Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Propuneri pentru vacanțele sau week-end-urile viitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
1145 replies to this topic

#919
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008

View PostVelaxa, on 10 mai 2015 - 11:40, said:




Multumesc pentru idei.
In Craiova am fost acum vreo 4 ani, nu stiu daca s-a schimbat prea mult de atunci; in cazane am fost acum 2-3 ani. Retin ideea cu Timisoara, Oradea si Cluj, o sa ma mai interesez inainte de plecare. Buna ideea cu salina Turda...o adaug pe lista :).

#920
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postemilacke, on 10 mai 2015 - 12:17, said:


Multumesc pentru idei.
In Craiova am fost acum vreo 4 ani, nu stiu daca s-a schimbat prea mult de atunci; in cazane am fost acum 2-3 ani. Retin ideea cu Timisoara, Oradea si Cluj, o sa ma mai interesez inainte de plecare. Buna ideea cu salina Turda...o adaug pe lista Posted Image.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/110naq2-_0Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#921
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Colibita ar putea fi o sugestie.Eu de vreo 2 ani mi-am propus sa ajung dar nu am reusit.Vara asta cu siguranta o voi trece pe lista de locuri vizitate.
https://www.google.r...=2&ved=0CCoQsAQ

#922
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View PostCleopatra-7, on 09 mai 2015 - 17:23, said:

In luna iunie s-ar putea sa fac o excursie pe urmatorul traseu:Targu Mures-Reghin-Bistrita-Vatra Dornei-Campulung Moldovenesc-Gura Humorului-Suceava-Targu Neamt-Targu Frumos-Iasi-Vaslui-Focsani. Prin aceste localitati nu am fost niciodata, deci, ma intereseaza orice e de vazut, vizitat. Va multumesc!


Vatra Dornei e o statiune de tratament mai mult, in afara de parcul central nu prea ai ce vedea ... doar iarna cand e zapada te dai cu un schi o saniuta.

Campulung Moldovenesc-Gura Humorului - doua orasele de munte ... nimic deosebit. La Campulung poti urca pe Rarau chiar si cu masina pe soseaua noua numita TransRarau
La G Humorului poti vizita manastirea Gura Humorului daca te pasioneaza acest fel de turism.

Suceava - poti vedea cetatea de scaun ... era in renovare acum 2 ani nu stiu daca au terminat.

La Tg Neamt ai in zona:
Manastiri (Neam, Agapia, Varatec, Sihla, Sihastria -- toate intro raza de vreo cativa km)
Rezervatia de zimbri Dragos Voda
Cetatea de la Tg Neamt (asta nu e de ratat, renovata foarte frumos)
Casa de la Humulesti a lui Creanga. La 2-3 km de cetate.

Tg Frumos - nici nu cred ca e cazul sa te opresti . Un orasel mic si sarac si cam atat. Insa inainte de Tg Frumos in localitatea Ruginoasa ai palatul lui Cuza.

Iasul .... asta e orasul meu asa ca sa incepem.

In partea de nord ai Copoul - cartierul in sine cu parcul copou (celebrul tei al lui Eminescu) gradina botanica, pacul Expozitiei. Apoi coborand ceva mai jos Universitatea Cuza.
Tot prin zona mai ai si bojdeuca lui Creanga.
Coborand mai spre centru ai Pietonalul Stefan cel Mare cu ceva biserici (Mitropolia si Trei Ierarhi (asta merita cat de cat vizitata), apoi dai de palatul Culturii si ..... marele Palas Mall si tot ce tine ce complexul respectiv... daca vrei sa mananci ceva, sa bei o cafea, sa mai vezi oameni. Sunt terase dragute .

Mai exista si ceva muzee prin zona centrala precum muzeul unirii sau muzeul de istorie naturala.

Iar Vaslui daca nu ai drum prin el nu te mai complica, mai mult decat o strada in reparatii nu ai ce sa vezi acolo

Edited by yonut_a, 10 May 2015 - 19:36.


#923
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
ai omis casa memoriala Vasile Alecsandri de la Mircesti..eu am vizitat-o acum vreo 10 ani...si e in drum spre Iasi, parca

#924
traby

traby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 13.06.2008
include si Piatra Neamt in traseul prin Moldova si lasa tg-frumos,vaslui....de la Tragu-Neamt mergi spre Piatra si apoi Iasi.In drum spre Iasi opreste si la Miclauseni la palat...e ceva fain ai sa vezi la fata locului.

Edited by traby, 10 May 2015 - 23:58.


#925
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Palatul lui Cuza și mai poți căuta pe net că mai sunt ceva conace prin județul Iași.
Mai poți merge la mănăstirea cetățuia.
În Iași ce mai este de văzut este strada lăpușneanu dacă o termină + piața unirii, probabil că o să arate foarte bine dacă le termină până ajungi tu + pasaj.
Mai poți merge la Ciric la iarbă verde+ lac, terenuri de fotbal/tennis/paintball etc.
Muzee poți căuta pe net, sunt destule în Iași.

#926
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postyonut_a, on 10 mai 2015 - 19:35, said:

Vatra Dornei e o statiune de tratament mai mult, in afara de parcul central nu prea ai ce vedea ... doar iarna cand e zapada te dai cu un schi o saniuta.

Campulung Moldovenesc-Gura Humorului - doua orasele de munte ... nimic deosebit. La Campulung poti urca pe Rarau chiar si cu masina pe soseaua noua numita TransRarau
La G Humorului poti vizita manastirea Gura Humorului daca te pasioneaza acest fel de turism.

Suceava - poti vedea cetatea de scaun ... era in renovare acum 2 ani nu stiu daca au terminat.

La Tg Neamt ai in zona:
Manastiri (Neam, Agapia, Varatec, Sihla, Sihastria -- toate intro raza de vreo cativa km)
Rezervatia de zimbri Dragos Voda
Cetatea de la Tg Neamt (asta nu e de ratat, renovata foarte frumos)
Casa de la Humulesti a lui Creanga. La 2-3 km de cetate.

Tg Frumos - nici nu cred ca e cazul sa te opresti . Un orasel mic si sarac si cam atat. Insa inainte de Tg Frumos in localitatea Ruginoasa ai palatul lui Cuza.

Iasul .... asta e orasul meu asa ca sa incepem.

In partea de nord ai Copoul - cartierul in sine cu parcul copou (celebrul tei al lui Eminescu) gradina botanica, pacul Expozitiei. Apoi coborand ceva mai jos Universitatea Cuza.
Tot prin zona mai ai si bojdeuca lui Creanga.
Coborand mai spre centru ai Pietonalul Stefan cel Mare cu ceva biserici (Mitropolia si Trei Ierarhi (asta merita cat de cat vizitata), apoi dai de palatul Culturii si ..... marele Palas Mall si tot ce tine ce complexul respectiv... daca vrei sa mananci ceva, sa bei o cafea, sa mai vezi oameni. Sunt terase dragute .

Mai exista si ceva muzee prin zona centrala precum muzeul unirii sau muzeul de istorie naturala.

Iar Vaslui daca nu ai drum prin el nu te mai complica, mai mult decat o strada in reparatii nu ai ce sa vezi acolo
Aproape de Câmpu Lung Moldovenesc ar fi mănăstirile Moldovița și Sucevița, aproape de Gura Humorului ar fi Mănăstirea Voroneț.

Lângă Târgu Neamț îți recomand muzeul făcut de Nicolae Popa, la câțiva km de oraș în satul Târpești. Parcă era indicator din șosea. http://adevarul.ro/l...ff5613cf40.html

Dacă ajungi la Piatra Neamț te poți urca pe unde deal de unde se vede orașul, deal numit de localnici Pietrișica. Ar fi și o grădină zoologică modestă.

Din Târgu Neamț sau Piatra Neamț poți merge în stațiunea Durău de unde poți admira masivul Ceahlău și poți face chiar o mică excursie până la Cascada Duruitoarea sau Cabana Fântânele. Pe drum spre Durău Vezi și lacul Bicaz. Tot din Piatra Neamț o poți lua spre Bicaz și apoi prin Cheile Bicazului, Lacul Roșu.

Iașiul merită vreo două zile rezervate măcar, cu cazare acolo. Musai să mănânci și să bei la Bolta Rece și la Casa Pogor dacă tot ești acolo.

Focșani merită vizitat doar pentru turism oenologic. În Vaslui îți pierzi vremea.

#927
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
^
În Focșani sunt și ceva clădiri interesante și mai e de vizitat în județul Vrancea parcul natural Putna
În Piatra Neamț iară sunt clădiri destule de văzut, ceva muzee și Curtea Domnească + Pietricica.

#928
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012

View Postneur0, on 12 mai 2015 - 11:56, said:

Aproape de Câmpu Lung Moldovenesc ar fi mănăstirile Moldovița și Sucevița, aproape de Gura Humorului ar fi Mănăstirea Voroneț.

Lângă Târgu Neamț îți recomand muzeul făcut de Nicolae Popa, la câțiva km de oraș în satul Târpești. Parcă era indicator din șosea. http://adevarul.ro/l...ff5613cf40.html

Dacă ajungi la Piatra Neamț te poți urca pe unde deal de unde se vede orașul, deal numit de localnici Pietrișica. Ar fi și o grădină zoologică modestă.

Din Târgu Neamț sau Piatra Neamț poți merge în stațiunea Durău de unde poți admira masivul Ceahlău și poți face chiar o mică excursie până la Cascada Duruitoarea sau Cabana Fântânele. Pe drum spre Durău Vezi și lacul Bicaz. Tot din Piatra Neamț o poți lua spre Bicaz și apoi prin Cheile Bicazului, Lacul Roșu.

Iașiul merită vreo două zile rezervate măcar, cu cazare acolo. Musai să mănânci și să bei la Bolta Rece și la Casa Pogor dacă tot ești acolo.

Focșani merită vizitat doar pentru turism oenologic. În Vaslui îți pierzi vremea.

...daaaaaaaaaaaa ai dreptate chiar uitasem  de Bolta Rece....acolo se manca bineee...acuma numai stiu ...nu am fost demult...dar anul asta sigur o sa trec pe acolo....imi iau prietenii si merg....

#929
vmosoglu

vmosoglu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.05.2014
Colectie de locuri frumoase din toata lumea vedeti aici

Edited by vmosoglu, 13 May 2015 - 19:30.


#930
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 26.02.2010
Ce drumetii recomandati in Apuseni? Vara aceasta mi-am programat o saptamana de concediu si as vrea sa merg pe munte in zona Apusenilor. Multumesc anticipat!

#931
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Mai bine citesti topicul dedicat Apusenilor. O sa gasesti acolo toate informatiile necesare.
http://forum.softped...e__hl__+apuseni

#932
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
A fost cineva de curând pe Transalpina ? Se poate circula decent (cu automobilul) sau n-are rost să mă complic ?

#933
dalfi

dalfi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.05.2008

View Postgabitu73, on 19 iulie 2015 - 12:55, said:

A fost cineva de curând pe Transalpina ? Se poate circula decent (cu automobilul) sau n-are rost să mă complic ?

Din cei 140 de km sunt 20 de km de drum mai rau, intre Lacul Oasa si Lacul Tau, se pot trece cu orice masina dar cu viteza redusa,
Ii gasesti filmati integral aici : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EPyB2s-rKk4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Depinde de tine cat de "decent" consideri ca este.
Mai trebuie sa sti si ca tronsonul de la Ranca la Obarsia Lotrului nu e oficial deschis pentru ca inca se mai lucreaza la montarea parapetilor.
Se doreste sa fie deschis oficial in august. Cei care trec pe acest tronson circula pe raspundre proprie.
http://www.transalpi...category/stiri/

Edited by dalfi, 19 July 2015 - 18:23.


#934
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
acum o ora m am intors, se circula bine, drum efectiv prost, adica fara asfalt  e maxim 2-3 km dar si ala practicabil cu orice masina , in rest ca ici colo cate o groapa sau un sant

#935
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Pentru cei care vor putina racoare in zilele astea recomand pensiunea "Coltii Brezei". Am fost in acest weekend, seara si dimineata iti trebuie o jacheta. Cazarea nu este pentru pretentiosi. Baia mica, cu dusul tras din chiuveta, wc-ul cam inghesuit. Curatenia este in schimb fara repros. Patul cam tare.
Pe de alta parte mancarea e de nota 10 si la preturi ridicole. Liniste totala (cu exceptia clopotelor de le biserica duminica dimineata). 3 ciobanesti de te ia groaza dar 2 sunt tinuti inchisi iar al treilea care este pasnic sta liber dar nu va recomand sa fiti prea prietenosi.
Se pot face drumetii, alte obiective ar fi : Cetatea Fagaras (renovata, f interesanta), Valtoarea de la Lisa, Manastirea Brancoveanu, buninteles Transfagarasanul este relativ aproape.
Cateva preturi la pensiune : bere Ciucas 3 lei, bulz (gigant, iar eu am 120kg) 13 lei, cafea 3 lei, cana ceai 1 leu, supa galusti 6 lei, friptura de porc la tava cu cartofi 15 lei portia (suficienta), papanas 8 lei (absolut gigantic, am mancat cam jumatate, nu credeam vreodata sa ma dovedeasca un papanas), pastrav in malai 15 lei (din pastravaria proprie. vand daca vrei sa iei pt acasa)

#936
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 18.04.2012
Salut.
Am doua zile libere in cursul saptamanii cand toată lumea e la munca si as vrea sa scap putin de bucuresti. Am sa merg cu trenul si as vrea sa fie zona de munte. Sugestii? Daca sunt trasee in zona as prefera sa nu fie mai lungi de 4 ore pt ca sunt lenes :P

Edited by jonSnow, 26 August 2015 - 09:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate