi, mancarea merge de la magazine. La restaurante am mancat scump si destul de prost.
Scutere de inchiriat - 30 euro - 24 ore, Crema de plaja 50+, sandale... s-a mai scris.
A, si cautat cazare cu piscina. Pana la mare te ia dracu de cald, aerul e umed si seara, plaja e numai pietre, apa sarata si de acolo la cazare inapoi e jale.Noi am prins o vila cu 3 apartamente private cu tot ce trebuie si in plus o piscinacu totbogan cu apa ... o minunatie. primele 2 zile nu ne-a trebuit mare. Pret total - 850 Euro - 7 zile.
In rest ... frumos totul, asa cum va asteptati sa fie. Distractie placuta.

#1341
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postav_marian, on Jul 7 2008, 21:45, said:

Buna ziua.

M-am intors si eu de acolo. Dusul a fost pe ruta veche... Zagreb ... o zi apoi la Venetia, alea alea... ce s-a mai spus.
Despre intors. Am fost plecat cu un prieten capos care a facut o ruta de intoarcere: Penis, Trogir, Dubrovnik, Pristina, Sofia in ideea ca va dura 2 zile. Degeaba i-am spus ca stiu foarte bine zona bakcanilor inclusiv Bosnia si Serbia, ca s-a scris pe forumul asta ca traseul e cat 2 vai ale oltului si un Transfagarasan la un loc... Degeaba.
Fratilor, este un traseu pentru masini bune si timp berechet. Si nervi buni.
Intai ca la tunelul Slava Rock sau cam asa ceva am stat 3 ore blocati ca tampitii in 40 grade la amiaza. Nu mergeti pe acolo. Nu stie lumea, nu e informata si care stie crede ca e joaca. Nu suntem invatati cu asa ceva. Cei mai cuminti erau nemtii. Stiu ei de ce.
Vama de la Dubrovnik spreMuntenegru am trecut-o in circa 3 ore - de la ora 23.00 la 02.00. Multi albanezi si altii care se intorc cu masini second cumparate in Germania, autocare cu "turisti " prost imbracati samd. Control la sange. Pe noi ne-au tinut 5 secunde dar degeaba, ca am stat la coada. Despre banda ue uitati ca exista.Cat am stat in vama , ne-am conversat cu  pasagerii unui autocar de Kosovo care ne-au spus ca pana la Sofia facem cel putin 12 ore pe ruta noastra, inclusiv Kosovo unde - ziceau ei - e totul "normal".
Dupa vama, la un peco am gasit 2 kosovari cu 2 mertane aduse care ne-au confirmat ca ruta e de tot rahatul.
OK. Ruta noua. Si uite asa am luat-o spre Tirana - da ati citit bine - de acolo Skopje si Sofia, Ruse, Giurgiu...
Deci, sfatul este - daca va hotarati sa veniti pe altundeva decat prin Zagreb, cea mai buna ruta din cele proaste este Split, in Nord in Bosnia - Zenicasi va intepati  in autostrada de Belgrad sau in cel mai rau caz, Dubrovnik - N spre Trebinje in Bosnia si iar spre Belgrad. daca ati gresit sa ati luat-o pe jos, spre Muntenegru nu aveti cale intoarsa decat prin munti sau cum am venit noi. Oricum sunt si asa ceva munti - in Albania - dar incomparabil mai facil de parcurs.Plus ca nu multi se pot lauda ca au in pasaport viza de Albania. Sa vedeti punctul de frontiera dintre Muntenegru si Albania. Te strici de ras. Da sa vedeti albania si mai ales modul in care se circula pe sosele. Nici o regula.
Macedonia apoi nu e departe de Albania dar e totusi o diferenta. Ne-am cazat la un hotel in apropierea granitei cu Bulgaria unde cu 20 euro am mancat 4 persoane ce ne-a trecut prin cap - toate locale, de la tarie pana la desert - ./

Pe toata vacanta cel mai ieftin carburant - macedonia, Muntenegru, Albania - aproape ca la noi, in rest peste noi. Nu stiu cum traiesc aia din Croatia cel putin.Daca aveti loc in masina luati-va bauturi, mancarea merge de la magazine. La restaurante am mancat scump si destul de prost.
Scutere de inchiriat - 30 euro - 24 ore, Crema de plaja 50+, sandale... s-a mai scris.
A, si cautat cazare cu piscina. Pana la mare te ia dracu de cald, aerul e umed si seara, plaja e numai pietre, apa sarata si de acolo la cazare inapoi e jale.Noi am prins o vila cu 3 apartamente private cu tot ce trebuie si in plus o piscinacu totbogan cu apa ... o minunatie. primele 2 zile nu ne-a trebuit mare. Pret total - 850 Euro - 7 zile.
In rest ... frumos totul, asa cum va asteptati sa fie. Distractie placuta.

De la Dubrovnik voiam sa ma intorc prin Bosnia dar m-ai convins sa nu ma mai intorc  asa cum planuisem (mostar-sarajevo) daca drumurile sunt asa nasoale. Imi poti spune te rog daca pentru cazare v-ati facut rezervare sau ati luat de la fata locului?

#1342
mif

mif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.07.2005
Din Timisoara am trecut in Serbia prin Stamora Moravita. La vama sirba am fost intrebat de destinatie si daca am cartea verde. La iesirea din Timisoara am facut plinul (inclusiv rezerva) . Belgradul nu prea ai cum sa-l ocolesti. Nu are centura. Asa ca dupa ce treci Dunarea din Pancevo la coborirea de pe pod prima pe dreapta te si trezesti in traficul unei capitale balcanice. Incet cu rabdare dai inainte. Treci prin buricul Belgradului. Zona Parlamentului Guvernului, ministere... Intri in autostrada care traverseaza prin mijlocul orasului. Trafic infernal. Dupa ce iesi din oras in apropierea aeroportului traficul devine normal spre lejer. Autostrada se achita inainte de vama. Mi-a cerut 500 de dinari sau 15 euro. Aveam euro pregatiti. Daca faceti plata cu o suma mai mare in euro o sa va treziti cu o caciula de dinari in loc de rest. Starea autostrazii este undeva intre A1 si A2 la noi. Restul drumului prin Serbia este drum european. Cam intortocheat prin localitati mai ales ca multe indicatoare sint in chirilica. GPS-ul si-a facut din plin datoria prin toate localitatile, inclusiv Belgrad.

Daca vrei sa eviti Belgradul poti iesi prin Jimbolia si treci prin Novi Sad spre autostrada. Problema este ca vei plati aceiasi suma, dat fiind faptul ca nimeni nu te intreaba pe unde ai intrat pe autostrada.

Intre Deva si Arad se asfalteaza dar se merge bine. Podul de peste Mures de la Ilia este blocat cu ceva lucrari asa ca am folosit podul vechi.

#1343
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006

View Postzappata, on Jul 7 2008, 18:58, said:

"Nu stiu daca ocolesc belgradul sau intru in oras pentru a ajunge la autostrada. pe viamichelin pare sa treaca ruta prin oras."

m-am uitat acum o ora atent cu zoom mare in google earth si da; autostrada trece prin mijlocul belgradului - as vrea sa apuc sa vad si la noi asa ceva.....e chiar autostrada; nu prea e jenata de traficul din oras.....eu asa am vazut in google earth.

asa este, autostrada trece prin oras, am venit eu de acolo sapt trecuta

#1344
kriss75

kriss75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.09.2006

View Postkerkyra, on Jul 8 2008, 08:43, said:

asa este, autostrada trece prin oras, am venit eu de acolo sapt trecuta
e aglomeratie pe autostrada de la Zagreb?

#1345
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postkriss75, on Jul 8 2008, 11:12, said:

e aglomeratie pe autostrada de la Zagreb?

Mai sus era vorba despre autostrada care trece prin Belgrad!
Prin Zagreb nu trece autostrada. Exista centura care leaga autostrazile de o parte si de alta a orasului!

#1346
kriss75

kriss75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.09.2006

View Postbogdan10, on Jul 8 2008, 11:18, said:

Mai sus era vorba despre autostrada care trece prin Belgrad!
Prin Zagreb nu trece autostrada. Exista centura care leaga autostrazile de o parte si de alta a orasului!
multumesc

#1347
duduhateg

duduhateg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2008
Taxa de autostrada la Sloveni 35 euro/6 luni,perioada minima

#1348
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
sa intors careva din Croatia dupa primul sejur organizat de Christian Tour (nu vreau sa fac reclama)...cel cu Trogir cu vilele....niste impresii despre vile si despre plaja?

multumesc frumos

#1349
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006

View Postmadmax80, on Jul 8 2008, 19:15, said:

sa intors careva din Croatia dupa primul sejur organizat de Christian Tour (nu vreau sa fac reclama)...cel cu Trogir cu vilele....niste impresii despre vile si despre plaja?

multumesc frumos


Da, eu. Am scris ca am fost la Trogir, la Vila Paula si cine vrea detalii ii stau la dispozitie. Nu am apucat sa povestesc, din lipsa de timp    :D. Cazarea acolo a fost foarte buna, masa la fel, se pare ca a fost cel mai bine din gama vilelor oferite. Plaja e cu pietris, noi am stat la o plaja mai aproape de hotel. Mai era plaja cea mare, cu sezlonguri, baruri, dar tot cu pietris, nu foarte departe. Apa limpede, curata, calda, cu pietre, dar nu aveai probleme cu papuci. Trogir-ul e frumos, merita vizitat si seara, sunt autobuze, am mai fost la Split si Plitvice.
Daca mai vrei alte informatii, ofer cu placere.

#1350
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Kerkyra, si pe mine ma intereseaza, chiar mai mult acum, caci o prietena s-a inscris la aceeasi excursie pentru 17 august. Btw: tipa a platit 2 locuri, trebuia sa mai mearga cu o persoana, aceea a avut un mare necaz in familie si a trebuit sa renunte; asadar, daca e vreo fata/doamna care n-are companioana si o tenteaza, sa-mi dea un semn, le pun in legatura ca sa se duca impreuna - se mai impart cheltuielile.
Uite o intrebare: care anume din acele excursii optionale merita luate? - caci sunt cam multe, iar daca nu esti antrenat si vrei sa te si odihnesti, dai cu banul ca sa alegi dintre ele... Prietena mea intentioneaza sa mearga doar in una-doua-trei, cat or tine-o puterile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate