Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Generalitati: Sunt ateu, nu am pacate...

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
154 răspunsuri în acest subiect

#55
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.422
  • Înscris: 24.05.2009

View Postmrproper, on 21st April 2010, 17:16, said:

Nu e pacat sa mori, e totusi o greseala critica, si ar trebui sa fi prost sa o faci.

Pai vezi ca te dai de gol... La tine notiunea de pacat este egala cu notiunea de greseala !  :naughty:

PS: Tu iti dai seama ce aberatii scrii p-aci? Cum poti sa generalizezi si sa  spui ca toti teistii sunt prosti??  :rolleyes:

Quote

Ori dupa cum stim, oamenii prosti sunt predispusi sa fie mai teisti decat atei. Problem solved

Si de unde stii?   :lol:

Editat de incepator20, 22 aprilie 2010 - 08:24.


#56
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmrproper, on 21st April 2010, 19:30, said:

Ai spus atat de putine cu atatea cuvinte, de fapt ai spus nimic.

Ma rog..ca si pe celalalt topic..pareri..

View Postmrproper, on 21st April 2010, 19:30, said:

un crestin nu poate fi crestin actualmente daca nu urmeaza traditia bisericii la care este afiliat, si pacatele sunt cele care le zice preotul ca sunt, nici un preot nu o sa iti spuna ca doar ce e in Biblie e pacat, sau ca tot ce e in Biblie ca porunca nu poate fi acum pacat.

Poftim? mai are rost sa dezbati despre pacat când aparent nu stii ce înseamna?!

#57
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postmrproper, on 21st April 2010, 16:16, said:

1Stalin a facut ce a facut in calitate de lider, si au fost lideri cu ideologii sociale si religioase care au facut atrocitati de-a lungul timpului, nu vad de ce trebuie ca teistii sa se cace pe ei cu Hitler/Stalin, oameni educati intr-un mediu teist. Daca voi din miliardele de atei care au existat, ati inteles doar Stalin...
2Asta e doar o aparenta. Acum 1000 de ani, preotii nu stiau ce bolboroseau in biserici. Tot acum 1000 de ani, doar calugarii, preotii, si cativa oameni educati din targuri erau capabil sa scrie si sa citeasca. Bunicii mei au fost la fel de religiosi si habotnici precum bunicii mai contemporani, mai ales in zonele rurale. Nu vad nici o diferenta sincer.

1 Nu doar Stalin. Intregul sistem pe care s-a bazat. Singur, ar fi fost doar un psihopat sau un bandit. Dar s-au adunat destui cu el/aliati/emulati cat sa creeze cel mai mare masacru din istorie. Si au avut o eficientza mare. Si o ferocitate pe care nici chiar adeptii islamului n-au avut-o pana nu s-au impartasit tot din ideologiile etatico-seculare moderne.
2 Instructia desigur ca era mai mica. Vorbeam de atitudinea in viata de zi cu zi. in secolele 18-19-20 pana la 1950 se ajunsese ca civilii sa fie foarte pasnici si buni cetateni si vecini.

#58
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postincepator20, on 22nd April 2010, 09:22, said:

La tine notiunea de pacat este egala cu notiunea de greseala !  :naughty:
Nu vad de unde ai tras concluzia asta, citeste mai atent.

View Postincepator20, on 22nd April 2010, 09:22, said:

Tu iti dai seama ce aberatii scrii p-aci? Cum poti sa generalizezi si sa  spui ca toti teistii sunt prosti??  :rolleyes:
Te deranjeaza realitatea, nu te deranjeaza realitatea, oamenii mai prosti sunt mai credinciosi, oamenii mai inteligenti sunt mai putin credinciosi, vezi google: iq religion

View Postincepator20, on 22nd April 2010, 09:22, said:

Si de unde stii?   :lol:
Inca odata, exista o corelatie puternica intre educatie, intelect si logica (cam ce il face pe om "destept") si un grad scazut de religiozitate.

View PostCMVD, on 22nd April 2010, 10:42, said:

Poftim? mai are rost sa dezbati despre pacat când aparent nu stii ce înseamna?!
Nu are rost sa te lauzi ca esti crestin, cand de fapt tot ce faci este sa urmezi pur teoretic una din cartile de baza ale unei religii, excluzand tot ceea ce necesita acea religie ca practica, incluzand si un set bine definit de "pacate". Sa te declari crestin si sa spui ca tu esti crestin dupa Biblie, e sa ma declar eu profesor matematician si sa urmez manualul de aritmetica de clasa a IV-a, ca doar tot aia e...

Sa presupunem ca nu stiu ce este acela pacat. Sa presupunem ca tu stii. Daca este asa, tu poti da o definitie completa si suficienta a ceea ce este pacatul, asa ca te invit sa o faci. Daca nu, poti sa dezbati cat vrei, pentru ca aparent nu ai arata ca stii ce inseamna.

#59
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmrproper, on 22nd April 2010, 15:14, said:

Nu are rost sa te lauzi ca esti crestin, cand de fapt tot ce faci este sa urmezi pur teoretic una din cartile de baza ale unei religii, excluzand tot ceea ce necesita acea religie ca practica, incluzand si un set bine definit de "pacate". Sa te declari crestin si sa spui ca tu esti crestin dupa Biblie, e sa ma declar eu profesor matematician si sa urmez manualul de aritmetica de clasa a IV-a, ca doar tot aia e...

Repet: "pacatele" citate de tine sunt din punctul de vedere a BO si nu a tuturor crestinilor.

View Postmrproper, on 22nd April 2010, 15:14, said:

Sa presupunem ca nu stiu ce este acela pacat. Sa presupunem ca tu stii. Daca este asa, tu poti da o definitie completa si suficienta a ceea ce este pacatul, asa ca te invit sa o faci. Daca nu, poti sa dezbati cat vrei, pentru ca aparent nu ai arata ca stii ce inseamna.

Ultra-mega-turbo-simplu: pacat este faradelege; faradelege este tot ce este împotriva vointei lui Dumnezeu; vointa lui Dumnezeu sunt poruncile lui. Poruncile care sunt inventate de oameni ramân ca atare.

Editat de CMVD, 22 aprilie 2010 - 14:27.


#60
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostCMVD, on 22nd April 2010, 15:26, said:

Repet: "pacatele" citate de tine sunt din punctul de vedere a BO si nu a tuturor crestinilor.
Pai normal, sunt mai multe denominatii crestine, fiecare are un set diferit de pacate. Tu ce faci, ai propria religie? Interpretezi Biblia dupa cum doresti, sa obtii setul de pacate pe care sa le eviti? Ai o comunituate sau esti singur?

Pana la urma tu decizi singur care sunt pacate si care nu? Daca iti rezervi acest drept, eu de ce nu pot sa fac la fel?

View PostCMVD, on 22nd April 2010, 15:26, said:

Ultra-mega-turbo-simplu: pacat este faradelege; faradelege este tot ce este împotriva vointei lui Dumnezeu; vointa lui Dumnezeu sunt poruncile lui. Poruncile care sunt inventate de oameni ramân ca atare.
Pacatul este si abaterea de la o norma bisericeasca. Dar nu stiu inca daca tu ai biserica, sau nu, asa ca trebuie sa completez. Dar atat vreau sa spun:

TU nu poti face diferenta intre poruncile date de oameni, si poruncile date de divinitate. Nu poti explica procesul prin care tu stii daca o porunca a fost data de un om, inspirata de divinitate, sau expusa direct de divinitate. Am dreptate?

#61
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmrproper, on 22nd April 2010, 14:41, said:

Pai normal, sunt mai multe denominatii crestine, fiecare are un set diferit de pacate. Tu ce faci, ai propria religie? Interpretezi Biblia dupa cum doresti, sa obtii setul de pacate pe care sa le eviti?

Nu. Exista doar un singur set de porunci: cele 10 porunci.

Exemplu: daca la catolici plateai o suma de bani, ti se iertau pacatele. Asa procedura nu gasesti în Biblie, deci este pacat. Concluzie: ce practica, procedura, învatatura sau reguli ce nu gasesti în Biblie dar sunt aplicate de biserici - sunt pacate.

View Postmrproper, on 22nd April 2010, 14:41, said:

Ai o comunituate sau esti singur?

Deloc. Suntem 2.1 Bilioane si din acestea um numar significativ sunt protestanti si cei din Europa sunt astia (http://en.wikipedia....ismInEurope.png)

View Postmrproper, on 22nd April 2010, 14:41, said:

Pana la urma tu decizi singur care sunt pacate si care nu? Daca iti rezervi acest drept, eu de ce nu pot sa fac la fel?

Eu pot verifica ce este corect sau nu doar cu Biblia (nu cu carti adaugate Bibliei sau tot felul de pareri si literatura).

View Postmrproper, on 22nd April 2010, 14:41, said:

Dar atat vreau sa spun:
TU nu poti face diferenta intre poruncile date de oameni, si poruncile date de divinitate. Nu poti explica procesul prin care tu stii daca o porunca a fost data de un om, inspirata de divinitate, sau expusa direct de divinitate. Am dreptate?

Nu. În Biblie, toate poruncile sunt date de divinitate (asa cum ti-am citat din Biblie despre revelatia sa si respectiva transmitere).

Editat de CMVD, 22 aprilie 2010 - 15:07.


#62
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View PostCMVD, on 22nd April 2010, 16:03, said:

Nu. Exista doar un singur set de porunci: cele 10 porunci.
De fapt au fost 2 seturi de porunci, dar cine mai sta sa le numere. A, si exista si diverse porunci "independente, neprinse in decalog...

Quote

Deloc. Suntem 2.1 Bilioane si din acestea um numar significativ sunt protestanti si cei din Europa sunt astia (http://en.wikipedia....ismInEurope.png)
Si mai sunt peste vreun miliard de musulmani, peste un miliard de hindusi... Iar crestini sunt la randul lor divizati (nu, dumnezeul unei culte nu este chiar acelasi dumnezeu al unei alte culte - altfel nu ar fi fost nici o problmea, nici o schisma, nimic).

Quote

Eu pot verifica ce este corect sau nu doar cu Biblia (nu cu carti adaugate Bibliei sau tot felul de pareri si literatura).
Sa inteleg ca folositi Biblia originala, netradusa? Cam greu tinand cont ca este de fapt o compilatie... ce anume se scoate din ea?

#63
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmork, on 23rd April 2010, 14:37, said:

De fapt au fost 2 seturi de porunci, dar cine mai sta sa le numere. A, si exista si diverse porunci "independente, neprinse in decalog...

Exista dar sunt incluse în cele 10 porunci care sunt baza.

View Postmork, on 23rd April 2010, 14:37, said:

Si mai sunt peste vreun miliard de musulmani, peste un miliard de hindusi... Iar crestini sunt la randul lor divizati (nu, dumnezeul unei culte nu este chiar acelasi dumnezeu al unei alte culte - altfel nu ar fi fost nici o problmea, nici o schisma, nimic).

Daca un grup de oameni dintr-o biserica decid sa modifice ceva, e treaba lor personala.

View Postmork, on 23rd April 2010, 14:37, said:

Sa inteleg ca folositi Biblia originala, netradusa? Cam greu tinand cont ca este de fapt o compilatie... ce anume se scoate din ea?

Pai clar ca este o compilatie..a ramas doar ceea ce se numeste astazi Biblia http://www.biblia-online.ro/. S-a mai explicat: cartile care au vrut sa fie adaugate si care nu corespundeau cu celalalte si includeau învataturi si porunci omenesti, alea nu sunt considerate.

#64
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostCMVD, on 22nd April 2010, 16:03, said:

Exista doar un singur set de porunci: cele 10 porunci.
Exista mai multe porunci in orice varianta de crestinism care prin definitie si denominare urmeaza Evangheliile ca inspiratie.

Cum insa tu ignori toate celelalte sute de porunci prezente in religiile mai numeroase sau mai putin numeroase, care se refera la greseli de dieta, sociale, de activitate, fata de biserica, fara de semeni, etc, asa sunt si eu obligat (sau liber) sa ignor toate poruncile ce se refera la divinitate, de vreme ce nu consider ca exista, deci nu are sens sa respect o "regula" ce se refera la lucruri inexistente care nu ma poate afecta in nici un fel. As zice ca folosesc acelasi principiu, doar cu o mica diferenta, daca nu implic pe nimeni in greseala mea, nu trebuie sa o confesez nimanui si nu trebuie sa declar nimanui ca imi pare rau si vreau sa nu o mai repet. Imi pastrez aceste lucruri pentru mine si le rezolv de unu singur. De aici rezulta, intrucat nu recunosc validitatea elementelor necesare realizarii unui "pacat", nu am pacate. Desigur nici un credincios nu poate demonstra ca isi declara TOATE pacatele, cere iertare pentru TOATE pacatele si isi marturiseste TOATE pacatele facute, deci va ramane intotdeauna cu pacate de care nu isi aduce aminte, pe care nu le marturiseste.

Si mi se pare mie, desi nu pot sa sustin asta inafara unei pareri personale, ca oamenii fac mai des un pacat decat o greseala daca este etichetat un pacat. Parca vor sa "pacatuiasca" ca apoi sa mearga la preot si sa isi marturiseasca greselile. Nu ar face acelasi lucru daca ar fi etichetat ca "greseala". Nu manca de frupt miercurea si vinerea, nu-i pasa nimenui daca mananci sau nu, e bine pentru sanatatea ta, si sa ai o ordine interesanta in dieta. Cati ar mai experimenta apoi sentimente de frica, de anticipare, de autoumilire si exaltare daca nu ar trebui sa marturiseasca greseala? Nimeni. Drog curat.

Editat de mrproper, 23 aprilie 2010 - 16:12.


#65
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmrproper, on 23rd April 2010, 16:11, said:

Exista mai multe porunci in orice varianta de crestinism care prin definitie si denominare urmeaza Evangheliile ca inspiratie.

Cum insa tu ignori toate celelalte sute de porunci prezente in religiile mai numeroase sau mai putin numeroase, care se refera la greseli de dieta, sociale, de activitate, fata de biserica, fara de semeni, etc, asa sunt si eu obligat (sau liber) sa ignor toate poruncile ce se refera la divinitate, de vreme ce nu consider ca exista, deci nu are sens sa respect o "regula" ce se refera la lucruri inexistente care nu ma poate afecta in nici un fel. As zice ca folosesc acelasi principiu, doar cu o mica diferenta, daca nu implic pe nimeni in greseala mea, nu trebuie sa o confesez nimanui si nu trebuie sa declar nimanui ca imi pare rau si vreau sa nu o mai repet. Imi pastrez aceste lucruri pentru mine si le rezolv de unu singur. De aici rezulta, intrucat nu recunosc validitatea elementelor necesare realizarii unui "pacat", nu am pacate. Desigur nici un credincios nu poate demonstra ca isi declara TOATE pacatele, cere iertare pentru TOATE pacatele si isi marturiseste TOATE pacatele facute, deci va ramane intotdeauna cu pacate de care nu isi aduce aminte, pe care nu le marturiseste.

Eu nu ignor celalalte porunci, eu am afirmat ca ele se supun (din punct de vedere crestin) celor 10 porunci. Deci daca crezi doar în Dumnezeu si îl slujesti doar pe El, asta înseamna ca tii cont de alte porunci ale lui: mâncarea, stilul de viata, comportarea s.a.m.d. O observatie: modul de viata care ne propune Dumnezeu, are ca efect direct: o speranta de viata mai mare. Ultima limita stabilita de El este de circa de 120 de ani.

View Postmrproper, on 23rd April 2010, 16:11, said:

Si mi se pare mie, desi nu pot sa sustin asta inafara unei pareri personale, ca oamenii fac mai des un pacat decat o greseala daca este etichetat un pacat. Parca vor sa "pacatuiasca" ca apoi sa mearga la preot si sa isi marturiseasca greselile. Nu ar face acelasi lucru daca ar fi etichetat ca "greseala". Nu manca de frupt miercurea si vinerea, nu-i pasa nimenui daca mananci sau nu, e bine pentru sanatatea ta, si sa ai o ordine interesanta in dieta. Cati ar mai experimenta apoi sentimente de frica, de anticipare, de autoumilire si exaltare daca nu ar trebui sa marturiseasca greseala? Nimeni. Drog curat.

Parere formulata corect. Iertarea se cere doar de la Dumnezeu, nu la biserica sau alta entitate. Se cere iertare tinând cont de un lucru important: Dumnezeu stie tot despre viata fiecaruia, nu are rost sa ascundem sau sa evitam. Deci, se poate cere iertare în domenii specifice sau în general.

Editat de CMVD, 23 aprilie 2010 - 16:36.


#66
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostCMVD, on 23rd April 2010, 17:31, said:

Eu nu ignor celalalte porunci, eu am afirmat ca ele se supun (din punct de vedere crestin) celor 10 porunci. Deci daca crezi doar în Dumnezeu si îl slujesti doar pe El, asta înseamna ca tii cont de alte porunci ale lui: mâncarea, stilul de viata, comportarea s.a.m.d. O observatie: modul de viata care ne propune Dumnezeu, are ca efect direct: o durata de viata mai mare.
Si deci daca efectul este o durata de viata mai mare, ar trebui sa se intample asta in realitate, nu? Ai ceva date in aceasta privinta? Eu sincer nu stiam ca se intampla asta, de ce nu mi-a spus nimeni?

Eu as zice acceptarea tehnologiei si folosirea ei responsabila si utila are un efect direct: o durata de viata mai mare.

#67
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmrproper, on 23rd April 2010, 16:36, said:

Si deci daca efectul este o durata de viata mai mare, ar trebui sa se intample asta in realitate, nu? Ai ceva date in aceasta privinta? Eu sincer nu stiam ca se intampla asta, de ce nu mi-a spus nimeni?

De exemplu adventistii au o speranta de viata mai mare.

View Postmrproper, on 23rd April 2010, 16:36, said:

Eu as zice acceptarea tehnologiei si folosirea ei responsabila si utila are un efect direct: o durata de viata mai mare.

Am rectificat un pic mai sus: durata vietii este stabilita de El, noi putem mari doar speranta de viata si tehnologia este um mare ajutor daca stim cum sa o folosim.

#68
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostCMVD, on 23rd April 2010, 17:39, said:

De exemplu adventistii au o speranta de viata mai mare.
Cum ti-ai dat seama?

#69
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmrproper, on 23rd April 2010, 16:41, said:

Cum ti-ai dat seama?

Daca cauti pe net, gasesti foarte multe studii serioase pe aceasta tema.

#70
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 12.10.2008

View Postmrproper, on 23rd April 2010, 17:11, said:

Exista mai multe porunci in orice varianta de crestinism care prin definitie si denominare urmeaza Evangheliile ca inspiratie.

Cum insa tu ignori toate celelalte sute de porunci prezente in religiile mai numeroase sau mai putin numeroase, care se refera la greseli de dieta, sociale, de activitate, fata de biserica, fara de semeni, etc, asa sunt si eu obligat (sau liber) sa ignor toate poruncile ce se refera la divinitate, de vreme ce nu consider ca exista, deci nu are sens sa respect o "regula" ce se refera la lucruri inexistente care nu ma poate afecta in nici un fel. As zice ca folosesc acelasi principiu, doar cu o mica diferenta, daca nu implic pe nimeni in greseala mea, nu trebuie sa o confesez nimanui si nu trebuie sa declar nimanui ca imi pare rau si vreau sa nu o mai repet. Imi pastrez aceste lucruri pentru mine si le rezolv de unu singur. De aici rezulta, intrucat nu recunosc validitatea elementelor necesare realizarii unui "pacat", nu am pacate.
Mai mr proprer, iarasi idealizezi ?

#71
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostCMVD, on 23rd April 2010, 17:45, said:

Daca cauti pe net, gasesti foarte multe studii serioase pe aceasta tema.
NU.

Tu imi spui acuma, cum ti-ai dat seama. Daca e usor sa gasesti pe net, probabil nu iti ia mai mult de 30 secunde, corect? De ce ma pui pe mine sa caut cai verzi pe pereti pentru afirmatiile tale nefondate?

Arata de unde stii ca oamenii care cred intr-un anume Dumnezeu traiesc mai mult timp, sau retrage-ti afirmatiile mincinoase.

#72
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmrproper, on 23rd April 2010, 16:58, said:

NU.

Tu imi spui acuma, cum ti-ai dat seama. Daca e usor sa gasesti pe net, probabil nu iti ia mai mult de 30 secunde, corect? De ce ma pui pe mine sa caut cai verzi pe pereti pentru afirmatiile tale nefondate?

Arata de unde stii ca oamenii care cred intr-un anume Dumnezeu traiesc mai mult timp, sau retrage-ti afirmatiile mincinoase.

http://www.google.pt...q...q=&gs_rfai=

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate