Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#4105
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007

View Postparintele, on 16 martie 2024 - 01:53, said:

Practic ia țeavă de 20 pt asemenea lungimi iar picuratoarele pot fi oricare, difera doar timpul de udare, cu 4l/h nici pe beton nu ai probleme de baltire. (exagerez dar nu prea grav, nu exista baltire la asemenea debite mai ales când folosești picuratoare individuale aplciate pe orb care sunt 2 per planta.de regula)

Ai dreptate! Picuratoarele cu debite mici s-au inventat numai pentru ca sa-i multumeasca si pe ardeleni... pentru ceilalti trebuie numai din cele cu 4 litri/ora. Posted Image

#4106
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Fix asa. Foarte lenți. 🤣
Teoria e multa și pentru o amărâtă de linie acasă înseamnă pierdere de timp.
Practic rar am văzut sol mai naspa decât am eu în livada și eu spun ca e greu sa risipești apa cu 4l/h, tot practic spun ca în cazul irigații asteia casnice preocupările țin de alte lucruri decât în cazul unor plantații mari cu instalații proiectate și dimensionate profi...

Ma rog, fiecare cu parerra lui și experienta lui practica, nu cred însă că a sta sa faci analiza solului pt 70m de boscheți e un drum pe care as merge.





#4107
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
Daca initiatorul a intrebat probabil ca este unul mai pretentios. Astfel poate picura o cantitate cunoscuta de apa dintr-un pet cu dopul gaurit sau pentru mai multa acuratete dintr-o perfuzie veche, vede astfel ce se intampla si care ar fi dimensiunea petei umezite. In circa 1 ora a rezolvat problema, sau cel mult mai repeta masuratoarea si a doua zi in acelasi loc.
Am vazut destule situatii in care chiar si cu picuratoare de 2,2 litri/ora toata apa a fugit intre randuri. Cand respectivii faceau si fertirigare, apa continand si ingrasaminte se dezvoltau acolo niste buruieni de toata frumusetea.

#4108
drian1

drian1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2009
Multumesc pentru raspunsuri! Nu sunt pretentions, doar necunoscator Posted Image, de asta am postat aici. Tuia pe care intentionez sa-i ud sunt practic un gard viu iar la baza fiecarui copacel, pe pamant am pus folie anti buruieni si peste ea am pus piatra sparta sa arate mai bine. Practic pamanatul nu se usuca asa repede si intentionez sa pun cate un picurator pentru fiecare tuia in parte.

Intrebarea legata de diametrul tubului orb si debitul picuratoarelor era sa-mi dau seama daca toata instalatia are destula putere sa ude toti tuia. Stau la casa, iar ca si sursa de apa, am tras direct din conducta de apa, imediat dupa apometrul central, deci ar trebui sa am presiune buna (inafara de orele in care e suprasolicitata reteaua dar planuiesc sa ud copacii noaptea tarziu cand presiunea e buna).

Cel mai probabil ma ingrijorez degeaba, dar am zis sa intreb pentru ca nu ma pricep :).

Edited by drian1, 16 March 2024 - 12:28.


#4109
adrianqwe

adrianqwe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.11.2009
Vă salut.
Vreau sa schimb metoda de irigare, si anume sa trec la irigare cu banda cu picatura, alimentata de un rezervor de 1000L ridicat la 3m.
Problema ce-a mai mare este ca nu stiu exact cum se fixeaza bazinul de schela metalică astfel încat acesta sa stea fix, sa nu-l dărame vantul.
De aceea va rog să-mi explicați cum trebuie fixat, si dacă ați pune și o poză v-aș ramane recunoscator. Multumesc.




#4110
GeoMar

GeoMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 23.01.2008

Vizualizare mesajadrianqwe, pe 25 martie 2024 - 17:34, a scris:

Vă salut.
Vreau sa schimb metoda de irigare, si anume sa trec la irigare cu banda cu picatura, alimentata de un rezervor de 1000L ridicat la 3m.
Problema ce-a mai mare este ca nu stiu exact cum se fixeaza bazinul de schela metalică astfel încat acesta sa stea fix, sa nu-l dărame vantul.
De aceea va rog să-mi explicați cum trebuie fixat, si dacă ați pune și o poză v-aș ramane recunoscator. Multumesc.
Salut, Dar de ce neaparat cu un bazin de 1000 L ???
Nu ai un hidrofor ??
Treaba cu bazinul nu este chiar simpla, primul lucru este ca vor creste alge (verdeata accea din apa) si iti va infunda duzele la banda.
Inițial aveam si eu in gand, dar am renuntat, momentan folosesc un hidrofor ptr irigare prin picurare, banda, din 10 in 10 cm si am fost multumit, solar 7m x 24m..
Suportul ptr bazin ( cca 4m inaltime) trebuie sa il pun la pamant sa folosesc materialul folosit la constructia lui la alte lucrari, sincer nu am "urcat" niciodata bazinul sus ca sa il folosesc ptr irigat.


#4111
adrianqwe

adrianqwe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.11.2009
Pentru inceput trebuie sa specific ca nu am mare experienta cu agricultura, ceea ce stiu am invatat de pe softpedia sau pe unde am mai citit si incerc sa le aplic cat mai bine.

Hidrofor nu am, in schimb exista o pompa cu care se scoate apa dintr-un put batut. Pana acum se uda cu santul, iar acum daca tot vom face solar vom trece si la irigare cu banda, ceea ce speram ca va fi un pas inainte.

Alge sper ca nu vor aparea pentru ca in bazin va fi apa doar cand vom iriga, plus ca la nevoie il vom acoperi cu husa.
Am ales varianta cu bazinul pt ca pare ce-a mai simpla, suparafata de irigat este mica, si nu stiu nimic despre cum functioneaza un hidrofor, sau despre cum pot modula debitul la nevoia de apa. Plus putul respectiv este folosit de doua familii, exista deja o pompa montata, si prezenta hidroforului ar complica lucrurile.

Edited by adrianqwe, 25 March 2024 - 20:17.


#4112
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ibc-ul. Are cadru metalic. Fixezi bazinul de suport prin intermediul acelui cadru metalic, modalitatea exacta depinde de cum daci suportul, este imposibil ca persoana care îți sudează acel suport sa nu știe sa facă niște prinderi.
Un sfat mai bun de atât nu vad cum ai putea primi, noi habar nu avem cum va arata cadrul ala...

Ca observatii suplimentare :
Sunt persoane pe forum care iriga folosind bazine amplasate la doar 2m înălțime, spun asta pt ca deși pare puțin e o mare diferență între o structura de 2 vs 3m înălțime ai care trebuie sa susțină 1t...inclusiv vântul e altceva la 2 vs 3m.

A doua observație ar fi ca acel bazin trebuie obligatoriu făcut complet opac, vopsea, husa ori ambele(vopseaua pe plastic nu prea prinde sau dacă prinde o sa se exfoliere rapid.
Chiar dacă tu intenționezi sa golești total, în interior tot va rămâne umiditate și e suficient sa apară probleme. În plus, un avantaj al folosirii bazinului este ca apa aia e preîncălzita, adică nu o bagi la temperatura din fântână, asta ajuta, cât de mult e discutabil dar ajuta.
Implicit bazinul îl vei cam umple pe zi a s aibă timp sa se încălzeasca iar asta înseamnă că ai risc de apariție a algelor.
Nu au timp sa  crească, nu faci acolo mătasea broaștei pt ca îl golești însă curat bec nu va rămâne.
Deci trebuie opacizat bine.


#4113
GeoMar

GeoMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 23.01.2008

Vizualizare mesajadrianqwe, pe 25 martie 2024 - 20:15, a scris:

Pentru inceput trebuie sa specific ca nu am mare experienta cu agricultura, ceea ce stiu am invatat de pe softpedia sau pe unde am mai citit si incerc sa le aplic cat mai bine.

Hidrofor nu am, in schimb exista o pompa cu care se scoate apa dintr-un put batut. Pana acum se uda cu santul, iar acum daca tot vom face solar vom trece si la irigare cu banda, ceea ce speram ca va fi un pas inainte.

Alge sper ca nu vor aparea pentru ca in bazin va fi apa doar cand vom iriga, plus ca la nevoie il vom acoperi cu husa.
Am ales varianta cu bazinul pt ca pare ce-a mai simpla, suparafata de irigat este mica, si nu stiu nimic despre cum functioneaza un hidrofor, sau despre cum pot modula debitul la nevoia de apa. Plus putul respectiv este folosit de doua familii, exista deja o pompa montata, si prezenta hidroforului ar complica lucrurile.
Nici eu nu am mare experienta, doar un an de solar, cu irigare prin picurare, folie mulcire etc, etc, ca solar am avut acum câțiva ani unul, irigare pe șanț cum spui, risipa multă de apă, parerea mea acum cand ud prin picurare.
Tot de aici am invatat si eu multe chestii, nu toți te ajută cu sfaturi, idei clare, testate.
Alge cu siguranta vor apare, poate doar dacă "tratezi" bazinul contra apariției lor, ceea ce cred ca nu fac bine plantelor.
Ar trebui totusi sa te documentezi despre cum funcționează un hidrofor, majoritatea avem asa ceva acasa, mai ales daca nu avem apa "la țeavă".
Despre modularea nevoii de apa, sunt pe piata regulatoare de presiune care iti dau presiunea necesara benzii de picurare, asta ca sa nu ai probleme că se sparge banda, sare din mufe, etc.
Chiar daca puțul este folosit de două familii (sa aibă apa este principal), intradevar complică puțin treaba, alte țevi, sorb, etc, etc, dar nu este imposibil.
Eu aș recomanda un hidrofor, regulator de presiune in benzi, daca suprafața irigata prin picurare nu este mare, cred ca este mul mai bine si eficient decat cu bazin.
Asta este strict părerea mea, altcineva poate sa mă contrazică cu plăcere daca gresesc eu cu ceva, poate am omis eu ceva.
Spor la treabă . ������

Edited by GeoMar, 25 March 2024 - 20:48.


#4114
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

Vizualizare mesajadrianqwe, pe 25 martie 2024 - 17:34, a scris:

Vă salut.
Vreau sa schimb metoda de irigare, si anume sa trec la irigare cu banda cu picatura, alimentata de un rezervor de 1000L ridicat la 3m.
Problema ce-a mai mare este ca nu stiu exact cum se fixeaza bazinul de schela metalică astfel încat acesta sa stea fix, sa nu-l dărame vantul.
De aceea va rog să-mi explicați cum trebuie fixat, si dacă ați pune și o poză v-aș ramane recunoscator. Multumesc.
Am spus mereu sa selectam informatia si insist pe aceasta tema.
Terminati cu prostiile gen hidrofor, alge, exfoliere vopsea, etc.
Aici am prezentat, in urma cu 10 ani, scheletul la rezervorul meu de 1.000 litri, cilindric, cocotat la 3,2 m. Rezista la fel de bine si astazi, dovada poza de acum cateva zile.

Cei 4 stalpi din teava de 1 1/2'' sau 1 1/4'', nu mai retin exact, trebuie sa verific, prinsi in beton la 1 m sub cota terenului, apoi turnat o platforma de vreo 15 cm grosime, contavantuiri, vopsea, curatare periodica, dezinfectie, filtru de 120 mesh, etc. Banda de picurare, la cat de putin costa, o inlocuiesc anual.

Attached Files



#4115
GeoMar

GeoMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 23.01.2008

 corsica, pe 25 martie 2024 - 21:39, a scris:


Am spus mereu sa selectam informatia si insist pe aceasta tema.
Terminati cu prostiile gen hidrofor, alge, exfoliere vopsea, etc.
Aici am prezentat, in urma cu 10 ani, scheletul la rezervorul meu de 1.000 litri, cilindric, cocotat la 3,2 m. Rezista la fel de bine si astazi, dovada poza de acum cateva zile.


Cei 4 stalpi din teava de 1 1/2'' sau 1 1/4'', nu mai retin exact, trebuie sa verific, prinsi in beton la 1 m sub cota terenului, apoi turnat o platforma de vreo 15 cm grosime, contavantuiri, vopsea, curatare periodica, dezinfectie, filtru de 120 mesh, etc. Banda de picurare, la cat de putin costa, o inlocuiesc anual.
@corsica jos pălăria și tot respectul ptr cea ce faci, mereu ne încânți privirile cu pozele publicate din solarul tău, ai dreptate 100% în ceea ce spui, dar nu toți citesc cele 229 de pagini ca sa "selecteze" informația de care au nevoie.
Stimă si respect.

Edited by GeoMar, 25 March 2024 - 21:55.


#4116
adrianqwe

adrianqwe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.11.2009
Multumesc tuturor ca v-ati pierdut timpul ca sa-mi raspundeti.

#4117
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.12.2021
Dati-mi si mie niste sfaturi, va rog, cum sa dimensionez instalatia asta? fiecare liniuta rosie e un consumator (pom/tuia) unde m-am gandit sa merg cu o teava de 20-25mm si la fiecare consumator sa pun un robinet cu garnitura sa picure direct, e bine?

Mai am o zona de legume unde as vrea sa plec din teava de 20-25mm cu robinet cu garnitura ca mai sus, tub de 16mm si ciuperci cu pixuri. Merge?

[ https://i.postimg.cc/Z9rYCJV7/irigatie.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca e problema de presiune, pot sa pun cate un robinet pe fiecare "coloana" si sa le rotesc.

#4118
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Dacă puțul nu da suficientă apă poți încerca să returnezi o parte din debit înapoi

#4119
grozasebastian

grozasebastian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.10.2008
Daca pompa de apa (scoate apa din put) are iesire de 25mm are sens ca teava PEHD care va duce - una la 100m2 de gradina prin picurare si a doua la aspersoare pentru o bucata de gazon- sa fie de 32mm? Va fi debitul/presiunea mai mare ?

Edited by grozasebastian, 20 April 2024 - 11:59.


#4120
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Depinde de debitul puțului și al pompei.

#4121
grozasebastian

grozasebastian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.10.2008

View Postsubway_guru, on 20 aprilie 2024 - 12:59, said:

Depinde de debitul puțului și al pompei.

pompa are debitul de 3 m3/ora, nu am patit pana acum sa nu fie destula apa in put

Edited by grozasebastian, 20 April 2024 - 17:51.


#4122
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Da, are sens.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate