Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

acoperis tabla/vata/tabla

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
florinamercela

florinamercela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.11.2009
salutare,
la o cladire de birouri am un acoperis pe structura de grinzi metalica cu zabrele(din cauza deschiderii mari) intr-o singura panta.
Invelitoarea este alcatuita din tablbla ltp40*5 carea reazama transversal pe grinzile cu zabrele. Apoi vata minera 10cm si rigle de lemn care tot transversal reazema. Apoi tabla ltp20*5 care reazema longitudinal ( adica au cutele in directia pantei respectiv a pantei grinzilor cu zabrele).
Tabla interioara se imbina la mijloc si pe la imbinere picura(  doua randuri din tavanul casetat sunt distruse complet).
Constructorul spune ca e o problema de condens, problema aparuta in iarna (cladirea a fost gata in noiembrie si am inceput sa o incalzim in ianuarie) si dupa ce va trece vara iarna viitoare nu vom mai avea problema respectiva.
Ce parere aveti?
Ce solutii de remediere exista?

#2
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Nu cred că-ți va da nimeni o soluție la problema ta.  :console:

Sînt mai multe elemente ce trebuie luate în considerare și despre care nu se știe mare lucru. Apa respectivă poate să provină din condens, dar și din infiltrații. Garantează constructorul că la iarnă nu o să mai aveți probleme? Dacă DA, atunci este de bine.  :coolspeak: Dar am mari îndoieli în această privință.
Ceea ce pot eu sublinia, N.B. fără a fi de specialitate:
- tabla peste grinzi de metal, fără nici o rupere de punte termică
- grosime infimă pentru stratul termoizolant
- pe lîngă faptul că această vată minerală este, cantitativ, foarte puțină, mai este și îmbibată cu apă  :thumbdown:

#3
florinamercela

florinamercela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.11.2009

 raduk, on 21st April 2010, 18:49, said:

Nu cred că-ți va da nimeni o soluție la problema ta.  :console:

Sînt mai multe elemente ce trebuie luate în considerare și despre care nu se știe mare lucru. Apa respectivă poate să provină din condens, dar și din infiltrații. Garantează constructorul că la iarnă nu o să mai aveți probleme? Dacă DA, atunci este de bine.  :coolspeak: Dar am mari îndoieli în această privință.
Ceea ce pot eu sublinia, N.B. fără a fi de specialitate:
- tabla peste grinzi de metal, fără nici o rupere de punte termică
- grosime infimă pentru stratul termoizolant
- pe lîngă faptul că această vată minerală este, cantitativ, foarte puțină, mai este și îmbibată cu apă  :thumbdown:


Cum ar fi trebuit sa fie alcatuit corect un astfel de acoperis?

Edited by florinamercela, 22 April 2010 - 09:46.


#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
As verifica sa nu fie cumva umezeala care vine de sus, adica sa fi trecut prin acoperis, sa fi udat vata si sa se fi scurs mai jos. Adica de facut o gaura pana la vata si vazut daca nu e cumva fleasca.
Daca e uscata atunci e vorba de condens si mai pui izolatie pe interior (cred ca-i preferabil) sau exterior.  

In descriere nu am inteles daca tabla de jos (interior) se sprijina pe grinzi sau cea de deasupra (invelitoarea, adica grinzile trec prin primul rand de tabla si izolatie) ?

Edited by blimpyway, 22 April 2010 - 22:56.


#5
florinamercela

florinamercela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.11.2009

 blimpyway, on 22nd April 2010, 23:51, said:

As verifica sa nu fie cumva umezeala care vine de sus, adica sa fi trecut prin acoperis, sa fi udat vata si sa se fi scurs mai jos. Adica de facut o gaura pana la vata si vazut daca nu e cumva fleasca.
Daca e uscata atunci e vorba de condens si mai pui izolatie pe interior (cred ca-i preferabil) sau exterior.  

In descriere nu am inteles daca tabla de jos (interior) se sprijina pe grinzi sau cea de deasupra (invelitoarea, adica grinzile trec prin primul rand de tabla si izolatie) ?

Tabla interioara sprijina direct pe grinzile cu zabrele. apoi urmeaza rigle de lemn cu sectiunea de 10x10 intre care este pusa vata. apoi tabla exterioara.

Vata am verificat-o pe la marginea unde este jgheabul si este imbibata cu apa.

Constructorul spune ca condensul s-a format intre vata si tabla superioara (punct de roua), si datorita socului termic (faptul ca am inceput sa incalzim in ianuarie) vata s-a imbibat cu apa.

Credeti  ca are dreptate?

Cum as putea verifica dc acoperisul (tabla superioara) este impermeabil(a)?

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
condensul se formeaza cand se implinesc 3 conditii.
1 - in interior e cald si o sursa de umezeala ( de ex. oameni care respira)
2 - exteriorul e rece
3 - aerul umed din interior e lasat sa intre in contact cu suprafetele reci.  

Constructorul  in loc sa-si asume o greseala incearca sa va abureasca. Condensul s-ar fi format indiferent in ce luna a iernii ati fi  incalzit, pentru ca solutia constructiva sau modul cum a fost executata nu a inclus probabil nici o masura de impiedicare a vaporilor sa intre in izolatie (ar fi fost suficienta o etansare a imbinarilor foilor de tabla de la interior) si nici una de evacuare la exterior prin ventilare si/sau scurgere a umezelii care reuseste totusi sa intre in izolatie.

Pentru detalii vezi si topicul asta http://forum.softped...howtopic=642113

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate