Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Totul despre CROATIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3619 replies to this topic

#1261
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postaannyy, on Jul 3 2008, 13:49, said:

Dar de ce te-au intrebat de alcool? Nu ai voie? Eu ma gandeam sa luam si niste bere de la noi.


Gasesti aici informatii privitoare la cantitatile de bauturi, cafea, tigari etc. pe care le poti lua cu tine in Croatia:

http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919

#1262
mishi

mishi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.05.2008

View Postsorel_789, on Jul 2 2008, 16:36, said:

vin dinspre Zagreb , intreptandu-ma spre RO.  si as vrea sa poposesc in Budapesta pentru o noapte.  Stie cineva un loc de cazare mai ieftin ? pe langa, in oras, nu conteaza :)

merci

Noi am dormit la Hotel Etap la intrarea in Budapesta (uita-te la banerele mari din dreapta autostrazii pt a vedea indicatorul catre hotel). 52 eu camera cu mic dejun, aer conditionat, pat matrimonial si unul etajat pt copii peste 6 ani. Este costul pt 2 adulti, 1 copil pt 2 ani si unul de 9.

#1263
mishi

mishi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.05.2008
Asaaaa...
Incep prin a multumi forumistilor de aici pt. informatiile date pana acum si care m-au impins ca anul acesta sa facem concediul in Croatia. Am ajuns azi-noapte acasa si deja am intrat in depresie... Mai vreau in Croatiaaaa!

Cateva date despre Insula Rab, Lopar (mai multe info aici www.lopar.hr)
Nici nu stiu cu ce sa incep...

PLAJA San Marino...cu nisip, f curata, apa calda (32-33 grade), excelenta pt copii ( de fapt pt ei am si fost), mica (mergeai aproape 200m cu apa pana la gambe...ce mai...raiul pentru copii. Luati-va o harta a Loparului si daca vreti relaxare totala, mergeti la plajele din golfulete (tot cu nisip sunt) dar numai 5-6 familii, cantec de pasarele, umbra pinilor...copiii zburda in voie).Noi le-am descoperit in ultimele 3 zile si nu ne-am mai dus la San Marino

PRETURI... usor ridicate fata de la noi in magazine. Dar cred ca la fel cu ceea ce este pe litoralul nostru dupa spusele unor prieteni. Ceea ce mi s-a parut scumpicel au fost:
-painea (8-10 kn...4-5 lei-impatiti kunele la 2 si rezulta ronii nostri)
-tigarile 10 lei pachetul
-apa 34kn 1 bax de 6 sticle a 1,5l
-berea 7 lei parca 0,5l (sper sa nu gresesc)
In rest... la restaurant 300kn un platou cu peste, calamari, caracatite si crabi , 0,5 l vin si 1l apa (vorbesc pt 2 pers), 55 kn portia de peste cu verdura si cartofi natur (imensa de altfel), 110 kn platoul (pt 2 pers) de scoici (super gatite).
Vedeti ca la patiserii au un fel de placinta cu foi de branza (triunghi) f buna pt gustarea de ora 10 (o luam pe plaja pt copii).
Ne-am gatit singuri de cele mai multe ori, iar cumparaturile le faceam de la marketul din orasul Rab (15 km din Lopar) / nu uitati sa vizitati oraselul vechi Rab (e o liniste totala intre 13-18 pt ca e f cald)

Noi ne-am dus de acasa niste doze de bere, 1 bax cu apa, tigari (toate indesate cum spunea si cineva mai inainte "in fundul" portbagajului).
In nicio vama nu am avut probleme si de cand am plecat din Ro (exceptie radarele dintre Deva si Arad- atat fixe cat si mobile) n-an intanit nici picior de politist sau radare...o fi fost extrasezon si poate d'aia.

CAZAREA...excelenta...ospitalieri, curatenie. Am avut apt cu 2 camere, baie, terasa, bucatarie. Toate utilate cu tot ce trebuie (detergenti, h.igienica, vase etc...). La cererea noastra am avut acces la masina de spalat (gratis).

Ce sa va mai zic...apa curata si de un turcoaz innebunitor...sosele super...Plitvice incantator (l-am vizitat la intoarcere)...vremea minunata...

TRASEUL ...VL-SB-AR-BUDAPESTA-bALATON (inoptat  la Siofok, pensiunea Anna, 62 eu camera pt 3 adulti si 1 copil cu mic dejun)-ZAGREB-KARLOVAC-SENJ-MIJINAK (trecere cu ferryboat pe insula)-LOPAR. La intoarcere, acelasi traseu dar cu abatere la Plitvice si innoptat la Budapesta, H. Etap.

Pt. orice alte info... va stau la dispozitie.
Concediu minunat tuturor!

#1264
Andrey29

Andrey29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.11.2007

View Postmishi, on Jul 3 2008, 14:48, said:

Cateva date despre Insula Rab, Lopar (mai multe info aici www.lopar.hr)
Nici nu stiu cu ce sa incep...

Super...m-ai cam facut sa imi schimb destinatia din ce ai spus.Ati avut cazare rezervata?Cat ati platit pe noapte?Cum ii cu ferryboat-ul merge repede sau trebuie sa astepti mult?

#1265
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006
care-ati  fost,  de unde ati cumparat kuna(kune) ?  se gasesc si prin bancile din RO ?

#1266
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Noi nici nu am cautat kune aici, fie am dus euro si i-am schimbat acolo in kune, fie am platit cu card-ul pe care aveam lei (din cate stiu comision nu e sau e f.mic), fie am scos kune de pe card-ul pe care aveam lei (asta din urma din cate stiu are comision mare)

Edited by ambvision, 03 July 2008 - 15:17.


#1267
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postsorel_789, on Jul 3 2008, 16:12, said:

care-ati  fost,  de unde ati cumparat kuna(kune) ?  se gasesc si prin bancile din RO ?


Kuna nu se gaseste in bancile din Romania. Mergi la tine cu euro si eventual card cu acoperire internationala daca ai (card cu contul in lei nu este necesar sa ai contul in euro la card). Foloseste cardul in situatiile in care poti plati la comercianti (supermarket, benzinarii, alte magazine etc.) si schimba euro in kuna pt. bani de buzunar (muzee, expozitii, terase si restaurante etc). Cauta sa eviti sa scoti kuna de la ATM-uri deoarece te va comisiona destul de mult!

#1268
hcm

hcm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.05.2007
Din ciclul: "Spre Croatia prin Serbia..."

Buna
Suntem un grup de prieteni care dorim sa facem un circuit plecand din Romania prin Serbia, Croatia, Slovenia si Ungaria, pe ruta: Orastie-Dr.Tr. Severin-Belgrad- Dubrovnik- Senj-Pola- Postojna-Budapesta-Orastie. Dorim sa mergem in perioada 1-15 august 2008, cu masina, si ne-ar interesa:
-date despre traseul prin Serbia si Muntenegru (calitate drumuri, siguranta, variante si optiuni)
-cazare pe ruta (conditii si preturi) o sa luam si corturi cu noi deci ar fi folositoare si camping-uri
-obiective si puncte de interes ce merita vazute
-orice alte informatii legate de acest traseu

Astept cu interes parerile voastre. Orice informatie este binevenita.
Multumesc

#1269
valada

valada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.06.2008

View Postbogdan10, on Jul 3 2008, 16:33, said:

Kuna nu se gaseste in bancile din Romania. Mergi la tine cu euro si eventual card cu acoperire internationala daca ai (card cu contul in lei nu este necesar sa ai contul in euro la card). Foloseste cardul in situatiile in care poti plati la comercianti (supermarket, benzinarii, alte magazine etc.) si schimba euro in kuna pt. bani de buzunar (muzee, expozitii, terase si restaurante etc). Cauta sa eviti sa scoti kuna de la ATM-uri deoarece te va comisiona destul de mult!
Taxele de autostrada se pot plati cu cardul cu acoperire internationala, dar al carui cont este in lei?

#1270
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
se poate intra doar merge doar cu buletinul in croatia?
unde gasesc vreo informatie oficiala ceva - tb sa stiu sigur, nu sa ma trezesc acolo ca nu ma lasa sa intru in croatia

#1271
augusta20

augusta20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.06.2008

View PostEl_Cid, on Jul 3 2008, 19:32, said:

se poate intra doar merge doar cu buletinul in croatia?
unde gasesc vreo informatie oficiala ceva - tb sa stiu sigur, nu sa ma trezesc acolo ca nu ma lasa sa intru in croatia
eu stiu ca e obligatoriu pasaportul

#1272
EMILIO_08

EMILIO_08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2008
Buna tuturor !!
Plec si eu marti in Porec la hotel Mediteran pentru 6 nopti cu o escala de o zi la Plitvice . A mai stat cineva la Mediteran ? toate camerele au AC? Traseul meu va fi SV-SM-Budapesta (somn)- Plitvice(somn+ vizita) - Porec -Venetia- Slovenia - Viena - SV . Totul in 14 zile. mai vorbim la intoarecere. informatiile de pe acest forum au fost utile. numai bine si drum bun la cei care inca nu au plecat.  :D

#1273
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004

View Postaugusta20, on Jul 3 2008, 19:34, said:

eu stiu ca e obligatoriu pasaportul

hmmm - mai devreme zicea cineva ca merge doar cu CI
stie cineva sigur?

#1274
mishi

mishi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.05.2008

View PostAndrey29, on Jul 3 2008, 15:46, said:

Super...m-ai cam facut sa imi schimb destinatia din ce ai spus.Ati avut cazare rezervata?Cat ati platit pe noapte?Cum ii cu ferryboat-ul merge repede sau trebuie sa astepti mult?

Da, am avut cazare rezervata din tara de prin aprilie dar cred ca vei gasi si la fata locului. Am platit 60 eu pt apt cu 2 camere, living bucatarie si baie. La ferry am stat maxim 10 min. Vine din 15 in 15 min. Daca e coada, unul din voi sa coboare sa mearga inainte sa ia bilet. Noi am platit pt auto si 3 adulti 135 kn (deci vreo 67,5 roni). Cursul la euro e slabut pe insula...primesti 711 kn pt 100 eu.
Raspund cu placere in continuare la intrebari.

#1275
dimitrio

dimitrio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 07.10.2007
Pentru hcm
Am facut anul trecut (2007) un circuit asemanator celui pe care il vreti voi sa-l faceti
Impresiile acestuia le gasiti pe forum. in vacante in strainatate, tari vizitate, pag.12
Cu alte informatii va stau la dispozitie.
Bafta

#1276
mishi

mishi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.05.2008

View Postvalada, on Jul 3 2008, 19:07, said:

Taxele de autostrada se pot plati cu cardul cu acoperire internationala, dar al carui cont este in lei?

Da, se poate. Noi am platit autostrada numai cu cardul (ING). Nici macar nu te pune sa tastezi pinul...

#1277
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postvalada, on Jul 3 2008, 19:07, said:

Taxele de autostrada se pot plati cu cardul cu acoperire internationala, dar al carui cont este in lei?


Atat timp cat cardul are acoperire internationala, se pot face plati la comercianti (la POS) sau se pot scoate bani de la ATM-uri, fara sa aiba importanta ce tip de moneda este in contul cardului! Este important sa ai bani in contul de card!

View PostEl_Cid, on Jul 3 2008, 19:32, said:

se poate intra doar merge doar cu buletinul in croatia?
unde gasesc vreo informatie oficiala ceva - tb sa stiu sigur, nu sa ma trezesc acolo ca nu ma lasa sa intru in croatia


Poti untra in Croatia cu C.I. (fapt probat de mine acum 2 saptamani jumatate). Am avut si pasaportul la mine dar am aratat doar C.I. la vama si nu a fost nicio problema!

Ai mai jos linkul privitor la conditiile de intrare in Croatia (este specificat si faptul ca se poate intra in tara cu C.I. valabil):

http://www.ambasada....40/croatia.html




View PostEl_Cid, on Jul 3 2008, 20:36, said:

hmmm - mai devreme zicea cineva ca merge doar cu CI
stie cineva sigur?


Vezi raspunsul de mai sus!

View Postaugusta20, on Jul 3 2008, 19:34, said:

eu stiu ca e obligatoriu pasaportul


Nu mai este obligatoriu pasaportul la intrartea in Croatia. Daca il ai, nu strica sa il iei la tine! Vezi linkul de mai sus!

#1278
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
foarte tare :) mersi mult

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate