Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#11179
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Pamantul nu este unul foarte grozav. Este un pamant lutos, cand se usuca se face pietroi. In pamantul asta nu creste nici un fel de radacinoase, ceapa sau usturoi.
Am lasat la macerat de cateva zile o zeama de gainat pe care as vrea sa o administrez in weekend.  Credeti ca mai este nevoie?

#11180
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 danutz_2009, on 25 mai 2016 - 22:06, said:

S-a mai discutat pe aici de un anumit diametru (ideal) la baza tulpinii ... acel diametru indica un raport
optim intre aparatul foliar si incarcatura cu fructe!
Meritul ''discutiei'' este al unui renumit agricultor din partea de sud a tarii, la timpul respectiv toti am dat buzna cu sublerul in solar, inclusiv eu, ca multi nu au avut puterea sa recunoasca acest lucru (cu sublerul), este alta discutie. Era vorba de ''cei 11 mm'', sincer, nu stiam acest lucru...cat de bine este, nu stiu, sper sa nu apara iar discutii la discutii...

#11181
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Daca ar fi plantele mele nu as administra acum gainat!

LE: @corsica, acei 11 mm nu-s batuti in cuie! ... difera putin de la hibrid/soi la altul!

Edited by danutz_2009, 25 May 2016 - 22:29.


#11182
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011

 danutz_2009, on 25 mai 2016 - 22:06, said:


"Buba" asta trebuie corectata: excesul de azot poate duce la o vegetatie in exces, scaderea numarului
de flori/fructe si o predispozitie la boli (lastarii tineri si "cruzi" sunt mai "bolnaviciosi")!
Hibrizii sunt mai "destepti" si se descurca si cu azot mult dar soiurile devin "lenese" la legat!

S-a mai discutat pe aici de un anumit diametru (ideal) la baza tulpinii ... acel diametru indica un raport
optim intre aparatul foliar si incarcatura cu fructe!
Numai bine!

O solutie la excesul de azot este lasarea copililor mai mult timp pe planta, vor consuma mare parte din acel azot.

 liviu_np, on 25 mai 2016 - 20:18, said:

Multumesc tuturor! (ati primit si un like Posted Image )
Am facut cateva poze cu planta in ansamblu, varful si solarul.
Azi am gasit si niste oua/larve Posted Image de ceva si niste urme de fecale, cred ca de insecte Posted Image zic eu pe cateva frunze care erau mai aproape de pamant

Fa-le un tratament cu Mospilan, pot transmite virusuri.

#11183
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
@danutz_2009, Am sa administrez zeama de gainat la ardei si vinete. Sunt plantate de aproape o luna si nu se vede nici o crestere. Ardeii abia au cate un bobocel de floare de marimea unui bob de grau, iar vinetele au cateva flori nedeschise frunzele de un verde pal.
@florianos, Mospilan le cheama in weekend :)

#11184
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
fecale asemanatoare am gasit si eu pe vinete, pareau ca sunt de la gandacii de colorado.

#11185
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Nu am Colorado.

#11186
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
salut,
de la ce pot fi petele astea ?

Attached Files



#11187
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mi-e greu sa zic vazute pe telefon , pune si o poza cu o planta intreaga. Posibil arsura/opareala de la frunze inghesuite, ventilatie insuficienta.

#11188
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
uite

Attached Files


Edited by danr, 26 May 2016 - 09:51.


#11189
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Recolte bogate va doresc, tuturor!
Unii dintre noi, au deja asa ceva in solarii...
Attached File  Hidrop.jpeg   215.67K   133 downloads

#11190
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
frumoase cauciucuri.....

#11191
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* 26.05.2016 - Copilirea roșiilor, agrointel.ro

#11192
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Acum imi dau seama ce bine am facut cand mi-am cumparat cel mai tare monitor de la DELL
Vad si eu pozele voastre calumea. :)

Edited by StudioOne, 26 May 2016 - 18:13.


#11193
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Zuccherino F1 (randul 2 din stanga) a trecut cu brio de 1,50 m si este undeva pe la etajul 8. Daca si la gust sunt la fel ca si la crestere, cu siguranta isi vor gasi locul in solarul meu si anul urmator. Cateva poze cu fiecare etaj facute dupa un ''dus'' cu macerat de urzica (doua tratamente pe saptamana de acest fel):

Attached Files



#11194
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Daca ai in sol toate microelementele in cantitati suficiente (pentru ca sunt plante viguroase si productive, necesita resurse), gustul o sa depaseasca tot ce ai mancat pana acum in materie de tomate.
Ca sa obtii calitate maxima, nu trebuie sa le dai apa multa.

#11195
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

 miki74, on 24 mai 2016 - 17:42, said:

Daca portiunea afectata e in si imediat deasupra solului, poti sa iei in calcul Phytophthora root rot - tomato (phytophthora nicotianae var. parasitica), Pyrenochaeta lycopersici (care se dezvota la temperaturi mai mici) sau Didymella lycopersici.
Evident, e si varianta unei bacterioze gen Pseudomonas Corrugata - desi asta se manifesta puternic mai tarziu, mai ales in solurile cu exces de nitrogen si umiditate crescuta.

Sunt o gramada de boli fungice si bacteriene, nu trebuie sa iei de bun ce am spus eu. Ai multe plante afectate asa ?
PS: mai poti sa iei in calcul Fusarium wilt si Verticillium, dar majoritatea tomatelor hibrizi au rezistenta sau toleranta la asa ceva.

Dragi colegi,

Ori Basamid "nu mai e ce-a fost odata" (ca sa fiu in ton cu "moda"/timpurile, o fi si asta diluat?!), ori m-am "pricopsit" eu cu o "prospatura", cert e ca am vreo 2 plante debile, care arata asa:

Attached File  20160525_173923.jpg   674.34K   67 downloadsAttached File  20160525_173831.jpg   157.27K   66 downloadsAttached File  20160525_173823.jpg   210.23K   68 downloads

Voi ce-ati face in locul meu? Ati continua bio (cu ciupercute, Scudo, Redblock & co) sau ati trece la artileria grea/japoneza (Topsin) Ku-ca-nu-tza? (sau cu mult-mai modernizatul Fertirigatus :)

Astepteptand cu mare interes opiniile voastre, bag niste flotari de incalzire (in weekendul asta (le) ardem (grasimile) bio, in orice varianta :)
Multam fain!

#11196
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
@qwerty pt o chestie ca a ta dar mult mai avansata , am gasit 3 buc (am fost cu tomata smulsa in punga la fito, e un magazin cu o doamna super draguta care daca nu stii sa ii explici ce si cum sau banuie ea din spusele tale ca ai ceva mai grav te pune sa ii aduci planta/frunze) am primit cabrio+warrant ( frunzele rasucite la tomate si casante cand le strangi ,pur si simplu se aude cand se sparg, sunt semn de tripsi , asa mi.a spus ) topsin ku-ca-nu-tza( tare asta :D) iar peste 10 zile previcur .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate