Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#11125
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Din ce zice Achim, un etaj se hraneste prin 6 frunze. Nu mai stiu unde am citit, dar acolo scria doar de trei, doua sub si una deasupra. Ele pot fi eliminate atunci cand gogoneaua incepe sa se parguiasca, (isi schimba culoarea)

#11126
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Asa am vrut sa zic si eu .

#11127
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Achim,nici poveste sa trec la potasiu,rosiile mele sint de cursa lunga pana la sf de oct,abia acum am trecut la echilibrat,momentul cel mai greu din cultura se apropie,cand se deschid florile la et 4-5,pt mine acum e diferenta intre o cultura normala sau sa-mi rupa sarmele de rod:-),apropo cum se prezinta  maxine-ul la tine?,deocamdata imi place,usor de intretinut,internoduri cam lungi,leaga bine,mareste fructul destul,sa vedem cum este gustul si calitatea,ca planta imi place.

#11128
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016

View PostAchimitom04, on 23 mai 2016 - 15:22, said:

..... Ce zici, Spartacus ?
nu eu zic, ci manualul.
1. prima defoliere se face dupa plantare, cand se rup primele  2 frunze, care sunt ingalbenite si care vor atinge solul.
2. urmatoare defoliere, se face dupa caz si are ca efect o aerisire mai buna, eliminarea factorului de risc la boli si efortul plantei este directionat catre fructe.
cartea, mai spune ca, defolirea este indicat sa se faca dupa aparitia a trei etaje si primul etaj sa aiba gogonele cu un diametru de 1-2 cm.
de asemenea, frunzele imbatranite nu mai sintetizeaza si consuma hrana inutil.
3. este indicat sa se lase doua frunze sub primul etaj iar in cazuri extreme, neaparat intre primele doua etaje sa existe trei frunze (atunci razi tot pana la primul etaj).
dar, ca regula generala, se accepta ca a doua defolierea, se face cand primul etaj este in parg.

Edited by spartacus55, 24 May 2016 - 04:06.


#11129
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011

View Postspartacus55, on 24 mai 2016 - 03:51, said:

nu eu zic, ci manualul.
1. prima defoliere se face dupa plantare, cand se rup primele  2 frunze, care sunt ingalbenite si care vor atinge solul.
2. urmatoare defoliere, se face dupa caz si are ca efect o aerisire mai buna, eliminarea factorului de risc la boli si efortul plantei este directionat catre fructe.
cartea, mai spune ca, defolirea este indicat sa se faca dupa aparitia a trei etaje si primul etaj sa aiba gogonele cu un diametru de 1-2 cm.
de asemenea, frunzele imbatranite nu mai sintetizeaza si consuma hrana inutil.
3. este indicat sa se lase doua frunze sub primul etaj iar in cazuri extreme, neaparat intre primele doua etaje sa existe trei frunze (atunci razi tot pana la primul etaj).
dar, ca regula generala, se accepta ca a doua defolierea, se face cand primul etaj este in parg.

Vezi ca omul zicea ca ale lui sunt determinate.

View Postdriver84, on 23 mai 2016 - 21:01, said:

Achim,nici poveste sa trec la potasiu,rosiile mele sint de cursa lunga pana la sf de oct,abia acum am trecut la echilibrat,momentul cel mai greu din cultura se apropie,cand se deschid florile la et 4-5,pt mine acum e diferenta intre o cultura normala sau sa-mi rupa sarmele de rod:-),apropo cum se prezinta  maxine-ul la tine?,deocamdata imi place,usor de intretinut,internoduri cam lungi,leaga bine,mareste fructul destul,sa vedem cum este gustul si calitatea,ca planta imi place.

Voiam sa te intreb de Kiveli daca esti multumit ca gust. Eu am cultivat Marissa si ma gandesc sa pun la anul si ceva Kiveli.
Ca si performanta stiu ca sunt performante, nu stiu cum stau la capitolul gust.

#11130
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016

View Postflorianos, on 24 mai 2016 - 06:02, said:

Vezi ca omul zicea ca ale lui sunt determinate.
un link sau o lucrare stiintifica, unde sa fie evidentiat faptul ca, determinatele nu se defoliaza.

Edited by spartacus55, 24 May 2016 - 06:31.


#11131
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
La doua luni de la plantare (22.03) au aparut primele tomate in parg, chiar daca sunt Zuccherino.

Attached Files



#11132
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Au aparut si la mine, primele gogo, cultura tufa de pe balcon.
Dupa 4 zile cu soare, la rand.
Vine furtuna azi si maine...insa.

#11133
viczit2

viczit2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.06.2013
Salutare.Am si eu o problema la tomate in solar .Cam ce boala este si daca gangania din imagine are vreun rol?
Tomatele sunt hibrizi si e a 4 planta pe care am scos-o din solar cu aceste simptome .In poza 2 se vede goanga la baza plantei Multumesc anticipat.

Attached Files



#11134
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016
pozele nu sunt clare, dar sigur este un acarian.
bio, iti pot da retete.
chimic, nu cunosc.

#11135
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nu am vazut asa ceva. Chiar ieri matusa mea povestea ca a gasit pe la radacina vinetelor doua chestii paroase care seamana cu omizile.

#11136
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

View Postdriver84, on 23 mai 2016 - 21:01, said:

Achim,nici poveste sa trec la potasiu,rosiile mele sint de cursa lunga pana la sf de oct,abia acum am trecut la echilibrat,momentul cel mai greu din cultura se apropie,cand se deschid florile la et 4-5,pt mine acum e diferenta intre o cultura normala sau sa-mi rupa sarmele de rod:-),apropo cum se prezinta  maxine-ul la tine?

Poti sa detaliezi putin ce face la tine acea diferenta de care zici ?   In acest caz nu voi da nici eu azotat de potasiu, o sa sar peste o tura si mai vedem . Momentan eu le dau ferticare 14-11-25. Conform tabelului de la Serrifu trebuia agriplant 3 adica 14-10-14 dar nu am avut. Din 17 luna viitoare ar trebui sa trec  pe agriplant 2 , mi-am comandat un sac.

Faptul ca tu le dai echilibrat ma face sa ma gandesc sa procedez la fel. Sa renunt la ferticare 14-11-25 si sa dau si eu echilibrat pana la agriplant 2. Vad ca ce dau eu acum are putin mai mult potasiu decat ar trebui si nu stiu in ce fel influenteaza fructele, mi-e sa nu le coaca inainte sa ajunga la o dimensiune acceptabila. As vrea sa aduc fructele la o marime cat de cat pana la coacere.

Ce credeti ? Sa merg pe echilibrat o perioada ?

Apropo, Driver, eu nu am Maxine. Poate la anul daca o sa fii tu multumit de ele :)    Eu am doar kivelli, brillante, htp 11, ceva roze mari , si vre-o 2 sire amestecate cu gravitet, prekos si 2 soiuri de rosii negre. Acolo e jale ca nu mai stiu care pe unde e  :)

Edited by Achimitom04, 24 May 2016 - 12:45.


#11137
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011

View PostAchimitom04, on 24 mai 2016 - 12:40, said:

Poti sa detaliezi putin ce face la tine acea diferenta de care zici ?   In acest caz nu voi da nici eu azotat de potasiu, o sa sar peste o tura si mai vedem . Momentan eu le dau ferticare 14-11-25. Conform tabelului de la Serrifu trebuia agriplant 3 adica 14-10-14 dar nu am avut. Din 17 luna viitoare ar trebui sa trec  pe agriplant 2 , mi-am comandat un sac.

Faptul ca tu le dai echilibrat ma face sa ma gandesc sa procedez la fel. Sa renunt la ferticare 14-11-25 si sa dau si eu echilibrat pana la agriplant 2. Vad ca ce dau eu acum are putin mai mult potasiu decat ar trebui si nu stiu in ce fel influenteaza fructele, mi-e sa nu le coaca inainte sa ajunga la o dimensiune acceptabila. As vrea sa aduc fructele la o marime cat de cat pana la coacere.

Ce credeti ? Sa merg pe echilibrat o perioada ?

Apropo, Driver, eu nu am Maxine. Poate la anul daca o sa fii tu multumit de ele Posted Image Eu am doar kivelli, brillante, htp 11, ceva roze mari , si vre-o 2 sire amestecate cu gravitet, prekos si 2 soiuri de rosii negre. Acolo e jale ca nu mai stiu care pe unde e  Posted Image

Potasiul imbatraneste planta prematur, respectiv forteaza maturarea fructelor. Stie driver ce stie.
Daca o duce in ciclu prelungit nu face exces de potasiu.

#11138
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Buna observatie, Florianos.  Doar ca si echilibratul are destul de mult potasiu.
De fapt depinde....Eu ma gandeam strict referitor la potasiu ca intre 14-11-25 si un echilibrat gen 19-19-19 nu e asa mare diferenta. Poate ne lamureste si Driver cand o sa poata ce formula de echilibrat foloseste si  cam in ce stadiu introduce potasiul in ecuatie. O sa urmez si eu formula lui ca parca unele de jos incep sa aiba o tenta de galben, spre coacere dar nu sunt multumit inca de dimensiunea lor. Am ceva megasol 19-19-19 pe acasa.

Edited by Achimitom04, 24 May 2016 - 13:27.


#11139
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014

View Postspartacus55, on 24 mai 2016 - 12:02, said:

pozele nu sunt clare, dar sigur este un acarian.
bio, iti pot da retete.
chimic, nu cunosc.

Acarienii nu sint vizibili cu ochiul liber. Cei mai mari pot fi vazuti cu o lupa puternica si majoritatea doar la micriscop.  Insecta din foto nu este daunator pentru tomate.
As zice ca e un atac de bacterioza dar trebuie niste fotografii mai clare. Si cu frunzele nu numai cu partea afectata.

Le : Spartacus, eu sint convins inca "dupa vorba si port" ca esti Radu. Imi vine greu sa cred ca un inginer agronom poate sa zica vreodata ca tomata are flori mascul si femele si ca ala de mai sus e un acarian. Oricum ar fi, e ceva ce nu pot controla si cu care pot trai.

Edited by Hapygarden, 24 May 2016 - 13:54.


#11140
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Nu e un acarian... e un carcalac care mănâncă materie organică moartă. Se găsește peste tot, are multe picioare, se mișcă destul de repede și arată că un trilobit în miniatură. Nu cred că este vinovat de daunele alea.

#11141
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016

View PostHapygarden, on 24 mai 2016 - 13:48, said:

Acarienii nu sint vizibili cu ochiul liber. Cei mai mari pot fi vazuti cu o lupa puternica si majoritatea doar la micriscop.  Insecta din foto nu este daunator pentru tomate.
mesurol bio, o simpla cautare, chiar si pentru un neavizat era de ajuns, fara sa doresti sa-mi dai la oloage.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Acarieni
de literatura de specialitate, nu cred ca este cazul sa-ti recomand. esti prea meserias.

View PostHapygarden, on 24 mai 2016 - 13:48, said:

Le : Spartacus, eu sint convins inca "dupa vorba si port" ca esti Radu.....
se pare ca, cazul condrea, i-a acaparat pe multi.
mai mult..., Doamne, ajuta!
mai este unul pe aici, nu-l cunosc, nu ma cunoaste, dar este frate cu tine.
ma doare-n OS.

View Postadilie2003, on 24 mai 2016 - 14:00, said:

Nu e un acarian... e un carcalac ...
este posibil, am spus ca poza este neclara.
raman la parerea mea, este un acarian.
fara un microscop (ca sa studiem tulpina si eventual colonia), ne etalam parerile.
poate fi sarma, (nu aia de bagat in nas).

Edited by spartacus55, 24 May 2016 - 15:00.


#11142
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Bre, poza aia e facuta cu telefonul sau ceva camera hoby. Acarianul e vizibil doar la microscop. Cum naiba vii si spui ca "ramai la parerea ta"? Imi poti explica cum poti sa crezi ca omul ala a fotografiat un acarian? Si ce legatura are tulpina aia neagra si tumefiata cu un acarian? Agronom my ass. Nu mai posta porcarii daca nu ai habar ca induci lumea in eraore degeaba.

Discutia aia cu Validoe a fost o neintelegere din partea mea pentru care mi-am cerut scuze public de la om. Tu pe de alta parte ai balacarit pe toata lumea de cand ai aparut (sau reaparut) si nu am vazut sa ai vreo remuscare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate