Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Vreun, vre-un

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Mircea T.

Mircea T.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.12.2006

 CGF, on Oct 23 2005, 12:51, said:

Din cate am auzit, s-a schimbat si "nici o" si "nici un". Acum se scriu legat: "nicio" si "niciun"




asta mi se pare si mie o mare prostie

#20
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Așadar, ar trebui să știm că „nici o” nu exprima o „negație definitivă” ci o disjuncție. Astfel, se spune corect: această știre nu e nici o vacă, nici o capră, ci e o informație (neavând desigur vreo legătura cu produsul final al laptelui dat de cele două animale).
Alta e situația când e vorba de „nicio“, care arată că este vorba de o negație definitivă. Un exemplu în acest sens: nicio carte nu reglementează mai bine evoluția limbii decât o face noua Gramatică.
Situația este identică și când trebuie făcută distincția între„“nici un” sau „niciun“. Lingviștii spun că această distincție e în spiritul limbii, e foarte utilă și trebuia în cele din urmă operată la nivel normativ.
Altă noutate: „o data” nu se mai scrie despărțit, ci împreunat („odata“), întotdeauna când este adverb, inclusiv în locuțiuni – „odata ce“, „odata cu“. El rămâne separat numai atunci când este numeral și se opune lui „de doua ori”. Aici parcă e mai simplu, nu?
Sursa: Marian Chiriac, Hotnews.ro

#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 CBV, on Jul 31 2008, 21:42, said:

Altă noutate: „o data” nu se mai scrie despărțit, ci împreunat („odata“), întotdeauna când este adverb, inclusiv în locuțiuni – „odata ce“, „odata cu“. El rămâne separat numai atunci când este numeral și se opune lui „de doua ori”. Aici parcă e mai simplu, nu?


e, ca nici acum 30 de ani nu scriam "a fost o data ca niciodata" :)

#22
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Noutatea este : „inclusiv în locuțiuni – „odata ce“, „odata cu“”.

#23
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 CBV, on Aug 6 2008, 13:35, said:

Noutatea este : „inclusiv în locuțiuni – „odata ce“, „odata cu“”.

inseamna c-oi fi fost io mai avangardista, ca nici "o data cu el a venit si sora lui" nu scriam nici in clasele primare :)

#24
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Ma doare capul, "vre-o" si "vre-un" nu au fost folosite niciodata. Daca ati facut ore de limba romana pe messenger, si nu la scoala, mi se pare normal de ce ati ajuns sa scrieti asa.
Chestia noua e cu "nicio" si "niciun" in loc de "nici o" si "nici un", care mi se pare la fel de aberanta pentru ca ea contopeste in esenta 2 parti de vorbire diferite. Si eu stiam ca 2 parti de vorbire care se pronunta impreuna se despart prin cratima, vezi "adusu-mi-l-ai" "pare-mi-se".

#25
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„ea contopeste in esenta 2 parti de vorbire diferite” – (Tidusss)

Cratima leagă cuvinte diferite. Aici este vorba de cuvinte – niciun, nicio etc. - cu înțeles propriu.

#26
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
nici = pronume nehotarat, sau adjectiv pronominal nehotarat de fapt
un = articol

Niciun ce e? Adjectiv pronominal articulat nehotarat?

Intr-o scrii "intr-o" sau "intro"?

#27
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Niciun ce e?” – (Tidusss)

Nu contează ce e. Contează că are sens propriu, altul decât „nici” și  „un”. Este un alt cuvânt.

#28
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Te-am intrebat ceva, ar fi frumos sa raspunzi la intrebare. Daca nu stii, spune asa: "nu stiu".

#29
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 Tidusss, on Sep 17 2008, 22:51, said:

Te-am intrebat ceva, ar fi frumos sa raspunzi la intrebare. Daca nu stii, spune asa: "nu stiu".

sau nustiu, ca sa fie cuvant de sine statator, sa nu reprezinte cumva negarea verbului "a sti" la persoana-ntai singular  :D

#30
shtephy32

shtephy32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 26.06.2007

 Tidusss, on Sep 17 2008, 12:23, said:

Chestia noua e cu "nicio" si "niciun" in loc de "nici o" si "nici un", care mi se pare la fel de aberanta pentru ca ea contopeste in esenta 2 parti de vorbire diferite. Si eu stiam ca 2 parti de vorbire care se pronunta impreuna se despart prin cratima, vezi "adusu-mi-l-ai" "pare-mi-se".
O altă ramură a compunerii mai e și contopirea. Ce ai de spus despre "niciodată", "numaidecât", "demâncare" etc.?

#31
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

 charme, on Sep 17 2008, 23:05, said:

sau nustiu, ca sa fie cuvant de sine statator, sa nu reprezinte cumva negarea verbului "a sti" la persoana-ntai singular  :D
Haha, asta a fost tare :D

 shtephy32, on Sep 18 2008, 09:23, said:

O altă ramură a compunerii mai e și contopirea. Ce ai de spus despre "niciodată", "numaidecât", "demâncare" etc.?
Parca se numea juxtapunere (au trecut vreo 10 ani de cand nu am mai facut o ora de gramatica, si am inceput sa le cam uit). "Niciodata" e altceva, cuvantul denumeste o instanta clara si foarte bine individualizata, fiind adverb (daca imi aduc bine aminte). Ar putea fi separat in "nici o data", pentru ca ar prinde sens, dar se foloseste asa pentru vorbire curenta, cel mai probabil. Insa spre deosebire de "nicio", "niciodata" are sens legat. "Numaidecat" e aceeasi chestie.

Despre "demancare" n-am auzit in viata mea :)))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate