Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Totul despre CROATIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3619 replies to this topic

#1279
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

 kerkyra, on Jul 1 2008, 17:38, said:

Am venit astazi de dimineata din sejurul de 7 nopti la Trogir, organizat cu autocar de Christian Tour. A fost foarte frumos, nu am nemultumiri, zona este foarte frumoasa, servicii bune, apa calda, temperaturi foarte mari. Pentru doritorii de detalii, va stau la dispozitie de luni, cateva zile voi fi plecata pt restul de concediu. Voi posta si poze de sapt. viitoare.

Si eu m-am intors adineauri de la Dubrovnik. Joi seara adica, in loc de marti seara, pentru ca SkyEurope ne-a anulat cursa de la Viena la Buc., fara motiv cunoscut, si nu ne-a mai gasit locuri decat 48 de ore mai tarziu! Cum facea cineva haz de necaz, aia de la compania aeriana au tinut cu tot dinadinsul sa ne ofere un sejur de doua zile in Viena si n-au indraznit sa ne-o spuna direct...
Nici eu nu pot povesti acum, poate dupa ce dorm vreo doua zile non-stop si trag o tura pana la policlinica, sa-mi oblojeasca ranile. Ranile sunt asa: o glezna luxata, umflata cat butucul, vanata spre talpa; o taietura lunga pe spatele unui picior, de sus pana jos; 3-4 vanatai mari, tot la picioare; doua crestaturi mai mici, care dau semne ca se vor infecta; basici la talpi, la degete - garla!; multiple taieturi la palme; dureri in podul talpilor, in incheieturile soldurilor; o crampa persistenta in muschiul de sus al unui picior.
Merg de parca as fi facut armata la cavalerie, dar mai mult ma tarasc.

Majoritatea accidentarilor: de la plajele Dubrovnikului (+insula Lokrum), dar mai ales de la stancile precum lama de cutit de sub apa, aflate in cele mai nebanuibile (desi splendide) locuri - de fapt, mai peste tot.
Cuvantul "plaje" ar trebui pus in ghilimele, alea nu sunt plaje, sunt niste locuri in cel mai bun caz incomode, in cel mai rau - de-a dreptul periculoase. Sa mai spun ca cele 2 plaje principale sunt atat de pline la ora asta, incat nu poti arunca un ac; poate ele sa fi fost un pic mai bune, dar nu aveai loc nici macar stand in fund pe pietroaiele cat oul de gaina (da' mai ascutite). Eu le-am incercat mai mult pe celelalte.
Evident, am purtat tot timpul espadrile din acelea speciale; mi s-au parut prea putin eficiente; poate bocanci de munte si pantaloni de schi...

Dar probabil vina e a mea, fiindca in general sunt sedentara, asadar deloc sportiva, si nu foarte tanara... si se pare ca nu mi-am dozat eforturile intelept. Si nu trebuia sa fac baie pe-acolo; plaja oricum n-am facut deloc, fiindca la 37 de grade, cu soarele mediteraneean in crestet, mi se parea inuman. In mod clar, perioada am ales-o total aiurea... [va urma]

P.S. Va rog sa luati aminte ca n-am spus ca nu mi-a placut Dubrovnikul: mi-a placut enorm! Dar trebuie facute corect niste optiuni, niste nuantari si luate niste masuri de precautie (mai ales pentru gagici firave si familii cu copii). Alternative exista daca stai in Dubrovnik! - iata si vestea buna!
Va trebui sa discutam despre toate astea - spre binele celor care vor pleca de-acum incolo.

#1280
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 nadis, on Jul 4 2008, 04:07, said:

Si eu m-am intors adineauri de la Dubrovnik. Joi seara adica, in loc de marti seara, pentru ca SkyEurope ne-a anulat cursa de la Viena la Buc., fara motiv cunoscut, si nu ne-a mai gasit locuri decat 48 de ore mai tarziu! Cum facea cineva haz de necaz, aia de la compania aeriana au tinut cu tot dinadinsul sa ne ofere un sejur de doua zile in Viena si n-au indraznit sa ne-o spuna direct...
Nici eu nu pot povesti acum, poate dupa ce dorm vreo doua zile non-stop si trag o tura pana la policlinica, sa-mi oblojeasca ranile. Ranile sunt asa: o glezna luxata, umflata cat butucul, vanata spre talpa; o taietura lunga pe spatele unui picior, de sus pana jos; 3-4 vanatai mari, tot la picioare; doua crestaturi mai mici, care dau semne ca se vor infecta; basici la talpi, la degete - garla!; multiple taieturi la palme; dureri in podul talpilor, in incheieturile soldurilor; o crampa persistenta in muschiul de sus al unui picior.
Merg de parca as fi facut armata la cavalerie, dar mai mult ma tarasc.

Majoritatea accidentarilor: de la plajele Dubrovnikului (+insula Lokrum), dar mai ales de la stancile precum lama de cutit de sub apa, aflate in cele mai nebanuibile (desi splendide) locuri - de fapt, mai peste tot.
Cuvantul "plaje" ar trebui pus in ghilimele, alea nu sunt plaje, sunt niste locuri in cel mai bun caz incomode, in cel mai rau - de-a dreptul periculoase. Sa mai spun ca cele 2 plaje principale sunt atat de pline la ora asta, incat nu poti arunca un ac; poate ele sa fi fost un pic mai bune, dar nu aveai loc nici macar stand in fund pe pietroaiele cat oul de gaina (da' mai ascutite). Eu le-am incercat mai mult pe celelalte.
Evident, am purtat tot timpul espadrile din acelea speciale; mi s-au parut prea putin eficiente; poate bocanci de munte si pantaloni de schi...

Dar probabil vina e a mea, fiindca in general sunt sedentara, asadar deloc sportiva, si nu foarte tanara... si se pare ca nu mi-am dozat eforturile intelept. Si nu trebuia sa fac baie pe-acolo; plaja oricum n-am facut deloc, fiindca la 37 de grade, cu soarele mediteraneean in crestet, mi se parea inuman. In mod clar, perioada am ales-o total aiurea... [va urma]

P.S. Va rog sa luati aminte ca n-am spus ca nu mi-a placut Dubrovnikul: mi-a placut enorm! Dar trebuie facute corect niste optiuni, niste nuantari si luate niste masuri de precautie (mai ales pentru gagici firave si familii cu copii). Alternative exista daca stai in Dubrovnik! - iata si vestea buna!
Va trebui sa discutam despre toate astea - spre binele celor care vor pleca de-acum incolo.

Ti-ai accidentat nu gluma "caroseria" pe plajele stancoase! :console:
E oarecum asemanator ca si cum ai face plaja la noi pe litoral pe stabilopozii digurilor! Oricum, banuiesc ca ai ramas si cu impresii frumoase in afara inconvenientelor produse la "caroserie"!

#1281
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006

 ambvision, on Jul 3 2008, 16:16, said:

Noi nici nu am cautat kune aici, fie am dus euro si i-am schimbat acolo in kune, fie am platit cu card-ul pe care aveam lei (din cate stiu comision nu e sau e f.mic), fie am scos kune de pe card-ul pe care aveam lei (asta din urma din cate stiu are comision mare)
Va spun eu exact cit este comisionul la ATM (citez din extrasul de cont de la banca): 300kune=156.10 lei -comision=10 lei + 1.56 lei
La plata cu cardul nu platesti nimic comision.
Si in Slovenia am scos bani de la ATM: 100euro=373.50 lei - comision=10lei +3.74 lei. De aici se poate trage concluzia ca platesti comision 10 lei +1 %. Ceea ce mi se pare rezonabil. (Asta era in luna mai 2008)
Cardul era cu cont in lei.

Edited by mardarg3, 04 July 2008 - 08:12.


#1282
danoni

danoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.06.2008
tot vad aici ca sunt "probleme" cu plajele si noi chiar vrem sa stam si cu fata la soare si sa ne balacim. impasul in care sunt acum e ca nu stiu ce statiune/localitate sa aleg din peninsula-noi acolo vrem sa mergem. voi ce ziceti?


si ar mai fi ceva. stie cineva cam care ar fi costul total pentru autostrazi daca mergem prin ungaria si ne intoarcem prin slovenia si ungaria? mersi :)

#1283
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006

 justme2312, on Jul 2 2008, 21:24, said:

Multumesc pt sfaturi mardarq3
Plec cu masina spre Porec si am ales ca traseu:
Drobeta Tr. Severin-Belgrad-Zagreb-Rijeka-Porec.
Poate sa-mi dea cineva relatii si sfaturi pt acest traseu?
Pret, calitatea drumului, politie, timpul de parcurs, zone dificile,
orice lucru important care ar trebui sa-l cunosc.
Pretul este cum am spus si mai sus 5 euro/100km. Mai platesti ceva la un tunel de vreo 5 km vreo 4 euro parca. Poti plati si  in euro si in kune. Cineva spunea ca a platit si cu cardul eu nu am incercat. In apropiere de Rijeka sint vreo 30km de autostrada unde se lucreaza si se circula doar pe o singura banda dar tot e mai bine decit sa mergi prin localitati. Politie am vazut foarte rar daca stau bine sa ma gindesc nici nu mai stiu cum arata. Eu cind am fost(in mai 2008) nu am intilnit ambuteiaje ca in Germania  sau Austria. Drumul era destul de liber. In orasele mari (Belgrad, Zagreb) este mai aglomerat dar se circula mult mai bine decit in multe orase din Romania(cum ar fi de ex. Sebes sau Orastie :cursing: ). Timpul de parcurs: am plecat la 8 din Brasov, am mers cu viteza regulamentara pe tot drumul asa ca pe la 18 am iesit din tara pe la Moravita. Pe la 19 am fost in Belgrad. Am vrut sa cautam un hotel acolo dar am renuntat si am plecat mai departe pe autostrada si am gasit un motel aproape de granita cu Croatia unde am innoptat pe la ora 21. A doua zi am plecat pe la 8 si pe la prinz eram in Zagreb. Dupa citeva ore prin aces minunat oras am plecat mai departe spre Rijeka. Ne-am mai oprit la Buzet ca era un orasel superb pe un virf de deal. Am ajuns la Umag (30 km nord de Porec) seara pe la 19.

#1284
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 danoni, on Jul 4 2008, 09:52, said:

tot vad aici ca sunt "probleme" cu plajele si noi chiar vrem sa stam si cu fata la soare si sa ne balacim. impasul in care sunt acum e ca nu stiu ce statiune/localitate sa aleg din peninsula-noi acolo vrem sa mergem. voi ce ziceti?


si ar mai fi ceva. stie cineva cam care ar fi costul total pentru autostrazi daca mergem prin ungaria si ne intoarcem prin slovenia si ungaria? mersi :)


"Probleme" cu plajele in Croatia nu sunt! Diferenta este ca nu sunt aceleasi plaje ca in Romania. Croatia are altfel de plaje: cu pietris (de diferite granulatii), cu stanci sau betonate! Plajele rare care sunt cu nisip grunjos au in "amestec" si pietris!  

Referitor la calatoria cu masina catre Croatia exista un capitol special "Cu masina spre Croatia" pe care il gasesti in in topicul TURISM AUTO"!

http://forum.softped...howtopic=265250

#1285
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Mie mi-au placut plajele din Croatia (chiar am ajuns sa le prefer nisipului de la noi), si tot timpul am cautat si plaje noi cat mai salbatice si cat mai spectaculoase, si nu m-am "accidentat" - tre sa ai grija - si pe plaja am stat pe "izolir" de 9mm adus cu noi. Pentru plaja, in afara de papucii aceia, am mai folosit niste sandale luate din piata (in primul an, cand nu mi-am cumparat papuci din aceia speciali) - cat despre aglomeratie, am auzit ca in sezon e aglomerat si cald - noi am mers din 1 sept si a fost super ok si aglomeratia, si caldura

Edited by ambvision, 04 July 2008 - 09:25.


#1286
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006
prin izolir de 9mm, te referi la chestiile izolatoare pt corturi ? care se pun sub sacii de dormit ?

#1287
euro_gandacel

euro_gandacel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 24.10.2007

 El_Cid, on Jul 3 2008, 19:32, said:

se poate intra doar merge doar cu buletinul in croatia?
unde gasesc vreo informatie oficiala ceva - tb sa stiu sigur, nu sa ma trezesc acolo ca nu ma lasa sa intru in croatia
salut!
..depine pe unde ajungi in Croatia si cu ce..daca mergi cu un autoturism si treci prin Serbia,iti trebuie pasaport..daca mergi prin Ungaria si treci direct in Croatia,e valabil doar buletinul..la fel,daca vrei sa mergi in Dubrovnik ,va trebui sa traversezi o fasie de 10 km ce apartinei Bosniei(nici acolo nu`ti trebuie pasaport)..in concluzie,ptr Serbia si Bosnia -pasaport(cu exceptia celor 10 km),ptr Croatia doar buletinul..informatii verificate de la ambasade!!

#1288
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005

 sorel_789, on Jul 4 2008, 11:01, said:

prin izolir de 9mm, te referi la chestiile izolatoare pt corturi ? care se pun sub sacii de dormit ?


Da

Le-am dus cu noi deoarece:
- oricum le aveam
- sa nu dam 10 ron/zi/persoana inchiriatul de sezlonguri
- ne place sa ne tot plimbam, si astea iti permit sa stai oriunde, chiar daca este o zona complet neamenajata
- sunt foarte usoare

Asa arata:

Attached File  DSC_1350_resize.JPG   74.43K   56 downloads
Attached File  DSC_1351_resize.JPG   190.56K   36 downloads

Edited by ambvision, 04 July 2008 - 10:21.


#1289
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 euro_gandacel, on Jul 4 2008, 11:11, said:

salut!
..depine pe unde ajungi in Croatia si cu ce..daca mergi cu un autoturism si treci prin Serbia,iti trebuie pasaport..daca mergi prin Ungaria si treci direct in Croatia,e valabil doar buletinul..la fel,daca vrei sa mergi in Dubrovnik ,va trebui sa traversezi o fasie de 10 km ce apartinei Bosniei(nici acolo nu`ti trebuie pasaport)..in concluzie,ptr Serbia si Bosnia -pasaport(cu exceptia celor 10 km),ptr Croatia doar buletinul..informatii verificate de la ambasade!!


Era vorba de accesul in Croatia! La ceea ce referi tu este vorba despre accesul in Serbia respectiv Bosnia si Hertegovina! Pt. accesul in aceste tari iti trebuie pasaport. Cine va merge catre Croatia via Serbia si /sau Bosnia, va arata pasaportul la intrarea si iesirea din Serbia respectiv Bosnia si apoi poate arata C.I. la intrarea in Croatia!

#1290
euro_gandacel

euro_gandacel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 24.10.2007

 bogdan10, on Jul 4 2008, 11:35, said:

Era vorba de accesul in Croatia! La ceea ce referi tu este vorba despre accesul in Serbia respectiv Bosnia si Hertegovina! Pt. accesul in aceste tari iti trebuie pasaport. Cine va merge catre Croatia via Serbia si /sau Bosnia, va arata pasaportul la intrarea si iesirea din Serbia respectiv Bosnia si apoi poate arata C.I. la intrarea in Croatia!
:))...echivocitatea,bat`o vina,acelasi lucru spus cu alte cuvinte:)

#1291
deiu

deiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.09.2005

 hcm, on Jul 3 2008, 16:41, said:

... pe ruta: Orastie-Dr.Tr. Severin-Belgrad- Dubrovnik- Senj-Pola- Postojna-Budapesta-Orastie. Dorim sa mergem in perioada 1-15 august 2008, cu masina, si ne-ar interesa...

O observatie la traseul tau. Iti recomand Orastie-Hateg-Caransebes-Moravita-Belgrad. Mie mi se pare mai scurt si mai bun.

#1292
augusta20

augusta20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.06.2008
ce traseu imi recomandati pt a ajunge in insula KRK?

#1293
hcm

hcm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.05.2007

 dimitrio, on Jul 3 2008, 21:19, said:

Pentru hcm
Am facut anul trecut (2007) un circuit asemanator celui pe care il vreti voi sa-l faceti
Impresiile acestuia le gasiti pe forum. in vacante in strainatate, tari vizitate, pag.12
Cu alte informatii va stau la dispozitie.
Bafta

M-ar interesa detalii legate de locuri de statie, cazare, locuri de vizitare si puncte de interes, orice informatie cu privire la traseu.

am citit si topic-urile anterioare, interesant.

merci

 deiu, on Jul 4 2008, 11:45, said:

O observatie la traseul tau. Iti recomand Orastie-Hateg-Caransebes-Moravita-Belgrad. Mie mi se pare mai scurt si mai bun.

o sa revad traseul, merci

#1294
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 augusta20, on Jul 4 2008, 12:48, said:

ce traseu imi recomandati pt a ajunge in insula KRK?


De unde pleci catre Croatia?

#1295
augusta20

augusta20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.06.2008

 bogdan10, on Jul 4 2008, 13:48, said:

De unde pleci catre Croatia?
Din medias,judetul sibiu

#1296
danoni

danoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.06.2008
bogdan10 mersi mult ! nu stiam ca e si topicul ala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate