Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Incadrarea filozofica/religioasa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
191 replies to this topic

Poll: Clasament filozofic/religios pe Forumul Softpedia (65 member(s) have cast votes)

Precizati apartenenta filozofica/religioasa conform "clasamentului" de mai jos si succint motivele ei, daca doriti.

  1. 01. Ateu gnostic (sunt sigur ca nu exista d-zeu/d-zei) (19 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

  2. 02. Monoteist gnostic (sunt sigur ca exista doar un anume d-zeu) (8 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

  3. 03. Politeist gnostic (sunt sigur ca exista mai mult de un singur d-zeu) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. 04. Panteist gnostic (sunt sigur ca totul este d-zeu) (2 votes [2.63%])

    Percentage of vote: 2.63%

  5. 05. Deist gnostic (sunt sigur ca exista un d-zeu care a creat universul insa nu intervine in el) (2 votes [2.63%])

    Percentage of vote: 2.63%

  6. 06. Ateu agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca nu exista d-zeu/d-zei) (12 votes [15.79%])

    Percentage of vote: 15.79%

  7. 07. Monoteist agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca exista doar un anume d-zeu) (2 votes [2.63%])

    Percentage of vote: 2.63%

  8. 08. Politeist agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca exista mai mult de un singur d-zeu) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. 09. Panteist agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca totul este d-zeu) (4 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

  10. 10. Deist agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca exista un d-zeu care a creat universul insa nu intervine in el) (2 votes [2.63%])

    Percentage of vote: 2.63%

  11. 11. Ateu ignostic (dat fiind ca ideea de d-zeu e confuza probabil nu exista d-zeu/d-zei) (8 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

  12. 12. Monoteist ignostic (dat fiind ca ideea de d-zeu e confuza probabil exista doar un anume d-zeu) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. 13. Politeist ignostic (dat fiind ca ideea de d-zeu e confuza probabil exista mai mult de un singur d-zeu) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  14. 14. Panteist ignostic (dat fiind ca ideea de d-zeu e confuza probabil totul este d-zeu) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. 15. Deist ignostic (dat fiind ca ideea de d-zeu e confuza probabil exista un d-zeu care a creat universul insa nu intervine in el) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  16. 16. Ateu apnostic (nu-mi pasa daca exista d-zeu/d-zei, dar presupun ca nu exista) (4 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

  17. 17. Monoteist apnostic (nu-mi pasa daca exista d-zeu/d-zei, dar presupun ca exista un anume d-zeu) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  18. 18. Politeist apnostic (nu-mi pasa daca exista d-zeu/d-zei, dar presupun ca exista mai mult de un singur d-zeu) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  19. 19. Panteist apnostic (nu-mi pasa daca exista d-zeu/d-zei, dar presupun ca totul este d-zeu) (1 votes [1.32%])

    Percentage of vote: 1.32%

  20. 20. Deist apnostic (nu-mi pasa daca exista d-zeu/d-zei, dar presupun ca exista un d-zeu care a creat universul insa nu intervine in el) (1 votes [1.32%])

    Percentage of vote: 1.32%

  21. 21. Sunt d-zeu! :) (5 votes [6.58%])

    Percentage of vote: 6.58%

  22. 22. Panenteist gnostic (sunt sigur ca d-zeu exista in tot) (2 votes [2.63%])

    Percentage of vote: 2.63%

  23. 23. Panenteist agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca d-zeu exista in tot) (3 votes [3.95%])

    Percentage of vote: 3.95%

  24. 24. Panenteist ignostic (dat fiind ca ideea de d-zeu e confuza probabil d-zeu exista in tot) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  25. 25. Panenteist apnostic (nu-mi pasa daca exista d-zeu/d-zei, dar presupun ca d-zeu exista in tot) (1 votes [1.32%])

    Percentage of vote: 1.32%

Vote Guests cannot vote

#19
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009
Din cate vad, eu nu ma pot incadra nicaieri pentru ca lipseste panenteismul, altfel votam si eu cu drag, dar asa, privesc de pe tusa in asteptarea unui nou sondaj cu mai multe variante disponibile. :)

#20
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostClara22, on 7th May 2010, 14:38, said:

Din cate vad, eu nu ma pot incadra nicaieri pentru ca lipseste panenteismul, altfel votam si eu cu drag, dar asa, privesc de pe tusa in asteptarea unui nou sondaj cu mai multe variante disponibile. :)
Se face imediat, numai Stabo sa-mi de textul ce trebuie adugat ...

#21
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View PostBilly, on 7th May 2010, 15:04, said:

Se face imediat, numai Stabo sa-mi de textul ce trebuie adugat ...
Panenteist gnostic (sunt sigur ca d-zeu exista in tot)
Panenteist agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca d-zeu exista in tot)
Panenteist ignostic (dat fiind ca ideea de d-zeu e confuza probabil d-zeu exista in tot)
Panenteist apnostic (nu-mi pasa daca exista d-zeu/d-zei, dar presupun ca d-zeu exista in tot)

Muta-le si sterge postul. :)

Edited by Stabo, 07 May 2010 - 14:15.


#22
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostBilly, on 7th May 2010, 15:04, said:

Se face imediat, numai Stabo sa-mi de textul ce trebuie adugat ...

Billy,

La panenteism nu e bine...Nu Dumnezeu e în tot, ci totul e în Dumnezeu...

#23
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostFumatorul, on 7th May 2010, 15:36, said:

Billy,

La panenteism nu e bine...Nu Dumnezeu e în tot, ci totul e în Dumnezeu...
Cum chestionarul il reprezinta pe Stabo, astept solicitarea lui pentru corectie.

#24
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009
Pai, ne luam si noi dupa wiki pentru a avea o definitie mai completa si pentru a nu exista divergente. Eu, personal, sunt multumita de definitia data acolo.
"Panentheism (from Greek πᾶν (pân) "all"; ἐν (en) "in"; and θεός (theós) "God"; "all-in-God") is a belief system which posits that God exists and interpenetrates every part of nature, and timelessly extends beyond as well. Panentheism is distinguished from pantheism, which holds that God is synonymous with the material universe."

#25
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostBilly, on 7th May 2010, 16:39, said:

Cum chestionarul il reprezinta pe Stabo, astept solicitarea lui pentru corectie.

Ai de așteptat...
Stabo habar n-are ce e aia panenteism...El nu știe ce e aia timp și tu vrei să știe de panenteism? :D
Și cum zice că nu citește ce scriu...


P.S. Uite, din post-ul Clarei ...."Panentheism (from Greek πᾶν (pân) "all"; ἐν (en) "in"; and θεός (theós) "God"; "all-in-God")

Edited by Fumatorul, 07 May 2010 - 15:55.


#26
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009
Eu zic ca ar fi bine asa, mai pe scurt: "Dumnezeu exista in tot si totul este inclus in Dumnezeu

#27
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View PostBilly, on 7th May 2010, 16:39, said:

Cum chestionarul il reprezinta pe Stabo, astept solicitarea lui pentru corectie.
Tind sa cred ca sunt corecte ambele variante, iar pentru asta ma bazez pe (1) afirmatia autorului acestei idei : "Everything is in God and God is in everything...", pe (2) "Panentheism understands God and the world to be inter-related with the world being in God and God being in the world." ( http://www.seop.leed...es/panentheism/ ), si pe (3) "Derived from the Greek words pan (all), en (in) and theos (God), this term refers to the belief that the world is in God, who in turn is in the world." ( http://www.newworlde...try/Panentheism ).

Oricum e o aberatie logica a carei singura miza sta exclusiv in exotismul sonor al acestui enunt de secol XVIII-XIX. Deci nu va bateti capul prea mult.
Oricum cine doreste dezbaterea notiunii cu pricina il/o invit sa dea curs pe un topic potrivit unde-si poate prezenta argumentele.  :rolleyes:

Edited by Stabo, 07 May 2010 - 16:04.


#28
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View PostStabo, on 7th May 2010, 16:57, said:

Oricum e o aberatie logica a carei singura miza sta exclusiv in exotismul sonor al acestui enunt de secol XVIII-XIX. Deci nu va bateti capul prea mult. :)
Nu e o aberatie logica pentru ca D-zeu Fiul exista in tot si toti si in acelasi timp tot ceea ce exista se gaseste in Dumnezeu Tatal. Daca aplici conceptul trinitatii dispare si neantelegerea.

#29
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View PostClara22, on 7th May 2010, 17:06, said:

Nu e o aberatie logica pentru ca D-zeu Fiul exista in tot si toti si in acelasi timp tot ceea ce exista se gaseste in Dumnezeu Tatal. Daca aplici conceptul trinitatii dispare si neantelegerea.
Singura disparitie e a luciditatii intelectuale. Accentuezi aberatia de care spuneam cum putini au reusit pe aici. :lol:
Notiunile de "d-zeu tatal", "d-zeul fiul" si "trinitate" parvin pe filiera crestina. Conform acesteia termenii respectivi au cu totul alte definitii si uzante. Ceea ce faci tu se numeste echivocare si este ilogic. Ca sa jonglezi cu acesti termeni asa cum vrei trebuie sa prezinti dovezi ca ei pot fi formulati astfel. Nu poti decupa cuvinte dintr-o religie si sa le folosesti aiurea ca sa-ti iasa tocanita. Eu te anunt ca-n acest sens ai o grea disputa cu monoteistii crestini care-ti considera orientarea drept eretica. Si au dreptate. Deci dupa ce-ti dezbati pozitia cu ei, du-te pe un topic de argumente si fa ce ti-am spus. Succes. :)

Edited by Stabo, 07 May 2010 - 16:31.


#30
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009
Nu echivochez nimic si nici nu am nimic de disputat, dar sa stii ca pot sa postez si o sumedenie de citate din Biblie pentru a-mi argumenta pozitia, dar nu credeam ca te-ar interesa.  :rolleyes:

11. Unde nu mai este elin și iudeu, tăiere împrejur și netăiere împrejur, barbar, scit, rob ori liber, ci toate și întru toți Hristos.
6. Și lucrările sunt felurite, dar este același Dumnezeu, care lucrează toate în toți.  
18. Iar noi toți, privind ca în oglindă, cu fața descoperită, slava Domnului, ne prefacem în același chip din slavă în slavă, ca de la Duhul Domnului.  
23. Care este trupul Lui, plinirea Celui ce plinește toate întru toți.
16. Și din plinătatea Lui noi toți am luat, și har peste har.
6. Un Dumnezeu și Tatăl tuturor, Care este peste toate și prin toate și întru toți.


#31
AdelinPuya

AdelinPuya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 04.08.2008
Pot sa ma declar existentialist.

#32
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View PostAdelinPuya, on 10th May 2010, 00:19, said:

Pot sa ma declar existentialist.
atunci poti sa apesi cu incredere pe tasta 01.


dragi atei, sunteti covarsitor de multi. cand va ziceam ca a fi teist inseamna a fi in minoritate, radeati de mine cu emfaza tipului constient ca face parte dintr-o elita exclusivista. iaca ce cacalau de majoritari sunteti. bucurati-va, a venit si vremea voastra. mai vorbim peste 100 de ani...dar cred ca v-am supraestimat deja cu cifra asta. cineva a zis ca secolul 21 va fi religios ori nu va fi deloc. mi se pare ca mai degraba nu va mai fi...

Edited by robinake, 10 May 2010 - 10:38.


#33
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View Postrobinake, on 10th May 2010, 11:23, said:

dragi atei, sunteti covarsitor de multi. cand va ziceam ca a fi teist inseamna a fi in minoritate...
Ai grija cu esantionul irelevant. Ca te trimit la eroarea de logica cu pricina. :)

#34
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View PostStabo, on 10th May 2010, 11:50, said:

Ai grija cu esantionul irelevant. Ca te trimit la eroarea de logica cu pricina. :)

tati, ca sa nu te simti  prost, deci exclusiv pentru tine, i-am bagat la teisti pana si pe aia care se cred Dumnezeu. si cu toate vreascurile, teistii sunt vreo 42%. deci, cacalau atei, maria ta.

#35
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View Postmrproper, on 8th July 2010, 22:39, said:

Dovada de ignoranta.

Pe când ăsta e un argument valid și valabil, nu-i așa?!  :death:

#36
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postmossel, on 9th July 2010, 01:01, said:

Pe când ăsta e un argument valid și valabil, nu-i așa?!  :death:
u mad?

Am explicat de ce afirmatia ta este eronata. Nu poti spune ca nu exista fluturi de noapte pentru ca nu i-ai vazut decat in jurul becului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate