Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Intrebare angajare.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Se da situatia: Tata este patron la o firma X si mama e contabila la o firma Y. Firma Y a dat faliment si mama e somera. Ea a lucrat ca contabila si vrea sa se angajeze la firma X, adica firma lui tata. Tata are deja o contabila, si spune ca nu o poate angaja pe mama fiindca daca o da afara pe contabila, poate fi acuzat de ceva. Pe mine ma intereseaza ce este acel "ceva" si cat de rau ii. Ma intereseaza deoarece parintii se cearta des din cauza asta(banii...deh).

#2
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 Kain_12, on 1st May 2010, 23:00, said:

Se da situatia: Tata este patron la o firma X si mama e contabila la o firma Y. Firma Y a dat faliment si mama e somera. Ea a lucrat ca contabila si vrea sa se angajeze la firma X, adica firma lui tata. Tata are deja o contabila, si spune ca nu o poate angaja pe mama fiindca daca o da afara pe contabila, poate fi acuzat de ceva. Pe mine ma intereseaza ce este acel "ceva" si cat de rau ii. Ma intereseaza deoarece parintii se cearta des din cauza asta(banii...deh).

tata patron, mama somera. superb
mama nu poa sa fie decat contabila, nu? alta functie nu accepta, asa-i? deh orgoliu' bata-l vina

#3
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009

 red-rose, on 1st May 2010, 23:06, said:

tata patron, mama somera. superb
mama nu poa sa fie decat contabila, nu? alta functie nu accepta, asa-i? deh orgoliu' bata-l vina
Deci, tata nu e chiar patron...un neamt e patron la firma, si tati ii tine locul cat timp ii plecat neamtu(neamtu vine numa 1 data pe an si sta 2 sapt in Romania) sa traiasca pe picior mare, iar tata se chinuie sa conduca firma( si cam reuseste..) . Firma Y nu a dat faliment...inca! Dar ii in ceva perioada..am si uitat:)) parca se taiau toate datoriile si o "ia de la inceput" firma..deci mama nu mai are mult si devine somera. Ea vrea sa lucreze contabila si ma intereseaza ce am spus in primul post, nu "orgoliul"...

Edited by Kain_12, 01 May 2010 - 22:12.


#4
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Din ce inteleg(cam putine date ale problemei..), "teleportare de capital" intre Y si X-evaziune fiscala-puscarie curata pt. mama si tata. Convinge-i sa nu faca asta. Mai bine sa dea banu` la Fisc, asta e, raman mai putini bani, dar dorm linistiti. Contabila stie ce stie...

#5
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

 Golem, on 1st May 2010, 23:43, said:

Din ce inteleg(cam putine date ale problemei..), "teleportare de capital" intre Y si X-evaziune fiscala-puscarie curata pt. mama si tata. Convinge-i sa nu faca asta. Mai bine sa dea banu` la Fisc, asta e, raman mai putini bani, dar dorm linistiti. Contabila stie ce stie...

tu lucrezi la stat :D , ce a intrebat pustiu' si ce-ai raspuns tu !

gandeste-te la cea care vrea sa o dea afara ... ce face? cum o sa o duca ea mai departe? , voi de bine de rau aveti o situatie probabil

de rau , nu e rau , adica nu face puscarie tactu' ca da afara pe cineva , contabila poate obtine in instanta anularea desfiintarii postului (banuiesc ca asa scapa mai usor de ea) si reia munca ..asta e tot ...

apoi , se scarbesc reciproc :)

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ii rog pe cei absolut complet paraleli cu aspectele juridice ale unor probleme sa se abtina daca vor sa mai posteze pe forum.

#7
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Latura juridica:

 Kain_12, on 1st May 2010, 22:00, said:

Tata are deja o contabila, si spune ca nu o poate angaja pe mama fiindca daca o da afara pe contabila, poate fi acuzat de ceva. Pe mine ma intereseaza ce este acel "ceva" si cat de rau ii.
Acel ceva se numeste concediere abuziva si se poate lasa cu chemare in instanta. Nimic grav... cel mult repunerea in drepturi al celui concediat fara motiv.
Insa taica-tu spune ca "poate fi acuzat de ceva" si nu-i prea greu de dedus de ce anume. ;) Iti spun doar atat: e posibil sa mai gasesti cate un drac convertit prin Rai, dar e imposibil sa gasesti vreun patron roman pe acolo (sau administrator de firma).
Si sa abuzezi un contabil e ca si cum ti-ai amorsa o grenada sub fund.

Cat e de grav?
Citeste codul penal, in special capitolele despre infractiuni economice (frauda, evaziune, spalari de bani etc.)
Eventual intreaba-l pe taica-tu sau pe contabila, sa mai scutesti din timp.

#8
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009

 Maresalul, on 2nd May 2010, 02:07, said:

Latura juridica:

Acel ceva se numeste concediere abuziva si se poate lasa cu chemare in instanta. Nimic grav... cel mult repunerea in drepturi al celui concediat fara motiv.
Insa taica-tu spune ca "poate fi acuzat de ceva" si nu-i prea greu de dedus de ce anume. ;) Iti spun doar atat: e posibil sa mai gasesti cate un drac convertit prin Rai, dar e imposibil sa gasesti vreun patron roman pe acolo (sau administrator de firma).
Si sa abuzezi un contabil e ca si cum ti-ai amorsa o grenada sub fund.

Cat e de grav?
Citeste codul penal, in special capitolele despre infractiuni economice (frauda, evaziune, spalari de bani etc.)
Eventual intreaba-l pe taica-tu sau pe contabila, sa mai scutesti din timp.

Buna faza cu grenada :lol: , dar totusi :( nu pot sa il intreb pe tata nimic. Mai ales legat de firma sau altceva. Uneori trebuie sa ma rog de el in genunchi sa imi dea bani de buzunar, daramite sa il intreb ce salariu are. Si habar nu am ce salar are...in ultima vreme face achizitii scumpe, de ex a luat un WV Touran, azi vrea sa ia un balansoar cu 500 RON, si se lauda cam la toata lumea pe strada. Are in plan sa mergem in Franta la vara. Nu ma lasa sa il intreb. Am incercat o data si dupa ce l-am intrebat, m-a mustrat( de ex: da care ii problema ta? treci jet in casa. ACUMA!) si nu prea am mai vorbit cu el 1 luna. Eu vreau sa stiu daca el chiar o inseala pe mama daca tine contabila acolo, sau nu o inseala si tine contabila in firma fiindca poate sa fie acuzat de "concediere abuziva".

Edited by Kain_12, 02 May 2010 - 10:43.


#9
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 Kain_12, on 2nd May 2010, 10:41, said:

Am incercat o data si dupa ce l-am intrebat, m-a mustrat( de ex: da care ii problema ta? treci jet in casa. ACUMA!) si nu prea am mai vorbit cu el 1 luna. Eu vreau sa stiu daca el chiar o inseala pe mama daca tine contabila acolo, sau nu o inseala si tine contabila in firma fiindca poate sa fie acuzat de "concediere abuziva".
Practic ne ceri sa speculam.

Fie.

1. Contabila il are la mana si probabil ca il ajuta sa "faca achizitii scumpe" (vezi postul de mai sus cu trimitere la latura penala).
2. Contabila ii este amanta.
3. Taica-tu are onoare si nu arunca oamenii pe drumuri doar pentru niste istericale ale consoartei (spuneai ca se cearta des).

Oricare varianta ar fi (sau variante, ca punctele 1 si 2 nu se exclud) adevarul il stie numai taica-tu.

Dar cum iti da cu flit...

#10
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu stiu de ce amestecam codul penal cu drepturile pe care le are unui angajat cu carte de munca.
Sunt cateva variante prin care se poate incheia o astfel de colaborare. Exista variantele amiabile, cu acordul partilor, exista situatii de inchidere/faliment firma, de restructurare a unui post si varianta in care angajatul face probleme .
Contabila are in plus avantajul ca nu-i poti restructura postul (varianta in care se presupune ca se externalizeaza serviciul de contabilitate),
ca dupa aceea nu mai poti angaja pe cineva in aceeasi pozitie.
In concluzie, fara motive intemeiate si  fara dovezi serioase (cu parcurgerea etapelor: avertisment/sanctiuni/etc), tu ca patron nu poti da afara pe cine doresti si cand doresti.

#11
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 mister_rf, on 2nd May 2010, 15:05, said:

Nu stiu de ce amestecam codul penal cu drepturile pe care le are unui angajat cu carte de munca.
Poti exclude posibilitatea ca acea contabila sa fie in tema cu ceva lucruri necurate din firma?

#12
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Nu se cearta des, ci se certau des. Acuma a cumparat masina, numele de inmatriculare is initialele numelui mamei. Zice ca i-a luat "impozitul pe dividende" (glumea, cred :D) Contabila nu il are la mana, nu are cum, fiindca o cunosc. 2 sper sa nu fie true, si la 3 asa si asa...oricum mersi pentru raspunsuri, mi-am facut si eu o imagine clara.

#13
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
@Maresalul
Nu are legatura teoria conspiratiei cu intrebarea initiala. Una este sa fabulam pe o tema si alta este sa gasim un raspuns simplu.
Nu e treaba noastra  sa  facem un audit la acea firma, ci doar sa enuntam cea mai simpla varianta care impiedica patronul sa-si concedieze contabila.

#14
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 mister_rf, on 2nd May 2010, 17:40, said:

Nu are legatura teoria conspiratiei cu intrebarea initiala. Una este sa fabulam pe o tema si alta este sa gasim un raspuns simplu.
Raspuns simplu la ce?

 Kain_12, on 1st May 2010, 22:00, said:

Tata are deja o contabila, si spune ca nu o poate angaja pe mama fiindca daca o da afara pe contabila, poate fi acuzat de ceva. Pe mine ma intereseaza ce este acel "ceva" si cat de rau ii. Ma intereseaza deoarece parintii se cearta des din cauza asta(banii...deh).

 Kain_12, on 2nd May 2010, 10:41, said:

Eu vreau sa stiu daca el chiar o inseala pe mama daca tine contabila acolo, sau nu o inseala si tine contabila in firma fiindca poate sa fie acuzat de "concediere abuziva".


#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ce'are a face topicul asta cu dreptul comercial !?

pentru chat si speculatii aveti alte zone ale forumului la dispozitie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate