Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Internet Prepay de la Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1056 replies to this topic

#577
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Am inteles!Multumesc!

Folosesc cartela intr-un modem USB,imi voi face cont pe vodafone sa urmaresc situatia reala!

Vin de pe o retea concurenta neserioasa la propriu si sunt foarte multumit de viteza Vodafone,pacat ca optiunea nu se poate activa mai des de o luna de zile,era bun un pachet mai mare!

Pentru ca m-am chinuit mult azi, sa aflu setarile de modem, la cartela prepaid de voce,voi face publice, aceste setari sa foloseasca si altora:

APN:live.vodafone.com

USER:live

Parola:necompletat ramane

Dial number:*99# sau *99***1#

Bafta!Posted Image

Edited by arab, 15 February 2014 - 21:56.


#578
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
.Ce fel de model este?Ce sistem de operare ai?

In functie de asta,iti pot zice daca poti verifica traficul in timp real.

Edited by micutuljhon, 15 February 2014 - 21:49.


#579
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Windows 8 si ZTE MF110!

Edited by arab, 15 February 2014 - 21:57.


#580
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Daca ai in plan sa accesezi internetul,in mod regulat,poti opta pentru un abonament de date,din oferta curenta.Mi se pare cam scump 8 euro ,pentru 1 GB.
  Cu abonamentul Internet Nelimitat Standard ai 2GB la 9 euro,iar modemul K4201-z gratuit.

Din pacate,modemul ZTE MF110 nu este modem conform cu aplicatia Vodafone Mobile Windows 8,nici nu beneficiaza de tehnologia QuickStart.In cazul asta,verificarea traficului efectuat se face din contul de myvodafone.

Aplicatia Vodafone Mobile Windows 8,care se instaleaza numai pe win 8 si 8.1,are contor de trafic.
Modemurile cu QuickStart gestioneaza cumulat traficul efectuat,indiferent ca utilizezi modemul in alt pc.Conditia este sa nu scoti SIM-ul.

Edited by micutuljhon, 15 February 2014 - 22:12.


#581
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Aha...nu doresc insa abonament,niciodata si la nimeni!Ma multumesc cu cartele si ofertele imi ajung pe deplin!Desigur e loc de mai bine,oricand!


Ramane deci sa accesez site-ul Vodafone sau sa urmaresc in modem,traficul efectuat!

Edited by arab, 15 February 2014 - 22:15.


#582
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
https://forum.vodafo...net/td-p/110615

Subiectul a fost discutat si in topicul de mai sus. ;)

#583
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View Postarab, on 15 februarie 2014 - 21:12, said:

Poate ma lamuriti si pe mine.Am o cartela de voce si am activat pe ea un pachet de date de 1giga/luna cu 8 euro.Unde pot vedea cat trafic am facut,oficial zic,nu in modem?
Daca e cartela prepay de voce, apelezi *123# si vei primi un mesaj care-ti va spune cati MB mai ai din optiunea de 1GB.

View Postarab, on 15 februarie 2014 - 21:46, said:

Am inteles!Multumesc!

Folosesc cartela intr-un modem USB,imi voi face cont pe vodafone sa urmaresc situatia reala!

Vin de pe o retea concurenta neserioasa la propriu si sunt foarte multumit de viteza Vodafone,pacat ca optiunea nu se poate activa mai des de o luna de zile,era bun un pachet mai mare!

Pentru ca m-am chinuit mult azi, sa aflu setarile de modem, la cartela prepaid de voce,voi face publice, aceste setari sa foloseasca si altora:

APN:live.vodafone.com

USER:live

Parola:necompletat ramane

Dial number:*99# sau *99***1#
Parola e "vodafone" !!

#584
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View Postarab, on 15 februarie 2014 - 22:10, said:

Aha...nu doresc insa abonament,niciodata si la nimeni!Ma multumesc cu cartele si ofertele imi ajung pe deplin!Desigur e loc de mai bine,oricand!


Ramane deci sa accesez site-ul Vodafone sau sa urmaresc in modem,traficul efectuat!

  Daca nu-ti doresti abonament,poti accesa netul printr-o cartela dedicata internet,peste care activezi optiunea de aici.optiunea de 9 euro cu 2 GB oricant si 4 GB pe timpul noptii. Mult mai avantajoasa.  ;)

#585
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
@Gompo:Eu folosesc setarile scrise de mine si merge ok netul!Multumesc de pontul cu nr scurt!

@Micutuljohn:Nu stiam de acea varianta de trafic,mai reflectez oricum,sa vad cum se prezinta reteaua...thanks!Posted Image

#586
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View Postgompo, on 16 februarie 2014 - 09:26, said:

Parola e "vodafone" !!

  Nu este cazul sa se mai introduca User si Parola.Mai jos un screen cu setarile efectuate,intr-un modem wi-fi Vodafone R206,in care am utilizat SIM-ul de la abonamentul de voce. Am introdus doar APN si Number.

Attached Files


Edited by micutuljhon, 16 February 2014 - 10:55.


#587
astateoftrance

astateoftrance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 16.09.2011

View Postarab, on 15 februarie 2014 - 21:55, said:

Windows 8 si ZTE MF110!

promotia pentru tineri a fost retrasa :( - ai fi avut dublu trafic(2x500MB) la optiunea de 9 euro credit si o multime de minute incluse.. https://www.vodafone.ro/cartela

Edited by astateoftrance, 20 February 2014 - 20:15.


#588
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
O solutie in prezent pentru cine doreste net mult si ieftin la cartela Vodafone este o cartela de voce inscrisa in promotia ,,vorbesti net primesti".

#589
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Nu am sa mai deschid topic separat pentru ca este legat de cartela VDF.

Sunt in cautarea unui site unde sa imi fac user/pass, sa introduc datele unei firme si la fiecare incarcare (musai plata cu cardul) sa se emita automat factura. Ea putand fi ulterior descarcata din contul de client.

Tot ce am gasit pana acum este plata online si solicitarea email, de fiecare data, a facturii fiscale.

Exista vreun site care face ce vreau eu ? Incarc destul de multe cartele si mi-ar fi util un astfel de serviciu.

#590
everly

everly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.04.2014
Cu ce am ramas dupa experienta extraordinara de vreo 2 ore in care am incercat sa fac unei cunostinte un modem functional pe o cartela de voce cu extraoptiune de trafic:

- pe forumul vodafone poti intreba ceva doar daca ai nr. vodafone. Mi se pare o idee excelenta, in fond scopul forumului este acela de a ajuta sau chiar clarifica anumite chestiuni unor clienti/potentiali clienti. Propun ca in aceasta idee in toate magazinele vodafone sa aiba acces doar cei care au deja o cartela vodafone. N-ai cartela nu intri in magazin. L-as intreba pe domnul Vodafone ce se intampla cand cineva care nu este client Vodafone ar dori sa intrebe ceva pe forum inainte de a merge de exemplu la magazin sa isi faca un abonament?! Isi cumpara o cartela prepaid ca sa poata intreba pe forum? Pana si la relatii cu clienti poti suna (cu taxa) din alta retea. Pe net in schimb suportul este conditionat de posesia unui sim. In 2014 atunci cand se discuta de milioane de utilizatori de net mobil numai in Romania, cand se discuta de comunitati, de suport, de revolutii digitale bla-bla ...

- suportul telefonic de la *222 este ascuns prin tot felul de ramuri. Un lucru de apreciat din partea unei companii de telefonie in anul 2014. In fond de ce ai vrea sa suni direct atunci cand ai problema si sa nu joci alba-neagra prin meniuri?!

- setarea unui modem de internet pentru un home user banal este floare la ureche. Not! Ar fi prea de tot sa downloadezi softul si dupa instalare chiar sa functioneze. Ar insemna ca suntem in 2014. E mult mai ok sa orbecai prin setari si meniuri, sa trebuiasca sa alegi prepaid sau abonament, sa cauti pe net setarile si sa gasesti tot felul de pagini inutile de pe portalul vodafone, tobe, live, internet, apn etc. Asta inseamna revolutie digitala, 3g, 4g, smartphonuri, net mobil, vodafone etc. Sa pui osul la treaba! E chiar nesimtire sa crezi ca ideea de plug&play se reflecta in produsele unei companii de telecomunicatii care se bate cu caramida in piept in toate pauzele publicitare la tv.

- citind pe aici am vazut ca unii useri sunt invitati sa dea pm cu nr de telefon ca sa le fie verificata situatia. Treaba asta m-a dus cu gandul la retelele de net de cartier de acum vreo 10 ani cand il sunai "pe admin" sa "iti dea net". La ce salarii au angajatii vodafone, la ce cifra de afaceri are compania asta in final totul se reduce la "da-mi pm cu nr sa verific". Nu ar trebui sa fie o chestie automata? NU AR TREBUI SA FUNCTIONEZE DIN PRIMUL MOMENT lucrul pentru care ai platit pe loc cu bani reali?!

- myvodafone ma duce cu gandul la institutiile romanesti - unde platesti si mai vezi tu dupa, eventual mai aduci 2-3 hartii ca sa nu uiti ca locuiesti in Romania. Sa am 2/3 din myvodafone inactiv pentru moment in conditiile in care am platit pentru niste servicii mi se pare bataie de joc pe banii mei. Platesc - atunci trebuie sa functioneze din primul moment. Eu am platit pe loc.

- daca nu ai maxim 40 ani si nu te descurci cu netul nu ai nici cea mai mica sansa cu modemurile. Incepi sa ai halucinatii cu telefoane fixe si scrisori prin posta.

- tutorialul pentru aplicatia de modem este invechit - aplicatia prezentata este in limba romana, chiar si interfata este diferita, in timp ce aplicatia ce poate fi downloadata la ora actuala este in engleza. Nu stii engleza pune mana si invat-o!

- nu stiu ce a facut domnul ceo al vodafone in ultimii 3 ani, dar el pare convins ca e de bine:

Berroeta e transmis o declaraţie după această numire, spunând că "“m-am simtit extraordinar in cei 3 ani pe care i-am petrecut in Romania. Sunt mandru ca am condus o echipa atat de minunata si dedicata clientilor nostri. As vrea sa le multumesc tuturor clientilor Vodafone si tuturor celor cu care am lucrat in acesti ani. Nu in ultimul rand, Romania va fi pentru totdeauna in inima mea!”

Eu: Multumesc, du-te si nu te mai intoarce!

S-a simtit bine in Romania. Si eu m-am simtit bine cautand in disperare pe google tot felul de informatii pentru un modem ce ar fi trebuit sa fie functional in maxim 5 minute. Cat de greu e sa faci o aplicatie care sa te intrebe daca ai cartela sau abonament si in ce tara esti, sa iti seteze automat apn-uri si alte lucruri care chiar nu ma intereseaza si cand ai apasat pe finish chiar sa iti functioneze?! De ce sa am ca alternativa, atunci cand nu se conecteaza automat, sa il setez manual? De ce sa il setez eu si sa nu functioneze el? Cat de greu este? A reusit microsoftul sa faca un win instalabil pana si de o persoana de 50 ani care nu prea a avut tangente cu calculatorul...

Pe domnul ceo nu l-a strabatut un gand sa faca un studiu de piata vizavi de cat de "user friendly" sunt unele produse pentru persoane care poate nu cunosc limba engleza, nu stiu ce este ala apn si nici nu au timp si rabdare sa caute rezolvari pentru servicile care ar trebui sa le functioneze din momentul in care au platit? La toate etajele alea nu e nimeni preocupat cat timp i-ar lua unui om obisnuit sa isi faca un amarat de modem sa functioneze, asta daca reuseste?! De ce tot felul de solutii cu tot felul de etape cand aplicatia ar trebui sa functioneze imediat si fara alte batai de cap?

Cu profilul Vodafone Ro creat de program ma conectam poimarti. Daca nu erau userii arab si gompo mai sus inca mai orbecaiam si acum...

Revolutie digitala din parti. Intoarcere in timp.

Edited by everly, 24 April 2014 - 03:08.


#591
Claronnn

Claronnn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.02.2014

View Posteverly, on 24 aprilie 2014 - 02:41, said:

- nu stiu ce a facut domnul ceo al vodafone in ultimii 3 ani, dar el pare convins ca e de bine:
Domnul CEO al Vodafone a fost magistral.A cedat pe 3 surcele RCS-ului acoperirea de voce.
Mai mult,din iulie 2014 cedează și acoperirea de date.

Acum privește buimac pe fereastră cum dispar clienții din rețea.

Estimare personală.Până la sfârșitul anului cel puțin 1 milion de clienți vor părăsi Vodafone.Nu mai scapă de prăbușire decât dacă achizitionează RCS-ul.

Vodafone a fost alungată de pe piața franceză,japoneză și americană.Cu puțină șansă și management eronat chiar și  România va fi istorie pentru Vodafone.

#592
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View PostClaronnn, on 24 aprilie 2014 - 08:05, said:

Vodafone a fost alungată de pe piața franceză
... a fost, dar o sa revina. Anuntul a fost facut de SFR acum câteva zile, LINK

#593
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Salut everly,

Pe forumul Vodafone poate posta oricine, indiferent daca este client/clienta Vodafone sau nu, din prisma faptului ca si conturile MyVodafone pot fi create pe numere de telefon din alte retele mobile.

Pentru contactarea serviciului Relatii cu Clientii dintr-o alta retea de telefonie, poti apela numarul de telefon 0372 022 222. Informatii cu privire la toate modalitatile de contact se pot gasi aici.

Suportul tehnic pentru conexiunile de internet este oferit, in majoritatea cazurilor, pe baza unei cartele SIM care contine trafic de internet.

Am trimis feedback-ul tau cu privire la suportul telefonic *222 catre departamentul implicat, pentru a fi analizat.

Dupa instalarea aplicatiei Vodafone Mobile Broadband, este necesar sa selectezi doar tipul conexiunii pe care o folosesti, in functie de serviciul instalat pe cartela SIM. In cazul in care conexiunea nu functioneaza cu pasii de depanare oferiti, solicitam numarul de telefon sau de internet pentru a verifica daca acesta este provizionat corect.

Pentru remedierea contului MyVodafone, te rog sa apelezi serviciul Relatii cu Clientii *222, ramura 3.4.0, sau numarul de telefon 0372020202.

Aplicatiile Vodafone Mobile Broadband, versiunile 9.4.6, 10.3.210 si 10.3.405 pot fi instalate atat in limba engleza, cat si in limba romana.

Iti stau, in continuare, la dispozitie pentru alte solicitari.

Multumesc!

#594
Blender33

Blender33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 01.09.2012

View PostClaronnn, on 24 aprilie 2014 - 08:05, said:


Domnul CEO al Vodafone a fost magistral.A cedat pe 3 surcele RCS-ului acoperirea de voce.
Mai mult,din iulie 2014 cedează și acoperirea de date.

Acum privește buimac pe fereastră cum dispar clienții din rețea.

Estimare personală.Până la sfârșitul anului cel puțin 1 milion de clienți vor părăsi Vodafone.Nu mai scapă de prăbușire decât dacă achizitionează RCS-ul.

Vodafone a fost alungată de pe piața franceză,japoneză și americană.Cu puțină șansă și management eronat chiar și  România va fi istorie pentru Vodafone.


Are rcs un milion de cartele SIM ???

Edited by Blender33, 24 April 2014 - 10:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate