Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Aviz mare amatorilor de Bulgaria !

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Aduceti-va aminte ca si anul trecut, tot cam pe vremea asta, au aparut prin presa din  Ro ”stiri” despre turisti romani jefuiti in Bulgaria.
Culmea e ca, stirile apar intotdeauna la inceputul sezonului estival.

In prima instanta, la aflarea stirii, m-am gandit .. ”NASOL!”.
Cand dupa 30 min apare Udrea si spune ”Regret incidentul, le-as fi recomandat sa-si faca vacanta pe litoralul romanesc, sigur nu s-ar fi intamplat asta” .... a inceput sa puta.

Si ultima chestie ... ca-n bancul cu cei 4 apostoli, care erau 3: Luca si Matei - ultima stire spune asa: cele 7 masini furate (2 in Nispuri - X5 si X6-le primerelului din Clejani respectiv cumnatului acestuia + 5 in Albena) au fost defapt ... 2.

Quote

Doar doua reclamatii din partea unor romani ramasi fara masini au fost inregistrate pe 1 mai de politia bulgara, in zona Nisipurile de Aur, iar la Albena nu s-a inregistrat nicio sesizare, a declarat, la Realitatea TV, consulul Romaniei la Sofia, Marius Dilof.

"In acest moment, cetatenii romani, proprietarii celor doua autoturisme de lux inmatriculate in Romania, se afla la sediul politiei din localitatea Nisipurile de Aur, unde urmeaza sa depuna o plangere. Politia urmeaza sa deruleze ancheta respectiva in acest caz. Referitor la Albena, in acest moment nu exista niciun eveniment inregistrat in statiunea Albena. Am confirmarea politiei in acest sens.", a declarat Dilof.
SURSA

PS:  Nu zic ca in Bulgaria nu se fura, nu se jefuieste, nu se violeaza sau nu este coruptie ! Sunt convins ca toate astea se intampla.
Dar nu-i mai putin adevarat ca se intampla si la noi.
Dar bulgarii nu se folosesc de asemenea evenimente nefericite ca sa denigreze turismul romanesc.
UPPSSS !
Care turism ???

PPS: AM fost 3 ani la rand in Bulgaria si nu am avut nici cel mai mic incident neplacut.
Am urmat cateva reguli simple: am respectat limitele de viteza si regulile de circulatie, nu am parcat aiurea, nu am lasat lucruri de valoare la vedere in masina.
Si astea-s valabile oriunde in Europa.

@anonima - este o greseala sa lasi GPS-ul in parbriz, indiferent ca esti in Burgas, in Bucuresti, Budapesta sa aiurea.
Am prieteni carora li s-au spart masinile ziua in amiaza mare in Bucuresti si li s-au furat laptopurile lasate pe bancheta din spate.
Contabilei mele i-au spart geamul lateral al masinii in plin centrul Sibiului, la orele 14:00 pentru simplul fapt ca lasase pe scaunul din dreapta o plasa de cumparaturi.
Unei colege de birou, anul trecut i-a fost sparta masina pe Costa del Sol, in Spania, pentru .... GPS-ul ramas in parbriz (de fapt era doar suportul acestuia).

Deci, inainte sa va apere altii (politia & stuff) paziti-va singuri !

#20
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
marr  , te inseli,nu aveam nimic la vedere in Bg
toate lucrurile furate erau in cotiera

#21
Angel-blue

Angel-blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.08.2007
Intotdeauna vor exista romani care cred in gripa aviara, gripa porcina si furtul de masini romanesti in Bulgaria taman la inceput de sezon estival. Si cine sa-i opreasca?  :D  Si nici n-are sens sa mai dezbatem problema, zic eu. Fiecare crede cum considera de cuviinta, insa tocmai ce am vazut pe Realitatea cum insusi Maria Sa Primarul din Clejani a patit nepatitul!  :lol:
Mergeti linistiti pe litoralul nostru. ;) Acolo in afara de pielea de pe noi, n-au ce sa fure.
Lasand gluma la o parte, credulitatea asta a noastra o sa ne aduca numai deservicii noua, in primul rand. Daca e sa fie asa, pentru ca e posibil sa existe un sambure de adevar, dar nici vorba de tot tam-tam-ul asta (dupa parerea mea), sa nu uitam ca furturi se intampla peste tot in lumea asta, asa cum s-a scris mai sus.

Edited by Angel-blue, 02 May 2010 - 18:38.


#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,042
  • Înscris: 24.02.2006

 Angel-blue, on 2nd May 2010, 19:25, said:

...........
Mergeti linistiti pe litoralul nostru. ;) Acolo in afara de pielea de pe noi, n-au ce sa fure.
...........

pana sa ajungi pe litoralul nostru, se sesizeaza statul ca ai bani de concediu si incepe sa te taxeze. platesti o taxa pe autostrada, mai platesti una sa intri in Mamaia, mai dai inca o taxa de statiune cand te cazezi....

#23
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

 marr, on 2nd May 2010, 15:58, said:

Culmea e ca, stirile apar intotdeauna la inceputul sezonului estival.

Eh, hai...si cand ai vrea sa apara astfel de stiri? Iarna!?! Sau cand fluxul de turisti romani in Bulgaria tinde spre zero!?! Nu-ti neg teoria, dar nu e nimic anormal, ciudat sau mai stiu eu cum in asta....!

#24
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Pe Coasta de azur, la NISA, intr-o parcare mare care era gratuita pe timpul noptii, scria mare si la vedere...Sa luam absolut toate lucrurile din masina si sa lasam torpedoul DESCHIS.... ca sa nu-si faca iluzii hotii ca ar putea fi ceva acolo!!!! Asta in Franta nu in Bulgaria!!!!!!!! Lucrurile sau la fel cam peste tot unde sunt aglomeratii de turisti!

#25
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Corect, tentatiile sunt mari si asa cum mergi cu Dacia pe camp si DJ-uri, pentru Bulgaria e bine sa pleci cu o masina ieftina ca sa stai fara grija. Belea a fost reactia isterica a tipei (s-a dat la radio) , probabil ca amarata o luase in leasing, nu avea asigurare si acum  o sa plateasca rate pe ce nu are  :cursing:
Oricum e un caz singular, daca s-a furat o masina in Bg, nu putem generaliza ca in Bulgaria de regula se fura masini...

#26
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 T Irina, on 3rd May 2010, 09:42, said:

Pe Coasta de azur, la NISA, intr-o parcare mare care era gratuita pe timpul noptii, scria mare si la vedere...Sa luam absolut toate lucrurile din masina si sa lasam torpedoul DESCHIS.... ca sa nu-si faca iluzii hotii ca ar putea fi ceva acolo!!!! Asta in Franta nu in Bulgaria!!!!!!!! Lucrurile sau la fel cam peste tot unde sunt aglomeratii de turisti!

Nu scria sa lasi si masina deschisa sa nu mai forteze vreo incuietoare sau computerul masinii? Isteti francezii astia!!!   :roflmao: :roflmaofast: :roflmao:

Edited by TIC, 03 May 2010 - 10:07.


#27
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
La CASCO e necesara o polita separata pentru asigurarea peste hotare, probabil oamenii au plecat fara asta.

#28
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006

 raiiar, on 3rd May 2010, 11:40, said:

La CASCO e necesara o polita separata pentru asigurarea peste hotare.
Depinde de companie.

#29
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005

 anonima1, on 2nd May 2010, 08:20, said:

politia bulgara nu face absolut nimic
noua  ne-au furat din masina gps-ul si detectorul,vara trecuta.din parcarea burgas mall
masina inchisa din telecomanda si nu avea nici o urma de fortare,ziua in amiaza mare
am inteles ca au o metoda de a deschide cu laptopul?
masina parcata la intrare  langa  taximetristi,cred ca hotii erau in leg stranse cu acestia
la noi las detectorul pe parbriz si nu mi l-a furat nimeni


probabil au folosit ceea ce am auzit ca ar fi un scanner de frecventa. ti-au vazut frecventa pe care ti-ai inchis masina si uite asa ti-au si deschis-o. dar pentru asta trebuia sa fie destul de aproape de masina, in bataia telecomenzii.

oricum, nu inteleg ce cautati (in general) in bulgaria. e la fel de mizerabil ca la noi, doar manacarea e mai ieftina.

Edited by borreddog, 03 May 2010 - 11:25.


#30
pepelea

pepelea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.03.2005
Stirea e o tampenie.

Din cate am citit pe net, X5 si X6 se fura cam in 15-20 de minute, puteti cauta pe net cum. Si se fura si in Bucuresti destule. De ce nu s-ar fura si din Bulgaria?

Tutror celor speriati, eu le propun sa se inghesuie cu ceilalti romani pe litoralul romanesc, si sa ii lase pe altii sa "riste" sa mearga in Bulgaria. De 4-5 ani, a explodat numarul de romani. Cand am fost prima oara, rar vedeam picior de roman, acum ii vad la tot pasul.

#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,042
  • Înscris: 24.02.2006
@borreddog :  nu mai platesti n'spe taxe (incat sa ajungi pe litoral cu senzatia ca deja te-au fraierit), e mai curat pe acolo, preturi mai mici (cazare, mancare, etc), traficul e mai civilizat.
mai vezi si tu altceva in afara de romania.


ps: aici am numarat vreo 35 de X5-uri furate. mai erau destule de numarat :) http://www.politiaro...o/furtauto.aspx

Edited by _Smiley_, 03 May 2010 - 12:11.


#32
PYZ

PYZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.01.2009
Pute! De ce s-a furat masina unui primar?( Nu mai intreb de unde are bugetarul bani de X5).De ce era televiziunea acolo la momentul oportun?Si asa cum s-a mai spus,de unde se stie ca nu au furat-o tot romanii?Aveau actele in masina?Lasate peste noapte?Ma mir.Logic era sa se prezinte cu ele la Receptie ca sa se cazeze si sa le lase prin camera daca nu aveau chef sa le ia cu iei.Dar sa te duci la Receptie, faci check-inn-ul si pe urma te intorci iar la masina sa lasi actele?Miram-as.
  Parerea mea?Manevra.Cred ca au dat actele ca masinile sa poata fi scoase din Bulgaria fara probleme.Si acum tipa ca sa isi scoata banii pe asigurare.Iar masinile,se vind ,si mai iese si de acolo un ban.

Pute! De ce s-a furat masina unui primar?( Nu mai intreb de unde are bugetarul bani de X5).De ce era televiziunea acolo la momentul oportun?Si asa cum s-a mai spus,de unde se stie ca nu au furat-o tot romanii?Aveau actele in masina?Lasate peste noapte?Ma mir.Logic era sa se prezinte cu ele la Receptie ca sa se cazeze si sa le lase prin camera daca nu aveau chef sa le ia cu iei.Dar sa te duci la Receptie, faci check-inn-ul si pe urma te intorci iar la masina sa lasi actele?Miram-as.
  Parerea mea?Manevra.Cred ca au dat actele ca masinile sa poata fi scoase din Bulgaria fara probleme.Si acum tipa ca sa isi scoata banii pe asigurare.Iar masinile,se vind ,si mai iese si de acolo un ban.

#33
calcan

calcan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.06.2009
Maaare atentie! Ghertoilor cu X5, evitati cu orice pret Bulgaria! Mergeti la Mamaia! Lasati-ne Bulgaria noua, sarantocilor. Multumim!

#34
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005

 calcan, on 3rd May 2010, 14:13, said:

Maaare atentie! Ghertoilor cu X5, evitati cu orice pret Bulgaria! Mergeti la Mamaia! Lasati-ne Bulgaria noua, sarantocilor. Multumim!


prea tarziu man....si sa stii ca un ghertoi nu are neaparat X5. am vazut chiar ieri vreo 5 masini de GL pline ochi cu handicapati cu apucaturi de maimute la Vama. si nu era niciunul cu X5. dar erau toti imbracati cu D&G de la bazar...

iar despre Bulgaria....eu am mers mai des acolo din varii motive, sunt din CT. deja mi s-a acrit de ei. entuziasmul mi-a disparut demult, ferice de voi ca inca il aveti.

singura utilitate a bulgariei o vad ca tara de tranzit si tampon intre noi si turci.

nu sustin ca romania e ok, dimpotriva. si ii inteleg pe cei ce se simt furati. dar nici Bulgaria nu e altfel. doua tari balcanice de cacat, cele mai sarace din EU.

#35
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 borreddog, on 3rd May 2010, 12:20, said:

e la fel de mizerabil ca la noi, doar manacarea e mai ieftina.
Poate nu ai fost niciodata.
Sa compari starea litoralului nostru, toate inchise, fara flori, un santier, cu aspectul din Albena, de exemplu, e total deplasat.
Diferentele majore sunt in lungimea sezonului.
Bulgarii considera ca sezonul incepe la 1 mai, si atunci deschid.
Romanii considera ca sezonul tine doua luni.
Un administrator de restaurant la noi face imprumut la banca, ia in arenda restaurantul, si considera ca in doua luni trebuie sa isi scoata banii (caz real cunoscut in Costinesti). proprietarul restaurantului il da in arenda. Si atunci cum sa puna flori  si iarba , copaci, etc, sa arate bine de 1 mai ?
Albena , ca statiune, are conducere unitara, si lucrul asta se simte.

In privinta mancarii, intr-adevar e mai ieftina, insa si mai buna.

#36
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 TIC, on 3rd May 2010, 11:07, said:

Nu scria sa lasi si masina deschisa sa nu mai forteze vreo incuietoare sau computerul masinii? Isteti francezii astia!!!   :roflmao: :roflmaofast: :roflmao:


:lol: Nu, asta nu scria (inca), poate le dam vreo idee! Chestia e ca m-a socat acolo un astfel de anunt (pana atunci nici macar nu ne-am gandit ca masina nu ar fi in siguranta, eram doar in lumea civilizata)!


Legat de asigurare, a mea acopera si furtul in strainatate (si nu am X5!). daca masina era in leasing, cum s-a sugerat, era obligatorie asigurarea... daca nu, totusi o asemenea masina si noua pe deasupra sa nu o ai asigurata e cam ciudat! In alta ordine de idei, chiar ar fi interesant de aflat din ce venituri de bugetar se poate lua o astfel de masina!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate