Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#2431
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
benzina 2 toli...exact cum este Honda WB 20 XT

#2432
iulian242308

iulian242308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.02.2016
Ia un bar eu o am de vreo 3-4 ani si merge ața.Costa 600-700 lei

BSR.        scuze

Consuma și puțin

#2433
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Sunt bune BSR-urile astea ? ...m-am uitat si eu la ele...au pret bun.
Ce nu-mi place la ele este ca au 30 kg fata de 21 kg cat are un Honda similar.

#2434
iulian242308

iulian242308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.02.2016
Daca asta ți se pare a fi dezavantajul, traba ta

#2435
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
De unde cumparati banda si robineti la pret acceptabil .Am comandat la Irishop.ro dar cred ca sunt neseriosi.Dati-mi un pont va rog.

#2436
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
http://www.marcoser....g/conector.html

#2437
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Eu intrei ani m-am lovit de trei feluri. Cam toti la celasi pret 2,5- 3lei.
No name, sunt zdrente, dupa o vara au pierderi peste tot. Daca vrei sa inlocuiesti garnitura, se sparg in mana.
Made in Grecia, bunicei dar cam rigizi si putin mai greu la fixare. Dupa 2 sezoane robinetii se cam gripeaza
Made in Italy. Usor de montat, robinetii culiseaza perfect, garniturile sunt foarte bune etansatoare. Dupa 3 ani sunt ca si noi.
Sunt sigur ca exista si alte tipuri, dar nu cred ca trebuia sa ma leg la cap, daca nu ma doare. Sunt fan Made In Italy, la tot ce tine de irigare.

#2438
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
De la cine ai cumparat nea Iorgu ca Italia e mare.?

#2439
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Maine dau comanda in alta parte .Sper sa cumpăr si ceva calitate.

#2440
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postdecoservicestil, on 09 martie 2016 - 19:46, said:

De unde cumparati banda si robineti la pret acceptabil .Am comandat la Irishop.ro dar cred ca sunt neseriosi.Dati-mi un pont va rog.

De aici, sunt vecinii mei, firma serioasa, recomand.

#2441
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
deco
Viata m-a invatat ca tot ce este ieftin este stift. Economia de piata ne comfirma acest lucru. Tu si multi din colegii nostri ,,m-au citit'' in sinceritatea postarilor.
In zona mea sunt vreo 10-15 magazine de fito.
Imi fac aprovizionarea numai de la unul singur, care are angajati cu facultate in domeniu (pe bune) si marfa este de cea mai buna calitate. Are microscop unde pune frunza cu, care vine amaratul sa afle ce boli au verdeturile lui.
Am observat un aflux mult mai mare aici, decat la ,,bombele'' cu preturi mici. Are tot ce iti trebuie la preturi domestice. Clientii au inceput sa aiba discernamant.
Fratioare, sunt sigur ca nu iti trebuiesc sute de robineti. Achizitioneaza ceva de calitate si scapi de multe multe necazuri in plina campanie de irigare.
Eu am trecut numai si numai pe tubulatura. In 3 ani am imbatranit vreo 5 cu banda., indiferent de care am folosit. Si crede-ma ca nu sunt un carcotas.
Nu doresc sa impun vreunui coleg drumul pe care sa mearga.
Vreau doar sa fiu sincer si sa nu treceti prin ce am trecut eu. Robinete care, curg, benzi plesnite sau gaurite, roase de toate vietatile care vor sa bea apa, orificii de picurare obturate si, si, si...
Nu am facut atac de cord, pentru ca sunt muncit si ma adaptez oricarei situatii.
Acum sunt sigur ca am facut coeziunea perfecta intre calitate si activitatea mea de hobyst in ale gradinaritului, arbustilor fructiferi, pomi si mai nou vita de vie.

#2442
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Post1orgu, on 09 martie 2016 - 20:56, said:

Eu am trecut numai si numai pe tubulatura.
Pot iriga prin tuburi cu presiunea din vasul meu de 1000 litri, adica 0,4 bari?

#2443
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
multumesc pt. sfaturi  .  doresc sa achizitionez 60 robineti si 1500m banda.  pe toate tevile  care pleaca din coloana principala pt. fiecare parcela irigata  voi monta cata o vana.

#2444
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Prin tuburi trebuie presiune cam de 1 bar sa mearga decent. Posibil sa existe vreo versiune cu presiuni mai mici, dar eu nu am gasit.

La Iorgu au fost probleme cu apa cu impuritati din puturi. La mine apa este destul de curata. Curatam filtrul doar sa am o ocupatie. Nu am nici un orificiu infundat, nimic ros de vietati etc. Mai degraba eu sau altii, am periclitat banda, calcand pe ea.

Oricum o mufa de legatura e 50 bani. iei vreo 10, 15 sa fie acolo in caz de. Comparativ cu pretul a cateva mufe, pretul la tub este mult mai mare, plus ca trebuie presiune.

Eu robineti am cumparat de le dede. Sunt mai scumpi dar par de calitate pe masura. Dupa un sezon, sunt in perfecta stare. Vedem dupa altul cum se comporta.

Deco, daca pui vana pe magistrala de pehd, atunci posibil sa nu mai ai nevoie de robineti pe fiecare banda. iei doar conectori simpli, sunt mult mai ieftini.

Edited by e_miron, 09 March 2016 - 21:42.


#2445
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcorsica, on 09 martie 2016 - 21:09, said:


Pot iriga prin tuburi cu presiunea din vasul meu de 1000 litri, adica 0,4 bari?

La tine si mai si. Eu am irigat dintr-un bazin de 300litri cocotat pe magazie la ~2.5m inaltime doua parcele. Una de 45mp si alta de 100mp. De cele mai multe ori pe rand, dar nu de putine ori deodata, adica ~140mp. Cu tuburi desigur.

#2446
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
e-miron
Ai dreptate cu impuritatile mentionate. 80% din ele veneau din I.b.c. Acolo era mediul propice de inmultire. Acum sursa mea de apa este curata, curata, curata.
Mai am si doua filtre de 180 mash.
Maine imi vin 300 m. de tubulatra. Postez foto. Cred si sper ca ma va ajuta sa nu mai stau cu capul in sus si sa spun multe cuvinte foarte triviale.
Raman si sunt ferm convins la constatarea ca ce este ieftin, nu este si bun.

#2447
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Nu tot ce este scump e neapărat bun Iorgule...
Pentru mine au fost cei mai potriviți robineții Jolly... cam așa arată
http://www.morami.ro...5-mm-p2488.html

#2448
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Adilie
Eu prin modalitatea de supravietuire imi castig prin multa munca si efort fizic cele necesare. Si multi din colegii nostri la fel.  Munca mea inseamna un segment foarte important din viata. Adica ma vand corporal bucatica, cu bucatica, din totalul corpului meu.  Asta se materializeaza prin minute, ore, zile, luni si ani din viata. Pot sa le dau pe nimic sau pe ce consider ca este mai bine pentru mine.
Sunt ruginit in domeniul de prestari servicii si vanzari catre clienti. In cateva decenii de cand fac aceasta munca, nu am dezamagit nici macar un copilas de 6-7 anisori.
Am la vanzare si anvelope de 300 lei si din alea de 30 lei. Diferenta este evidenta.
Concluzie Iorgu: de regula, cu minime exceptii, raportul pret vs calitate incepe usor usor sa devina certitudine.
Ca de obicei imi asum raspunderea si mentionez ca este doar parerea mea sincera.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate