Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#4087
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
Depinde ce au inteles ei prin ”panta”. Pe pante mari se folosesc cele care nu se deschid decat la o anumita presiune si sunt antisifon (CNL/AS cum spuneam), care sunt intr-adevar rare.
Nu am lucrat cu liniile de picurare de la Rain Bird, asa ca nu stiu nimic despre ele. Avand in vedere renumele firmei ar trebui sa fie bune si sa-si faca treaba corect.

#4088
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
mai am o problema

nu reusesc sa ud in ritmul care este necesar, am nevoie de o automatizare; problema este ca am mai multe zone si probabil numarul zonelor va mai creste.


ce solutie flexibila si rezonabila ca pret as avea pentru udare prin picurare?

#4089
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu zic sa studiezi puțin atât picuratorile benzilor cât și 2-3 modele de picuratori aplicabile pe tuburi sau țevi oarbe... Ai sa constați ca teoria e "misto", practica e cam ce îți spuneam mai sus.
Nu e nicio mare tehnologie, e ori un capilar în zigzag suficient de subțire cât sa gatuiasca debitul pe o plaja mare de presiune de intrare, fie o membrana elastica(în diverse tipologii care produc efectul asta) similara ca efect... Prima varianta e cea mai utilizata.
Ca unii se lauda iar restul lumii nu prea e doar chestie de marketing.
În principiu toate benzile sau tuburile cu picuratoare integrate și toate picuratoarele(cu unele excepții) fac o compensare pentru ca altfel nu au sens, ar fi inutilizabile, prin definiție trebuie sa facă treaba asta, difera lungimea pe care pot face asta și plaja de presiune în care pot face asta pe lungimea data de producător.
Tot în principiu, debitele mai mari ale picuratoare lor înseamnă ori lungime mai mica ori nevoie de presiune mai mare/debut mai mare de alimentare.

Simplu spus, când tu dai afara apa pe un tub extrem de subțire, indiferent de presiunea de intrare pe acel capilar el tot atâta poate dea afara. Asta e principiul.
Când dai afara mult, lungimea /distanta la care poți face asta scade pentru ca scade mult presiunea pe coloana... Deci ar trebui o presiune de un întrare pe coloana/tub mai mare, un debit mai mare la distanta respectiva, implicit o cădere de presiune data de coloana mai mare poate deveni relevanta, adică un diametru mai mare.
Cei 35m ai tai nu reprezinta neapărat o problema dpdv al căderii de presiune din cauza diametrului, presiunea de intrare este relevanta însă..
Repet, as încerca mai întâi o banda cu picuratoare de debit mic, 1.4-2l...
E ieftina, dacă nu merge încerci altceva.. E mai ieftin decât sa dai o căciulă de bani direct pe nu știu ce furtune sau picuratori dedicate scumpe.


#4090
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
multumesc pentru idee

am cumparat si montat banda de 1,4 l/h, 10 cm intre picuratori si am montat si un limitator de presiune la 1,4 bari

deocamdata am pus doar la rosii si intradevar se vede o diferenta, irigarea este mult mai uniforma

zilele urmatoare le instalez la celelalte loturi de  legume si la vie; la vie am cea mai mare diferenta de nivel

#4091
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu ai nevoie de niciun regulator de presiune, în sine ala e o prostie pt majoritatea aplicatiilor pentru care oamenii cred ca ar fi util.

Sa zicem ca nu îl scoți acum, dar când mai pui câteva benzi(consumatori) ar fi bine sa îl dai afara.

Singurul motiv pt care ai avea nevoie sa reduci presiunea (atenție nu neapărat folosind acel tip de dispozitiv) este când îți sar benzile..
În rest nu aduce decât potențiale minusuri...

Simplu, păstrează lucrurile la limita simplității  dacă nu se impun masuri suplimentare.
În speță, când ai nevoie sa scazi presiunea la benzi practic poți face asta scăzând puțin debitul, adică poți foarte frumos sa gatuiesti puțin instalația.
Fie ca faci asta cu un robinet pe coloana și gatuiesti totul în aval (adică toată coloana de la  capătul randurilor) fie ca gatuiesti puțin fiecare linie de banda folosind robinetul de care ai conectat banda(presupun ca ai folosit conectori cu robinet..)... Rezultatul final e același.


Lăsați dispozitivele precum regulatoare, limitatoare șamd pt alte aplicații mai demne de asemenea instrumente, încercați sa le înțelegeți principiile de functionare și folositile în acest tip de instalații "necritice" dpdv al funcționarii și siguranței doar ca e imperios necesar.

Eu va garantez ca între ce va imaginați voi ca este sau dace un asemenea dispozitiv și ce e de fapt.... E foarte probabil o mare diferență.. Și ca dacă ați avea destulă experienta directa în instalatii v-ați gândi mai degrabă la minusuri, neajunsuri, la situațiile în care multe din ele din diverse motive mai rău strica decât ajuta.


#4092
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Uite ce zice nenea asta:
https://youtu.be/rPc...Dr9xI0ejl9Kf8sL

#4093
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Nenea ăsta sau e chitros, sau are prea mult timp liber.

#4094
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
La mine in curte eu am incercat cu patentul, se desfunda dar e treaba mosmondita…

#4095
herbei_marcu

herbei_marcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.02.2012
Eu am furtun de picurare iar unde au fost infundate gaurile am dat o alta gaura cu un ac si am pus peste ea o bucara din acelasi furtun de vreo 2 cm taiat pe lungime si functioneaza ca si celelalte.

#4096
OttavioSerbanescu

OttavioSerbanescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2023
Bună seara. Încerc aici, poate mă lămuresc. Intenționez să irig două minilivezi, una de 1000 de mp, cealaltă de 7-800 mp, despărțite de un drum agricol lat de 5 metri.  La livada mai mică am sursă de apă de la rețeaua locală. Nu există alimentare cu energie electrică. Vreau așadar să instalez un rezervor alimentat (umplut) de la rețea, cu un sistem cu plutitor, iar din acest rezervor să ud pomii. Vreau să îi ud prin picurare din furtune ce vor fi la 50 cm înălțime față de sol. Vor fi șase rânduri (coloane) de aproximativ 50m (peste drum, în cei 1000 mp) și cinci rânduri (coloane) de 30-35 m în terenul unde e rezervorul. Drumul va fi traversat de coloana de apă printr-o porțiune îngropată la 70-80 cm.

Oscilez între două variante: Rezervor la nivelul solului, din care să împing apa în instalația de irigat cu o pompă alimentată solar, respectiv rezervor urcat pe un suport la înălțime (1 m? 2 m?) din care apa să ajungă la pomi gravitațional. Pentru cea de-a doua variantă nu îmi dau seama cât de înalt ar trebui să fie rezervorul astfel încât apa să ajungă în capătul tuturor coloanelor / rândurilor, la cele mai lungi trebuind să coboare sub drum și să urce iar înainte de a se „împrăștia” în cele șase coloane.

Sper că nu am fost foarte confuz și vă rog să îmi scuzați eventualii termeni greșit folosiți. Mulțumesc

#4097
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Din vas este puțin probabil sa meargă pt ca la 1m ai o Presiune de 0.1 bar.. La 2 ai 0.2 bar.. E puțin având în vedere ca ai lungime de 50m a tuburilor.
Subt oameni care iriga din vase amplasate la înălțimi mici însă de obicei e vorba de benzi cu lungimi relativ mici(10-15m)



Pentru siguranța și ca să nu ai probleme(picuratorile se mai colmateaza și având o. Presiune foarte mica pe coloana chiar dacă noi vor funcționa pe parcurs vor apărea probleme) mergi pe varianta cu pompa dacă poți.

Totuși, varianta cu apa de la rețea e cam costisitoare, poate ar trebui sa iei în considerare un put propriu dacă e posibil, pe termen mediu și lung e mult mai ieftin dacă apa nu e la mama zmeilor în jos.....

#4098
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Daca folosesti banda de picurare merge si de la inaltimea de 1 m, daca e vorba de furtun, nu incerca.

#4099
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Salut, baieti!
Am o mica bucata de pamant pe langa casa si incepand de anul trecut am decis sa renunt la gazon in favoare agriculturii.
Decizia a fost oarecum spontana si ca urmare am udat toata vara cu bidonul, ca citeam doua carti la cat am stat sa irig! Posted Image

In concluzie, am decis ca pt anul asta sa pun in functiune un sistem de irigare prin picurare si am inceput sa citesc pe indelete ce s-a mai disutat aici, am ajuns pe la pagina 80.
Am inteles ca robinetii pt banda de picurare necesita gaura de 14 sau 16 in coloana de apa, eu am teava de 32 si m-ar ajuta sa stiu daca 16 nu este prea mult.

Intentionez sa cumpar banda de picurare de 17 cu robinetii aferenti.

#4100
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Merg robinetii in tub de 32 dar sa dai gaura de 14 nu de 16 ca altfel nu etanseaza bine
Ma refer la cei cu garnitura, sunt unii si fara, nu am folosit deci nu stiu ce diametru trebuie

#4101
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Gaura de 14 recomand si eu!... chiar daca intra puțin mai greu se etanșează bine! Am facut si cateva gauri de 16 si acolo mereu picura pe langa robinet...

#4102
drian1

drian1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2009
Buna seara,

Am fost sfatuit sa postez in topic-ul asta. Am nevoie sa ud 100 de tuia pe o lungime de 70 metri. Poate cineva sa imi dea un sfat legat de ce combinatie de tub orb (16mm sau 20mm ?) si ce debit ar trebui sa aibe picuratoarele (debit 1, 2 sau 4 litri ?) ca sa fie necesar pentru a uda toti copacii.

Multumesc!

#4103
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
Debitul picuratorului se alege numai si numai in functie de permeabilitatea solului, astfel incat sa nu apara baltirea sau chiar siroirea apei catre alte zone invecinate. Distanta dintre picuratoare se alege astfel incat petele umezite sa se intalneasca pana la finalul operatiei de udare. In functie de cantitatea de apa descarcata in aceste conditii si de lungimea liniei de picurare se alege diametrul tubului de picurare, iar cantitatea de apa necesara plantelor se stabileste ajustand timpul de udare. Deci pentru un raspuns corect ar trebui mai intai sa ne spui care este textura solului (argilos, nisipos, mixt etc). Toata povestea este valabila considerand ca si apa este la discretie. Daca sursa de alimentare este una saracacioasa lucrurile se mai schimba.

Edited by dragos I, 16 March 2024 - 00:57.


#4104
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Practic ia țeavă de 20 pt asemenea lungimi iar picuratoarele pot fi oricare, difera doar timpul de udare, cu 4l/h nici pe beton nu ai probleme de baltire. (exagerez dar nu prea grav, nu exista baltire la asemenea debite mai ales când folosești picuratoare individuale aplciate pe orb care sunt 2 per planta.de regula)

Exista varianta picuratoarele reglabile(tip Adras) însă pot fi mai dificil de utilizat daca nu înțelegi ce faci acolo, au debit de la 0 la 60-70l,pe de alta parte ot avea și anumite avantaje.
E greu de spus care varianta de picurator e mai buna pt ca depinde și de tine însă e și irelevant pt ca merge ok și cu cele cu debit fix și cu cele reglabile, avantaje și dezavantaje potențiale pt fiecare, la fixe eu as lua de 4l/ora.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate