Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#13699
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Da Happy, dar ala e pachet de 250, pentru profesionisti nu pentru hobisti!
N-am vazut pe la retailerii nostri pachetele mici la preturi romanesti!
Posted Image
Sa zicem ca unul ca mine si-ar putea permite sa-si bage mana/picioarele in portofel ca sa-si satisfaca un capriciu fara sa intre in insolventa...dar ceilalti???
Posted Image
Raspunsul posibil e doar 'cooperativa de achizitii' pentru noutatile astea foarte atragatoare!

Edited by subway_guru, 23 April 2017 - 21:11.


#13700
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Pai pare-se ca 250bde semințe la noi sint mai ieftine decât 50 la spanioli :).
Eu l-am împărțit cu Achim și la momentul ala am postat public aici. Nu au mai fost doritori...

#13701
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Ati lipsit amandoi de la lectia de marketing comercial!!!
:) :) :)

#13702
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Practic zilnic intensiv asa ca nu prea cred :)
Interesul a lipsit......

#13703
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
asa`i, si cara saci de orgevit si alte fito pe la colegii de forum din drumul lui... daca ar sti aia de la fancurier l`ar da afara :))

#13704
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
A pus cineva Colibri F1...?
In primavara asta am primit 3 fire si...am de anul trecut puse cateva seminte...sa vedem ce si cum...

#13705
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012

View PostHapygarden, on 23 aprilie 2017 - 21:23, said:

Practic zilnic intensiv asa ca nu prea cred Posted Image
Interesul a lipsit......
Atunci mai bine sa spunem ca inca mai exersati si va perfectionati?
;)
Oricum eu sunt tare curios sa ne spui si noua 'afonilor' cum se descurca si se comporta hibrizii astia promitatori!
Toate cele bune si suntem 'pe receptie'!
;)

#13706
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014

View Postsubway_guru, on 23 aprilie 2017 - 21:45, said:

Oricum eu sunt tare curios sa ne spui si noua 'afonilor'
Posted Image
Te alinti.
O sa pun rezultatele.
Si da, incerc sa ma perfectionez in fiecare zi.
Bre Rid, aia m-ar putea da afara daca m-ar angaja intai. Din fericire pentru ambii, nu au bani "de mine":)))

#13707
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Colibri am avut eu anul trecut. Cu exceptia faptului ca au culoarea rosie, nu mai au nimic in comun cu tomata. Gust zero, tari ca piatra, pielita ca soriciul. Singurul uz este sa zvârli cu ele dupa porumbei daca le vrei raul.
Nu se pune problema de sol sau hrana, au crescut la 40 cm de gradinarese care-s grozave.

#13708
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View PostHapygarden, on 23 aprilie 2017 - 22:36, said:

Bre Rid, aia m-ar putea da afara daca m-ar angaja intai. Din fericire pentru ambii, nu au bani "de mine"Posted Image))

Dezinformam si eu nitel. Acu pe bune ca te au la sediu pe perete drept "Angajatul anului" la cat bati drumurile.

#13709
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Don't worry, be Happy!
;)

#13710
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Happy,
In ultimii ani n-am prea mai vazut sa fie selectionate 'artizanal' soiuri, poate doar la ceva 'retardati' romani sau bulgari...toata 'lumea buna' a dat buzna doar pe hibrizi  (ce nu pot fi inmultiti de taranii de rand) ori pe GMO...
Tu ce parere ai?
Chiar si soiurile mai nou am observat ca sunt etichetate F1 ori baitzuite cu 'copyright'...spre descurajarea cultivatorilor...
Posted Image
Ratiunile economico-comerciale sunt clare, daca pentru un soi nou sunt necesari minimum 7ani, cu biotehnologiile astea moderne poti obtine ceva de sa rupi gura targului in doar doi-trei ani...ceva insa foarte instabil si cam nerepetabil...dar paguba ciumperci, scoatem altceva si mai si tot la fel de rapid si umplem piata ca taranul tot nu are alta optiune?
Ce crezi si cum comentezi?

Edited by subway_guru, 24 April 2017 - 00:25.


#13711
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
O sa dau un răspuns care probabil va fi șters dar îmi asum.
Cred ca sintem o nație care așteaptă sa i se dea înainte sa merite, ca ne place mai mult pomana decât munca și în toată existenta noastră nu am reușit sa ne setam un set de valori după care sa ne ghidam. Nu reușim sa segregam informația și toți anii de comunism au omorât în noi orice spirit de antreprenoriat. Exceptiile sint puține.
Mai cred ca sintem dornici de îmbogățire rapida și ținem mai mult la statutul social decât la dezvoltarea unui lucru pe termen lung.
Combinația e toxica, deoarece oricine cu o politica de marketing agresiva cum ai spus mai sus, face ce vrea din noi.
Mai cred ca sintem foarte individualiști și setați în jurul propriului orizont, ca să înțelegem că individual nu reprezentam o forță și nu ne putem ridica la așteptările piețelor mari de desfacere.
Conceptul de win-win e omorât din fasa.
Când eram puștan, mergeam la practica. În jurul orașului meu de baștină, foarte nordic de altfel erau hectare de terasamente pline de vie, zmeura și agrișe. Oi fi fost eu plod, dar strugurii aia nu încăpeau mai mult de 4 într-o căldare de 10l. Palisarea e acum în gardurile oamenilor și terenul e pășune pentru vite care nu mai exista.
In același timp, "fratii" noștri Ucrainieni spre ex, pe care noi ii consideram înapoiați cultiva kaki în curți de parca ar fi în mijlocul zonei tropicale și se joaca cu hibridizari la struguri și alte nebunii. Chiar zilele astea am dat pe Facebook de un nene la 30 de km de mine (în Ucraina)  care are curtea plina de Kaky și vie cum nu am mai văzut. Și rodesc de rup crengile. Am vorbit cu el și m-a invitat asa ca musai ma duc sa vad minunea. Cine vrea sa vadă ce are omul ii de au adresa pe PM.
Și încă ceva nu înțeleg. De ce grădinarul de "curte" are ambițiile profesionistului care din asta trăiește și e dispus sa aplice j'de tratamente și sa cultive plastic numai sa aibă și el 12 etaje la roșii....
Am vorbit mult și nu am spus nimic :) dar concluzia mea e clara de mult. Cat timp nu avem o linie și un set de valori, vom face doar ce vor alții și aia va aduce valoare adăugată doar pentru ei...
De aceea, marketingul agresiv face legea la noi. Asa ca vom uita foarte curând de soiuri și vom trece exclusiv pe cumpărare. Cu mici excepții, care în economia generala nu vor mai conta.
Le:nu vreau ca aceasta postare sa degenereze în multe pagini de off-topic,  ca am făcut eu destul. Pe cei doritori sa ma combată cu argumente în aștept pe "derapaje"

Edited by Hapygarden, 24 April 2017 - 11:46.


#13712
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Bravo! Pt toate aspectele!
Sper sa nu iti stearga nimeni postarea ca nu are de ce

#13713
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Eu vreau sa depasesc 3 etaje de rosii, macar 4 sa am anul acesta asa de friguros in aprilie.


#13714
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
La cererea publicului:
https://www.facebook...100003325090184
Omul merita sa fie cunoscut.

#13715
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Impresionant!
Asta da gradinar!
;)
Pacat ca nu stie romaneste sa-l invitam la noi pe forum...
Posted Image

Edited by subway_guru, 24 April 2017 - 19:06.


#13716
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Știe....
Ma rog, jumătatea lui mai buna știe. Dar nu știu de ce, nu cred ca e foarte tentat sa "o arda" pe aici. Are mai multe de învățat de acolo pe unde noi nu vrem sa ne uitam.... Ca e rosu.
De parca nu am putea sa facem abstracție de culoare și sa învățăm tehnologii,  ignorând în același timp doctrine...
Daca te uiți pe harta, omul e extrem de Nordic. E la 29 km  de Darabani, cel mai Nordic oraș. Eu am copilărit acolo și va spun ca e patria inghețurilor târzii, a primelor brume și a negativelor record. Dacă el reușește sa crească alea acolo, va garantez ca sint perfect adaptate pe întreg teritoriul Romaniei.

Edited by Hapygarden, 24 April 2017 - 19:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate