Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Generalitati: Sunt ateu, nu am pacate...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#1
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Simplu, nu recunosc realitatea conceptului de "pacat", deci nu pot avea "pacate". Avantaj 0 pacate :)

Desigur, gresesc, si ma chinui sa rectific greselile, sa nu le repet, sa invat din ele, sa cer iertare oamenilor si sa iert pe cei care imi gresesc, dar nu ma astept sa imi stearga cineva greselile, ca apoi sa le ignor ca si cum nu s-ar fi intamplat.

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007
Notiunea de "pacat" ii ceva relativ. Daca te raportezi la morala crestina intr-adevar, ii 1-0, dar daca fapta ta e mai grava esti pedepsit de catre stat, iar cazieru' ii mai greu de sters.

#3
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postedy_wheazel, on 21st April 2010, 02:00, said:

Notiunea de "pacat" ii ceva relativ. Daca te raportezi la morala crestina intr-adevar, ii 1-0, dar daca fapta ta e mai grava esti pedepsit de catre stat, iar cazieru' ii mai greu de sters.
Imi pare foarte rau, dar exista, in "regulamentul intern" al BOR, o lista clara si decisa de greseli cu titlu de pacat, ce aduc dupa sine repercursiuni, pedepse si interdictii. Orice persoana care are acces la marturii sincere si la datele necesare poate determina daca s-a comis un pacat sau nu, conform dogmei.

Lista cuprinde lucruri precum:
- M-am împreunat cu soțul (soția) în diferite poziții,ca animalele. (nu se aplica la prietena/amanta/partener homoseuxal)
- N-am plătit contribuția la Sfânta Biserică.
- Am dat de pomană mâncare de dulce în zile de post. (nici o fapta buna nepedpsita)
- Am dat importanță mai mare celor trupești decât celor sufletești. (sa nu cumva sa tii dieta care ti-o recomanda doctoru SA NU MORI de o conditie medicala critica)
- Am râvnă nesocotită, habotnicie( post mult încât poate m-am și îmbolnăvit, milostenie fără socoteală încât suferă cei din casă etc.). (contradictie cu mai de sus?)
- M-am căsătorit cu evreu, turc, catolic, sectant etc. (nu se aplica daca esti barbat, evident e ok cu evreica, turcoaica, catolica, sectanta)
- Am jelit morții. Am pus bani pe crucea lor de pe piept sau în mână. Am dat lucruri peste groapa lor. Am spart ceva când a fost scos mortul din casă. (pacat de care se fac vinovati 100% din rudele raposatului, serios, cine face listele astea e cu mintile in cap?)

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007
Nu-i bai, daca faci ceva de pe lunga lista BOR esti iertat in urma spovedaniei (is curios daca cunoaste cineva lista aia in intregime, pt. a se feri de pacat), dar asta numai daca ai platit contributia la Sfanta Biserica.

#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postmrproper, on 21st April 2010, 01:56, said:

Sunt ateu, nu am pacate...
Bravo tie! Te lauzi acum !?

#6
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postdan84, on 21st April 2010, 02:16, said:

Bravo tie! Te lauzi acum !?
Multumesc! Nu ar trebui sa ma laud?

"Am postit când Biserica dezlega, exemplu miercuri și vineri când era harți sau sâmbătă și duminică când se mânca pește, socotind că nu sunt bune aceste rânduieli."
Nu cred ca inteleg asta bine... deci... daca e zi de harți, si nu mananci de dulce (de frupt) e pacat? Adica trebuie sa NU MANANCI anumite lucruri in zile specificate, dar exista exceptii cand trebuie NEAPARAT SA MANANCI anumite lucruri. Desigur, zilele variaza de la an la an, si sunt planificate doar de oameni (calendar anual) neavand nici o corelatie cu activitatea umana, activitatea biologica sau evenimente cosmice.

Edited by mrproper, 21 April 2010 - 01:22.


#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007
Io daca-mi iau jeep de 100.000 de euro is ciumeg. Fata bisericeasca se incadreaza la cateva pacate de pe lista BOR. 1-0 pt. mine.

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Daca si-ar face omul singur judecata, ce bine ar fi!

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007
Isi face. De exemplu un mincinos are credibilitate zero si este ocolit, deci l-au judecat altii si plateste pt. asta. Daca omoara, infunda temnita. Simplu.

#10
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postmrproper, on 21st April 2010, 01:56, said:

Simplu, nu recunosc realitatea conceptului de "pacat", deci nu pot avea "pacate". Avantaj 0 pacate :)

Desigur, gresesc, si ma chinui sa rectific greselile, sa nu le repet, sa invat din ele, sa cer iertare oamenilor si sa iert pe cei care imi gresesc, dar nu ma astept sa imi stearga cineva greselile, ca apoi sa le ignor ca si cum nu s-ar fi intamplat.
Si iata ateismul in toata "splendoarea" sa relativista ... Nu exista pacat deci pot sa fac ce vreau, fara limite de niciun fel.

De aici si pana la un nou Stalin nu mai trebuie decat sa gasim conditiile istorice potrivite, eventual in incercarea de a "construi" Omul Perfect, Ateul de maine.

#11
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View Postmrproper, on 21st April 2010, 02:22, said:

Multumesc! Nu ar trebui sa ma laud?

"Am postit când Biserica dezlega, exemplu miercuri și vineri când era harți sau sâmbătă și duminică când se mânca pește, socotind că nu sunt bune aceste rânduieli."
Nu cred ca inteleg asta bine... deci... daca e zi de harți, si nu mananci de dulce (de frupt) e pacat? Adica trebuie sa NU MANANCI anumite lucruri in zile specificate, dar exista exceptii cand trebuie NEAPARAT SA MANANCI anumite lucruri. Desigur, zilele variaza de la an la an, si sunt planificate doar de oameni (calendar anual) neavand nici o corelatie cu activitatea umana, activitatea biologica sau evenimente cosmice.
Este pacat doar daca postesti in alte zile decat cele mandatate SI daca o faci asta pentru ca nu crezi ca zilele de post stabilite de Biserica sunt cele corecte (cum ar veni sa nu iti faci secta sau sa te dai la alte secte). Daca postesti pentru ca esti vegetarian sau nu ai ce manaca sper ca e ok... altfel ar fi stupid de tot.

Sunt cam interpretabile regulamentele astea... plus arhaismele... cred ca le fac intentionat complicate, sa cada cat mai multi, sa aiba material de spovedit/impartasit...

#12
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmrproper, on 21st April 2010, 00:56, said:

Simplu, nu recunosc realitatea conceptului de "pacat", deci nu pot avea "pacate". Avantaj 0 pacate :)

Desigur, gresesc, si ma chinui sa rectific greselile, sa nu le repet, sa invat din ele, sa cer iertare oamenilor si sa iert pe cei care imi gresesc, dar nu ma astept sa imi stearga cineva greselile, ca apoi sa le ignor ca si cum nu s-ar fi intamplat.

Ca sa situam din titlul topicului:

1 Ioan 3:4 - Oricine face păcat, face și fărădelege; și păcatul este fărădelege.

1 Ioan 3:8 - Cine păcătuiește, este de la diavolul, căci diavolul păcătuiește de la început. Fiul lui Dumnezeu S-a arătat ca să nimicească lucrările diavolului.

Romani 6:23 - Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viața veșnică în Isus Hristos, Domnul nostru.

#13
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Dar cine crezi ca iti da acel punct???Poate este 1-0 pentru atei dar ar trebui sa existe Cineva mai presus decat atei ca sa dea acel punct...ori daca ateii isi dau singuri puncte atunci premisa ca orice ateu este rational cade din start.

#14
devremeacasa

devremeacasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.04.2010

View PostBilly, on 21st April 2010, 09:01, said:

Si iata ateismul in toata "splendoarea" sa relativista ... Nu exista pacat deci pot sa fac ce vreau, fara limite de niciun fel.

De aici si pana la un nou Stalin nu mai trebuie decat sa gasim conditiile istorice potrivite, eventual in incercarea de a "construi" Omul Perfect, Ateul de maine.
De parca "existenta" pacatelor ii impiedica pe preacredinciosi angajati ai bisericii sa aiba vreo limita.

#15
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,182
  • Înscris: 03.07.2008

View Postmrproper, on 21st April 2010, 02:08, said:

...
N-am plătit contribuția la Sfânta Biserică.
...

Foarte rau din partea ta! Sa nu se mai repete! Trec mai tarziu pe la tine sa ridic contributia + penalizarea... :nonobad:

#16
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postdevremeacasa, on 21st April 2010, 12:55, said:

De parca "existenta" pacatelor ii impiedica pe preacredinciosi angajati ai bisericii sa aiba vreo limita.
Lasand natura umana deoparte, care chiar si atunci cand e credincioasa nu este imuna la pacate, lipsa unei referinte morale duce cu siguranta la o totala relativitate a valorilor si a reperelor; consecinta este ca natura cea umana care pana atunci mai era cat de cat tinuta sub control, scapa acum definitiv de inhibitiile morale, vazute acum ca o inutila si stupida cusca a individualitatii umane. Si nu stiu cati dintre cei care se "dezbara" de repere, mai sunt apoi in stare sa se mentina pe o linie morala de ... plutire.

Raspunsul lor va fi desigur ca ce-i aia morala, ca morala evolueaza cu timpurile, ca morala se adapteaza la nivelul de "evolutie" al societatii, ca libertate asta inseamna sa faca fiecare ce vrea, ca bla bla bla. De parca nu se vede cu ochiul liber in ce fel de lume traim astazi ... asta daca mai doreste cineva argumente intru sustinerea celor spuse mai sus.

#17
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostBilly, on 21st April 2010, 09:01, said:

Si iata ateismul in toata "splendoarea" sa relativista ... Nu exista pacat deci pot sa fac ce vreau, fara limite de niciun fel.

De aici si pana la un nou Stalin nu mai trebuie decat sa gasim conditiile istorice potrivite, eventual in incercarea de a "construi" Omul Perfect, Ateul de maine.
Nu? Am zis doar ca nu ma astept sa fac orice vreau fara limite de nici un fel, si sa astept sa-mi fie iertate toate greselile. E tocmai invers. Crestinii fac efectiv tot ce vor ei cu putine retineri, cerand iertare nu inaintea semenilor ci inaintea unei entitati neparticipante si necomunicative.

Stalin era teist, a fost educat sa fie preot, learn2history.

View Postmork, on 21st April 2010, 09:02, said:

Este pacat doar daca postesti in alte zile decat cele mandatate SI daca o faci asta pentru ca nu crezi ca zilele de post stabilite de Biserica sunt cele corecte (cum ar veni sa nu iti faci secta sau sa te dai la alte secte). Daca postesti pentru ca esti vegetarian sau nu ai ce manaca sper ca e ok... altfel ar fi stupid de tot.

Sunt cam interpretabile regulamentele astea... plus arhaismele... cred ca le fac intentionat complicate, sa cada cat mai multi, sa aiba material de spovedit/impartasit...
Mork, nu sunt interpretabile, e pacat sa zici ca sunt interpretabile, Credinta Dreapta [tm] zice foarte clar: in zilele de harti TREBUIE SA NU TII POST, altfel e pacat ca si cum NU AI TINE POST IN ZILE DE POST. Daca esti vegetarian, esti pacatos pentru ca vei tine post in zile in care nu ai voie sa tii post.

#18
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postmrproper, on 21st April 2010, 16:14, said:

Am zis doar ca nu ma astept sa fac orice vreau fara limite de nici un fel ...
Si-atunci fata de care limite se pozitioneaza un ateu in viata daca accepta limitari?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate