Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

beton amprentat vs pavaj clasic din dale de beton

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#73
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
gata! te cred.

#74
v_ionut

v_ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.06.2013

 ovidiuprotv, on 06 mai 2010 - 19:50, said:

Si eu ma gandeam sa folosesc betonul amprentat doar ca pavaj pt terase si trotuar,
Ce spuneti pt acesul auto sau cel putin pentru traseul rotilor de la poarta la garaj sa-l fac cu piatra spalata , care ma gandesc ca e mai rezistenta mai aderenta si arata destul de ok.?




Daca cumva sunteti in zona cand lucreaza poate furati neste meserie si o transmiteti mai departe, fiindca ma gandeam si al varianta de a-mi cumpara eu materialele si ustensilele si sal fac eu, acuma sa vad ce preturei au si sa-mi fac un calcul

 ovidiuprotv, on 06 mai 2010 - 19:50, said:

Si eu ma gandeam sa folosesc betonul amprentat doar ca pavaj pt terase si trotuar,
Ce spuneti pt acesul auto sau cel putin pentru traseul rotilor de la poarta la garaj sa-l fac cu piatra spalata , care ma gandesc ca e mai rezistenta mai aderenta si arata destul de ok.?




Daca cumva sunteti in zona cand lucreaza poate furati neste meserie si o transmiteti mai departe, fiindca ma gandeam si al varianta de a-mi cumpara eu materialele si ustensilele si sal fac eu, acuma sa vad ce preturei au si sa-mi fac un calcul

Beton amprentat cum se face.
1 Materiale
   -substrat pietris de aprox 35 mm diametru,5-10cm grosime, piatra sparta
Util pentru dilatare, compactare, reduce umiditatea, permite uscarea optima pentru amprentare.
   -folie
Separa betonul de pietris(permite miscarea masei de beton), opreste pasta care se scurge din beton sa ajunga la pietris, se creeaza un strat dens in partea inferioara a stratului de beton(opreste infiltratiile)  
   -beton B250 pentru o grosime de 10cm
   -fibra polipropilena
   -plasa metalica 15X15X5 sau asemanator
   -colorant pentru beton amprentat
   -agent pentru dezlipire matrite
   -lac pe baza de apa
   -lac pe baza de diluant
  2 Scule
   -paleta mare
   -paleta mica pentru margini
   -matrite set complet 6 matrite tari si un moale pentru margini
   -flex cu disc diamant
   -masina de spalat cu apa sub presiune
3 Cum se face
Se marcheaza nivelul drept al suprafetei ce urmeza a fi pavata.In functie de acest nivel se calculeaza caderile, se tine cont de cei 15-20cm(beton si pietris).Nivelarea betonului se face prin unirea stalpisorilor din beton proaspat facuti delungul caderilor cu o miscare semicirculara a rigei in ambele sensuri.Se finiseaza portiunea cu paleta, se aplica un strat uniform de colorant, se finiseaza din nou, se trece la urmatoarea portiune.Se lasa sa se usuce(se poate proba cu degetul, isi schimba culoarea..).Se aplica(se improsca) agentul pentru dezlipire(atentie la corelarea culorilor celor 2 produse), apoi se amprenteaza. Amprentarea se face ca un puzzle. Se lasa o zi la uscat, se fac rosturi de dilatare cu flexul(pentru ficare 25m2 sau 4 m lungime, profunditate o treime din grosimea betonului, daca e prea adanca taietura o sa creasca iarba). Se spala cu masina de spalat cu presiune, se aplica lacul pe baza de apa cu o matura, se lasa sa se usuce bine, apoi cu un trafalet se aplica lacul pe baza de diluant.

Edited by Adm, 12 June 2013 - 16:53.


#75
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Pentru cei interesati de dale din beton, pot sa va recomand un client de-al meu care mie mi se pare ca face o treaba buna, atat estetic cat si tehnic.
El foloseste fibre din celuloza pentru armarea produselor, daca vreti sa vorbim despre asta, contactati-ma.
O sa va dau link-ul si sper ca nu e considerat reclama, efectiv e diferenta intre dalele armate dispers si cele turnate pur si simplu, ceea ce e un avantaj pentru cei ce vor sa achizitioneze asa ceva.
Habar nu am preturi, dar cred ca puteti sa luati contact direct cu ei.
Link-ul mai jos :
www.dalepietra.ro
Sper sa va fie de folos informatia.

#76
johnae78

johnae78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.10.2008
Sunt foarte multe modele si firme care produc beton amprentat si dale.
Desi am un vecin care are beton amprentat de 5 ani si arata foarte bine am ales dale Elis, care se lauda ca sunt cei mai buni (proasta decizie si pe bani multi).
Feriti-va de acest producator, sunt o mare teapa. am achizitionat Teranova romb nuante de gri
1 am primit dale crapate si la montaj s-au mai crapat cateva, desi aveau grosime de 6cm.
2 dupa 10m de montaj am constat ca nuantele de gri sunt amestecate (diferenta este foarte mica, se observa dupa ce le montezi)
Am reclamat acest aspect am asteptat 2 saptamani, timp in care ma abureau cu diverse motive: ca sunt prafuite, ca le-au amestecat meseriasi. Am vrut sa ii platesc in plus sa le separe ei, dar nu au vrut sa coopereze.
Reprezentantul Elis pe Bucuresti, o mizerie de om.
Poate aveti mai mult noroc cu alt model, dar aceasta varianta nu o recomand.
Ideea este ca toti reprezentanti Elis sunt niste nesimti si aburitori in frunte cu manager pe sudul tarii, domnul Bogdan.
Bafta

#77
johnae78

johnae78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.10.2008

 AurelianDaniel, on 01 februarie 2011 - 19:39, said:

va recomand cativa producatori de pavaje de calitate din Romania:www.elis.ro, www.elpreco.ro, www.ecosysteme.ro, referitor la cele de afara de vazut cele de la www.semmelrock.ro, dar de cumparat cele produse de aceasta firma din afara tarii, este diferenta in calitatea produsa de ei aici si ce-a produsa afara. Posted Image
Asistenta la Elis este penibila, daca primiti marfa gresita e groaznic sa rezolvati problema..

Edited by johnae78, 10 July 2014 - 14:23.


#78
madalin8

madalin8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.08.2009
Nu fac reclama nimanui insa eu am ales http://formiplanim.ro/ si am fost super multumit de ei! Mi-au lucrat foarte rapid si dupa 1 an betonul amprentat inca se prezinta foarte bine! Vecinul are pavele si acum ii pare rau ca nu a ales beton amprentat.

#79
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 madalin8, on 14 iulie 2014 - 19:38, said:

Nu fac reclama nimanui insa eu am ales http://formiplanim.ro/ si am fost super multumit de ei! Mi-au lucrat foarte rapid si dupa 1 an betonul amprentat inca se prezinta foarte bine! Vecinul are pavele si acum ii pare rau ca nu a ales beton amprentat.
Discutam peste doi -trei .....
Betonul amprentat este un beton " tratat la suprafata " si atit . Cum puteti spune ca este mai ok decit pavelele facute din beton si colorate in masa , sau chiar doar cu strat colorat ?
In cite zeci de curti am intrat , betonul amprentat arata naspa spre vai de mama lui !!!!
............
Si ati uitat un aspect care ma face sa cred ca postarea este doar reclama : betonul amprentat se intretine si se reface la o anume perioada de timp , pavelele sint ( poate ) eterne .
Daca doriti , va spun eu ca sint case vechi care au pavele de zeci de ani , perfecte . Zeci inseamna peste 50 !!!! Cunoascatorii stiu ca exisatau niste pavele patrate de circa 3 cm grosime care se folsoeaua pentru trotuarul de garda si alei .

#80
madalin8

madalin8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.08.2009

 maximg, on 14 iulie 2014 - 19:47, said:

Discutam peste doi -trei .....
Betonul amprentat este un beton " tratat la suprafata " si atit . Cum puteti spune ca este mai ok decit pavelele facute din beton si colorate in masa , sau chiar doar cu strat colorat ?
In cite zeci de curti am intrat , betonul amprentat arata naspa spre vai de mama lui !!!!
............
Si ati uitat un aspect care ma face sa cred ca postarea este doar reclama : betonul amprentat se intretine si se reface la o anume perioada de timp , pavelele sint ( poate ) eterne .
Daca doriti , va spun eu ca sint case vechi care au pavele de zeci de ani , perfecte . Zeci inseamna peste 50 !!!! Cunoascatorii stiu ca exisatau niste pavele patrate de circa 3 cm grosime care se folsoeaua pentru trotuarul de garda si alei .


Da mi-au spus ca o data la 3 ani ...parca...oricum cand isi mai pierde din stralucire trebuie sa ii contactez sa il mai dea cu lac. Nu stiu de care pavele vorbiti insa cele care se fac acum sunt jalnice. Prima data am vrut prima data sa pun si eu si dupa ce am vazut la cateva persoane m-am razgandit. :)

#81
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Pentru o terasa interioara care are suportul turnat de 4 ani ( beton da 13 cm grosime armat cu pl. de Bz.) si ar mai suporta max. 5 - 6  cm grosime ptr finisaj ce recomandati? M-am gandit la beton amprentat fiindca ar pica bine avand in vedere dimensiunile 7 x 3,5 ml, este f bine luminat, dar nu stiu daca se poate turna la aceasta grosime. Daca intreb meseriasii, ptr. bani ei pot turna si la 1 mm.

#82
Adrian7373

Adrian7373

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.07.2014

 madalin8, on 14 iulie 2014 - 19:38, said:

Nu fac reclama nimanui insa eu am ales http://formiplanim.ro/ si am fost super multumit de ei! Mi-au lucrat foarte rapid si dupa 1 an betonul amprentat inca se prezinta foarte bine! Vecinul are pavele si acum ii pare rau ca nu a ales beton amprentat.
cat a costat lucrarea? poate pe privat ., ms

#83
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
In cazul pavelelor montate pe pat de nisip, piatra compactata dedesubt, cam cat se lasa in timp (1-2 ani) nivelul lucrarii, fata de nivelul initial? Bineinteles respectand compactarea pietrei si a nisipului. Dar diferenta de nivel dintre momentul asezarii pavelelor si nivelul de dupa compactarea finala, cam care este? Multumesc anticipat pt informative.

#84
Raul_Raisa

Raul_Raisa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2016
Si eu am facut greșeala si am pus beton amprentat cu o firma care la prima vedere părea super(au un site f bine pus la punct- betonamprentatmuntenia) din Târgoviște , ne-au pus betonul si dupa nici 3 luni dupa ce s-a topit zapada este tot măcinat si sărit atat lacul cat si vopseaua, arata jalnic! Nici macar nu au mai răspuns la telefon, atat de 'profesionisti' sunt. Sa nu mai zic ca aleile nu le-au turnat la același nivel, au trebuit sa spargă, culoarea nu a iesit aceiași peste tot si multe altele. Asa ca nu va recomand deloc betonul amprentat, este ff riscant mai ales ca sunt multe firme care folosesc beton si lac de proasta calitate si nu respecta procesul tehnologic, vor doar sa iti ia banii si atat, își bat joc de lucrare, cum au fost si astia din Târgoviște care ne-au pus noua! Rușine lor, si multa minte vouă care urmează sa alegeți ce puneți in curte :).

#85
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Cu cata sare ai dat pe el? :D

#86
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
am meditat ceva vreme daca sa aleg intre beton si pavele . bordura la casa am facut-o cu pavele de 3 ani , dar toata curtea am betonato de 3 luni si deja imi pare rau pentru ca betonul a inceput sa se sparga . acum ma gandeam ca la anu sa pun beton amprentat , dar dupa ce am citit pe aici si pe alte forumuri , m-am linistit si o sa mai strang ceva bani chiar daca pavelele sunt mai scumpe si voi pune pavele . are cineva pus deja beton amprentat de 2/3 ani sa vedem cum a rezistat ?
IMG-20160322-WA0004.jpg
20160319_134857.jpg
20160320_064534.jpg
20160320_160535.jpg

Attached Files

  • Attached File  4.jpg   360.68K   64 downloads
  • Attached File  3.jpg   691.39K   61 downloads

Edited by svalentins, 29 August 2016 - 08:12.


#87
iulipaula

iulipaula

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2008
Buna ziua....

reiau o intrebare vazuta des in acest topic...... are cineva poze cu beton amprentat pus de ceva timp  (2-3-4 ani ) ?

Multumesc !

#88
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De regula n-au ce arata dupa 2-3 ani ...decit regrete .
Betonul amprentat nu se preteaza la clima noastra si trebuie intretinut , desi nici asa nu te poti baza pe el ...
Pavele de beton am vazut si de prin anii 40 , in perfecta stare .
Alegeti .

#89
dumit81

dumit81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2009
Aceasta imagine este din centrul orasului Tg Jiu. Lucrarea este veche de cel putin 5 sau 7 ani.... nu mai retin. Ce stiu este ca in fiecare an se fac lucrari de intretinere... ceva gen lacuire. Pana acum se prezinta bine fiind doar zona pietonala, insa presupun  ca au lucrat si cu materiale de calitate, ceva din fonduri europene. Sper sa te ajute! Numai bine!

Attached Files



#90
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Frumos pavajul asa albastru, cred ca se bucura pietonii.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate