Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Internet Prepay de la Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1056 replies to this topic

#559
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Imi "place" preturile la internet pre paid au ramas exorbitante ! nu ca mari.

#560
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View Postcricri51, on 14 iulie 2013 - 19:01, said:

Net pre..., modem 7,2 pe tableta.
viteza dw sub 1, up sub 0,3!!! (ca sa nu folosesc skype, desigur, fara sa mai cotizez cu ceva!)
Pe telefon, in acelasi timp, dw peste 4, up tot sub 0.3 - din acelasi motiv!
Pt ce limitati vitezele pe cartela? Ca sa ne abonam?
Nu postez capturi ecran, pt ca un test speedtest ma costa 0.3€ si nu vreau sa cotizez in plus!
Folosesc wi pe tableta si la nevoie hotspot cu telefonul, cat imi ajung MB din abonament. Modemul il folosesc dupa consumare abonament, sa nu platesc tariful NESIMTIT pt depasire, de 0,20€/MB !! Asa SCAP cu 0,02€!
Ce parere are userul @vodafone, e cinstit?

Salut cricri51!

Trimite-ne un mesaj privat cu numarul tau de cartela internet dar si cel de abonament pe care il folosesti si vom face mai multe verificari asupra QoS-ului, dar si alti parametri.

Edited by Vodafone, 15 July 2013 - 09:43.


#561
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013

View PostVodafone, on 15 iulie 2013 - 09:43, said:

Salut cricri51!

Trimite-ne un mesaj privat cu numarul tau de cartela internet dar si cel de abonament pe care il folosesti si vom face mai multe verificari asupra QoS-ului, dar si alti parametri.
De ce nu se mareste valabilitatea de la 10 la macar 15 zile?
Totusi 5 euro pt 10 zile este f mult pt o tara saraca ca a noastra.

#562
cricri51

cricri51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 30.07.2008
Scuze, am fost plecat si n-am mai intrat aici de cateva zile!
Pentru  @tehnicul1970:
Am auzit asa in treacat!
Am "acasa" 100M si wifi. Cred ca ajung pt un desktop, doua laptop-uri, o tableta si un smart cu android!
Jobul meu inseamna 95% teren. "Biroul" meu mobil din portbagaj contine, pe langa telefon, laptop-tableta-multifunctionala si bineinteles modem!
Asa scap de carat valize de documentatii. Dropbox-ul si o biblioteca de link-uri se transporta mai usor atunci cand  nu gasesti ce-ti trebuie pe cei 32G ai memoriei tabletei sau in hardul laptopului + "externul" de 500 G!
Pentru @vodafone:
Voi transmite cele necesare PM.
Am voce voda de f o a r t e multi ani, la inceput pre, apoi abonament, cu numar nou-asa era atunci...- cu care am parcurs mai multe planuri tarifare, alese dupa necesitati, dar in principal tinand cont de costuri si facand economie la "minute".
Net mobil am avut aproape de la "inceputuri" si vreo 3-4 ani a fost singura mea sursa de net! Si acum folosesc vechea "sapuniera" E220, dusa prin resoftare din 3,6 in 7,2 suficient pentru necesitatile mele, mai ales pentru ca n-am atins aceasta viteza decat pe undeva prin Satu Mare, cand inca mai aveam abonament, iar zona era fief-ul portocalei, deci nu erau prea multi in retea! ...A fost sarbatoare atunci, nu-mi venea sa cred ca e adevarat...
Pe telefon am net tot de la "inceputuri", chiar daca atunci ma multumeam doar sa stiu ca am primit un mail, deschideam repede laptopul sa-l citesc, telefonul meu de atunci atata stia saracul!
Clientii mei au in general net, ma conectez la ei wi sau fir, iar hotelurile , pensiunile si benzinariile au acum wi cam 90%.
Asa ca, am nevoie mult mai putin de 3G. Pentru asta am renuntat la abonament.
Totusi INCA imi trebuie!
Acoperirea la voi e ok, viteza la pre este ceea ce ma deranjeaza!
Si mai e o problema:
Incarc din cont de abonat, dar nu mai mult de 4€ (adica sub 5!), pentru ca imi faceti imensul serviciu de a-mi acorda planul tarifar corespunzator sumei incarcate!
Dar eu NU VREAU ASA, vreau sa ma coste 0,02€/MB pana consum creditul, si nu in 10....15...20....30....samd zile! Iar "sapuniera" mea e atat de " veche" incat nici SMS-uri nu stie saraca (oricum pe tableta le stia degeaba) asa ca trebuie sa fac adevarate exchibitii cu sim-ul de date ca sa scap de serviciul pe care cu generozitate maxima mi-l oferiti!
Cam asta ar fi....



#563
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
@cricri... mda,am inteles! Mi-ai demonstrat ca "ai auzit de Internet fix"... in stilul "am n device-uri conectate..." ideea era ca,WI-FI gasesti cum tu ai spus,chiar peste tot si este mai bun de sute de ori fata de netul mobil de la Vodafone!
Revenind la concret, Vodafone este de toata jena pe partea de Internet mobil.Daca poti, foloseste cu incredere WI-FI-ul din zonele prin care circuli... este mai bun iar daca nu ai alte alternative,folosesti asazisul Internet de la Vodafoame!
Cam asta era ideea!

#564
astateoftrance

astateoftrance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 16.09.2011

View PostTehnicul1970, on 18 iulie 2013 - 21:49, said:

@cricri... mda,am inteles! Mi-ai demonstrat ca "ai auzit de Internet fix"... in stilul "am n device-uri conectate..." ideea era ca,WI-FI gasesti cum tu ai spus,chiar peste tot si este mai bun de sute de ori fata de netul mobil de la Vodafone!

gasesti o pla.. de fiecare data cand am incercat sa ma conectez wifi, ori viteza era prastie pe niste APN-uri obscure ori erau parolate. Visezi prea multe. Ce ai vrea tu e ca fiecare persoana ce are un router sa il dea mai departe fara parola si cu viteze ridicate, insa realitatea imi dovedeste de fiecare data ca nu e asa..

in felul asta ma bazez pe operatorul meu de telefonie, fie ca e vorba de orange(am avut 9 GB lunar in trecut) sau Vodafone(4GB cu limitare viteza in cazul in care depasesc) acum..

#565
cricri51

cricri51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 30.07.2008
De acord cu tine, cu ideea dialogului nostru si ma bucur ca ne intelegem ca intre prahoveni.
Cat despre cele n device-uri, n-am vrut sa para o lista de inventar! Laptopul "de teren" contine in principal soft tehnic necesar activitatii mele, iar documentatiile cu care lucrez mai des se aflau pe telefon. Avand de facut o ajustare de parametrii la un PLC, deschid fisierul din telefon si ma apuc de lucru dar, din cauza dimensiunii scrisului de pe  ecran si a neatentiei, gresesc un cod si se sterge  configuratia. Si cum e cand isi baga dracul coada, interfata de acces o uitasem la locul altei interventii.  Am pierdut o noapte sa rescriu configuratia din tastatura sumara a PLC-ului! Asa a aparut tableta, ca suport documentatii.
Revenind  on topic, folosesc si alt net mobil, dar aici este vorba de voda, de cat costa  mobilul la ei si ce ofera pentru banii pe care noi ii platim.


Pentru ca nu mai pot edita, precizez ca e vorba de bani PREplatiti, de o acoperire buna spre foarte buna pentru mine si de un trafic relativ mic dar foarte necesar atunci cand "arde"!

#566
cricri51

cricri51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 30.07.2008
Nu mai e nimic de comentat in doua luni+ ?

#567
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Vodafone vine cu noi pachete de internet pe cartelă

http://www.zf.ro/bus...artela-11423033

Unde sunt noutatile? Eu chiar nu le vad !

https://www.vodafone...index.htm#tab-2

#568
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Optiunea de 5 euro este deja disponibila. Nu se spune nimic in articol despre valabilitatea ei dar pe site e clar: 10 zile.
Marea noutate este optiunea de 1 euro cu 150 MB trafic, valabila probabil o zi conform stilului tipic Vodafone.

Quote

Cartela Internet Vodafone nu permite efectuarea de apeluri telefonice pe Internet și/sau folosirea de aplicații prin protocolul VoIP. Aceastea sunt permise doar pentru abonamentele de Internet mobil ce au activată opțiunea Internet Premium.
Asta ca sa fie clar pentru toti. Vrei VoIP, platesti.
Este un serviciu premium si trebuie sa activezi optiunea Internet Premium.

Edited by danutz1, 30 September 2013 - 16:01.


#569
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View Postdanutz1, on 30 septembrie 2013 - 15:58, said:

Marea noutate este optiunea de 1 euro cu 150 MB trafic, valabila probabil o zi conform stilului tipic Vodafone.

e valabila 3 zile.

Sau, daca ceri creditul inapoi, poti avea 50MB valabili 10 luni!  Posted Image

Edited by gompo, 01 October 2013 - 01:07.


#570
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006
si valabilitate ?

#571
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View Postalecsandrius, on 01 octombrie 2013 - 05:34, said:

si valabilitate ?
valabilitatea cui?

Cartela Internet are valabilitate (perioada activa) 10 luni!

Edited by gompo, 01 October 2013 - 13:53.


#572
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postdanutz1, on 30 septembrie 2013 - 15:58, said:

Marea noutate este optiunea de 1 euro cu 150 MB trafic, valabila probabil o zi conform stilului tipic Vodafone.
Au uitat probabil sa specifice ca o poti folosi numai pentru a trimite mail catre 3 prieteni, intre ora 2 si 4 noaptea. :D

#573
cricri51

cricri51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 30.07.2008
Revin...
Comentarii dupa 4 (patru!)  luni + ?


#574
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Da' tu ce eşti? Ceasul de la bombă? :D

#575
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Poate ma lamuriti si pe mine.Am o cartela de voce si am activat pe ea un pachet de date de 1giga/luna cu 8 euro.Unde pot vedea cat trafic am facut,oficial zic,nu in modem?

Edited by arab, 15 February 2014 - 21:36.


#576
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Verificarea traficului efectuat se face in contul de myvodafone,la sectiunea Detaliere apeluri curente.Ce-i drept,dureaza ceva timp pana se actualizeaza informatia.

Edited by micutuljhon, 15 February 2014 - 21:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate