Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#12709
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mersi de opinie.
As prefera un hibrid dacă stii. Nu le voi cultiva eu.Am testat anul asta dar nu mă încântă-rosii mari,productie putina. Eu voi merge pe htp11 si aphen în materie de roze.

Am nevoie de acest sfat pentru un prieten,fost coleg care cultiva mult- gen Serrifu. A renunțat la pompieri să se ocupe doar de legume ca nu făcea fata cu amândouă. Mama lui vinde in fiecare zi la piața si are clientela si pt. roze mari. El are un fel de roze mari dar pe an ce trece se pierde din calitate.

#12710
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
La mine au fost nasoale rau Aphen, daca ies la fel si la tine te strici cu clientii.

#12711
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Rid,cumnatul meu a avut si le-am vazut pe viu. Plantele au fost foarte robuste si au rezistat bine la boli.Nu au fost extraordinare la gust dar în rest foarte ok. Ale mele htp-uri vai de mama lor,dupa 5 etaje erau ca sfoara de subțiri. Poate el o fi dat mai mult azot da erau viguroase bine la tulpina.Dupa 5 etaje tot groase. Vreau să pun si sa le pot compara.

Probabil voi căuta și eu o nouă formulă de fertilizare. Sau voi mai încerca tot așa în noul solar care va avea o aerisire mult mai buna. Vreau să merg pe 2 brațe cu ele,stiu ca undeva Laum a spus ca va încerca și mi se pare o idee bună în condițiile în care hrana vor avea destulă.

Pentru anul viitor am luat 250 de htp, 250 aphen,100 kivelli si 100 abellux,vreo 50 de marbena. Am doar 600 locuri așa că o să văd eu cum fac.Probabil o să tai din aphen...nu stiu.

De ce au fost nasoale aphen ?

Edited by Achimitom04, 22 November 2016 - 22:12.


#12712
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
De ce nu si Prekos?

#12713
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pai Achim, de ce compari Aphen`urile cumnatului cu Htp`urile tale? Conditii diferite, legumicultori diferiti.
Eu le`am avut pe amandoua la 30cm una de cealalta si in conditiile mele de cultura Alphen a pierdut categoric si la productie, dar mai ales la gust. La vigoare, rezistente, aspect comercial au stat cam la fel.

#12714
remus112

remus112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.12.2014
acum ceva timp am postat ceva ce sa intamplat in solarul meu de rosii ,am plantat rosii de la vali cucu ,totul super nu am ce zice , am avut rosii de peste 1 kg ,ok  da ma intreb de ce in acelasi solar cu fertilizare identica la toate plantele am avut marissa f1 nu mai mari de 80-100 grame !!!!! pe cand ele trebuie sa fie de cel putin 170 gr !!!!!!??????

#12715
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

 Achimitom04, on 22 noiembrie 2016 - 20:25, said:

Mersi de opinie.
As prefera un hibrid dacă stii. Nu le voi cultiva eu.Am testat anul asta dar nu mă încântă-rosii mari,productie putina. Eu voi merge pe htp11 si aphen în materie de roze.

Am nevoie de acest sfat pentru un prieten,fost coleg care cultiva mult- gen Serrifu. A renunțat la pompieri să se ocupe doar de legume ca nu făcea fata cu amândouă. Mama lui vinde in fiecare zi la piața si are clientela si pt. roze mari. El are un fel de roze mari dar pe an ce trece se pierde din calitate.
vezi la Florian seminte bulgaresti sunt super

#12716
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Crisbud, poate si prekos. Daca stau sa ma gandesc bine as pune si ceva foarte timpurii. Inca studiez....ce o sa fie plus duc rasadu la piata, nu e problema.

Rid, ai dreptate. Totusi am ramas prost cand am vazut ce misto erau rosiile la cumnatu in ditamai solaru de 50 m lungime pe 6 latime si vreo 3 inaltime cu aerisire doar la capete. Cert e ca le-a dat mai mult azot . Drept urmare pe primul etaj a avut primele rosii mici.

Eu am urmat acelasi plan de fertilizare ca si in primul an cu kivelli,cel de la Serrifu(cand au mers beton). Ceva nu a mers anul asta deoarece au fost subtiri rau la varf dupa 5 etaje. Am carnit dar tot nu au castigat mult in grosime. Apoi au venit "cotropitorii" si ....ce a urmat se stie.  Sper ca noul solar sa schimbe situatia anul viitor.


In legatura cu roze mari de 500 gr sau peste.....hibrid oare nu exista ?  Sunt foarte ok recomandarile dar as vrea o alternativa si de hibrid daca stie cineva.

Edited by Achimitom04, 23 November 2016 - 16:20.


#12717
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Siriana F1 a avut cineva anul asta sau in anii trecuti?Posted Image

#12718
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Bai nene, la ce va trebuie rosii de un kil bucata?


#12719
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Prietenul meu are clientela la ele. Da nu reusesc sa gasesc un hibrid de roze care sa indeplineasca aceasta conditie.

#12720
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Achime, n-ai cum sa gasesti si cu rosii mari si plina planta ca ciresu'...
Sa mor de va-nteleg...sunt jdemii de soiuri si hibrizi de rosii, sa satisfaca gustul oricui si vreti draci baltati Posted Image
De ce nu iei fata clientilor cu ceva deosebit,niste soiuri pe care nu le gasesc la oricine si care sa fie si gustoase?

Edited by claudia313, 23 November 2016 - 19:31.


#12721
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Claudia, nu am zis plina planta ca ciresul.

Caut un hibrid de tomate roz mari. Sa faca tomate in jur de 500 gr. sau peste. Si pana acum nu am reusit sa gasesc unul.

#12722
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Achime, o tomata care face fructe foarte mari face putine! De ce cauti hibrid, soiurile ce bai au?  Da-i seminte din rozele alea de Iasi, de la Hapygarden, daca soiul lui a inceput sa degenereze

Edited by claudia313, 23 November 2016 - 19:39.


#12723
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Nu am zis ca un soi nu ar fi ok. Prietenul meu ar fi vrut hibrid. Daca nu este, voi cumpara pentru el rozov blyan sau rozov gigant. Probabil el se gandeste ca un hibrid ar fi mai rezistent .

Claudia, la ce te refereai cand spuneai ceva deosebit ?

Edited by Achimitom04, 23 November 2016 - 19:42.


#12724
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Ma refer la cele de culoori mai aparte, cum sunt negrele, marbenele, ceva verzi sau ceva de genu' asta, poti pregati un cosulet aspectuos care ia ochii tuturor! Le dai sa guste, le explici ce si cum si poate iti faci si o clientela pentru chestii mai aparte, care costa mai mult chiar daca nu rezista in camara cat plasticurile celelalte :)

#12725
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011

 Achimitom04, on 23 noiembrie 2016 - 19:31, said:

Claudia, nu am zis plina planta ca ciresul.

Caut un hibrid de tomate roz mari. Sa faca tomate in jur de 500 gr. sau peste. Si pana acum nu am reusit sa gasesc unul.
               Slabe sanse sa gasesti un hibrid cu caracteristicile cerute de tine.Ca fapt divers pot sa iti spun ca inima de bou si alte soiuri mari au fost in Roman cca4-7 lei/kg in timp ce plasticurile si soiurile obisnuite se vindeau max. cu jumatate din pretul acestora.Rozov blyan sunt pina in 500g,rozov gigant ajung pina la 1 kg.Homesteadul face mai multe mari decit rozov gigant(l-am avut anul trecut),am avut cele mai mari homestead la 1,3kg.In privinta rezistentelor parca ar fi putin peste soiurile romanesti.

#12726
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Marbena o sa pun, sa vad cate am . Negre am testat anul asta dar produc putin fata de hibride. Clientii sunt putini si vor sa cumpere la acelasi pret cu celelalte. Deci deocamdata nu mai vreau sa fac experimente. Voi merge predominant pe roz - care se vand foarte bine aici- ceva rosii plus marbene.

Am priceput Horia, o sa iau din fiecare si se va lamuri pe care soi va merge pe viitor.

Astea cum ar fi ? http://www.rareseeds...ndywine-tomato/

Edited by Achimitom04, 23 November 2016 - 19:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate