Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Internet Prepay de la Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1056 replies to this topic

#37
2012

2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.05.2010

View Postrecl-sr, on 4th May 2010, 14:23, said:

Am achizitionat pachetul de 34 euro, pe harta lor arata ca am acoperire, dar practic mai putin.
1 liniuta HSDPA
2 liniute pe GPRS
si cam atat. la browsing este ok chiar si cu o liniuta pe HSDPA, atunci cand o am si pe aia  :deadtongue:


In oras si eu tot o liniuta am la hsdpa-ul vodafone. Is curios prin zonele rurarle cum o fi. Vad in weekend poate.

#38
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
"Trafic național inclus". Ce înseamnă asta? Că pentru 30 euro lunar la viteză teoretică (doooh) de 21 mbps pot să fac trafic 8GB doar pe site-uri de la noi? Traficul extern se taxează suplimentar sau cum?

#39
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Trafic national, adica in romania in tara este free, nu in roaming. In roaming platesti fiecare MB

#40
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Aha. Am întrebat pentru că la oferta pe abonament nu apare cuvântul "național" după "trafic".

Edited by kineceler, 04 May 2010 - 16:46.


#41
mendo

mendo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.04.2004
A cumparat careva doar cartela SIM fara modem?

Am un modem E220 si nu vreau sa dau aiurea 34 de euro pe modem daca nu am nevoie.
On line nu vad decit pachetul cu modem, dar sper sa aiba in magazine numai cartela SIM.

Este super oferta asta de prepay noua, mai ales cind nu ai acces la internet fix in deplasari ocazionale si sa ai posibilitatea unui internet prepay mobil decent, atit ca viteza cit si MB inclusi, te poate scoate din multe situatii neplacute.

Oferta existenta la 4 euro la Vodafone, era de toata jena si ca limitare la viteza de download la 384 kbps si ca pret pentru cumpararea de MB suplimentari dupa terminarea celor 500 MB inclusi ( 4 euro  pentru fiecare 100MB suplimentari).

Anul trecut am folosit tot prepay, o luna - WAP Unlimited de la Orange (care nu mai exista acum pe prepay) adevarat ca prin proxy dar am folosit si un VPN pentru compensarea limitarilor, pacat ca viteza era limitata la 384 kbps.
Apoi doua saptamini tot de la Orange un prepay  fara proxy si la viteze normale la 6 euro/ 500 MB si apoi 6 euro pentru fiecare 500MB dupa terminarea trafficului inclus.
Anul asta se pare ca Orange a fost lasat in urma de Vodafone.
Asta este, concurenta face foarte bine.

Mendo

#42
danielarvy222

danielarvy222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.04.2010
A cumparat careva doar cartela SIM fara modem?
da, am cumparat eu o asemenea cartela, e ''gratis''
''problema'' e ca vodafone te obliga sa incarci 5 euro (e valoarea minima de reincarcare)
angajatii vodafone au fost simpatici (habar nu aveau cum se face reincarcarea la acest tip de cartela, am stat prin reprezentanta vreo 30 de minute)
cartelele au numar, eu mi-am ales unul dragut (07*6.*77.*77, se poate transmite si primi sms pe ele (eu am primit sms pe cartela fara sa o bag intr-n telefon 3g)
cam atat....

#43
Seattle

Seattle

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 457
  • Înscris: 14.09.2005

View Postdanielarvy222, on 5th May 2010, 09:06, said:

A cumparat careva doar cartela SIM fara modem?
da, am cumparat eu o asemenea cartela, e ''gratis''
''problema'' e ca vodafone te obliga sa incarci 5 euro (e valoarea minima de reincarcare)
angajatii vodafone au fost simpatici (habar nu aveau cum se face reincarcarea la acest tip de cartela, am stat prin reprezentanta vreo 30 de minute)
cartelele au numar, eu mi-am ales unul dragut (07*6.*77.*77, se poate transmite si primi sms pe ele (eu am primit sms pe cartela fara sa o bag intr-n telefon 3g)
cam atat....


Sa inteleg ca te obliga sa reincarci si in cazul in care cumperi pachetul cu modem?
Poate nu am nevoie imediata de serviciul de internet mobil, plec in vacanta poate peste doua saptamani, nu se poate reincarca/activa mai tarziu?

#44
tibi008

tibi008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 31.10.2006
Eu in momentul cand am cumparat pachetul m-a intrebat ce optiune o sa activez prima oara si cum ( cartela , abonament...) dar nu ma obligat sa incarc atunci pe loc poate si pentru faptul ca au vazut ca deja am un abonament la ei de voce .

#45
kadio19

kadio19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.05.2010

View PostSeattle, on 5th May 2010, 10:29, said:

Sa inteleg ca te obliga sa reincarci si in cazul in care cumperi pachetul cu modem?
Poate nu am nevoie imediata de serviciul de internet mobil, plec in vacanta poate peste doua saptamani, nu se poate reincarca/activa mai tarziu?
nu ,in cazul in care o iei cu modem nu te obliga sa o reincarci

#46
danielarvy222

danielarvy222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.04.2010
Sa inteleg ca te obliga sa reincarci si in cazul in care cumperi pachetul cu modem?
Poate nu am nevoie imediata de serviciul de internet mobil, plec in vacanta poate peste doua saptamani, nu se poate reincarca/activa mai tarziu?
nu stiu sa iti raspund, eu nu am cumparat decat o cartela. modem aveam...

#47
kadio19

kadio19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.05.2010
daca iei pachetul cu modem + sim nu este obligatoriu sa reincarci
pretul pachetului modem + sim este 140 lei deci nu zice nicaeri ca trebuie sa reincarci
concluzie nu se reincarca cand cumperi pachetul

#48
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postdanielarvy222, on 5th May 2010, 07:06, said:

cartelele au numar, eu mi-am ales unul dragut (07*6.*77.*77, se poate transmite si primi sms pe ele (eu am primit sms pe cartela fara sa o bag intr-n telefon 3g)
cam atat....
Si din câte am înteles, codurile USSD (*123#, *144#...) si Transferul de credit nu sunt autorizate. :mellow:


View PostSeattle, on 5th May 2010, 08:29, said:

Poate nu am nevoie imediata de serviciul de internet mobil, plec in vacanta poate peste doua saptamani, nu se poate reincarca/activa mai tarziu?
Sunt 2 chestii diferite : faptul ca reîncarci SIM-ul nu vrea sa zica ca si actvezi o Extroptiune de acces la Net !
Adica sa zicem ca eu cumpar SIM-ul astazi, îl încarc cu 10€, în 2 zile mai bag înca 20€... pe SIM s-au acumulat 30€, din care voi putea activa o optiune prntru acces la Net abia în 2 luni de exemplu, atunci când voi avea nevoie.
Fiecare reîncarcare prelungeste valabilitatea creditului cu 10 luni. Asa ca poti acumula zeci de € pe SIM, pentru a-i utiliza doar atunci când ai nevoie de acces le Net.

#49
silicus

silicus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.09.2009
Singura modalitate de a-ti activa optiuni este direct din contul tau si din aplicatia care ti se instaleaza la prima legare cu calculatorul. Nu poti cere cuiva de la magazin sa iti activeze optiunea. Daca vrei sim-ul gratis , e normal sa te puna sa incarci cu credit, nu?
Ca doar nu ti-l da doar asa " Buna ziua, luati ca poate la un moment dat il folositi.". Daca iei pachetul , dai 140 lei si incarci cand vrei, corect.Uitati-va pe pagina lor de internet ca acolo zice exact cum se face. Merge ok, dar e mai scump decat pe abonament. Acum , fiecare stie care ii sunt prioritatile si face alegerea in cunostinta de cauza.

#50
mendo

mendo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.04.2004
Ca fapt divers, oare merge folosita si pentru voce cartela asta?

Normal asa ar fi, pentru ca nu vad logica sa nu mearga.

Vad ca se lauda ca merge sa trimiti sms dar de voce nu spun nimic.

#51
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Aproape singur nu merge.
Este rar ca SIM-urile ofertelor de date sa accepte si serviciul de voce (din moment ce oferta este gândita pentru a fi utilizata cu un modem).

#52
andrei6775

andrei6775

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 09.05.2007
oare merge sa folosesc un nokia N95 pe post de modem, conectat la laptop prin usb sau bluetooth ?

#53
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
in mod normal ar trebui sa mearga fara nici o problema, nu se pune problema de limitari ca la apn-ul live :)

#54
RGL2005

RGL2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.05.2007

View Postcatalinman, on 6th May 2010, 11:40, said:

in mod normal ar trebui sa mearga fara nici o problema, nu se pune problema de limitari ca la apn-ul live :)
Ce limitari are live-ul? Eu am abonament, mi-am activat optiunea cu 512 mb de net la el si il pot folosi in 3 feluri: pe telefon, telefonul ca si modem, cartela in modem 3g... altfel nu cred ca se mai poate :).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate