Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#13771
zamollxe

zamollxe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.06.2015
salutare,

de cand am postat, unele rasaduri le-am mutat in ghivece mai mari si unele le-am pastrat in tavita lor si acum au cam ingalbenit:

Attached File  20170501_194925.jpg   429.48K   59 downloads
Attached File  20170501_194931.jpg   400.47K   111 downloads

le-am mutat in ghivece mai mari si sper sa isi revina. Le-am dat si o doza de cropmax sa le ajute. Maine sper sa le pot planta e cele solide, iar cele plapande le-as mai tine putin sa isi revina.

azi am vopsit toata ziulica si am terminat. maine sper ca termin cu tot cu plantatul (voi avea si ajutoare).

Attached File  20170501_200053.jpg   548.04K   122 downloads

Numai de bine

#13772
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Acoperi cu policarbonat ?

#13773
hobyy

hobyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2017
Bunã ziua.Va urmaresc de multã vreme. Am si eu o problema. Am pus in gradina cateva fire de Prekos, si s-au invinetit.Ce boala ar putea fi si cu ce as putea sa le tratez?

Multumesc frumos!

Attached Files



#13774
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Frigul... trebuiau calite inainte.

Isi vor reveni odata cu caldura.

#13775
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Nu stiu daca calirea ar ajuta sau nu in situatia frigului (poate oleaca). Solul rece, radacinile inca nedezvoltate suficient dupa mutare, egal absorbtie proasta. Singurul lucru care ar putea ajuta ar fi un foliar foarte diluat, dar in general cel mai bine e asteptarea sa se incalzeasca.

#13776
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 johnysibiu, on 01 mai 2017 - 21:08, said:

Acoperi cu policarbonat ?

Probabil ,...ar face greseala pe care a facut-o un coleg de serviciu,acoperind cu policarbonat...
Anul asta,colegul a trebuit sa se urce pe solar si sa incerce sa-l [ spele ]  pt a-l face mai permeabil pt lumina.Dupa 4 ani de la montare,a devenit opac si in solar nu prea mai mergea nimic...
Policarbonatul a fost alb de 4mm grosime.La spalare s-au desprins un fel de [ fulgi ] precum cei de vata  de sticla [uzata] deja...

#13777
hobyy

hobyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2017

 crisbud, on 02 mai 2017 - 10:23, said:

Frigul... trebuiau calite inainte.

Isi vor reveni odata cu caldura.

 zipcode, on 02 mai 2017 - 12:34, said:

Nu stiu daca calirea ar ajuta sau nu in situatia frigului (poate oleaca). Solul rece, radacinile inca nedezvoltate suficient dupa mutare, egal absorbtie proasta. Singurul lucru care ar putea ajuta ar fi un foliar foarte diluat, dar in general cel mai bine e asteptarea sa se incalzeasca.
Multumesc mult!

#13778
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
S-au invinetit de frig...le trece...
Nu le mai trebuie nicio calire ca s-au calit destul!
Important e doar ca au supravietuit!!!
Posted Image

Edited by subway_guru, 02 May 2017 - 19:54.


#13779
misuplisu

misuplisu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.02.2013

 gcom61, on 02 mai 2017 - 18:07, said:


Probabil ,...ar face greseala pe care a facut-o un coleg de serviciu,acoperind cu policarbonat...
Anul asta,colegul a trebuit sa se urce pe solar si sa incerce sa-l [ spele ]  pt a-l face mai permeabil pt lumina.Dupa 4 ani de la montare,a devenit opac si in solar nu prea mai mergea nimic...
Policarbonatul a fost alb de 4mm grosime.La spalare s-au desprins un fel de [ fulgi ] precum cei de vata  de sticla [uzata] deja...
Nu prea cred.Eu am de 6 ani i e ca nou dar conteaza sa l montezi corect cu  fata protejata la ultraviolete in exterior

#13780
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016

 hobyy, on 02 mai 2017 - 09:56, said:

Bună ziua.Va urmaresc de multă vreme. Am si eu o problema. Am pus in gradina cateva fire de Prekos, si s-au invinetit.Ce boala ar putea fi si cu ce as putea sa le tratez?


Multumesc frumos!
Nu trebuie sa tratezi cu nimic asa au fost si ale mele asa cand sant mici odata cu cresterea dispare

#13781
zamollxe

zamollxe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.06.2015
nunu. nu am luat policarbonat. folie UV. ne-am chinuit astazi 2 oameni de ne-au sarit capacele dar intr-un final am reusit. mai jos rezultatul. mai am doar de delimitat randurile (am facut o parte din ele dar cu folia le-am cam calcat in picioare) intins sfoara la fiecare rasad, plantat si pus ingrasamantul la fiecare rasad si intins banda de picurare. maine sper sa fie gata. am facut toata treba asta in 2 oameni si se simte...daca era pe arc cred ca era mai usor.

Attached File  18254036_10212815976858404_1898226773_n.jpg   58.43K   103 downloads

Attached Files



#13782
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Policarbonatul era un motiv plauzibil sa faci o constructie in doua ape. Nu te vad prea bine in folie.

#13783
zamollxe

zamollxe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.06.2015
timpul si vremea vor decide Posted Image

in 2 ape a fost ales din motive de structura avand in vedere conditiile din zona. am cochetat cu arcele dar nimic nu se compara cu triunghiul cand vine vorba de structura de rezistenta.

ps: voi reveni ontopic maine cu niste poze cu rasadurile plantate in solarel Posted Image

Edited by zamollxe, 02 May 2017 - 21:34.


#13784
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 misuplisu, on 02 mai 2017 - 19:53, said:

Nu prea cred.Eu am de 6 ani i e ca nou dar conteaza sa l montezi corect cu  fata protejata la ultraviolete in exterior
De acord cu tine, daca postezi cateva poze sa ne convingi ai tot respectul nostru.

#13785
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Nu ne-am prins din ce zona ...

#13786
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

 oportun400, on 30 aprilie 2017 - 20:56, said:

Da, e clar ca se poate.
Ce nu le-am facut, le-am crestat si tulpinile ca absoarba apa si sa plece radacinile, i-am taiat si pe diagonala, i-am pus si la umbra, am imbracat borcanul cu un carton sa nu mai aiba lumina, ba pe unii am incercat sa-i pun direct in pamant. Nimic. Aia din apa s-au clocit acolo. O sa incerc si anul asta. Poate ar trebui apa schimbata des, ca sa nu se mai imputa. Voi mi-ati dat dovada ca se poate. Merci.

Mie personal mi s-a parut cel mai simplu cea cu pusul in apa. Poti pune vaza unde vrei, poti pune mai multi pui intr-un vas, si vezi exact daca cresc radacinile alea sau nu. Am pus apa de la robinet (nu prea are clor cea de aici, dupa gustul meu), copii nu prea mari (15-25 cm). Si am pus vaza in o camera care nu are soare si nici prea cald (la nord practic). Dupa 10 zile erau bune de mutat (radacini peste 2cm), dar la inceput cateva zile tot la nord. Daca se ofilesc nu e de bine, pierd prea multa apa de la caldura, etc, sau nu absorb din cine stie ce motive.
Fa o taietura cu cutit ascutit, sa fie minimul de rupere. Eu am facut asta ca sa multiplic niste plante din seminte scumpe si care si le-am gasit greu.

#13787
misuplisu

misuplisu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.02.2013

 corsica, on 02 mai 2017 - 21:43, said:

De acord cu tine, daca postezi cateva poze sa ne convingi ai tot respectul nostru.

Attached Files



#13788
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011

 misuplisu, on 03 mai 2017 - 16:00, said:



Ar fi utile mai multe informatii, din poza se vede doar un solar cu folie si o usa (sau 2)cu policarbonat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate